Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Záškodník »

Jenže já už to tam nalepil...
Mám to risknout bez opečení, nebo se jen opravenému místu(které je stejně udělané tužší) vyhnout?
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Tak se tomu místu vyhni.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

There is a bow belonging to the Spencer-Stanhope family, which at one time was on exhibition in the Wakefield City Museum. It is made of yew, with the proportion of sapwood along the back, and the high 'Roman arch' section, of the true longbow. It is 6 ft 7 in (2 metres) long, with a girth of 5 1/4 in (13.3 cm) at the handle, tapering to 1 3/4 in (4.4 cm) at each tip. The tips are broken off, and it apparently once had horn nocks. Since if it were drawn up it would certainly break, its weight can only be estimated, but it seems likely to have pulled a good deal more than 100 lb (45.4 kg) at 28 in (71.1 cm), and more again at the 30 in to 36 in draw that its enormous length would certainly have allowed. If it were possible to date this weapon by the Carbon 14 method, together with the Westminster arrow, and if tiles were found to be 14th or 15th century survivors, then several more definite conclusions could be reached.

Zdroj: Longbow a Social and Military History str. 54-55
Je to generováno přes OCR, takže tam možná budou drobné chybky v textu.

pridal som preklad z translatora, lasky.

Tam je lúk patriaci do rodiny Spencer-Stanhope, ktorý bol súčasne na výstave v Múzeu mesta Wakefield. Je vyrobený z tisu, s podielom bieleho dreva pozdĺž chrbta a vysokou časťou "rímskeho oblúku" pravého luku. Je dlhý 2 metre, s obvodom 13,3 cm na rukoväti a zvisle sa zužuje na každé 4,4 cm. Špičky sú rozbité a to zrejme raz malo rohatky. Keďže, ak by bol zostavený, určite by sa mohol rozbiť, jeho hmotnosť môže byť odhadnutá, ale zdá sa, že pravdepodobne vytiahol oveľa viac ako 45,4 kg na 28,1 cm (71,1 cm) a ešte raz na 30 do 36 v kreslení, že jeho obrovská dĺžka by určite dovolil. Ak by sa táto zbraň mohla dať do prevádzky pomocou metódy Carbon 14 spolu s šípkou Westminster, a ak sa zistí, že dlaždice sú pozostalými z 14. alebo 15. storočia, bolo by možné dosiahnuť niekoľko konkrétnejších záverov.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Jestli jsou ty údaje správné, tak ten luk byl pořádný macek.
Při kruhovém průřezu šířka uprostřed 42mm! To je jako největší z MR luků ale s ten měl menší hloubku!!!
Tomu odpovídí i šířka na konci vycházející na 14mm, což zase odpovídá jen těm největším MR lukům.
:drunken:
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Navíc by i docela pěkně odpovídal dochovaným dobovým popisům lukům dlouhým 2 lokte (2 ell). Škoda jen, že ho nedatovali.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od blue »

Zdarec, dozvedel jsem se zajimavost pravdepodobne z Olomouckyho muzea. Pred par lety v ramci debordelizace tam ty idioti vyhodili do kontejneru fragment luku zdobenej rytinou. Mel to bejt flatak.
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

blue, mozno to bol naozaj fragment kvalitneho luku skoda ho.... ale u nas v trencine maju Halapartne ktore patrili niekedy okolo roku 1850 hlasnikom a mestskemu divadlu z lepsej spolocnosti ked sa hrali na divadlo o husitoch.. ..ak by si to zbadal tak by si zaplakal co to bolo za vkus..
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od blue »

Bylo to prej puvodne nalezeny archacema pri nakym vyzkumu na Morave a uklizeny do depozitu.
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Však jeden fragment luku z Velké Moravy je znám.
Je to takový zvláštní flaťák.

Ty rytiny na luku se mi nezdají, ... není to jen bujná fantazie při zhodnocení cestiček od červíků ;) .

Jinak viděl jsem ten tisový vikingský luk co udělal Blue a vypadá to suprově a střílí to ještě líp. :clap: :banan:
DOBRÁ PRÁCE Blue.
Měl bys ho nafotit.

Asi taky obětuju nějakou tisovou haluz!
Naposledy upravil(a) Kaša dne 29 Kvě 2018, 08:01, celkem upraveno 1 x.
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Záškodník »

Zdar,
úspěšně jsem ulovil jeřáb břek(Sorbus torminalis) slušné kvality v délce přes 220cm, průměru 20-25cm a začal ho zpracovávat. Dřevo béžové barvy, která směrem ke dřeni tmavne do načervenalé, je značně tvrdé a velmi těžké(SG čerstvého přes 1, suchého 0,75-0,9).Struktura jemná, homogenní, stejně jako u jeřábu ptačího se vyskytuje nepravé jádro.
Navzdory tvrdosti se vlhké i suché se dobře a čistě opracovává. Čerstvě pokácené se dá přijatelně štípat, dřeň ale většinou probíhá mimostředně a různě křivě i ve zdánlivě rovném kmeni. Roste někdy do spirály. V ohybu vykazuje značnou tuhost, uvidíme jak bude pružné. Vytěžil jsem z něj 6 tyčí na WB, až nějaký vyrobím přidám další info.

PS. Pozor na škůdce, odkorněné to hodně praská a nejsem jediný, komu to při sušení pod kůrou sežrali brouci.

Záškodník
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Deadguy napsal:
31 Srp 2018, 19:19
Co máš porád s těma špicama? 12 a 13mm ti přijde moc?
Hrúbka 12-13mm je v poriadku, tvar rohovinových špičiek mi nejde do oka. Vyzerá to ako päsť s vystrčeným prstom. A tiež sa mi nepáči ten hrubý prechod medzi drevom a rohovinou. Vec vkusu...
Fotky vyzerajú podstatne lepšie, aj ten luk viac vynikne. Chceš ten luk predať alebo si ho necháš? Mohol by si sa (s ním) ukázať konečne na nejakom turnaji.
Ešte by ma zaujímala tá zaujímavá oblasť, z ktorej to drevo pochádza. Nie že by som to tam chcel ísť rezať... pre porovnanie. Kľudne SZ ak mi to prezradíš.
Deadguy napsal:
31 Srp 2018, 19:19
Usudzujem dlžku podle toho, co požaduje zájemce.


Zaujemca by ti nemal do toho kecať. Už len pre to, že to drevo nemal v rukách. Ja som tiež dostal objednávku na max. 72" luk s min. 18cm braceom a náťahom 31-32". Som napísal, že taký luk spraviť neviem.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Deadguy
Příspěvky: 151
Registrován: 15 Kvě 2010, 19:06

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Deadguy »

dav1dMldc napsal:
01 Zář 2018, 00:18
Deadguy napsal:
31 Srp 2018, 19:19
Co máš porád s těma špicama? 12 a 13mm ti přijde moc?
Hrúbka 12-13mm je v poriadku, tvar rohovinových špičiek mi nejde do oka. Vyzerá to ako päsť s vystrčeným prstom. A tiež sa mi nepáči ten hrubý prechod medzi drevom a rohovinou. Vec vkusu...
Deadguy napsal:
31 Srp 2018, 19:19
Usudzujem dlžku podle toho, co požaduje zájemce.


Zaujemca by ti nemal do toho kecať
Já to pak smažu je toho víc.

To si děláš prdel chlape :) Vždycky sem myslel, že se ti nelíbí jak dělám konce ramen. Kvůli Tobě je dělám roky o mm tenší :lol: Takže nocky... No, asi takhle. Ikdyž se mi taky nelíbí, když pominu délku toho prstu, ten tvar toho sedla je pro pohodlí tětivy nejideálnější. Viděl jsem stejné na stovkách luků po netu a funguje. Navíc, nejsou moje. Na svém luku budu mít ty primitivní jednostranné. Ten hrubý přechod, už jsem to tu vzpomínal, sice to není Mary Rose sidenock, ale taky nechci, aby to byl klasický Viktoriánský, vyleštěný jak psí kule. S hladkým přechodem :p Nemyslím si, že takové na válečných lucích běžně byly. Je to jak říkáš o vkusu. Mrkni na video dole, jaký má ten chlap luk a šípy. Před hrotem to má osekané tak prasácky, že mu z toho lezou třísky. Nebo Loadesův křivý klacek na obalu knížky Longbow. Takový sem postnout, tak nad ním každý ohrne nos :) A to je přesně můj vkus. Z těch moderních warbows zase naskakují pupínky mě. Proto všechny luky prodávám :lol: Zatím jsem tak křivý klacek nenašel, abych si ho nechal.
K těm zákazníkům, udělám každému co kdo chce. Teď jsem měl připraven krásný 2 metrový cca 95lb pro týpka, který ještě nevěděl, jakou sílu chce. Po měsíci napsal že 75 liber, tak jsem ho musel oholit o 20lb :)

Video: https://youtu.be/EvKJcxa8x_g
Přílohy
5116-7C9pFL._SX369_BO1,204,203,200__1.jpg
5116-7C9pFL._SX369_BO1,204,203,200__1.jpg (24.25 KiB) Zobrazeno 7722 x
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Deadguy napsal:
31 Srp 2018, 19:19
Kaša napsal:
31 Srp 2018, 10:55
Tak šup sem se zbytkem ... hlavně tiler.
Sice mě při obrázku tileru pomocí zavěšených závaží naskakují pupínky, ale tvoje tilery vypadají dobře. :D
Závaží jsem použil jen na focení :lol: Jinak mám dávno tiler kladku. Díky.
Tak to je vpoho ... když to takhle zatížíš jednou. ;)

Dave, já si právě myslím že to skoro odpovídá "té správné" kvalitě tisu jak má být. 8)

Ohledně končíku - jediný nález MR končíku má taky ten přechod udělaný stylem "žádné sr*ní" ale velice prakticky.
viz zde http://www.alanesq.com/longbow/sidenock/diagram.jpg

Tvary lidi dělají různé, ale snad se jednostranný končík více rozšíří (ne rozměrově ale výskytem).
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Deadguy napsal:
01 Zář 2018, 11:58
...S hladkým přechodem Nemyslím si, že takové na válečných lucích běžně byly...
Ja si myslím, že áno a pravdepodobne aj na MR také boli. Pretože niektoré luky vykazujú dodatočné zoškrábanie v oblasti špíc, ktoré je teraz videť ako plynulý skok. To vznikne keď škábeš špice aj s končíkom. Pracovníci MR Trust to nazývajú "waisting". Ten čo sem postol Kaša tomu tiež napovedá. Ale s istotou to samozrejme nevieme.
Má to aj nejakú výhodu, že robíš také špice. Nie sú rovnaké ako robím ja :blackeye: ... :D
Deadguy napsal:
01 Zář 2018, 11:58
...Zatím jsem tak křivý klacek nenašel, abych si ho nechal...
Ja zopár takých kandidátov mám, ak chceš zamením za nehrbatý a rovný :badgrin:
Kaša napsal:
01 Zář 2018, 13:16
Dave, já si právě myslím že to skoro odpovídá "té správné" kvalitě tisu jak má být.
Zase sme u superkvalitného alpského tisu z modulom pružnosti ipe... Filozofiou to je ako tie anglické repliky MR lukov - napr. teraz ten od Shermana. "Zoberme ten najväčší luk z MR, použijme to najtuhšie a najtvrdšie drevo a všetko čo vyjde menej ako 150lbs prehlásime za zlý materiál. Potom povieme, že MR luky boli aspoň 150lbs... :roll: ". Taká "tuleňusovská logika". Rozberať to dokola ma už nebaví.
Každopádne Deadguy tu postol niekoľko lukov z dobrého materálu MR rozmerov a žiadna 150-tka...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Dave, já tě jen tak pošťuchuju. ;)

Vždyť ty jsi kovaný v matice, tak si můžeš přepočítat sílu luku při jiných parametrech.

Asi se ti nechce do toho šťourat, ale kdyžtak si vypočti kolik by měl sílu luk o rozměrech 36x33mm, a délce NTN 192cm na 30",
kdyby jsi na něj předělal tyto Deadguyovy luky:
90@31", 32x29mm, 194cm
105@31", 34x31mm, 202cm
125@31", 36x34, 208cm

Opravdu to vyjde na těch 110lb (udávaných jako průměrní síla)?

O lucích Willa Shermena jsem četl a je pravda co píšeš, že co mu nevyšlo dost silné, tak svedl na špatné dřevo, ale já mu "Tuleňusovsky" veřím. ;)

P.S. Škoda Dave že nejedeš s náma do té Anglie (místo ještě máme), zase půjdem do MR muzea (mimojiné).

P.S.S. Hlavně se neptejte na "průměrnou sílu MR luků Simona Stanleyho ... to by Vás snad hodil do ohně a řekl by: "Thats a fucking american propaganda!" :angel9:
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů