Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Chybí tomu jenom ty kožené postroje, které udělám podle těch z MR z toho slonovinového nátepníku - přišité Y řemínky s provlékaným uchycením.
Nýtování jsem zavrhl, protože jsem nesehnal měděné nýtky a nechtělo se mi je vyrábět z drátu. Navíc jak se znám, tak bych to při nýtování akorát tak pokazil. Zdobení zatím žádné neplánuji, to až eventuelně na dalším kusu. Navíc rytí do rohu jsem ještě nikdy nezkoušel.výchozí materiál měl 119,7g, vybroušený a svrtaný tvar 47,9g.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Hotový nátepníček. Uchycení okopírované ze slonovinového nátepníku z MR. Kupodivu velice dobře drží. Při střelbě zatím netestován, protože už je venku docela kosa. :)
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) Honza F. dne 08 Lis 2017, 07:48, celkem upraveno 1 x.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Pája1111 »

Honzo pěkné a vypadá to, že to i dobře kopíruje ruku... :clap:
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Díky Pájo. Ta rohovina se po prohřátí moc pěkně tvaruje, i když tady nejvíc udělal výběr vhodného kousku rohoviny, takže sedí jako prdel na hrnec. :D
Našel jsem na Pinterestu jeden kožený nátepník a jsem si jistý, že tu ještě nebyl. Je to údajně nález z Londýna z Worship street a má míry 110x104mm a je datován na 14-15 stol.. Nyní v Muzeu města Londýna.
Obrázek
Obrázek
Tenhle tu možná už byl - nález datovaný na 13 stol.
Obrázek
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od PeterL »

Taký menší pokus, omotávku som zapatlal kožným glejom s prídavkom čistého práškového pigmentu.
použil som anglickú červeň tmavú, bežný pigment, uvádzajú, že je to hlavne oxid železitý,
nie je to síce zelená medenka ale aspoň pigment má v názve čosi anglické
výsledok sa mi celkom pozdáva akurát zostrih letiek musím upraviť,
Přílohy
DSC_1336.JPG
DSC_1336.JPG (67.54 KiB) Zobrazeno 7804 x
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Barevně to vypadá stejně jako ten můj čerstvý oxid měďný. Jinak pěkná práce. :clap:

Začetl jsem se do části WoW o zápalných zařízeních a předkládám pár zajímavých údajů:
Dle inventáře z roku 1514:
Mary Rose nese 8 hrotů pro šípy s divokým ohněm a 29 háků pro šípy s divokým ohněm společně s jedním „vápenným hrncem“, 74 šípů s divokým ohněm, dvě kule s divokým ohněm, "xxj di barelles" of powder - 20 sudů prachu (předpokládáme 21 půl sudů) a truhlu „cartridges“(nábojů) (ibid., 141-2)
K tomu navíc je uvedeno 10 tuctů "lime pots" - to jsou vápenné hrnce a 40 tuctů "darts for tops".

"Darts for tops" jsou podle mne zápalné šipky do ručních palných zbraní. Těchto 480 kusů oproti 74 kusům šípů s divokým ohněm ukazuje, že luky byly na MR k vystřelování zápalných projektilů využívány velice málo.
Dále se uvádí, že prach byl skladován odděleně, tzn. že i tyto zápalné střely byly nejspíš skladovány odděleně od ostatního střeliva, čili ať už jsou šípy z MR dlouhé jakkoliv, pravděpodobně se nejednalo o zápalné, ale o klasické šípy. I ty s nátahem 32".
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

Honza F. napsal:
26 Lis 2017, 17:09

"Darts for tops" jsou podle mne zápalné šipky do ručních palných zbraní. Těchto 480 kusů oproti 74 kusům šípů s divokým ohněm ukazuje, že luky byly na MR k vystřelování zápalných projektilů využívány velice málo.
neviem po anglicky a dostal si sa iste v citani dalej ako sa kedykolvek dostanem ja.. ale Darts for tops co to bolo treba konzultovat pred akou kolvek uvahou s historikmi najlepsie anglicanmi.. a dokazuje to to ze jednych bolo vela a druhych malo.. dovody preco to tak bolo su tam asi neni uvedene? ohladom pouzitia rucnych palnych zbrani spolu s ohnivou strelou je toho je toho velmi malo v nalezoch, mame dvoch musketierov ktory strielaju ohnivy sip a dva nalezy sipky s klietkovym hrotom,pravdepodobne do hakovnice .
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Obrázek Obrázek
A určitě by se našly i další.

Z MR máme pouze 6 tyček z truhlářovy kajuty, které mohly být polotovary pro tento druh střeliva, ale přímé důkazy pro to nejsou, a pak tenhle inventář. Vzhledem k uváděnému počtu to musí být něco menšího, aby se to dalo skladovat na lodi v takovém počtu. Šipka do kuše to nebude, ty se v inventářích anglických lodí objevují velice sporadicky, a tudíž je velké množství střeliva pro zbraň, která se téměř nevyskytuje, nesmyslné.

Dál máme z MR zachovaný jeden velký (téměř 2m dlouhý) šíp se zápalnou směsí do děla menší ráže - to je ta známá velká šipka s dřevěnou letkou. A úlomky ještě 2 dalších. Vzhledem k jejich velikosti se počet 480 ks asi nebude vztahovat na tyhle velké šípy.

Nebudou to ani další uváděné ohňostrůjné prostředky, kterých se užívala celá řada, jako třeba ohnivé hrnce, tubusy, trubice, girlandy atd.

Až se tím prokoušu, dám do pléna celý překlad téhle části. Nechci se vymlouvat, ale překlad není zrovna jednoduchý. Jednou má předmět v popisu dart, jednou projectile, jindy arrow. Stejně tak shell nebo bomb. A to vůbec nemluvím o těch inventářích nebo receptech psaných starou angličtinou...

"Darts for tops" také mohou být šipky pro "fighting top", neboli šipky určené pro bojovou plošinu umístěnou na stěžni. Ale v tom aby se čert vyznal.
Obrázek
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Honza F. napsal:
26 Lis 2017, 17:09
Barevně to vypadá stejně jako ten můj čerstvý oxid měďný. Jinak pěkná práce. :clap:
Máš foto?
Mě Jirka udělat tu směs dle Willa Shermana s oxidem meďňátým - je to zelené.
Zkusím to udělat na nějaký šíp i tou technikou že se nanese první ta směs na šíp, a potom se do toho "ponoří"/lepí brko.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

https://plus.google.com/u/0/photos/1177 ... t29wd2esQE
Ten třetí šíp odshora.

Ta originální patlanina byla dvouvrstvá. Pravděpodobný postup bylo nanést směs, do ní pak nalepit letky, omotat a znova zapatlat směsí. Alespoň tak tomu prý nasvědčují otisky letek a omotávky.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Honza F. napsal:
28 Lis 2017, 09:57
Ta originální patlanina byla dvouvrstvá. Pravděpodobný postup bylo nanést směs, do ní pak nalepit letky, omotat a znova zapatlat směsí. Alespoň tak tomu prý nasvědčují otisky letek a omotávky.
Tu informaci máš z článku Shermana? ... já jsem to pochopil tak že je tam jen jedna vrstva směsi.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Ano, myslím že od Shermana. Tvrdí to na základě otisků v té patlanině. Myslí si, že byla používána i k přilepení letek, nejenom k ochraně omotávky. Třeba ve WOW uvádějí stopy po dvojím otisku letky na jednom šípu - jako když někdo opravoval pozici nalepené letky. To by odpovídalo lepení letky do vrstvy směsi.
Na druhou stranu ve Wow zase předpokládají, že se nejprve klihem přilepilo peří, pak se omotalo a nakonec se zapatlalo směsí.
Vzhledem k tomu, že všechny šípy na MR nebyly z jedné dílny, jsou možná pravdivé oba postupy.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

lasky napsal:
27 Lis 2017, 15:08
a dokazuje to to ze jednych bolo vela a druhych malo.. dovody preco to tak bolo su tam asi neni uvedene?
Ne, důvody proč jich bylo tolik neuvádějí, jenom tam píší, že tak vysoký počet dokládá hojné využití v boji. A to samé platí pro ty vápenné hrnce.

Inventář je z roku 1514. Do roku 1545, než se potopila, se mohlo mnohé změnit. Jde o to, jestli je to jenom inventář, tedy pouhý soupis momentálního stavu vybavení a nebo je to předpis, podle kterého se doplňovaly počty zbraní na předepsaný počet. Já bych řekl, že ten nízký a vlastně i divný počet, protože to nejsou celé tucty (74 arrow with wildfire), je dán tím, že už se tahle výzbroj nevyráběla a prostě se dobíraly zbývající skladové zásoby. Prostě když už to tu máme a jednou jsme za to zaplatili, tak už to vystřílíme.
Ovšem stejně tak to může být soupis zbytku vybavení po nějaké bitvě, těžko říct.
Já bych se přikláněl spíš k tomu, že válečná lukostřelba tehdy zažívala svou labutí píseň, takže proto ten nízký počet.
---
Jenom taková zajímavost - zkusil jsem spočítat podle jednoho středověkého receptu na zápalnou směs z WoW, kolik by dnes stály komponenty. U arsenu jsem cenu nedohledal, rtuti tam bylo jenom "tence" a 2 položky jsem nebyl schopen vůbec přeložit (fynde a pyche), ale vyšlo mi že zbývajících 7 položek by dalo čistým součtem 48 liber zápalné směsi a to by dnes stálo přes 2000 Kč.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od PeterL »

Pyche zdá sa mi, že som to kdesi čítal v súvislosti s destiláciou borovicového dechtu,
buď je to sám decht, alebo niektorá zložka z druhej destilácie, ale možno sa mýlim

skúšal už niekto lepiť letky tak v rukách priamo do gleju? ja som to skúšal a dopadlo to hrozne, chce to asi veľa cviku alebo objaviť nejaké finty
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od PeterL »

Dnes som skúšal modifikáciu hrotu na ľahké šípy, doteraz ma babralo že hroty sa pomerne rýchlo ničili alebo lámali lebo pri tých malých rozmeroch to nemá čo držať,
skúsil som urobiť že plechovú špičku som prevŕtal, a do nej vložil klinec, takže vzniklo niečo medzi tŕňovým a tulajkovým hrotom. Hrúbka tyčky pri hrote asi 5,5mm,

urobil som test pevnosti, párkrát som strelil do terča, párkrát do hliny, všetko ok, a potom som strelil do kameňa a nič sa mu nestalo, potom ešte raz trocha ho potlačilo, ale bol v pohode a tretíkrát, hrot rozstrelilo, viď foto. Streľal som z 30lb luku. Chybou bolo že som nedal lepidlo aj na celý klinec, a tiež som mu mohol odrezať hrot.
Přílohy
DSC_0142.JPG
DSC_0142.JPG (181.03 KiB) Zobrazeno 6989 x
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů