Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Kaša »

Tady je lněný tětivák na kterém jsem si vyzkoušel pletení druhého očka.
Dělal jsem to poprvé a vcelku žádny problém ... trochu zkušenosti asi potom chce odhadnout kolik délky je potřeba na tětivu luku s dvěma očkama.

Obrázek

Kaša
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Honza F. »

Tak tohle vypadá hodně dobře. Skvělá práce, Kašíku. :clap: :clap: :clap:
Kupovaný len?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Kaša »

Je to z 12 špagátů. Původně jsem to bral na tětivu, ale s pevností cca 11kg by to nestačilo.
Tak jsem udělal tětivák že to nebude jako pěst na oko oproti našin horolezeckým lanům,
a taky že vyzkouším pletení druhého očka dle jednoho obrázku a taky navedení od Pavla Hřebíka.
Chtěl jsem sem dát ten obrázek který dost ukazuje princip zapletení druhého očka, ale nemůžu ho najít.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od lasky »

pekne..
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Honza F. »

První pokrok na konopné tětivě. Bez jakékoliv povrchové úpravy. Zatím to není nic moc, je to různě tlusté, ale je to o dost lepší, než cuchance, co jsem produkoval doteď. Až se mi zahojí bříška prstů (mám je pořezané od plechů) a přestanou mi trhat konopí, udělám další pokusy. Základem je upředení nitě, samotné zapletení tří pramenů už je brnkačka.
Obrázek
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Kaša »

Dobrý pokrok. Je supr že děláš tětivu už od zpracování vlákna.
Myslím ale že bys měl jednotlivé vlákna nebo minimálně jednotlivé pramence provoskovat nebo proklihovat.
Dle mého názoru když to "suché" vlákna převoskuješ/překlihuješ, tak ho i zpevníš - budou ti víc držet jednotlivé vlákna u sebe.

Já jsem teď upletl z kupovaného hodně kvalitního konopného vlákna cca 20cm "tětivu" s očkem i uzlem, a dám změřit pevnost na trhačku.
Fotky dodám později.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Honza F. »

Voskování mne už také napadlo, ale zatím jsem ho nezkoušel. Jak jsem psal, základ je upředení nitě a to se dělá za sucha (maximálně se vlhčí slinama palec). Zkouším tu nejprimitivnější metodu - spřádání ručním vřetenem. I když jsou vlákna toho konopí co mám velice jemná a krátká, tenhle spletený zkušební kus se mi v ruce nepodařilo přetrhnout.
Pokud pojedu na turnaj, vezmu ti ho a můžeš ho vzít na trhačku.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Kaša »

Tak jsme to trhli a pro mě docela nemilé překvapení .... jenom 540N pevnost. :?
Bylo tam 30 vláken a průměr tětivy byl 2,2mm. prasklo to překvapivě na konci přechodu napletení očka.
Očekával jsem mnohem víc, ... seženu ale stejný matroš, a pak udělám zkoušku doma - pověsím se na to :badgrin: .
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Kaša »

Tady je ta zkušební krátká tětiva na trhačku.
Průmer 2,2mm; 30 vláken, voskováno po vláknech jednotlivě. Porušení při 540N.
Obrázek

... je možné že jsem to špatně upletl, protože bych čekal porušení u uzlu, a ne tam kde to nastalo. :scratch:
Jak říkám, ... nenechám se odradit :evil:
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Honza F. »

Já jsem prozatím v téhle fázi: https://www.youtube.com/watch?v=2xL71ZJWgTk
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Kaša »

Jestli jsi v této fázi tak ti moc času nezbývá (usuzuji z těch vrásek). :badgrin:

Tady je obrázek který naznačuje styl zapletení druhého očka, ikdyž to rozpletení tětiv kvůli napojení těch koncových třech pramenů by mohlo být i větší.
Ty tři koncové prameny so prostě spojí nakroucením na ty tři rozpletené prameny.
Obrázek
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Kaša »

Zdar,
tak jsem si koupil tohle "malé klubíčko" :badgrin: konopného vlákna na další testy s tětivou.
Jak vidíte tak toho mám vcelku hodně tak můžu zájemcům odmotat (třeba na Medlánky).
Obrázek

Zaprvé .... z více materiálu lze lépe vyselektovat vlákna bez vad, a takych chci provádět zkoušky za pomocí impregnace klihem (v předchozím testu jsem
to dělal voskem). Četl jsem něco o tom že v rostlině spojuje vlákna její vlastní (typ) klihu. Taky klih asi víc drží vlhkost, která podstatně zvyšuje pevnost konopného
vlákna (údajně až 8x). Problém bude vychytat jaký klíh a v jakém poměru míchat - budu rád za jakékoliv rady.
Taky to chce podle mě vychytat i to pletení očka - ubíraně. Vkládání navíc vláken do očka a do oblasti s uzlem.

Samozřejmě budu zkoušet různý počet vláken pro různé tětivy.

A nakonec toto je jen jeden typ konopí, a taky jeden typ zpracování - takže další "rostliny" a zacházení s nimi bude mít další vliv na finální tětivu a její vlastnosti.

Kaša
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Pája1111 »

Bavili jsme se o tomto mat. na Medlánkách. Stojí za prd :thumbdown: Mám doma to samé klubo.... a už jsem z něj zkoušel dělat dvakrát tětivu. Troufnul bych si ji použít na max.40#
Jsem zvědavý, co se povede tobě Kašíku...
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Kaša »

Nemyslím že by stálo zaprd. Tětiva 2mm měla pevnost 54kg.
Do průměru cca 3mm by se mělo vlést 2x víc vláken, ... a taky to chce vychytat celkovou technologii jak i selekci jednotlivých vláken,
"napouštění" i pletení.

Samozřejmě budu rád když budete shánět a zkoušet z jiných materiálů (zapojte své pátračské zdroje).
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Kaša »

Hola,
byl jsem v anglii na střelbách a mluvil jsem i s Jeremym a Alisterem(z warbowwales) ohledně přírodních tětiv.
... mimojiné myslím že i pro jejich střílení flightu mají vyžadovánu přírodní tětivu.
Jejich tětivy prý vydrží velké množství výstřelů ... údajně tisíce. Objednají si konopné tětivy z japonska (na yumi luky), pak je zpracují,
a udělají tětivu na silný dlouhý luk.
I Will Sherman mi ukazoval jilmový luk cca 130lb, a na něm měl tětivu z lněných vlákem.
taky tvrdil že s tím nemá problém.

... tudíž přirodní materiály opravdu fungují akorát musíme sehnat dostatečně kvalitní. :bom:
Taky je důležité pletení a celkové zpracování tětivy. Už si to bohužel nepamatuju přesně, ale používají jako impregnaci při pletení nějakou lepící směs
aby ještě posílily vazbu mezi jednotlivými "svazky/vlákny". Taky upřednostňují tětivy s dvěma očky.

Takže to přátelé jde... jenom chtít! :blackeye:
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů