Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Honza F. napsal:
05 Říj 2018, 08:43
... zvládne 32" a přitom svou délkou nijak nevybočuje z rozměrů luků na MR.
To pozor! Rozměry NTN přes 200cm jsou sice mezi MR luky zastoupeny, ale jsou dost ojedinělé.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Samozřejmě. To jsou ale i luky s hustotou let 140 letokruhů na palec. :D
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Honza F. napsal:
05 Říj 2018, 11:40
Samozřejmě. To jsou ale i luky s hustotou let 140 letokruhů na palec. :D
;) 8)
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Kašík našel dva luky z MR, které jsou svými rozměry velice blízko tomu mému. Tady je srovnání v tabulce.
Případné dotazy směřujte na Kašíka.
https://plus.google.com/u/0/photos/phot ... y73xtKSKRw
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Všimněte si např. že MR luky mají oba reflex, kdežto Honzův luk má menší defled/set 1".

Hustota letokruhů je u jednoho luku podobná, u druhého vyšší.

Také je zajímavé že jsou MR luky trochu jinak taperované, ale to bude i o originalitě každé tyče z které se luk dělá.
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od blue »

Trochu odbocim od luku z Mary, ale zustanu u vecnych debat o silach luku. Mam rozdelanej dalsi Hedeby a pri rozmeru originalu v centru 40x33 byla jeho sila odhadnuta na 70-90lb. Ptze pri tehle rozmerech byl tisovovej polotovar tuhej jak ocelova tyc, sel jsem na cca 38x30, prece jenom ho chci na Moravskou ligu :occasion5: :drunken:
Dneska jsem zkousel nasadit tetivu a malem jsem se posral.
Co z toho vyplyva? Odhad je vzdycky jen odhad tj. domnenka. A domnenka znamena, ze proste nevis :)
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Už jse těším na luk, který může být zvaný "odznak jarla". 8)
Koněčně to potom i vyfoť a hoď sem fotky. :thumbup:
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

dav1dMldc napsal:
07 Zář 2018, 20:09
Každopádne, experiment urobíme. Použijem bobtail profil, kedže ten je na MR najtypickejší a použijem rozmery z WoW, t.j. 12,5mm u hrotu, ostrý taper na 11,5mm v strede a potom plynulejší na 9,5mm u zárezu. Dám tam buď tudor alebo typ 16, to si kľudne vyber. Drevo samozrejme osika. Odmerám hustotu a vyberiem peknejšiu a hustejšiu tyčku, aby si sa nesťažoval, keďže oni mali lepšie drevo...
Experiment sme už omylom spravili... Kaša chcel teraz na Medlánkach otestovať nový blunt. Podarilo sa mu na ňom ohobľovať tyčku (z osiky) na rozmer typického MR šípu (ako je uvedené hore). Akurát si nepamätám jeho dĺžku. Kašo, mal 30" alebo 32"?
Pri pokuse ho vystreliť zo 115lb 32" sa rozletel na cucky... Musím povedať, že ho pri streľbe pritlačil ku luku, čím sa prehol dovnútra. Iste to prispelo ku skaze, ale výsledok by zrejme ostal rovnaký. Osobne som očakával, že šíp bude letieť dosť zle kvôli nízkemu spinu, ale že to vydrží.
Záver nech si vyvodí každý sám...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Honza F. »

dav1dMldc napsal:
25 Říj 2018, 22:56
Experiment sme už omylom spravili... Kaša chcel teraz na Medlánkach otestovať nový blunt. Podarilo sa mu na ňom ohobľovať tyčku (z osiky) na rozmer typického MR šípu (ako je uvedené hore). Akurát si nepamätám jeho dĺžku. Kašo, mal 30" alebo 32"?
Pri pokuse ho vystreliť zo 115lb 32" sa rozletel na cucky... Musím povedať, že ho pri streľbe pritlačil ku luku, čím sa prehol dovnútra. Iste to prispelo ku skaze, ale výsledok by zrejme ostal rovnaký. Osobne som očakával, že šíp bude letieť dosť zle kvôli nízkemu spinu, ale že to vydrží.
Záver nech si vyvodí každý sám...
No já jsem z toho vyvodil ten závěr, že pokud by se na MR našly šípy z bluntovými hroty, tak by tento experiment možná měl nějakou vypovídací hodnotu.
A protože se na MR bluntové hroty nenašly, je výsledek celého experimentu lidově řečeno na nic.
Je to ten samý výsledek, jako když se mi před lety rozletěla v luku moje kopie šípu z westminsterského opatství, která byla udělaná z topolu místo z osiky a měla asi 20g hrot místo 8g.

Navíc jsem dospěl k závěru, že blunty byly spíš lovecké než tréninkové šípy. Máme jediné vyobrazení se střelbou na terč, ale asi tucet různých vyobrazení loveckých scén se střelbou bluntem na králíky a koroptve. A na to stačí bohatě 50 liberní luk.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
25 Říj 2018, 22:56
dav1dMldc napsal:
07 Zář 2018, 20:09
Každopádne, experiment urobíme. Použijem bobtail profil, kedže ten je na MR najtypickejší a použijem rozmery z WoW, t.j. 12,5mm u hrotu, ostrý taper na 11,5mm v strede a potom plynulejší na 9,5mm u zárezu. Dám tam buď tudor alebo typ 16, to si kľudne vyber. Drevo samozrejme osika. Odmerám hustotu a vyberiem peknejšiu a hustejšiu tyčku, aby si sa nesťažoval, keďže oni mali lepšie drevo...
Experiment sme už omylom spravili... Kaša chcel teraz na Medlánkach otestovať nový blunt. Podarilo sa mu na ňom ohobľovať tyčku (z osiky) na rozmer typického MR šípu (ako je uvedené hore). Akurát si nepamätám jeho dĺžku. Kašo, mal 30" alebo 32"?
Pri pokuse ho vystreliť zo 115lb 32" sa rozletel na cucky... Musím povedať, že ho pri streľbe pritlačil ku luku, čím sa prehol dovnútra. Iste to prispelo ku skaze, ale výsledok by zrejme ostal rovnaký. Osobne som očakával, že šíp bude letieť dosť zle kvôli nízkemu spinu, ale že to vydrží.
Záver nech si vyvodí každý sám...
Délka šípu byla 32", to samotné oproti předchozímu nastavení "parametrů" nějaké závěry experimentu vylučuje ... hlavně tedy proto že jsme chtěli střílet s 30" šípem.
Jak píšeš tak jsem ten šíp už dost při nátahu, takže to zkreslilo výsledek.
Udělal jsem 2 prakticky stejné šípy s bluntama, a jedním z nich už jsem z toho luku střílel, a ikdyž šíp odskakoval do leva (tedy měkký šíp), tak výstřely vydržel.

Ta destrukce šípu ukazuje jen jednu, a to extremní a zkreslující stranu mince, .... druhou stranu mince můžeme uvést na mých aproximacích (řekněme replik)
šípu z Westminster Abbey.
Ty jsou z osiky, mají délku 29", rozměry má nejvyšší průměr 11,2mm, u hrotu 11mm, a u končíku myslím kolem 8mm.
Opakovaně a bez problémů vydržely ty šípy střílení z luků 140 až 170lb na 32", odečtěte tedy cca 15lb a dostanete sílu luků na 29".
Musím říct že repliky Wesminsterského šípu létací skvěle. :drunken:

Např. Joe co vím tak ten Wesminster šíp střílí z luků i 180-190@32", a není s tím sebemenší problém, a to ten šíp má menší průměry než tebou Dave uváděny šíp na zkoušku.
Takže jsi Dave uvedl jeden nepodařený pokus a vyvozuješ z něj závěry? Myslím že je to unáhlené a taky zkreslující.

K experimentu z jiné strany - navrhoval jsi luk 150@30". Bohužel si nejsem jistý jestli zvládnu takovýto luk, protože už tisák 135@30,5" byl pro mě maximum.
Jo a zkusil jsem si natáhnout tu repliku 170lb luku MR81A0807 od Willa S., a je to jako zkoušet protáhnout kotevní řetěz. :crazy:

Kaša
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Honza F. napsal:
26 Říj 2018, 06:49
No já jsem z toho vyvodil ten závěr, že pokud by se na MR našly šípy z bluntovými hroty, tak by tento experiment možná měl nějakou vypovídací hodnotu.
A protože se na MR bluntové hroty nenašly, je výsledek celého experimentu lidově řečeno na nic.
Je to ten samý výsledek, jako když se mi před lety rozletěla v luku moje kopie šípu z westminsterského opatství, která byla udělaná z topolu místo z osiky a měla asi 20g hrot místo 8g.

Navíc jsem dospěl k závěru, že blunty byly spíš lovecké než tréninkové šípy. Máme jediné vyobrazení se střelbou na terč, ale asi tucet různých vyobrazení loveckých scén se střelbou bluntem na králíky a koroptve. A na to stačí bohatě 50 liberní luk.
Já si myslím Honzi že osazením stejného šípu bluntem oproti kovanému hrotu o stejné váze moc letové vlastnosti neovlivníš.
Šípy o podobné váze jsem střílel na dostřel a šípy s blunty padaly max. o 10m blíž než ty s kovanýma hrotama.

Taky bych nezavrhoval blunt jako cvičný šíp. Ten opravdu výborně funguje proti tomu aby ti šíp nezajížděl do trávy, taky ušetříš cenný materiál na kovaný hrot, atd.

Mnohé vyobrazení bluntu na lov nevylučuje použití pro cvičnou střelbu. Taky není moc iluminací s trénující lukostřelci jako v Luttrell Psalter.
Hezky to popisuje ten článek z EWBS stránek http://www.theenglishwarbowsociety.com/ ... s2015.html ... pro mě to dává smysl,
ale samozřejmě je to jen teorie. ;)
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Honza F. »

Kaša napsal:
26 Říj 2018, 09:54
Já si myslím Honzi že osazením stejného šípu bluntem oproti kovanému hrotu o stejné váze moc letové vlastnosti neovlivníš.
Šípy o podobné váze jsem střílel na dostřel a šípy s blunty padaly max. o 10m blíž než ty s kovanýma hrotama.
Průměrná váha hrotu typu 16 se uvažuje 7g. Pro bodkin typu 7 asi 13g. Oba údaje jsou z WoW. Kolik ty blunty váží? Ono totiž není dobré dávat moc těžký hrot na tyčku, která na to není dimenzovaná. Dochází pak k mnohem většímu rozkmitu šípu.
Každopádně si myslím, že pokud se má dělat nějaký průkazný test, mělo by se dodržet co nejvíc shodných parametrů, jinak je výsledek zkreslený. A jak správně píšeš, je to jenom jeden pokus.

Našel jsem jednu takovou pěknou zmínku. Je to z vlákna o kuších:
dav1dMldc napsal:
27 Zář 2013, 19:56
1. Luk s krátkym náťahom nahromadí o mnoho menej energie ako s dlhým. Keď uvažujeme ťahovú krivku priamku (veľmi dobré priblíženie u našich lukov) prechádzajúcu 0-vou hodnotou na brace a na plnom náťahu silou F, bude energia plocha pod krivkou - 1/2xFx[(dľžka náťahu)-(brace)]. Teda z toho vyplýva, ak sa dohodneme, že [(dľžka náťahu)-(brace)] je "čistý náťah", že množstvo potenciálnej energie v luku je mu úmerne. Pre prehľadnosť uvediem príklad: kuša má čistý náťah 6", luk 26". Množstvo energie v luku je teda 26/6=4,33 väčšie. Preto na WB je dobré mať dlhý náťah, až 32".
Tohle je vysvětlení toho, proč si myslím, že luky během 100 leté války měly 32" nátah.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Ten můj blunt tam nebyl moc velký, má hmotnost nějakých 9-10g.

Když jsem střílel na porovnání šípy blunt vs hrot, tak jsem střílel donnyho šípy s bluntama vs moje olšové šípy.
Tam byla myslím taky hmotnost šípu i "hlavic" srovnatelná.
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od PeterL »

Blunty ako tréningové šípy používali Čukostské deti. Daju sa najsť fotky na nete.
vzhľadom k nenáročnosti výroby, a mnohým ďalším výhodám si myslím že sa bežne nimi trénovalo, hlavne deti a lovci,
Ja sám nimi trénujem častejšie než z ostrými. Terč si dávam malý, napr. plechovku, a šípy sa vždy všetky nájdu a nič sa blbo nezapichne :)

áno tyčka musí byť troška naddimenzovaná, obzvlášť ak je blunt ťažký,
váha bluntov mi vychádza od malé 5-10g, veľké 12- 25g, veľa záleží od veľkosti a materiálu.
celkom dobré sú blunty vyrobené priamo z tyčky, ten koniec čo zostane zo struhatka, len zaoblím a urobím zárez pre niť,
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Samozřejmě, to já nepopírám. Ale je rozdíl mezi Čukotským dětským lukem, lukem na lov drobné zvěře a anglickým válečným lukem.
Třeba to vyobrazení z Luttrell Psalter. Jediné vyobrazení tréninku s blunty a je z doby 1320-1340. Vzniklo těsně před 100 letou válkou. Lze tedy předpokládat, že luky na vyobrazení budou asi slabší, než jaké se používaly později (viz dřívější debata o nárůstu nátahu luků a změně v konstrukci hrotů v závislosti na vývoji zbrojí). Ostatně podle toho vyobrazení bych uvažoval i o 28" nátahu.
Ani nevím, jestli třeba blunty nějak zmiňuje Ascham, ale myslím, že nikoliv.

Donnymu jsem blunty dělal já a má je z olšových tyček 12mm ubraných na 10mm. Samotné bambule měly 20g a celkově měly šípy 72,9-73,5g.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů