Kuše

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:
06 Srp 2018, 12:33
V kuších se zas tak nevyznám, ale to lučiště vypadá suprově. :clap:
Vďaka, dúfam že vydrží a nepokazím ho :) . Oproti lukom to je úplne iný skill tilerovania. Inak som velice zvedavý ako to bude strieľať. Pre zaujímavosť tento luk je celkovo dlhý 115cm (110cm ntn) a stredový rozmer je cca 55x32mm. Predtým som spravil ešte jeden podobný jaseň+tis o dĺžke 96cm (91cm ntn) a stredovom rozmere 55x26mm. Vyšiel na 235lbs takže som sa rozhodol, že naň skúsim nalepiť šľachy. Už ich lepím pol roka a ešte 2-3 vrstvy chýbajú... Lasky ho držal v pôvodnom stave, možno si ho pamätá :)
lasky napsal:
06 Srp 2018, 15:01
keby si povedal tak ti poviem ako na ten strmen.. aj ti poziciam babku. dobra robota
Na ten strmeň sa dá ísť niekoľkými spôsobmi, pomaly prichádzam na ten najjednoduchší. Tento je už tretí, čo som spravil. Posledná kuša, ktorú som sem dával ho má tak isto profilovaný, akurát je o niečo užší.
Babka neviem čo je, ale ak myslíš raznicu do kovadliny, tú mám. Ale teraz som zistil, že budem potrebovať ešte jednu, čo nie je problém spraviť. Každopádne vďaka za ponuku.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Kuše

Příspěvek od trener »

Vypadá to moc pěkně, bylo by možné prosím přidat fotografii té raznice do kovadliny? Děkuji
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Kuše

Příspěvek od earendil »

david napsal:A malá ochutnávka rozrobeného luku, ktorý plánujem použiť
Na pohled mi to přišlo jako replika průměrného MR luku :badgrin:

Vypadá mocně.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

trener napsal:
08 Srp 2018, 12:47
...bylo by možné prosím přidat fotografii té raznice do kovadliny? ...
Vyhňu mám na starej chalupe... Idem tam budúci týždeň, ak nezabudnem to odfotím. Je to kocka so zápustom do kovadliny oproti ktorej je drážka na vyformovanie toho rebra strmeňa.
earendil napsal:
08 Srp 2018, 16:17
Vypadá mocně.
Niekedy by som chcel spraviť repliku luku z Berkhamsted castle, ten je ešte mocnejší :badgrin: .
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Kuše

Příspěvek od Záškodník »

Zdravím,
také se momentálně pokouším o výrobu kuše se silným dřevěným lučištěm. Chtěl bych kolíčkovku odpovídající 13. nebo počátku 14. st., chybí mi ale materiály, konkrétně by se hodila fotka sochy s pákou z boku. Nevíte o fotce nějakého nálezu odpovídající datace? Tvar sochy shora bude podle prostřední kuše z černobílé fotky, kterou do tohoto vlákna vložil před delší dobou David(momentálně ve fázi nákresu). Lučiště už mám rozdělané z dobré svídy, délka a ntn jsou shodné s tím co vyrobil David (115 a 110cm),střed má 47x25mm, sílu odhaduju okolo 200lb.
To tisové lučiště vypadá úžasně :clap: , ale použitelný tis jsem zatím nesehnal. Snad to svída dá taky :? .
Předem díky za informace a odkazy
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

Záškodník napsal:
09 Srp 2018, 15:01
...Chtěl bych kolíčkovku odpovídající 13. nebo počátku 14. st., chybí mi ale materiály, konkrétně by se hodila fotka sochy s pákou z boku...
Moc som ich nevidel, najznámenší je ten nález z priekopy hradu zo Švédska (Skane, cca 1525). Obrázok nájdeš niekede na nete alebo J. Alm. Ďalšia je tá kuša vľavo na obrázku z ktorého si čerpal. A. Bichler robil repliku, pozri tu:
http://www.historiavivens1300.at/realia_1500.html

Norska kuša na veľryby:
norwegian whalebow 1.jpg
norwegian whalebow 1.jpg (74.19 KiB) Zobrazeno 13403 x
Alebo tento náčrtok. Podobný tvar tej norskej. Zdroj neviem, ale myslím že je to okolo 1500 :?: :
Scheibenarmbrustschütze, Meister des Amsterdamer Kabinetts aka Hausbuchmeister.jpg
Scheibenarmbrustschütze, Meister des Amsterdamer Kabinetts aka Hausbuchmeister.jpg (89.24 KiB) Zobrazeno 13403 x
Záškodník napsal:
09 Srp 2018, 15:01
...Lučiště už mám rozdělané z dobré svídy, délka a ntn jsou shodné s tím co vyrobil David (115 a 110cm),střed má 47x25mm, sílu odhaduju okolo 200lb....

Ja by som to odhadol na skoro 250lbs a taktiež že sa ti to také silné nepodarí... Odporúčam ti skúsiť najprv slabšie lučište, okolo 100-150lb. Tam hrúbka v strede bude stačiť 15-20mm. Robil by tých 15mm.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

trener napsal:
08 Srp 2018, 12:47
Vypadá to moc pěkně, bylo by možné prosím přidat fotografii té raznice do kovadliny? Děkuji
Tu je tá, čo teraz používam:
IMG_20180810_135013.jpg
IMG_20180810_135013.jpg (112.03 KiB) Zobrazeno 13303 x
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Kuše

Příspěvek od trener »

Děkuji moc.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Kuše

Příspěvek od Honza F. »

Pročítal jsem si tu starší debatu o úpravě kostí a chtěl bych se zeptat, jestli jste někdo někdy zkoušel na odmašťování kostí použít perchloretylen (tetrachloretylen)?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Kuše

Příspěvek od Záškodník »

Zdravím,
konečně se mi povedlo zdárně dosušit hruškový hranol na pažbu kuše. Posílám tedy foto s nákresem a prosím o připomínky k tvaru, protože s kušemi nemám zkušenosti. Má to být kolíčkovka na13.-14. století, 90-100kg nátah. Nejdůležitější je spolehlivost a co nejnižší váha, chtěl bych se pokusit i o trochu historický vzhled. Tvar při pohledu shora jsem okopčil z prostřední kuše z černobílé fotky na 35. straně tohoto vlákna. Tvarem z boku si nejsem jistý, je to takový kompromis a navíc asi prvních 20cm pažby má léta dost šikmo. Slabě jsem načrtl i páku. Rozměry pažby 97x3,8x7,8cm, svídového lučiště 115x4,7x2,4cm, plánovaný nátah 41cm. Foceno mobilem. Malé díry na provaz vývazu si nevšímejte, větší vrták nemám.
Přílohy
20181130_114632.jpg
20181130_114632.jpg (349.76 KiB) Zobrazeno 12803 x
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

Už máš to lučište hotové? Ak nie, nemáme sa o čom baviť. Ak áno, daj sem fotku (v náťahu) a nejaké ďalšie info. Potom môžeme preberať pažbu.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

Konečne sa mi podarilo dorobiť jednu kušu s lukom a ostatnými súčasťami ako som tu už pred časom avizoval. Za pripomienky a návrhy budem vďačný. Foto a popis tu:
https://photos.google.com/share/AF1QipP ... dHRU53Qk9B
PC235180.JPG
PC235180.JPG (664.63 KiB) Zobrazeno 12630 x
Luk som premeral po týždni nasadenia tetivy a po zastrieľaní. Ukázalo mi malinko cez 260lb, no s časom natiahnutia sila klesá, takže efektívne asi 250-260lb (cca 115kg). Naťahujem to opasovým hákom, ide to celkom v pohode (ale musím stáť oboma nohami na zemi), takže teórie o tom, že touto technikou sa dajú natiahnuť kuše o sile do 80kg a pod. sú nezmysly. 180-200lb kušu natiahnem rukami, túto už nie, preto je potrebný ten hák. S trochou praxe a tréningu bych zvládol i 300lb. Odvážim sa tvrdiť, že v stredoveku na tom boli podobne. Tu bych možno iba poznamenal, že síce chodím do posilky a napr. na drepy robím 15-20 opakovaní s činkou 100-135kg, tiež trénujem mrtvy ťah (tiež do 135kg) a leg-press (do 200kg), ale tých 250lb vidím ako bežnú silu. O tom sa dá samozrejme pobaviť...
Spravil som tri skúšobné šipky. Váhy cca 40g, 55g a 65g (hroty 10g, 20g a 30g). Mal som ešte jednu staršiu s váhou 46g. Všetky drevené letky, tie nové 15cm dlhé, tá staršia asi 12cm. Meral som rýchlosti cez chrono, postupne podľa váhy od najľahšej: cca 54 m/s, 52-53 m/s, 48-49 m/s, 45-46 m/s. Rýchlosti jednotlivých výstrelov sa skoro nelíšia. Meral som i dostrel (v bezvetrí). V tom istom poradí: cca 235m, 215m, ? (stratil), 190m. Šipky lietali parádne. Strieľal som iba raz kvôli tomu, že začalo pršať a šipky sa ťažko hľadali... Zaujímavé je, že ten tisový luk 90lb 30" z husto-rasteného dreva ako som dával do galérie strieľal so šípom 46g cca 51 m/s. Takže efektivita (rozumej kin. energia šípu) tejto kuše na krátku vzdialenosť je asi ako dobrého 100lbs luku (z tisu) s náťahom 30". Na väčšie vzdialenosti je efektivita kuše niečo málo väčšia, lebo šipky majú menší odpor vzduchu ako vidieť z dostrelu (ten luk strieľal s daným šípom asi 190m - oproti 215m pre šipku rovnakej váhy).
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Kuše

Příspěvek od Kaša »

Krásná zbraň a velmi zajímavé údaje. :thumbup:
Supr že jsi udělal ten backing z jednoho léta jilmu ... už máš něco podobného i na luku?
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od jiljovský »

Lučiště vypadá výborně. :clap: Zdá se být z hodně kvalitního materiálu, tak snad při té síle nějaký čas vydrží a nerozlítne se. Díky za publikování výsledku testů střelby, tak nějak odpovídají tomu, co jsem si myslel.
Nic není takové, jak se zdá...
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

Vďaka, ale kľudne môže byť aj rozumná kritika :) .

Zabudol som dodať, že som sa inšpiroval vyobrazením kuší v Macejovskeho biblií, napr.
http://www.themcs.org/weaponry/crossbow ... 0small.gif
http://www.medievaltymes.com/courtyard/ ... etail9.gif
a hradobnou kušou v Švajčiarkom národnom muzeu (viď H. Richter)
https://i.pinimg.com/564x/32/78/5c/3278 ... 14747f.jpg
Kaša napsal:
04 Led 2019, 09:25
Supr že jsi udělal ten backing z jednoho léta jilmu ... už máš něco podobného i na luku?
To je nie iba jeden letokruh, myslí sa tým backing s neporušenými vláknami. Na luky kuší som to použil asi 3 raz, na luk asi ešte nie. Jeden dlhý luk rovnakého zloženia mám teraz zlepený, ale neviem kedy ho budem robiť. Luk má pevnosť brestu a z pružnosti tisu. Osobe sa mi to velice pozdáva.
jiljovský napsal:
04 Led 2019, 13:07
...Zdá se být z hodně kvalitního materiálu, tak snad při té síle nějaký čas vydrží a nerozlítne se...
Brestový backing je dobré drevo, ten tis ani nie. Je to ľahšie drevo a skôr priemer. Záleží najmä na backingu. Inak ja mu celkom verím, horšie by bolo, keby je z jedneho kusu tisu. To by som mal trochu obavy. Každopádne chcem skúsiť aj taký.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů