Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

cim kedysi lepili rohovinove konciky na luky? A myslienka typ16 nieje lovecky hrot ale mozno...???? Verzia bojoveho hrotu.. dovod.. velmi jednoducha vyroba ktora sa da rozkrokovat do operacii ktore zvladne zauceny clovek.. pri vyrobe bodkinu a platorezu potrebujes viac sikovnosti a zrucnosti ako pri type 16 s navarenemi kridelkami. A aj ked tam urobia chyby tak to nakoniec vsetko zachrani brusic.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Díval jsem se do WoW a žádnou zmínku o konkrétních lepidlech na končíky MR luků jsem nenašel.
Malá zmínka je tam o lepidlech na hroty.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Používalo se také lepidlo z cibulí kosatců (zvonků). Už Jarda to tu kdysi zmiňoval. Bohužel nikde jsem nedohledal přesný druh. Ray Meyers jedno takové vyráběl ve videu od divočině v Anglii, ale ani tam přesný druh neuvedl.
Na končících luků z MR nezůstalo po lepidle ani stopy, jenom světlé místo.

Ještě k šípům. Vrtalo mi hlavou, jestli šípy na MR měly nějakou povrchovou úpravu. Rozbor neukázal nic a tak jsem si vloni udělal sadu 6 topolových šípů bez povrchovky. Střílel jsem s nimi na 2 turnajích a je to asi 14 dní, co jsem s nimi střílel v dešti a šípy opakovaně končily i v kaluži. Nacucaly se pěkně, ale kupodivu to těm dříkům vůbec nevadilo. Zůstaly docela rovné a to i po vyschnutí.
Faktem je, že je skladuji doma v paneláku, kde je sucho. Skladování v prostorách s větší vlhkostí zatím nemám vyzkoušené.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od dav1dMldc »

lasky napsal:
18 Kvě 2017, 08:27
Ostre zbrane stoja asi dvakrat tolko ako tupe.. nieje to ziadnou hanbou mat na kostyme, tupu historicky hodnovernu dyku, ked som sermoval tak sa kazdu chvilu zjavil nejaky muflon,co si myslel ze to mam ostre... Ked budes mat david nejaky kostym a k nemu adekvatne vybavenie , velmi radi ti ludia povedia svoj nazor... Muflonov co da ta budu pytat ohladom gombiku a ci mas ponozky a ci mas lakovany luk a a sipy stretnes mnoho...a ked im odpovies tak sa dozvies tolko mudra.. a este ta dojebu ze nepouzivas povodne materialy.. a lepis to epoxidom. Ozaj.. cim kedysi lepili rohovinove konciky na luky?
... som nevedel. Podľa mňa je to skoro jedno, či robím ostrý alebo tupý :? . Muflónov som "zopár" už stretol a nemusel som mať ani kostým.

Rohové špice sa pravdepodobne lepili glejom.
lasky napsal:
18 Kvě 2017, 11:22
... myslienka typ16 nieje lovecky hrot ale mozno...???? Verzia bojoveho hrotu.. .

Myslím, že to nie je nová myšlienka. Imho je to celkom jasné, načo by na lovecké hroty nakovali tvrdú oceľ? Ďalej sú predsa známe vyhlášky, aby sa hroty kalili alebo nakovali na ne oceľ. Diskutoval to už Hardy i iní. Aj tu sa to už riešilo.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od blue »

to Dave: Je ostra a pripravena na vsechno. Nemam rad tupy jakozbrane. Vyrobce Vaclav Melc - Arrigos.
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

https://www.youtube.com/watch?v=fJpF2qJjFnA uzite si.. 200librovy luk od froda..
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Nálezy lukov, šípov a veci súvisiacich s lukostrebou.

Příspěvek od Honza F. »

Tak a teď něco nového. Kopie dvou šípů z Hedeby. Laskymu zůstaly od jednoho zákazníka 2 trnové hroty, které si nepřevzal a tak slovo dalo slovo a domluvili jsme se na výrobě kopií šípů z Hedeby. Tvar listnatého hrotu je dodatečně upravovaný podle nálezu.
Končíky jsou mosazné, soustružené, protože technologii odlévání zatím nezvládám. Tyčky jsou březové (díky Peťovi Lazoríkovi) 10,5-11mm v průměru po celé délce, směrem ke končíkům lehounce ubrané. Šípy jsou dělané na 30" nátah. Letky jsou z káněte (originál byl prý bílý orel) dlouhé 16cm a vysoké asi 16mm, omotané bílým lnem a zalepené březovým dehtem (jeho výroba byla nejobtížnější část celého procesu). Ostatně tím jsou přilepené i hroty a končíky. Hroty jsou navíc podomotané tenkým mosazným drátkem.
Povrchová úprava není žádná.

Váhy samotných hrotů - listový 33g a trojbřit 29,3g.
Celkové váhy šípů 75,8g ten s listovým hrotem a 67,6 s trojbřitem.

Podle všeho se jedná o lovecké šípy určené pro někoho opravdu významného.
Zajímavé je, že 2 podobné mosazné končíky byly nalezeny v Oldenburgu v Německu a jsou datovány do 9 st.
http://www.vikingage.org/wiki/wiki/Arrows
https://leatherworkingreverendsmusings. ... ws/hedeby/

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Nálezy lukov, šípov a veci súvisiacich s lukostrebou.

Příspěvek od PeterL »

krása, páčia sa mi,
ten brezový decht lepí dobre?
spoj kov drevo drží
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Nálezy lukov, šípov a veci súvisiacich s lukostrebou.

Příspěvek od Honza F. »

Až teď jsem si všiml, že jsem dal příspěvek do špatného vlákna. Mělo to být správně ve vláknech o šípech. Pěkně prosím adminy, jestli by to mohli přesunout.

Březový dehet lepí moc pěkně, je to v podstatě termolepidlo - lepí jenom zahřáté, při vystydnutí drží jako asfalt. Máto své výhody i nevýhody. Největší nevýhoda je, že to umaže cokoliv, s čím to přijde do styku a na prstech to drží jak helvítská víra. Na druhou stranu i ty kovové části to drží překvapivě pěkně (pokud ale hodně zaberete, tak povolí). Teď jsou velká horka, takže to asi není na maximu pevnosti, ale počítám že při teplotách okolo 15°C a níž to bude ještě lepší.

Výhody dehtu - opětovným zahřátím se dá ztekutit a opravit tak pozici letek nebo hrotu; je 100% voděodolný; je to přiměřeně pevné lepidlo; ve finální podobě již téměř nesmrdí; lze jej skladovat napatlaný na tyčce jako takové lepidlo na cesty

Nevýhody dehtu - samotná destilace trvá asi 2-3 hodiny (nepočítám sběr a úpravu kůry) + další asi 1-2 hodiny při zahušťování oleje na dehet (smrdí to a je riziko požáru, protože výpary jsou hořlavé a možná né úplně zdraví prospěšné); dehet všechno umaže; při zahřátí má něco okolo 140°C (tekutý), takže popáleniny jsou hodně bolestivé

Zajímavé je, že na netu jsem viděl řadu návodů na výrobu dehtu - někdo měl vydestilovaný rovnou tuhý dehet, někdo olej, který pak zahušťoval vařením a nebo vařením + přidáním dřevěného uhlí. Asi záleží na konkrétním druhu břízy a průběhu teplot při suché destilaci.
Jinak musím poděkovat Laskymu, který také pátral po informacích a bez jehož pomoci bych destilaci asi nezvládl.

Nikdy by mne ani ve snu nenapadlo, že budu při výrobě šípů taky asfaltovat... :D :D :D
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Supr Honzi,
parádní výzkum i šípy. :salute:
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Zkoušel už někdo tu metodu Willa Shermana že první nanesete na šíp tu "patlaninu" a až pak do toho vlepíte brka a následně oplet?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Dá se říci, že jsem to vyzkoušel na tom dehtu. Nejprve se dřík potře dehtem, pak se to ohřeje, aby se to pěkně rovnoměrně rozetřelo, pak se chvíli počká, až to není tak tekuté, ale ještě stále to lepí a do toho se pak nalepí letky, pokud možno co nejrovněji. Pak se to omotá, což je špinavá práce a docela opruz a pak přijde na řadu ohřev a srovnání pozice letky. A pak se čeká, až to úplně ztuhne.
Předpokládám, že s tou patlaninou na šípech MR to bude to samé, jenom se pak úplně na konec přidává ještě jedna vrstva patlaniny na oplet.
Velice rád bych tuhle patlaninu vyzkoušel, ale zatím jsem se k tomu nedostal.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
wolf
Příspěvky: 38
Registrován: 17 Ún 2009, 10:54

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od wolf »

Honza F. napsal:
29 Črv 2017, 10:18
... pak se to ohřeje...
Můžu se zeptat, jak to ohříváš? Mě napadla horkovzdušná pistole, ale to by asi peří ve zdraví nepřežilo.
Aqua et panis est vita canis.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Horkovzdušnou pistoli jsem zkoušel na prototypu, ale přesně jak píšeš, trošku mi sežehla peří, protože je to příliš ostrý proud vzduchu.
Podruhé jsem to doma pomalu ohříval nad plynovým sporákem - první šíp má také lehounce chycené okraje, druhý už šel v pohodě bez poškození peří. Ohřev nad elektrickou plotýnkou by asi také šel.
Chce to jenom dávat pozor a vychytat výšku nad plamenem, kdy to už dost hřeje. On se ten dehet začne rozpouštět poměrně rychle.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od PeterL »

už sa vám niekedy stalo aby lak na drevo namiesto spriesvitnenia zbelel?
pužil som lazurol pragomat, mal som už len taký spodok plechovky, doteraz fungoval dobre, ale ten spodok keďže zhustol tak som ho rozriedil riedidlom a stalo sa toto
dá sa to nejak opraviť?
ináč to su nové šípy na turnaj 1/4 libráky
drevo hrab, perie Páv obyčajný a Páv albín, omotávka ľan, hroty už tradične Laskyho, obidva šípy 114,3g,
Přílohy
DSC_0934.JPG
DSC_0934.JPG (207.09 KiB) Zobrazeno 7332 x
DSC_0933.JPG
DSC_0933.JPG (96.69 KiB) Zobrazeno 7332 x
DSC_0932.JPG
DSC_0932.JPG (206.66 KiB) Zobrazeno 7332 x
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů