Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Tak jsem konečně asi po 9 měsících přivezl dřevo z pily. Ty dvě hráně jsou samý jasan, 17mm prkna, řekl bych velice slušná kvalita. Až to oschne, změřím tomu SG.
Obrázek
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Ha! ... Supík tady s nečím operoval tak mi zmizel můj velmi důležitý příspěvek. :D

Dával jsem sem fotku mých pár rozdělaných destiček.

Obrázek
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Kaša napsal:
18 Bře 2018, 10:51
Ha! ... Supík tady s nečím operoval tak mi zmizel můj velmi důležitý příspěvek. :D
Dával jsem sem fotku mých pár rozdělaných destiček.
Jak a nebo čím to řežeš? Pásovou pilou?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Ano, řežu to na pásovce.

Šířka destiček je cca 13mm.
Všimněte si že tloušťka některých narovnaných rohů (např. těch nahoře) je až 10mm i víc.
Až to nařežu tak některé zkusím rozštípnout ... uvidíme, zatím jsem toto nezkoušel.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Byl jsem si zastřílet a testoval jsem ten rohovinový nátepník.
Budu muset upravit tvar a usazení na ruce - jak se mi při střelbě prokrvilo předloktí a změnil se objem, bracer začal na některých místech tlačit. Tady bych řekl, že důvodem je špatná pozice na ruce. Bracer by měl asi sedět trochu víc nahoře než jenom na vnitřní straně předloktí. Možná i rukáv pod tím by celé věci pomohl.
Systém uchycení řemínkem zatím drží, ale myslím, že až se řemínek trochu ochodí, už tak pěkně držet nebude.
A při dopadu tětivy na rohovinu se ozývá dost nepříjemný zvuk.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

sutaz v polsku, vo flighte. nevyzera to zle. a nieje to cez pol europy. https://www.facebook.com/events/538090389893675/ bude tam Adam Karpowitz

In 2018 the International Flight Archery Tournament will be organized in cooperation with the Polish Traditional Archery Association https://www.facebook.com/lucznicytradycyjni.org/ and Byczyna Knights Town http://grod.pl.tl/ like in last year. Apart from the tournament itself, we plan like always to have numerous accompanying attractions, lectures and few very special guests. All details will be updated



The tournament participants and their accompanying persons will be accomodated in medieval style rooms in the knights town.Special price for a night for archers is 10 Euro. If you prefer to stay at a hotel, we suggest hotels in Byczyna.

We provide full board for the tournament participants, both on Saturday and Sunday - breakfast, lunch and dinner; on Saturday night we plane to have a medieval-style feast.

We encourage our tournament archers to dress up in historic outfits.

Take a trip back in time together with us to the Middle Ages and join to the one of the biggest flight archery tournaments on the world

Send your applications to the following e-mail address: lukasznawalny@gmail.com

For more informations contact Mr Lukasz Nawalny at 0048 693 308 378

Entrance fee is 40 euro. It covers the tournament participation, participation in all workshops, lectures and other events, as well as board. The fee is payable to bank account after your application has been verified.

No changes in regulations this time, all like in last year.

REGULATIONS

There are four categories of bows draw weight
Up to 35 pounds, up to 50 pounds, up to 70 pounds and open category – without draw weight limits. Additional “overdraw” category includes all types of devices for lengthening bow draw, for example turkish siper or korean maira. There are no draw weight categories in overdraw category
The tournament allows for all traditional style bows without bow shelves made of modern or natural materials. This year bows with shelves or any types of supports are not allowed. The general rule is that arrows have to be rested on hand. The rule does not apply to overdraw category. Safety gloves are allowed.

ARROWS

Only natural material arrows are allowed: nocks and arrowheads made from wood ,horn or metal. Fletchings made from feathers, parchment, paper etc. Shafts made from wood, bamboo, cane etc. Materials that are not allowed: carbon, aluminium, plastic etc. Plastic nocks are not allowed.
Each and every arrow registered for the tournament has to be legibly signed (given both first name and surname)
Borrowing, lending and exchanging arrows by tournament participants is prohibited

BOWS

a) Bow draw weight must not exceed the category limits ( 35, 50, 70 pounds) per declared arrow length. For example, if we want to participate in up to 70 lb category and we use 24 inch arrow, the bow must not exceed 70 pounds per 24 inch, if we use 32- inch arrow the bow must not exceed 70 lb per 32 inches, etc. The arrow length must not exceed the declared load. The draw weight of each bow will be measured to the belly of the grip before the tournament. The measurement tolerance is 1 pound
b) Mechanical release, e.g. compound release is not allowed- you shoot with fingers or a thumb ring
c) Structures made up of two or more bows joint together are not allowed
d) Bowstring materials – no limitation.

OTHER RULES

a) Each participant is allowed to register 2 bows in separate classes
b) Overdraw category – device length – no limitation, arrow length – no limitation
c) Archers shoot 2 rounds per day - in first round 5 arrows, in second 3 arrows
d) There will be a 10 meter wide lane with marked distance lengths. If an arrow leaves the lane, the measurement is made perpendicularly to the lane
e) Archers in each draw weight class shoot in thesame time

PRIZES

The winners in each of the 5 categories will be awarded with diplomas and prizes
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
pidalin
Příspěvky: 15
Registrován: 12 Dub 2018, 21:09

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od pidalin »

Kolik za ten jasanovej matroš chtěj? Já dělam v truhlárně tak mě zajímá jakou to má cenu, jenom abych tak měl představu o kolik už jsem firmu okradl. :-D Ale u toho jasanu takhle z velkejch fošen je fakt problém vybrat něco slušnýho tak aby to dalo uplně čistý a rovnoletý lamely nebo lišty, nebo prkna, podle toho jaký s tim máš plány. Je tam moc toho tmavýho jádra a to se na tahovou stranu luku moc nehodí. Asi budu muset časem taky něco nakoupit, protože v práci z jasanu skoro nic neděláme a těch pár zbytků co se tam někde válí už je fakt hroznej odpad.

Doporučuju zkusit taky ňáký experimenty s břízou, je to celkem levný a to dřevo nemá žádný jádro a je to celkem homogenní, když se najde kus bez vad a bez suků tak je z těch fošen mnohem lepší využití materiálu než u jasanu. A bříza v týhle formě jako nábytkářský řezivo se na luky docela hodí, mam s ní dobrý zkušenosti.
Ale kvalitně vybranej jasan má i mnohem vyšší vzhledovou hodnotu, někomu může vadit ta jednotvárnost břízy, nemá moc viditelný léta, je to skoro jak ňákej bílej plast.
pidalin
Příspěvky: 15
Registrován: 12 Dub 2018, 21:09

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od pidalin »

Honza F. napsal:
22 Dub 2018, 10:16
Pokud je ten dotaz ohledně jasanu mířen na mne, tak asi takhle:
Ten jasan jsou jenom ta zhruba metrová prkna na těch dvou hráních. Ty fošny vpravo dole jsou topolové a momentálně je čeká osud saunového nábytku a obložení, protože na šípy se tento druh topolu moc nehodí.
Na pile mi ten jasan jenom nařezali a stálo mne to asi 2500 + 2x doprava. To řezání stálo docela dost, protože je to řezané pásovou pilu na 17mm prkna, takže plno práce. Jasan samotný jsem koupil ve špalcích od známého, který to kácel. Musím říci, že je to výjimečně rovnovlákný a čistý materiál. Jsem zvědavý, jaké šípy z toho budou.
Pokud budeš kupovat nařezaný materiál a nebo suché řezivo, podívej se na ceny na internetu. Mnoho pil má online ceníky, většinou rozdělené i podle kvality materiálu. Orientačně asi 15000 za m3.
Díky, už jsem si našel přiblizný ceny za kubík a je to jak řikáš, kolem těch 15000 Kč. To neni zase tak hrozný, když třeba majitel objednává velkou paletu ořechu, tak prej jenom ta jedna paleta má cenu 100 tisíc. :-) Ale to neni paleta pro paleťák, to se musí vozit ještěrkou. Jednou jsem kus ořechu použil jako proklad při skládání palety a dostal jsem pojeb že jsem jako proklad použil 500 Kč. :-)
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Hola,
JirkaF mě upozornil na dobré video o výrobě anglických šípů .... speciálně je tam dobře ukázaná práce na přetěrech opletů dle MR.
https://www.youtube.com/watch?v=Zd8shBqmvyE
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Moc pěkné video. Všimli jste si na konci videa, jaké má zvláštní očko na tětivě?
Obrázek
Jinak jsem dohledal 1 obraz a 1 "asi tapiserii", kde je vidět červená a zelená barva té patlaniny. :)
A nevíte proč mi zmizel příspěvek o tom jasanovém dřevu?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Sada šípů pro Sumiru na terčovou střelbu a 2 bílé BLBS Standardy.
Tyčky jsou borové, 10mm, 3x lakované, pro nátah 32", letky jsou krocan - bílé podle BLBS, terčové podle welshclass (7" dlouhé a 14mm vysoké se šikmo zastřiženým koncem). Omotávky jsou hedvábné, červené a černé. Zalepení omotávky je klihem s oxidem měďným. Hroty od Miloslava Krizana.
Váhově jsou BLBS 52,8 a 52,6g, terčové 48,8 (6 kusů), 48,6, 48,6, 48,7, 48,2, 49,1 a 49,1g.

https://plus.google.com/u/0/photos/1177 ... 34WmreOiMA
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Hezké Honzi,
jak jsi aplikoval směs na šípy.
První brka a omot, a potom aplikace přetěru?

Já jsem poprvé pracoval s verzí té směsi založené na článku Willa Shermana zde http://www.theenglishwarbowsociety.com/ ... s2016.html
Sice ta maše směs je myslím pořád trochu měkká a rychle tuhne, ale její nanášení až po nalepení brk a udělání opletu je dost utrpení
a nefunguje to vůbec dobře (vyzkoušeno).
Teď jsem to použil tak, že jsem první aplikoval směs, a pak do ní dal brka a omotávku a funguje to dobře. :banan:

Fotky kdyžtak dodám snad zítra.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Přesně tak, nejdřív nalepit peří, pak omotat a nakonec 2 vrstvy klihu s oxidem měďným.

Ona ta originální patlanina byla pravděpodobně něco jako tavné lepidlo - nanesla se vrstva a když zaschla, stačilo ji kdykoliv nahřát a mohlo se nalepit peří. Tahle teorie vznikla na základě předpokladu, že se šípy vyráběly ve velkých počtech a tenhle postup dost usnadňoval práci. Dalo se tak dopředu připravit spousta tyček s lepidlem a pak už jenom stačilo ohřát a lepit brka a omotávat. Navíc by se na takovouhle práci daly využít i ženy a děti nebo jakákoliv nekvalifikovaná pracovní síla.
Podobná je práce s březovým dehtem.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Jj, opravdu tam funguje to, že tu směs na "tyčce" nahřeješ a vtlačíš tam to brko.
Tak se to udělá třikrát.
Pak po dodělání omotávky stačí znovu nahřát a směs vlastně prosákne nit a zároveň se nit jakoby ponoří do směsi.
Nevýhoda je, že když máš směsi na šípu trochu víc, tak po nahřátí má snahu prosakovat i do brk ... speciálně na začátku brk kde je opeření nejnižší.

Zatím jsem zkoušel aplikaci směsi na tyčku (bez peří a omotávky) jen pomocí štětečku.
Myslím ale, že to bude lepší, když se (zamaskovaný) konec tyčky ponoří do směsi. Pravděpodobně se udělá rovnoměrnější povrch.

Kaša
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Máčení bude určitě rychlejší, ale zamaskování a odmaskování končíku je zase práce navíc.
Klíčová bude rychlost tuhnutí a hustota, což oboje závisí na složení. Třeba ten dehet jsem nanášel tyčkou a následně ho ohřál a rovnoměrně rozetřel. Tady by to mohlo fungovat podobně a myslím, že by místo smůly byla lepší ta kalafuna. Kalafuna je totiž docela tvrdá.

Můžeme udělat nějaké pokusy na turnaji ve Starém Městě.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů