Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Možná to bude tím naředěním ...
Třeba fotka zkresluje, ale vypadá to, že ty šípy jsou křivé.
Škoda dělat tím lakem oplet, zkus klih nebo tu recenturu Willa Shermana.
JInak dobré.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Klasická nemoc nitrolaků. Pája tu psal, že se mu kdysi stalo něco podobného. Podle mne je ten lak už prostě starý, časem dojde k uvolnění některých složek, které se usadí na dně plechovky a potom to takhle dopadne. Prostě ten lak zdegraduje a žádné míchání/ředění to nezpasí.
Na firmě jsme měli také jednu plechovku, novou, léta neotevřenou a i po důkladném rozmíchání byl původně čirý prostě bílý. Tehdy jsem si myslel, že do toho někdo přilil bílou barvu.

Jedině počkat, až to komplet proschne, obrousit to a zkusit nějaký nový, čerstvý lak.
Ty šípy opravdu vypadají prohlé, ale to bude asi jenom optický klam těch letokruhů na tom stole. Ale dobrá práce. :clap:
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od PeterL »

Honza F. napsal:
05 Črc 2017, 14:51
Klasická nemoc nitrolaků. Pája tu psal, že se mu kdysi stalo něco podobného. Podle mne je ten lak už prostě starý, časem dojde k uvolnění některých složek, které se usadí na dně plechovky a potom to takhle dopadne.
vďaka, už som múdrejší,
zajtra, ošmirgľujem, a dám vrstvu nového laku, a riedidlom skúsim rozpustiť aspoň časť tej bielej patlaniny v okolí letiek,
šípy sú rovné, ako bolo by dosť trápne pri tom množstve materiálu čo mám trochariť a robiť z krivých tyčiek...
zakrátko pridám aj livery a štandardy

ešte otázka aký lak používate na šípy? s čím máte najlepšiu skúsenosť?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Buď nějaký podlahový (parketový) vodou ředitelný a nebo dražší PUR lak (taktéž podlahový), určené i pro venkovní použití, to kdyby šípy zmokly. Oba rychle zasychají, takže se dá dát v poměrně krátkém čase několik tenkých vrstev, nesmrdí, dělají se v matné, polomatné nebo lesklé a dají se nanášet molitanovou houbičkou.
Zkoušel jsem epoxidové laky (jedno i dvousložkové), ale s těmi je hodně práce, potřebuješ štětec, ředidlo, dlouho schnou a smrdí. I když co se týká zvýraznění letokruhů, jsou asi nejlepší.

Na zapatlání omotávky se mi zatím nejvíc osvědčil kostní klih ve 2 vrstvách, případně kostní klih + barva nebo oxidy mědi. Ten sice ve vlhku má tendenci trochu lepit, ale vždy zase vyschne a drží.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

Ake je tajomstvo ked sa rozmotava omotavka na tetive? Ako to namotat? Aby to drzalo?
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Zadej na youtube "serving string" a ono ti to vyhodí videa
.. třeba toto https://www.youtube.com/watch?v=-alVgrHa0x4
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Jenom doplním pro laskyho - je potřeba to pěkně utahovat, aby se ti ta omotávka pak nepovolovala. Skoro celé to pěkně pevně a těsně navinout, jenom ten konec (asi 1-1,5cm), kde se tětiva podvléká a zatahuje se volný konec pod omotávku navíjej volněji, aby ti šel ten konec vůbec zatáhnout.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od PeterL »

Moje turnajové šípy
Zhora: Hnedé 1/4 libráky, slivkové drevo, pávie perie kombinované z bielym pávom,
červené livery, brezové a osikové drevo, perie biela labuť a farbená labuť, omotávka ľan, ale ešte nie sú dokončené
Tmavé štandardy, jaseňové drevo, perie biela hus a farbené husie (mala to byť tmavo zelená ale chytlo to takú tmavo modrozelenú,) perie je len zle položené, ešte omotávka lak a hotovo,
Přílohy
DSC_0966.JPG
DSC_0966.JPG (183.19 KiB) Zobrazeno 6675 x
DSC_0964.JPG
DSC_0964.JPG (292.78 KiB) Zobrazeno 6675 x
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Super šípy a taky je dobře že děláš šípy dobovým opeřením. :clap:
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Dtto co Kašík. :clap: :thumbup:
Máš můj obdiv za ty kombinované letky (vložení jiné barvy). Já ještě nesebral dost odvahy to vyzkoušet. :)
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Dělám teď šípy s letkami lepenými dehtem a tak mne napadlo nafotit takový jednofotkový mikrotutorial.
Obrázek
Začíná se tyčkou, v tomto případě smrkovou 11/32" spinovanou na 30" nátah do 55 luku.
Na druhé tyčce je již vyřezaný končík, tvarem přibližně odpovídá těm z Nydamu, i když má užší zářez. Také je naznačena plocha pro dehet a pozice per.
Nanesení dehtu - žádné velké matlání, prostě pomocí špejle nanesená trocha dehtu.
To samé množství po zahřátí a rozetření špejlí. Je důležité nedat moc ani málo. Málo dehtu nebude lepit, moc dehtu bude dlouho tuhnout a zamaže peří.
Nalepené husí letky. Tvar mám vytříhlý předem. Přitisknu jeden konec, letku napnu a přitisknu druhý konec. Pak opatrně přitisknu část středovou. Je důležité počkat, až dehet částečně zatuhne a letky do něj namáčknout. To závisí hlavně na okolní teplotě - v těchto vedrech je to několik minut.
Pak se letky omotají. Důležité je utahovat akorát, ani málo, ani moc. Málo utažená omotávka nedrží, moc utažená hodně posune a zcuchá peří. Ono i tak dojde k posunutí letek a tak nastane nejchoulostivější operace - srovnání. Je třeba to opatrně nahřát a kouskem špejle dostat letku do správné rovné polohy. Snažte se při ohřívání nespálit peří, je to rychleji než na nové boty. Také se snažte neumazat peří - zatím jsem nepřišel na to, jak to z něj dostat dolů (nejspíš to vůbec nejde).
Na posledním obrázku jsou omotané a srovnané letky.

Na 12 šípů jsem spotřeboval asi čajovou lžičku dehtu, možná o trošku víc.

Metoda nalepit nejprve letky, pak omotat a zadehtovat se mi totálně neosvědčila, protože dehet je při prvním nanášení hodně horký a hlavně mezi letkami ho nelze pěkně rozetřít. Zamazal jsem peří tak, že jsem ho musel strhnout a vyhodit.
Na odstranění dehtu z kuchyňského plynového sporáku se mi nejlépe osvědčilo teplo. Kapky dehtu ohřát a setřít papírovým ubrouskem.
---
O víkendu jsem dělal na šípech a trochu si zaexperimentoval. Prsty a peří umazané od březového dehtu jdou pěkně vyčistit ředidlem S6300 (ředidlo do epoxidových nátěrových hmot). Možná budou fungovat i jiná ředidla, ale tohle jsem měl doma a fungovalo.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

Moje bambusove tycky priemer asi 10mm nemeral som. Vaha pri dlzke 100cm 43 gramov. Kedze su dute budu sa lepsie chovat ako ine dreva s trnovymi hrotmi, bolo mi doporucene aby som tam dal trnove hroty, chlap ich pouziva do 110#.
Přílohy
IMG_20170909_101510.jpg
IMG_20170909_101510.jpg (1.81 MiB) Zobrazeno 6524 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Aha. No já mám z tohoto materiálu tětivy a jsem s ním spokojený. Přijde mi měkčí a pohodlnější než čistý fast flight.
A teď pár věcí z poslední doby:

Sada "severských šípů" lepených dehtem do 50-55 luku: https://plus.google.com/u/0/photos/1177 ... 8e_zPLdwgE
Sada pro doplnění dřívější sady do 50 luku: https://plus.google.com/u/0/photos/1177 ... 7fel4faQPg
Sada terčových šípů pro laskyho: https://plus.google.com/u/0/photos/1177 ... fDoxsDb1gE
Moje nová sada na terčovku a clout: https://plus.google.com/u/0/photos/1177 ... O-jhPjgwQE

A protože jsem nejhorší ve flightu úplně ze všech, zasloužím si tu nejhezčí krabičku na flightové šípy: https://plus.google.com/u/0/photos/1177 ... yNysv-bZOg
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Olšovo-překližková bedna pro laskyho na 28 šípů. 10mm šípů se tam ale vejde v pohodě 30 a možná by se vešlo ještě víc. Upínací systém umožňuje uložit šípy od průměru 8 do průměru 13mm. Klipsnové zavírání a povrchová úprava epoxidovým lakem.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Olšovo překližková bedýnka pro Jirku na 12 šípů. Spacer je dělán na 13mm tyčky, ale není problém udělat jiný na jiný průměr a vyměnit ho. Upínání zajišťuje víko s molitanovými přítlaky. Bez povrchové úpravy, tu si prý Jirka udělá sám.

Obrázek Obrázek
Obrázek
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Jednak mne velmi zaujal tento mosazný nátepník z laskyho galerie:
http://laskyy.rajce.idnes.cz/MET_muzeum ... 105547.jpg

A tady je můj nový rozpracovaný rohovinový nátepníček. Je to moje první větší práce s rohovinou, takže to není nic moc.
Obrázek
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 13 hostů