Galerie luků - uživatelé

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od woodan »

Tato baza bola hrubsia,ale drevo malo pociatocny reflex 15cm, chcel som z toho 40lb,ale musel som odobrat vela materialu aby som to dostal na 28" natah. Tenke bazy funguju dobre. Co sa tyka prednych zarezov na tetivu,robim ich takto uz roky a neprdlo to doteraz na ziadnom luku. Nad 50lb davam uz bocne zarezy.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Dobré vědět. A přežilo to ohyb z reflexu 15 cm :salute: Mám tu nějaký bez a trochu jsem se ho bál použít, ale ted' mám chut' to zkusit!
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

woodan napsal:
18 Zář 2018, 18:15
baza 68,5"/28" /35lb , trnka 68,5"/28" /40lb
Luky vyzerajú byť spracované čisto, akurát by som vytkol trochu tiler. Podľa mňa veľký ohyb v blízkosti rúčky, hlavne na tom trnkovom. Overlaye s predným zárezom by boli bezpečnejšie, ale keď ti to funguje je to ok.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od woodan »

Tiler na trnke je aj pre mna sameho nestandardny. Islo o klasicky pripad dreva trnky ked cast kmena je rovna bez sukov,druha cast je kriva s mnozstvom sukov. Niekolko krat som ju rovnal teplom, tiler som riesil dlho, viac som z toho dostat nevedel. Neberie dalsi set,striela svizne,necham to uz tak.
Avatar uživatele
Deadguy
Příspěvky: 151
Registrován: 15 Kvě 2010, 19:06

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Deadguy »

woodan napsal:
26 Zář 2018, 06:36
Tiler na trnke je aj pre mna sameho nestandardny. Islo o klasicky pripad dreva trnky ked cast kmena je rovna bez sukov,druha cast je kriva s mnozstvom sukov. Niekolko krat som ju rovnal teplom, tiler som riesil dlho, viac som z toho dostat nevedel. Neberie dalsi set,striela svizne,necham to uz tak.
Podle mne je tiler ok. Stejně prd poznáme z fotky, je potřeba vidět jak ramena pracují v pohybu. Jen neznalec ti podle fota bude tvrdit, že máš třeba tuhý střed ramena. Přitom dřevo v tom místě může mít přírodní reflex a právě naopak abys dosáhl pěkného oblouku, musíš toto místo oslabit nejvice. Takže nakonec střed tohoto ramena je naopak místem nejslabším. Dnes se hraje na vzhled. Důležité je jak luk střílí. Oba jsou pěkné.
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od woodan »

Dik ;)
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Deadguy napsal:
27 Zář 2018, 10:34
...Jen neznalec ti podle fota bude tvrdit, že máš třeba...
Ja bych povedal, že iba neznalec to z tých fotiek nepozná ;) . A je aj hneď vidieť, v čom je problém. U tej trnky je madlo príliš prudko ubraté na hrúbke. Ramená majú tupý taper a pozdĺž celej dĺžky je uber na hrúbke minimálny, resp. príliš pozvolný. Tipujem, že luk vo vypnutom stave vykazuje set iba v oblasti rúčky a na svoju libráž bude mať pomerne vysoký handshock. Teda aspoň väčší ako obdobný luk s eliptickým tilerom...
Deadguy napsal:
27 Zář 2018, 10:34
Důležité je jak luk střílí.
Pre mňa je dôležitejšie koľko luk vydrží. Potom ako strieľa. Imho je nezmysel robiť rýchly luk, ktorý sa za chvíľu vyžmýka alebo zlomí. To že strelí o 10m viac je mi k ničomu...
Takže pozor aby si neskončil s lukmi s "brutální early power"... :badgrin:

Aby som len nekecal, pridávam pár nových lukov. Plocháče:
https://plus.google.com/u/0/photos/1019 ... JPGrIXdzwE
https://plus.google.com/u/0/photos/1019 ... pKXkvuHuQE

Lepené luky:
https://plus.google.com/u/0/photos/1019 ... roKm4enZFw
https://plus.google.com/u/0/photos/1019 ... 93gz_mqjwE

Warbow z hrabu:
https://plus.google.com/u/0/photos/1019 ... LDl7quM0AE

Tisové luky:
https://plus.google.com/u/0/photos/1019 ... y8OJj5uQZg
https://plus.google.com/u/0/photos/1019 ... 7DGpJumvwE
https://plus.google.com/u/0/photos/1019 ... qOSPqZSaBg

Nejaké komentáre:
Ten flakatý agátový plocháč má podľa mňa dobrý tiler, o čom vypovedá aj to, že je hodne svižný na svoju libráž a má 0 set. Zatim asi jeden z najvydarenejších plochých lukov, čo som spravil.

Všimnite si, z akého čistého a husto rasteného tisového dreva je ten jeden lepeňák. Má ntn 72" a stredový rozmer by odpovedal asi 35x28mm (ak by sme odobrali madlo). Skúšal som ho cez chrono a dával viac ako 170 ftps so šípom 8gr/lb. Takže benchmark dĺžka luku= 72/28 x dĺžka náťahu mi naozaj nepríde veľa (ako napr. tvrdí Kaša). Ak by som ho skrátil na pomer 2,5 by dostal o mnoho väčší set. O pomere 2,4 ani nehovorím... to by sa asi už zlomil...podobne ostatné.

Prvý tisák a warbow z hrabu sú luky pre Jirku F. ktoré som mu dával teraz na Medlánkach. Testoval som iba ten hrab a strieľal dobre. Čo si pamätám má asi 205cm ntn a v strede 40x28mm. Inak je z hodne tvrdého a hustého dreva. Ten tisák je z kmeňokonára, ktorý mi doniesol Jirka. Má v sebe niečo kompresného dreva, takže je to gumák, ale menší ako som čakal. Jirku som na to upozornil, ale chcel ho beztak. Chcel som ho otestovať na Medlánkach, no som na to zabudol. Pri terčovke sa mi zdal svižný ako bežný meane wood. Drevo sa hrozne zle robilo... Po rozrezaní sa stiahlo do deflexu, ktorý som asi 3x rovnal a stále sa to vracalo. Nejaké zbytky sú vidieť najmä na hornom rameni, takže som tomu uspôsobil tiler. Rozmery sú: dĺžka 189cm ntn, 40x33mm v strede. Sila 90lb 30". Preferoval by som dlhší luk, no nebol materiál.

No a to najzaujímavejšie. Druhý tisák je MR replika. Drevo je z kmeňa priemeru asi 18cm (neviem presne). Hustotou letokruhov a štruktúrou je identické MR lukom. Počítal som to a napočítal som najviac asi 150 let/palec (stred luku). Na chrbe a bruchu sú letokruhy niečo širšie, asi 100 let/palec :?: . Na spodnom rameni bol nepríjemný zárast kôry, ktorý som musel ošetriť škaredou záplatou. Inak je to drevo celkom čisté. Luk má 193cm ntn, a 36x32mm v strede. Chcel som rozmer 36x33, ale musel som ho potom trochu priškrábnuť, kvôli deflexu vedľa rúčky. Každopádne vychádza na slabých 90lb na 30".
Skúšal som ho na rýchlo teraz na Medlánkach. Večer po turnaji (vtedy už nefúkalo). S mojími 55g MR šípmi to lietalo na cca 190m, čo si myslím, že je adekvátne sile a náťahu. Chcel som požičať od Kašu Westminister Abbey šíp, ale som na to zabudol... S typickým MR šípom váhy okolo 45g by to mohlo ísť aj na 200m.

Posledný tisák je terčový luk pre Laskyho. Tyč si dodal sám. Drevo má hodne široké letokruhy a je na tis dosť bledé. Je to z nejakého parku. Každopádne drevo je tvrdšie ako som čakal. A hlavne luk má v sebe iba jednu hrču (viď foto) takže drevo je veľmi čisté, zato vlnité...dosť blbo sa to tilerovalo. Ale myslím, že tiler sa podaril.
Rozmerovo je: 207cm ntn a v strede 35,5x33mm. Sila 85lb 32". Je dlhší, aby vydržal aj Laskyho občasné preťahovanie na 33". Strieľať som nemal čas, musí zhodnotiť Lasky.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Ahoj, inspirativní produkce :) Vzhledově to vše vypadá krásně, nejvíc se mi líbí ten habr. Zajímavé, jak máš všechny ty tilery do elipsy asi 2:3. Tam jsem se poslední dobou ustálil taky. Čím to dřevo natíráš, že to tak nebesky září? :D

Ted' jsem dodělal "bezový gumák", https://i.postimg.cc/tgYkR9Z0/P10101988.jpg vytilerován byl pár tahy pilníku a tak je mi líto, že to má obohých 40 lb, ale tlusté je to jak 80 lb jasan. K parkáčům - můj jediný tis, z větve, 88 lb / 33" střílí takhle těžké šípy 190 metrů :lol: takže je pozadu, ale zase bude určitě o dost těžší (930g).
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od PeterL »

dav1dMldc krásne luky
earendil aj ja mám teraz 2 gumové bazy rozmery na 100lb ale ledva majú 50, bude to nejakou hubou čo narušuje vnútro dreva. Tieto kúsky skrátim sploštím a urobím nejake 35lb pre deti :) neplatí sa nimi babrať chce to zdravé drevo.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

PeterL napsal:
26 Říj 2018, 11:41
dav1dMldc krásne luky
earendil aj ja mám teraz 2 gumové bazy rozmery na 100lb ale ledva majú 50, bude to nejakou hubou čo narušuje vnútro dreva. Tieto kúsky skrátim sploštím a urobím nejake 35lb pre deti :) neplatí sa nimi babrať chce to zdravé drevo.
Ano má to divnou barvu... Příště budeme chytřejší :lol:
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od woodan »

earendil napsal:
25 Říj 2018, 23:20
Ted' jsem dodělal "bezový gumák", https://i.postimg.cc/tgYkR9Z0/P10101988.jpg vytilerován byl pár tahy pilníku a tak je mi líto, že to má obohých 40 lb, ale tlusté je to jak 80 lb jasan. K parkáčům - můj jediný tis, z větve, 88 lb / 33" střílí takhle těžké šípy 190 metrů :lol: takže je pozadu, ale zase bude určitě o dost těžší (930g).
aký set to chytilo? z poslednej zimy som mal asi 5 báz/bez, všetko boli gumy a neboli pritom ani nahnilé :doubt:
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Bylo to asi 1/2 palce prohlé už předtím a ted to má asi 3/2 palce set.
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od PeterL »

Bazové drevo nemusí byť doslova nahnité aby bolo gumové.
to čo som doteraz odpozoroval, stačí že nemá žltkastú farbu, ale takú jemne zašedlú a už to je zlé chytá to set... a je to jak z gumy.
zo zdravého dreva mi luky nechytili žiaden set
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Hola,
krásné luky Dave.
Ten hustý tisák je zajímavý ... viděl jsem hodně z těch luků na vlastní oči a musím podotknout :thumbup: .
Taky chválím že máš na nějakých lucích jednostranné zářezy. :p

Jen poznámka k otázce poměru délky luku ku délce nátahu a tedy zatěžování dřeva ...
... pokud máš nulovou deformaci dřeva (tedy set 0), tak nevíš jestli nejde z toho luku ještě vytáhnout nějaká výkonnost,
protože nevíš jestli jsi na limitu dřeva.
Pokud chytí třeba malý set, tak víš že jsi třeba na limitu ale nejsi moc přez ... když jsi moc za limitem tak třeba máš velký set, fretování,
velké praskání u součků atd. (toť můj názor).
Na druhou stranu chápu že když děláš někomu luk na zakázku, tak chceš aby mu nějakou dobu vydržel.

Kaša
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od woodan »

Ak sa už rieši pomer dĺžky luku k dĺžke náťahu aký zvyknete použiváť pri flatbow? Ja používam spravidla pomer 2,4 (dĺžka luku NTN = dĺžka náťahu x 2,4). Vaša skúsenosť?
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů