Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

strobus napsal:
07 Zář 2018, 09:37
Krásny deň všetkým.
Som tu nový, som z Banskej Štiavnice a k lukom som sa dostal asi pred dvoma rokmi. Robil som z jaseňa, liesky, hrabu, bazy. Vela sa zlomilo a len zopar ostalo. :D Chcel by som sa spýtať, či je niekto v okolí Banskej Štiavnice, čo sa tiež venuje výrobe lukov a strelbe.
som z okolia Trencina.. do B Stiavnice som chodil do skoly na LOUku v 89 som koncil.. Odtial tu nieje nik.. na fb najdes Stefan lukacovic tusim ze je z Novej Bane??? robil luky ci v tom pokracuje neviem.. a mozno niekto cita a nepise a teraz sa ozve.. SK akcie pre drevenne luky poznas? Beckov ,čachtice, Tematin ? a budeme mat teraz turnaj v Brne.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

earendil napsal:
03 Zář 2018, 19:27
Nevím, zda je to jen mojí technikou, ale zdá se mi, že teprve při nátahu až za ucho kompletně využiju svou "kapacitu" a také se mi lépe zamknou ramena a zvládám držet tu sílu lépe, než když mám tětivu u líce. Jestli to tak je normální, tak by to byl pro ně tehdá důvod pro delší nátah.
Ja to mám úplne rovnako. Keď ťahám môj lepený luk ku uchu na 30" mi príde trochu silnejší ako by som potreboval. Keď ťahám za, na tých cca 32" mi príde v pohode. Lenže taký dlhý náťah má nevýhodu, že nemáš fixný kotviaci bod, čo podľa mňa značne ovplyvní presnosť. Osobne som s náťahom ku uchu o dosť presnejší strelec. No a lukostreľba bola vždy o tom trafiť terč, nie ťahať silný luk. Pozri sa ako začína Aschamova kniha... A samozrejme každý dobrý strelec vie, že musí mať luk slabší ako natiahne. Napr. ako som tu už zmieňoval výsledky armádnych testov v Číne (dynastia Qing). Tí testovaní ľudia (t.j. výber tých najlepších) natiahli 160-180lbs luky, ale strieľali iba s lukmi 100-130lb. Bohužiaľ to v CSWBS nikto nechápe...
Ešte ku tomu náťahu. Turci používali (aspoň v tom 15 st.) hodne silné luky s náťahom 26-28". Číňani luky s náťahom 32" a viacej. Takže rozhodnúť na základe toho ako sa ti ťahá ten luk je nemožné, pretože sa to v rámci kultúr značne líšilo. Záleží od toho, ako bol kto zvyknutý a čo potrebovali.
lasky napsal:
04 Zář 2018, 18:36
https://www.youtube.com/watch?v=bMtwC2wGFsE pozri si video toto som nedokazal ked som bol na mase.. a na cinkach.. spocitaj prosim tie sipy.. ten luk bol pred nedavnom merany a mal 131 lbs.
Lasky, ja stále nechápem, čo tým videom chceš dokázať. Tie šípy som nepočítal, ale koľko ich bolo, tak 30-40? Pokiaľ z luku nedáš aspoň 80 (šporťáci počítajú 100-150 za tréning) šípov tak, aby si to mal stále pod kontrolou, tak je luk na teba silný. A aj keď to zvládneš, tak čo to dokazuje? To že 130lbs je ešte zvládnutelná sila vieme.

... a plne súhlasím z Deadguyom, prečo by priemerný stredoveký človek (lukostrelec) mal byť silnejší ako v dnešnej dobe vyšportovaný chlap, ktorý pravidelne strieľa so silných lukov? Ja som na tom úplne rovnako a 150lbs na 30" teda nedám... a tak silný luk mám narozdiel od tých, čo sa tu touto librážou neustále oháňajú... :roll:
Kaša napsal:
07 Zář 2018, 14:08
...Nevím proč se tak čertíš Dave, minulá diskuze pro mě byla dost přísnosná...
Ja som myslel tú cez mail. A nečertím sa, ja sa už na vašich "argumentoch" iba smejem. :lol:
Takže aby sme si to zhrnuli, tvoje hlavné argumenty sú:
1) My nemáme dobré drevo, ani tis, ani brest, ani jaseň a dokonca už ani tú osiku na šípy.
2) My sme všetci hodne slabí.
Čo ti mám na to asi napísať? Robíš zo stredovekých sedlákov hrdinov, z nás úbožiakov, ktorý majú všetok materiál na nič. Občas to podložíš takým Jehovistickým "argumentom" ako teraz s tými hoblíkmi. Na tom som sa fakt pobavil.

Každopádne, experiment urobíme. Použijem bobtail profil, kedže ten je na MR najtypickejší a použijem rozmery z WoW, t.j. 12,5mm u hrotu, ostrý taper na 11,5mm v strede a potom plynulejší na 9,5mm u zárezu. Dám tam buď tudor alebo typ 16, to si kľudne vyber. Drevo samozrejme osika. Odmerám hustotu a vyberiem peknejšiu a hustejšiu tyčku, aby si sa nesťažoval, keďže oni mali lepšie drevo...
Kaša napsal:
04 Zář 2018, 16:49
A z kolikati alpských tisů jsi vyrobil luk ty? Já tedy ani jeden.
Ani ja, ale uvedom si, že ty si ten kto sa tu stále oháňa jeho "magickými" vlastnosťami. Ja akurát tvrdím, že to drevo môže byť v priemere o niečo lepšie ako naše. Takže vlastne nič netvrdím... A ako vôbec vieš, že bolo z Álp? Alebo ešte lepšie, ako vieš že bolo z Talianska?
Kaša napsal:
04 Zář 2018, 16:49
ajajajajaj. Kámo, tak tohle neukazuje upřímnost, ale spíše namyšlenost a zaslepenost. Takové věci přece nemůžeš vědět.
A ty to ako vieš? Máš na to nejaké dôkazy okrem tých "ja som presvedčený"? Ja s nim napr. súhlasím. Daj nejaký článok alebo referenciu, rád si počítam.
Kaša napsal:
04 Zář 2018, 16:49
Dle mého názoru jsou tvé poměry předimenzované a ty luky nebudou dobře střílet.
Ja viem, že moje luky strieľajú ako banány a neviem čo robím. To mi už povedal odborník na Alpský tis :badgrin: .
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

som to presunul a premazal, trvalo to 30 minut kym som na to prisiel. David kolko tych sipov tam je som ti povedal osobne, a vsetko co som stym chcel povedat som povedal v diskusi precitaj si to. aj preco som sa o to pokusil som ti povedal osobne , co tam hladas mimozemstanov?
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

strobus napsal:
08 Zář 2018, 13:49
Ďakujem lasky. Ja som koncil SLŠ v 96-tom. Takže kolega :D . Na akciách som ešte nebol, nestíham, ale určite by som sa chcel ísť pozrieť. už som robil aj tis :D ale dostal som sa len na 60#. problém zohnať. mal som len konár a aj to dosť hrčatý
gabriel alebo gabo vražel na fb je z okolia levic. robi luky.. ak mas nejake luky je tu k tou venovane vlakno.. kazda rozumna otazka aj napriek tomu ze to bude slaby luk ti bude zodpovedana.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

dav1dMldc napsal:
07 Zář 2018, 20:09
Ja to mám úplne rovnako. Keď ťahám môj lepený luk ku uchu na 30" mi príde trochu silnejší ako by som potreboval. Keď ťahám za, na tých cca 32" mi príde v pohode. Lenže taký dlhý náťah má nevýhodu, že nemáš fixný kotviaci bod, čo podľa mňa značne ovplyvní presnosť. Osobne som s náťahom ku uchu o dosť presnejší strelec. No a lukostreľba bola vždy o tom trafiť terč, nie ťahať silný luk. Pozri sa ako začína Aschamova kniha...
Také pak střílím méně přesně, nebo - lépe řečeno - více nepřesně :lol:
S účelem lukostřelby +- souhlasím (i v našem kontextu je lepší střílet přesněji do slabin zbroje), ale nemusí to tak vždy být, třeba ta čínská opakovací kuše byla zjevně konstrukcí za účelem objemu střel a vzhledem k úchopu té zbrani asi nešlo moc mířit...

Jinak to začíná být docela zábavné čtení :badgrin:
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Honza F. »

dav1dMldc napsal:
07 Zář 2018, 20:09
Kaša napsal:
04 Zář 2018, 16:49
A z kolikati alpských tisů jsi vyrobil luk ty? Já tedy ani jeden.
Ani ja, ale uvedom si, že ty si ten kto sa tu stále oháňa jeho "magickými" vlastnosťami. Ja akurát tvrdím, že to drevo môže byť v priemere o niečo lepšie ako naše. Takže vlastne nič netvrdím... A ako vôbec vieš, že bolo z Álp? Alebo ešte lepšie, ako vieš že bolo z Talianska?
My nevíme odkud byly tisy použité na luky z MR, ale tisy z Alp jim odpovídají druhem a docela i hustotou. Proto považuju výsledky dosažené s tímto dřevem za průkaznější, než výsledky spočítané podle středověkým lukařům nedostupného dřeva ze Severní Ameriky přibližné kvality a jiného druhu.

Faktem je, že luky na MR měly kvalitu (čistotu a hustotu letokruhů) dřeva takovou, která dnes prostě není dostupná (upřímně, kdo z nás se kdy setkal s tisovým dřevem, které má 61-100 letokruhů na palec). Ale to člověk zjistí, až když ty luky uvidí ve vitríně (nebo naživo) a nespoléhá se jenom na to, co je změřené.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
gwynbleidd
Sponzor Brodce
Příspěvky: 138
Registrován: 03 Říj 2015, 15:07

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od gwynbleidd »

Honzo neboj sa ;) Prave riesim s anglicanmi navstevu repozitara Mary Rose. Poznam sa s jednym, ktory ma kontakty na MR Trust. Tento rok to nevyslo ale mam to rezervovane na buduci rok pre mna, Kasu, Milosa a Cika a teba ak pojdes do Anglie. ;) Pak budeme moct povedat, ze sme ich drzali v rukach a osobne si ich osahali.
"A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!"
- The Song of the Bosonian Archers
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

neviete niekto kde su rekordy ktore sa strelili azijskymi tureckymi lukmi? kdesi to tu bolo a neviem to najst.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Ještě takový malý příspěvek k debatě o dřívější kvalitě dřeva.
https://21stoleti.cz/2018/05/28/posledn ... isicileti/

Studie hydroklimatického vývoje v Evropě ukazuje, že posledních 90 let je nejvlhčích za celých 1000 let. Když se podíváme na graf ve článku, je z něj jasně vidět, že v průměru měly dřeviny v 15 a 16 století k dispozici jen asi poloviční množství srážek, než dnes, což mělo nepochybně vliv na kvalitu a hustotu dřeva.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Jj, ono většina stromů má kvalitnější dřevo i díky tomu že roste v obtížných podmínkách - např. vápencový podklad, stín, větrné podmínky, atd.

Ono taky bude kvalita dřeva jiná, když "tyč" na luk odeberete z kmínku malého průměru - řekněme pro tis od šesti, osmi cenťáků,
než když to odštípnete ze stromu o průměru třeba několik desítek cm až metrů.


David totiž na Medlánky donesl tisový luk udělaný prakticky na rozměry "průměrného" MR luk, mělo to neskutečných (jestli nekecám) 150 let na palec, a vyšlo to "jen" 90lb na 30".
Dave, z jak velkého kmene jsi to dostal?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Pokud má ten luk tak extrémní počet letokruhů, je to opět o ničem, neboť takové dřevo se na MR nenašlo. Navíc jedna vlaštovka jaro nedělá. Mimochodem, střílel s ním vůbec na turnaji?

Já mám luk se středovým průřezem 36x32mm NTN 202cm a má 120/32".
Počet letokruhů nevím, ale můžu to zkusit vyfotit. Nemám tušení, jak moc by se změnila síla, kdyby se zakrátil o těch 10cm a tahal jen na 30".

Průměrný MR luk (z Kašíkova příspěvku): délka NTN 192cm, střed 35,8x33,1mm
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Myslím že nejhustší tisy na MR měli kolem 150 let ... podívám se.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Uvádějí 3 skupiny (str. 615). Do 40 letokruhů, 41-60 letokruhů a 61-100+ letokruhů na palec. V té souhrnné tabulce 8.5 (str. 596 a dál) je to značeno jako C, M, F (nejhustší). Jinou zmínku jsem nenašel.
Včera jsem ten text prošel ještě jednou a opravdu jsem žádnou zmínku o 150 letech na palec nenašel.
---
https://plus.google.com/u/0/photos/phot ... jMvRt622Tw
Fotka není nic moc, je dělaná s bleskem, ale je poměrně slušně vidět, že hustota dřeva u mého luku je asi do těch 41 letokruhů na palec, čili na MR by nejspíš patřil ke skupině luků v kategorii C (bylo jich nejméně).
Pohrabal jsem se v tom ještě trochu víc a našel jsem luk 81A3960, který má délku 2005mm a rozměry 36,9/33,4mm a patří do kategorie C. Je uvedený v tabulce 8.5.
Můj luk má středové rozměry o něco menší a přesto má 120/32".
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Něco jsem našel .... u luku 81A1655 je 140 let na palec.
U dalšího luku je zmíněno 100 let a u dalších nezmiňujou čísla, ale píšou "velmi husté dřevo".
Oprava: u pár dalších zmiňují hustoty kolem 100 let na palec.

Honzi, dle tebou uváděných rozměrů tvého luku nebyl (dle dostupných údajů) na MR odpovídající luk.
Při délce NTN 202cm (řekněme +-1cm) byly všechny luky mohutnější.
Když mi (třeba mailem) pošleš rozměry tvého luku po deseti cm, a taky váhu, můžu ti přesněji najít nejpodobnější MR luk.
Naposledy upravil(a) Kaša dne 05 Říj 2018, 19:12, celkem upraveno 1 x.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Aha, no vida. Tak to jsem přehlédl.

Nešlo mi o to najít přesnou analogii mého luku na MR. Pouze jsem chtěl poukázat na to, že můj luk, i když není z nijak hustého dřeva a nedosahuje průměrných hodnot, má docela slušný nátah. A zvládne 32" a přitom svou délkou nijak nevybočuje z rozměrů luků na MR.
Váhu stejně zjistit nemůžu, doma nemám váhu s potřebným rozsahem. Ale dělal ho Pája, tak ho možná po dokončení zvážil.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti