Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Kaša »

Ještě mě napadlo dave, .... potřebují šípy s blunty větší/delší letky?
A porovnával jsi let těchto bluntů s šípy s kovovými hroty?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Honza F. »

Donny má na těch jeho bluntech letky o něco větší, než jsou podle předpisu na livery a to proto, že ty bambule samotné mají asi 20g, tak aby to rychle srovnaly. A celkovou váhu mají ty šípy asi 70g.
Jak létají v porovnání třeba s předpisovými livery musí odpovědět Donny, protože já je netestoval.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Kaša »

No s těmi Donnyho blunty jsem srovnával moje šípy s přibližně stejnou váhou a dostřel byl s blunty menší jen o 10-15m.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Honza F. »

A kolik mají samotné bluntové hroty od Davida?
Jestli mají 10-15g, tak si myslím, že by livery letky mohly bohatě stačit. Jde hlavně o to, aby ti rychle srovnaly šíp při střelbě na krátkou vzdálenost.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Kaša »

Neřekl bych že v tomto případě je to jen o váze, ... možná něco udělá i odpor profilu/průřezu bluntu?
Ono zase jako vždy záleží i jaké dřevo jsi použil.
U bluntu bude prostě hodně kombinací - váha a tvar hlavice, průměr a materiál použité týbla, brka ... prakticky stejná "chemie" jak u klasického šípu.

Ale vzhledem k tomu že odpor bude u bluntu větší, předpokládám stejné nebo lehce větčí brka (nic moc myšlenka,co?).
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Honza F. »

Já si myslím, že váha je tu nejdůležitější, protože těžký hrot ti hodně rozvlní šíp. A to je nutné rychle srovnat, zvlášť na krátkou vzdálenost (při střelbě do kopečku hlíny atd.).
Aerodynamiku to bude mít určitě horší než bodkin, ale prim tu bude hrát tvar. Donnynu jsem tam dělal tvar nejvíc podobný plastovému vnitřku kindervajíčka - pěkně zaoblené oba konce. Davidovy blunty mají na čele plošku a ta asi bude z aerodynamického hlediska o něco horší. Také jsou tam ty drážky na zpevnění provázkem. Ale k tomu by se asi musel vyjádřit někdo, kdo aerodynamice rozumí.
I když myslím, že třeba technika vypuštění šípu udělá na dostřelu větší rozdíl, než tvar bluntového hrotu.

Jsou to tréninkové šípy. Flight se s nimi nestřílí, takže asi nemá cenu se v tom moc vrtat.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Kaša »

Dave si udělal šípy s bluntama s plochou na čele, ale má tam i tu špičku ze dřeva která bude rozrážet vzduch.
Já od něj mám blunty se stejnou špičkou akorát zaoblené, takže vypadají jako kapka se špičkou - viz zde dvě horní řady download/file.php?id=8846

S tím rozvlněním šípu s těžkým hrotem máš pravdu, ale tam vždy záleží na týble a jeho vlastnostech.
Pokud použiješ k lehkému hrotu měkkou tyčku, tak se bude šíp vlnět,
a naopak i k těžšímu hrotu když dáš tuhou tyčku tak poletí jak po čáře (ale to víme - pišu pro širší veřejnost :D ).

Ano, bluntové šípy jsou spíše na střílení na blízku, ale není důvod s nimi nestřílet na dálku.
V Medlánkách jsem vystřelil Donnyho šípy s blunty a "nezapíchly" se jen ty, co dopadly to nizoučké trávy.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Honza F. »

To je všechno pěkné, ale pořád jsi nenapsal tu váhu. :D
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Donny
Příspěvky: 103
Registrován: 11 Dub 2011, 17:32
SHŠ: Lukostřelecká liga

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Donny »

Hojte

Blunt od Honzy mi létají o cca 20m méně než BLBS.

D.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Kaša »

Honza F. napsal:
24 Lis 2017, 12:40
To je všechno pěkné, ale pořád jsi nenapsal tu váhu. :D
Váhu čeho ... jestli bluntů od Dava tak ty uvádí on sám u jejich fotek (rozmezí 11-16g).

Donnyho šíp s Bluntem měl váhu myslím kolem 68 gramů a můj šíp, s kterým jsem to porovnával měl asi o 2g méně ... prostě velmi podobná váha a
dle tvých informací i stejné váha hrotu 20g.

Donny, nesrovnávej svůj blunt s BLBS, to jsou rozdílné konstrukce přece.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od dav1dMldc »

Už som raz Kašovi odpovedal na otázku, ako sa mi zlomil ten šíp. Mazal to tu niekto?
Kaša napsal:
22 Lis 2017, 09:26
Ještě mě napadlo dave, .... potřebují šípy s blunty větší/delší letky?
A porovnával jsi let těchto bluntů s šípy s kovovými hroty?
V princípe ano, prakticky nie. To sa ľahko rozmyslí nasledovne. Ak máš šíp bez letiek a dáš niečo čo má veľký odpor vzduchu na začiatok, napr. ten blunt, počas letu začne naň pôsobiť nenulový moment sily a šíp sa otočí naopak (lebo nemá letky). Tým pádom na jeho stabilizáciu treba dlhšie letky ako na šíp bez toho odporu (=bluntu). Prakticky na stabilizáciu 30" dlhého šípu vhodného spinu stačia letky 4-5" dlhé. Keď dáš na šíp 7,5" dlhé letky (ako ja) bude to určite dosť tak či tak.
Strieľam s nimi na vzdialenosti do 60m (viac nemám priestor) a už na túto vzdialenosť poznať, že sú pomalšie oproti klasickým šípom. To je ale úplne jedno...
Kaša napsal:
24 Lis 2017, 11:56
Pokud použiješ k lehkému hrotu měkkou tyčku, tak se bude šíp vlnět,
a naopak i k těžšímu hrotu když dáš tuhou tyčku tak poletí jak po čáře (ale to víme - pišu pro širší veřejnost ).
:wtf: Je stará známa vec, že ťažký hrot šíp stabilizuje viacej, ľahký menej... Niektoré šipky do kuše sa dokonca vyrábali bez letiek iba s ťažkým hrotom a stačilo to.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od lasky »

dav1dMldc napsal:
24 Lis 2017, 18:25
Už som raz Kašovi odpovedal na otázku, ako sa mi zlomil ten šíp. Mazal to tu niekto?
mazem ja, mozno nieco padlo za obet, ale skor myslim ze nie, pretoze aj ja som chcel vediet ako sa zlomil.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Donny
Příspěvky: 103
Registrován: 11 Dub 2011, 17:32
SHŠ: Lukostřelecká liga

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Donny »

Kaša napsal:
24 Lis 2017, 15:34
Honza F. napsal:
24 Lis 2017, 12:40
To je všechno pěkné, ale pořád jsi nenapsal tu váhu. :D
Donny, nesrovnávej svůj blunt s BLBS, to jsou rozdílné konstrukce přece.
Ok tak to smažte, srovnání s livery si bohužel nepamatuji abych řekl jak psal Honza, ale vzhledem k tomu že mi lítají o 10-15m méně než BLBS , tak si to lehce spočtete.

D.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Honza F. »

Kaša napsal:
24 Lis 2017, 15:34
Váhu čeho ... jestli bluntů od Dava tak ty uvádí on sám u jejich fotek (rozmezí 11-16g).
V tom případě ti bohatě budou stačit letky podle předpisu na livery.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od dav1dMldc »

lasky napsal:
24 Lis 2017, 20:51
mazem ja, mozno nieco padlo za obet, ale skor myslim ze nie, pretoze aj ja som chcel vediet ako sa zlomil.
No, tak asi sa mi to zle odoslalo... Takže znova. Šíp som trafil zo 60m mierne zo šikma do kameňa, ktorý bol zarastený v tráve. Šíp ustrihlo u hrotu a ten odletel 2m. Skúsim ho odvŕtať a nasadiť nanovo. Tá osika nie je príliš pevné drevo.
Ešte pár poznámok ku bluntom samotným, keďže už som s nimi trochu nastrieľal. Zatiaľ držia všetky i keď jeden mám už mierne naštiepnutý a keby nemá omotávky, skončil by napoli. Akurát ich mám "okúsané", t.j. hrana vpredu je povylamovaná. Tohto som sa bál už keď som tento typ robil (ono je to zrejmé, tá rovná plocha berie všetko so sebou - nerozhŕňa okolie ako oblá- takže ak narazí do niečoho tvrdého má tendenciu sa štiepnuť po vláknách), no povedal som si, že to skúsim, lebo sa mi viacej páčili ako tie oblé a tiež sa presnejšie robili.
Oblé sa tak nevyštiepujú a vydržia viacej. Taktiež lepšie znášajú náraz do tvrdého materiálu, (najmä) ak majú kovovú špičku. Tá imho slúži práve ako absorbér, aby sa drevo hneď nerozbilo. Preto som aj tak robil svoje blunty - s krátkou tuhou špicou. Dlhý tenký klinec je tam teda nezmyselný.
Nabudúce si urobím oblé so silonu s kovovou špičkou. Tým by sa nemalo stať nič.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů