Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kopie šípu ze staré stodoly. Rozměry originálu a v závorce rozměry kopie.
Celková délka 835mm (835mm)
Váha 58,6g (58,7g)
Délka hrotu 65mm (62,5mm, šířka 20mm, váha 15,7g - hrot původně typ 16 od laskyho dovařen a dobroušen do potřebného tvaru)
Tyčka u hrotu 12mm (12,5mm), u končíku 9mm (9,5mm). Použil jsem osiku, abych se dostal na celkovou váhu. Povrch ošetřen 1x vrstvou Danish oil.
Končík hluboký 11mm (10,5mm) a široký 3mm (3,5mm) vyztužený kůží (použita surová kůže)
Omotávka lněným vláknem 7-8 otoček na palec (7 otoček na palec, nebělené lněné vlákno tloušťky cca 0,7mm)
Pera levotočivá, bílá délka 160mm (3 levotočivá husí pera, délka 160mm, výška 16mm)

Originál nenese žádné stopy po zalepení omotávky, takže jsem omotávku také nelepil.

Video s originálem:
https://www.youtube.com/watch?v=hTotQso20es

Video s kopií:
https://plus.google.com/u/0/11778578325 ... 2895444670
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

pekna praca, ja som nasiel tento chranic...https://nikuarkeologi.wordpress.com/201 ... rens-oslo/
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od dav1dMldc »

Honza F. napsal: Kopie šípu ze staré stodoly. Rozměry originálu a v závorce rozměry kopie.
A na čo si prišiel? Už si s tým strieľal alebo niečo skúšal?

Imho má originál najviac niekoľko desaťročí. Je veľmi nepravdepodobné aby prežilo perie dlhšiu dobu a ešte v stodole. Naviac použité vlákno omotávky vyzerá strojovo opracované. Žiadne hrubšie miesta, úplne hladké vlákna pravidelne stočené. Pozrite sa na koróziu hrotu westminister abbey šípu a tohto. Atď... Niekto chcel vyvolať rozruch. Vôbec by som sa ním nezaoberal...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Střílet jsem s ním ještě nebyl, když mám čas, není počasí a naopak.
Ohledně pravosti nálezu a jeho datace si počkám na oficiální stanovisko odborného pracoviště, kam Richard Head přislíbil dát šíp na datování.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Pája1111 »

Proboha, jak dlouho už ten šíp mají?? Dva roky?? To snad už by dávno měli vědět, jestli je to origoš.... Navíc mi přijde divné, že když ten šíp ukazuje, nemá na rukou rukavice, to by asi s originálem neudělal... :doubt:
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Při radiokarbonovém datování se vzorek musí spálit, aby mohli změřit množství uhlíku C14 a možná právě proto se do toho nehrnou. Myslím že ze stejných důvodů nikdy nebyl datovaný šíp z Westminsterského opatství. Další důvod budou zřejmě peníze, protože takovéhle datování je prý nákladné.
---
Včera se poštěstilo a byl jsem střílet. Kopie šípu ze staré stodoly létá velice pěkně, dostřel má stejný jako moje liveráky, i když se mi zdálo, že ke konci letu šíp hodně ztrácí rychlost a rychle padá dolů. Letky svou velikostí stačí a šíp pěkně srovnají, i když šíp za letu dost hlučí. Co mne překvapilo je, že i když je omotávka nezalepená, ani po 7 výstřelech se nepovolila a stále drží. Kůže jako výztuha končíku prozatím funguje také pěkně.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
scarvein
Příspěvky: 107
Registrován: 19 Dub 2010, 09:25

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od scarvein »

Asi to sem patri jenom okrajove, ale mam takovy dotaz: nevite o nekom, kdo u nas dela toulce na kusove sipky (~14.stoleti) v rozumnem pomeru cena/vykon?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Poslední produkce.
Obrázek Obrázek
Velká sada s pavím peřím pro Blua (3x 1/4 librák, 3x standard, 3x livery, 8x welshclass a 10x terčový s livery letkami a delším bodkinem, vše v transportní bedně. 7 bílých BLBS standardů pro Jirku, dva mají hrot typ 16.
Obrázek Obrázek
2 černo-bílé 65g livery pro Laskyho a moje nové šípy na flight, které jsou svojí délkou na předepsaném minimu, tzn. BLBS 31,5" a livery a quarter 30,5". Váhově ale odpovídají.

Omlouvám se za kvalitu fotek, je to foceno kompaktem a ten je hodně citlivý na světelné podmínky.
Fotky s větším rozlišením: https://plus.google.com/u/0/11778578325 ... 2895444670
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1696
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Dobře ty ... jaké jsou použité dřeva?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Na quartery jasan, 13-13,5mm v průměru ubraných na 10-10,5mm na posledních 10" délky. Tyčka tak má váhu 78-82g při 33".
Na BLBS topol, ubíraný z 13mm na 10mm. Moje BLBS jsou pokusně ze smrku, opět ubírané z 13mm na 10mm.
Na livery osiku stejného designu jako quarter. Tyčka pak vyjde nad 50g, většinou tak 52-53g při 33".
Na terčové také osiku, ubíranou z 13mm na 10mm.
Na welshclass osiku ubranou z 11,1 na 9,5-10mm. To byly asi nejpracnější šípy, co týká hledání správně velkých, dlouhých a těžkých tyček.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od dav1dMldc »

Mňa by zaujímalo, prečo si tie svoje nerobil 32" :wtf: .
Mne sa moc nepáčia tie "kvázi trojuholníkové" letky s oblým zužovaním :doubt: . Buď to strihám rovno, alebo použijem parabol profil ako na mojich posledných pre Iva. Je to ale vec vkusu...
Welsch class imho nemá cenu robiť. Nič nové to neprináša. Idea možno dobrá, no praktická realizácia zas až tak nie.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Svoje šípy jsem udělal kratší jenom proto, abych tě vyprovokoval, protože jsem věděl, že si podobnou poznámku prostě nenecháš ujít. :D :D
Kratší jsem je dělal ze dvou důvodů. Jednak tyčky byly už tak dost těžké a já neměl lehčí hroty a ten 1,5" délky 13mm tyčky by navíc zvedl celkovou váhu o několik zbytečných gramů. A druhý důvod - chci otestovat Aschamovu teorii, že je lepší mít šíp kratší než příliš dlouhý.

Jinak jsem vyzkoušel ještě jednu věc. Ve WoW píší, že patlanina na omotávkách šípů byla dvouvrstvá. Nejprve se přilepily letky, pak se prvně napatlalo, udělala se omotávka a pak se napatlalo podruhé. Já jsem zatím zkusil jenom dvě vrstvy klihu a musím říci, že to vůbec není špatné. Moc pěkně to schová omotávku.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

http://markstretton.blogspot.sk/2016/06 ... rcing.html dnes rano ma napadlo ze by to nebola marna disciplina.. strielat na pohyblivy terc iduci smerom k nam.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1696
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Lasky,
tohle je vlastně ten základní princip válečné lukostřelby.
Střelba na neznámou vzdálenost na pohybující se cíl, od maximálního dostřelu po střelbu na blízko.
Pro mě je to ultimátní dovednost pro jakéhokoliv lučištníka. Kdyby jsme tohle někdy měli/vyzkoušeli, tak budu v sedmém nebi :banan:

Měl by tam být i článek kde Mark udělá vozítko na dálkové ovládání a střílí na něj při pohybu k němu rychlostí cca 35k/h právě od max. dostřelu až po střelbu na blízko.

Kaša
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

troska kuriozita z pineteresu, viac neviem.
Přílohy
36c036239884bf35b61dd03ee723b1fb.jpg
36c036239884bf35b61dd03ee723b1fb.jpg (69.18 KiB) Zobrazeno 5767 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů