Herbář

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Herbář

Příspěvek od dav1dMldc »

legolas380 napsal:
05 Zář 2018, 19:52
skusim otazocku. nahodou som sa dostal k slivke celkom peknej. ma sa na luk pouzit to fialove jadrove drevo? alebo to zlte (sap wood)?
Nechaj aj vrstvu beľového dreva ako sa necháva na tise, tak 5mm. Jadro je náchylnejšie na prasknutie.
Naposledy upravil(a) dav1dMldc dne 25 Zář 2018, 23:48, celkem upraveno 1 x.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Herbář

Příspěvek od earendil »

dav1dMldc napsal:
07 Zář 2018, 20:17
Nechaj aj vrstvu beľového dreva ako sa necháva na tise, tak 5mm. Jadro je náchylnejšie na prasknutie.
Slivoně jsou náchylné na hniloby a běl víc než jádro a zrovna mně chytla běl místy takovou nezdravou barvu ... nemám ji sundat víc?

Legolasi, hádám že akát a štědřenec, a řekl bych že i dub, kdyby ho někdo někdy chtěl použít...
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Herbář

Příspěvek od dav1dMldc »

earendil napsal:
13 Zář 2018, 10:06
Slivoně jsou náchylné na hniloby a běl víc než jádro a zrovna mně chytla běl místy takovou nezdravou barvu ... nemám ji sundat víc?
Osobne som na beľovom dreve hnilobu ešte nevidel. U jadra je zas výnimka, ak ju nemá. Nie je to len tak divne sfarbené? Ak nie, tak daj dole všetko napadnuté drevo. Môžeš skúsiť luk aj čisto z jadra, ale beľ je ohybnejšia.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Herbář

Příspěvek od PeterL »

Podarilo sa mi nájsť pekný kus hruškového dreva, vysuší sa a uvidíme čo z toho bude.
Medzitým sa mi dosušujú krásne kúsky jablone, k dispozícii mám 2 žrde v hrúbke cca 15 cm,
pravdepodobne ani z jabloňového dreva nik nerobil luky? či?
zaujímalo by ma či vyrobiť radšej plochšie luky alebo skúsiť plnšie tvary nechcem zničiť zaujímavé drevo a zároveň chcem vyskúšať čo to dá. Vie niekto poradiť?
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Herbář

Příspěvek od earendil »

David: Mirabelka a třešeň už mi takhle nahnily při sušení přes kůru. Jak se to sušilo pomalu, tak tam dlouho byly příznivé podmínky pro houby, a několik klacků mi prasklo při štípání úplně kolmo na vlákna a měly divnou barvu dřeva, které jako by úplně ztratilo tahovou pevnost, asi lignivorní houba. Ale možná nemá smysl sundávat tu běl, když bude nejspíš napadené i jádro. No uvidím :)

Peter: Z mladé jablůňky co rostla ve stínu a úplně rovně jsem udělal luk, profilu zaobleného čtyřhranu cca 3:2. Myslím, že dřevo bylo lehce jeté, tak to ber s rezervou. Zfretilo to po celém břiše, ale nevzalo žádný set. Myslím, že to dřevo je moc lehké a měkké v tlaku. Určitě bych šel do plocháče.
Probodnutý Oldřich
Příspěvky: 27
Registrován: 08 Lis 2018, 11:08

Re: Herbář

Příspěvek od Probodnutý Oldřich »

Ahoj,
Zajímálo by mě, jestli by se dalo na luk využít dřevo z Thuja occidentalis. Tůje po česku.
Má krásně rovné kmeny.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Herbář

Příspěvek od Kaša »

Tůje je naprd, zkus raději jalovec.

Za oceánem dělají myslím někteří luky z "eastern red cedar".
Probodnutý Oldřich
Příspěvky: 27
Registrován: 08 Lis 2018, 11:08

Re: Herbář

Příspěvek od Probodnutý Oldřich »

Právě, že jsem o ní nikde nenašel ani řádku.
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Herbář

Příspěvek od blue »

Tusim, ze Jarek ma luk z cyprisku od Jara Petriny, coz je skoro pribuzny drivi. Je lehoucky a strili to pekne.
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Herbář

Příspěvek od lasky »

luk z tuje robil tusim ze petr skacel.. ? je to hrube velkostne ako wb ale slabe tusim ze 30 lbs.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Probodnutý Oldřich
Příspěvky: 27
Registrován: 08 Lis 2018, 11:08

Sušení tisu

Příspěvek od Probodnutý Oldřich »

Ahoj,
mám tisový kmínek štípnutý na 2. poloviny. Zatím nechávám v kůře.
Je možné to tak nechat a sušit asi rok pod střechou venku? Nebo to mám štípnout na čtvrtiny? Průměr je cca 12cm.

Díky za odpovědi.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Herbář

Příspěvek od lasky »

Ano. Tis sa nestiepe takze ani konce netreba zatret, ale mozes ak chces, a kedze to je jedovate tak ti do toho ani skodca nevlezie, z kmena tisu je polovicka nepouzitelna na luk kvoli hrciam, takze z toho rovno vyrez tyc. Ale ja niesom lukar len citatel a pouzivatel. Z 12 cm ak budes mat stastie urobis dve tyce, skor jednu. Daj sem fotky a skor ti poradia.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Herbář

Příspěvek od Kaša »

Lasky, myslím že to nelze říct tak všeobecně.
Tis samozřejmě můžeš štípat i řezat.

Sušit můžeš jak ve čtvrtkách i v polovinách, logicky ti čtvrtky budou schnout rychleji.

Zpracování se musí řešit případ od případu, ale jestli máš celkem čistý kmen (bez suků a dalších vad), tak je lepší štípnout.
Pokud hrozí že si štípnutím ohrozíš dřevo, tak řezat.

Tis sušit v kůře a zatírat konce a různé suky, vady, atd.

Z 12cm kmínku můžeš mít 0 až 4 luky ... dle stavu tyče a dle toho jaké luky chceš dělat.

Pozn.: Lasky, špatně jsem tě pochopil, ty jsi myslel že tis nepraská při sušení, a já pochopil že ho nemá štípat jako kmen. :bom:
Probodnutý Oldřich
Příspěvky: 27
Registrován: 08 Lis 2018, 11:08

Re: Herbář

Příspěvek od Probodnutý Oldřich »

Vybral jsem to nejlepší co v tom tisovým lese bylo k mání. Asi 15 tisů ve 3 řadách. Samé vícekmeny poměrně dost rovné. Dostal jsem povolení si něco fiknout od správce bývalého zahradnického učiliště. To by mě zajímalo, co se v těch tisech asi učili?
Tím, že to byly vícekmeny, mají všechny větve jenom směrem k obvodu koruny. Takže se dá z toho kmínku využít jen polovina, kde větvičky nevyrostly.
Pošlu zítra tu fotku. Vezl jsem si to poleno v dneska Thalii jako vlastní dítě....

Pásy samozřejmě zapnutý.

Štípnu to na půl a možná na čtvrt. 12cm není nic moc . Třeba mi poradíte.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Herbář

Příspěvek od earendil »

Součků se podle mě nelekat a hlavně neházet dřevo do žita. Když se s nimi správně pracuje, funkci nevadí. Křivosti se dají vyrovnat. Mně funguje luk z úplně šílené větve, suků nepočítaně a profil ramene je v půlce luku brutálně nesouměrný... Jasně není to ideální stav, ale lepší, než nic.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů