Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Našel jsem obrázek v lepším rozlišení. Máte pravdu, ten končík vypadá jinak. S tím nižším rozlišením mi to připadalo jako omotávka. Také se mění jméno portrétovaného a datace: Portrait d’Antoine, Grand Bâtard de Bourgogne (1421–1504), par Rogier van der Weyden. Je to odtud: https://fr.wikipedia.org/wiki/Antoine_d ... C3%A2tard)
Obrázek
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od trener »

Trochu mimo, ale "fotografičnost" těchto mistrů je fascinující! :thumbup:
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Něco pro vikingy: http://www.vikingage.org/wiki/wiki/Cata ... y_Evidence
Nejzajímavější je tam asi tento nález z Elisenhofu: 26: broken at the lower end, unknown wood type. Length now 37.00cm (probably not much longer when complete), 1.0cm diameter, and 1.5cm at the feathers, 0.3cm deep knock. 1.0 adn 2.5cm from the knock are some grooves possibly to give the fingers a better grip. 8.0cm from the end there are the remains for some metal pins, possibly to fasten the feathers. Between the metal pins and the grooves are the remains of feathers.
Špendlíčky (nebo malinkými hřebíčky) přichycené letky. :D
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

peter bogar, chlap co striela s ciernymy sokolmi, striela z 200libroveho reflexu, jeho rekord na flight je 54 gramovym sipom 304m.dal to s laminatovym lukom od kassaia 125# medveď. Celokompozitom 90# mal s 114gramovym sipom najviac 211m, ale len raz. Inac okolo 190m a s 54gr. Sip dal 278m.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Dostal jsem se k několika březovým tyčkám od Peti Lazoríka. Tři jsem pokusně upravil do tvaru jaký používám na 1/4 libráky - 13mm paralel a posledních 25cm ubraných na 10mm. Při celkové délce 34" mi váhově vyšly 69g, 69,4g a 77,4g, což je překvapivě hodně. Hlavně ta třetí se téměř blíží hustotou dubu nebo kvalitnímu jasanu.
Nevím jak moc běžné je takhle husté březové dřevo, ale rozhodně je to zajímavé.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Sada osikových šípů na terčovku a clout. Váhy od 58 do 64g.
https://plus.google.com/u/0/photos/1177 ... 8S9geiwyAE

Oprava poškozených končíků na laskyho šípech.
https://plus.google.com/u/0/photos/1177 ... rMj8upOHaA

3 nové šípy pro mne na doplnění toulce. Omotávka zaklihována s přídavkem oxidu měďného od Páji. Oxid je zřejmě staršího data, protože není červený, ale černý. Na dalším obrázku je porovnání zbarvení s novým oxidem (druhý od spoda).
https://plus.google.com/u/0/photos/1177 ... t29wd2esQE
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Hezké šípy Honzo, já mám taky na šípech ten oxid z mědi a byl černý a budu dělat i s tím zeleným ... ukážu na Medlánkách.

Zde je foto vybavení co jsme s Janou a klukama kupovali. Zase jsem jak malé děcko když dostane novou hračku. :banan:
... a konečně mám dýku co má koule. :badgrin:
Obrázek
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Tý jo, docela ses plácnul přes kapsu, co? Osobně bych také bral kudlu s koulema. Kolik taková legrace stojí?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

... no docela plácnul, ale když už ... tak už 8) .

Dýka je i s pochvou za 195zl (cca 1280kč), což je myslím dost dobrá cena.

Více mailem nebo sz, abych tady nedělal reklamu. Některé z těch věci (i dýku) vezu do Medlánek, tak se na to můžeš juknout.
Naposledy upravil(a) Kaša dne 19 Dub 2017, 09:35, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od earendil »

Hezká píchátka ... Schválně si prohlídni průřez čepele u hrotu, jak moc je podobný hrotu "čtvrtlibráku"? Nebo prostě ploššímu bodkinu.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Já to trošku nechápu a tak se zeptám: proč by měl porovnávat ty průřezy? Jestli to myslíš čistě kvůli podobnosti, tak bych spíš hledal paralelu u hrotu typu 16 ap. (jako je třeba na šípu ze staré stodoly) nebo u některých křídlatých hrotů. Bodkiny mají většinou čtvercový průřez a pancer má tupější úhel a je to mohutnější hrot.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od earendil »

Neměl, může... Takové dýky se používaly pro silné body, včetně obrněného boje, tvar by měl být ideální pro prorážení kroužkové zbroje.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Ale pancer není na kroužkovou zbroj, ten je na plechy. A jak píše v jednom svém testu Mark, úhel břitu na špičce je hodně důležitý právě při prosekávání plechu.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od earendil »

Honza F. napsal:
19 Dub 2017, 16:48
Ale pancer není na kroužkovou zbroj, ten je na plechy. A jak píše v jednom svém testu Mark, úhel břitu na špičce je hodně důležitý právě při prosekávání plechu.
Rozhodně jsem nechtěl obnovit diskuzi ... Omlouvám se, že jsem použíl tak ožehavý termín, jako "hrot čtvrtlibráku". Příště už napíšu jen hrot s kosočtverečným průřezem. :roll: Mír.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Honza má pravdu, tyhle moje dýky jsou plochší a spíše podobné průřezem na "type 16".
Na druhou stranu byly ty dýky i s mnohem "čtvercovějším" průřezem - něco jako tady vlevo v odkazu
https://www.google.cz/imgres?imgurl=htt ... w..i&w=326
... to už přípomíná průřezem plátořez.
Naposledy upravil(a) Kaša dne 19 Dub 2017, 23:10, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů