Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

pavelH
Příspěvky: 32
Registrován: 20 Bře 2009, 12:37

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od pavelH »

Zdar všem.
Potřeboval bych poradit s lukem na cca.12stol pro oblast Čechy. Osobně bych předpokládal tisový luk s průhybem v celé délce. Jak ale řešit konce? Na rohovinové končíky je asi brzo. Risknout bez končíku, nebo dát nenápadnou overlay? Nebo to celkově řešit třeba dle nálezu z Mikulčic? To je ale myslím cca 10.stol. Za každý názor či radu budu rád.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Nevím jestli je takový luk (předpokládám na Evropu) nalezen.
Myslím ale že luk z Ballinderry je datován do 11.stol.? ... určitě najdeš na googlu, ale mám u sebe nějaké fotky toho luku.
Má ovšem pořád ty typické "vikingské" zahnuté konce.

Jinak u luku z 12. stol. končíky asi ne. Overlay by ti kazil dobovost (ikdyž zvýšil bezpečnost). Tady to závisí i na síle luku.
Na spoustě iluminací např. z Luttrell psalter nejdou vidět končíky (lovecké luky, atd.).

Kaša
Naposledy upravil(a) Kaša dne 27 Dub 2017, 12:21, celkem upraveno 1 x.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Obrázek
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
pavelH
Příspěvky: 32
Registrován: 20 Bře 2009, 12:37

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od pavelH »

Díky za obrázek. Jestli tomu rozumím správně, tak zobrazuje především luky s jednostranným zářezem, i když je tam i jedna možnost se zářezy po obou stranách. Konce luku jsou zalomené směrem ke střelci. Má někdo nějakou teorii proč? Pokud se to dělalo běžně, tak to ohýbali teplem? Nepředpokládám, že hledali jen dřeva s přírodním zahnutím.
Našel jsem tento odkaz http://www.scalarchives.com/web/dettagl ... eng&Sort=9 datovaný cca 1130. Opět především zahnuté konce. Zřejmě i masivní, aby když případně tětiva prodřela běl, tak aby končík neuletěl?
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Moc jsem tu otázku proč takto zahnuté konce zatím neřešil. Zářezy si pamatuji před ohybem, v ohybu i za ohybem.
Z lukařského hlediska bych ty zářezy dělal asi těsně před /pod ohybem.
Prostuduj ty luky z hedeby a luk z ballindery a uvidíš.
Taky myslím že použití jednostranného zářezu je nabíledni.

Předpokládám ohyb teplem (jelikož se to objevuje pořád), ale netuším proč. :wtf:

Jo a doporučuji použit tisovou větev (a ne tyč ze stromu) ... kdyžtak s tebou tyč za větev vyměním. :D

Kaša
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Tady toto je z jiného soudku ...
našel jsem hezký model lodi typu "cog" používaných angličany ve 14.stol. např. v bitvě u Sluys
model cogu s jednou nástavbou ("věží") https://www.artitecshop.com/en/cog-ship ... ntury.html nejen velikostí se můžou hodně lišit (30 až 200 tun).
popis bitvy u Sluys http://www.britishbattles.com/one-hundr ... -of-sluys/
další námořní bitvy např. Cadsand, Winchelsea a La Rochelle.

Pro Dava ... zde popis té bitvy u Verneuil (co jsme se bavili) https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Verneuil

Kaša
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Pája1111 »

Pavle, pokud se pustíš do tisáku bez končíků, chce to přizpůsobit tětivu! Do oka přidat prameny a to samé na konci s uzlem. Nebude se tak zařezávat do dřeva. Také jednostranný zářez umožní menší narušení na tahové straně.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
pavelH
Příspěvky: 32
Registrován: 20 Bře 2009, 12:37

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od pavelH »

To rozšíření tětivy mě také napadlo, ale ne přidáním pramenů. Viděl jsem na nějakých asijských lucích na očkách přidanou kůži, ale sem by se to asi nehodilo.
No mělo by jít o cca 60lbs luk, ale ta běl na polotovaru je fakt měkká, takže to budu muset nějak udělat. Jen naokraj - řešení končíků pomocí overlay je až moderní záležitost, nebo je to někde zmíněno už i dříve?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

dav1dMldc napsal:
11 Říj 2016, 18:28
Kaša napsal:Nejdelší MR šípy jsou myslím 31,5", ne?
Uvadza sa 31". Ale bolo ich 9 z viac ako tisíca...
Obrázek
Pokud budeme počítat průměrnou délku osazení pro hrot 20mm (nálezy od 8 do 29mm ale nejčastější byly od 15 do 26mm) a hloubku končíku 8mm, vyjde nám u té skupiny 9 šípů 854-20-8=826mm, to je nátah 32,5".
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

To je zajímavé ... proč jsem si myslel že tyhle šípy měli nátah 31"? :scratch:
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Řekl bych, že pro stromy nevidíme les. Já si toho všiml nedávno. Škoda, byl by to dobrý argument do proběhlé debaty.
Ještě jsem trošku popřemýšlel. Na chvíli jsem připustil, že ten vzorek, ze kterého vycházeli skutečně odpovídá celkovým počtům a délkám šípů a zkusil jsem dopočítat, kolik kterých šípů bylo. Vycházel jsem z toho histogramu délek, ze kterého jsem hodnoty odměřil (takže to berte s rezervou), protože tabulka s přesnými délkami a počty ve WoW není. Je tam jenom ta tabulka 8.43 s délkovými skupinami, což je lehce zavádějící. Opět jsem od celkové délky odečítal 28mm na osazení hrotu a na končík.
Takže šípy pro nátah 32" na MR nalezeny byly. Nebylo jich moc, asi jenom 8 svazků (cca 192 ks z 9600), ale byly. Jestli to byly zápalné šípy nebo nějaké jiné speciály asi nikdy nezjistíme, protože chybí hroty.

Obrázek
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Není mnoho důkazů o penetrační síle anglických šípů, ale něco se mi podařilo dohledat. Je to z diskuze ne nepodobné té naší. Odkaz na ni je dole.
Jedná se o popis z bitvy o Otterburn (1388), kde byl šípy zabit sir Douglas a kde se píše, že strávil 3 roky šetřením peněz aby si mohl koupit dobrou zbroj:
'they had spent three years' in acquiring such good armour. Everything in his account indicates state of the art armour of the early 15th.
Dále se tam uvádí, že:
Walsingham states Douglas was hit in the eye (face shot) and the head (not likely face or he would have said this, the word he uses is specifically head). Unless Douglass took his helmet off in the battle (unlikely unless he was nuts) I'd say Walsingham is indicating penetration here.

Další příklad z bitvy u Homildonu (1402):
I disagree that there are not cases of armour pierced and killing men. There are not many but there are. Walsingham in the Homildon states of the men at arms many were killed right after his lovely coupling about the wonder arrows. We see very little accounts saying the arrow penetrated his tunic and then his skin and his muscle and heart but we have to be careful we are not taking away from relatively clear accounts. The majority are vague, no need to make more or try forcing them to say something they do not. And I think several of Cliff's examples did indeed prove armour penetration and death. The Castillian in France that got hit in the head and the arrow penetrated his helmet was fairly clear.

Ano, jsou to Anglicko-Skotské bitvy a Francouzi (kteří se těchto bitev účastnili na straně Skotů) určitě měli lepší zbroje, zvláště ke sklonku 100 leté války, ale tohle dokazuje, že né všechny plátové zbroje té doby byly odolné šípům. Také to poukazuje na cenu celoplátové zbroje.
Originály textů pochází z Historia Anglicana. Sehnal jsem pouze verzi v latině s poznámkami v angličtině, kde se nic konkrétnějšího neuvádí. Existuje i verze kompletně přeložená do angličtiny, ale tu jsem ve formě ke stažení zatím neobjevil.

Další věcí je kvalita hrotů. Dvě citace z WoW:
V roce 1406 nařídil parlament že:
"Vzhledem k tomu, že arrowsmiths (kováři specializovaní na výrobu hrotů) dělají mnoho špatných hrotů pro šípy a kuše, vadných, nedobrých, což je nezákonné, neobhajitelné a vede k velkému ohrožení a klamání lidu a celé říše; budiž ustanoveno a zajištěno, že všechny hroty pro šípy a šipky do kuší od této chvíle mají být takto vyráběny – s tepelným zpracováním nebo „popouštěny“ (nebo „poměděny“), a zakaleny na špicích na ocel (7 Hen IV C.7.; sochy říše, 2, 153).

To ukazuje (Wadge 2007, 183) na kalení hrotů pro zlepšení průniku pancířem podle Královského nařízení z roku 1368. Avšak specifikace hrotů "v závislosti na tvaru a typu, která mi byla doručena jako Královskému zástupci" je uvedena v dopise z roku 1336 od šerifa Norfolku a Suffolku pro Johna Fletchera a Robet Sewarda, fletchery (šípaře) Norfolku. Žádá je, aby zajistili konfiskaci všech „flooks of anchors“ (asi nějaký přípravek) pro výrobu hrotů "jak bylo až doposud zvykem" (Wilson, os. Comm., 2009).

Takže otázkou je, kolik přeživších měly na svědomí kvalitní zbroje a kolik nekvalitní hroty. :)

http://myarmoury.com/talk/viewtopic.php ... &start=200
https://en.wikipedia.org/wiki/James_Dou ... of_Douglas
https://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Walsingham
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

v sobotu som sa ozenil, oslavime v starom meste
Přílohy
18624612_10207543772467388_1684702973_n.jpg
18624612_10207543772467388_1684702973_n.jpg (100.37 KiB) Zobrazeno 5958 x
18622794_10207543769667318_233366779_n.jpg
18622794_10207543769667318_233366779_n.jpg (126.39 KiB) Zobrazeno 5958 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Lasky je úplný Jindřich VIII. :)

Šest let a má asi lepší techniku než já... a i se u toho lépe tváří :clap:

Obrázek
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Luk je mirabelka 20 lb na 24", kluk je Tobiáš, můj synovec. Tahá, co mu dovolí ruce, ale už ted' by zvládnul silnější klacík ..
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů