Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Probodnutý Oldřich
Příspěvky: 27
Registrován: 08 Lis 2018, 11:08

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Probodnutý Oldřich »

Izolační pěna může být tak akorát tvrdá. Pokud se nedrolí. Asi by mi vadilo, kdyby se z toho odlupovaly kousky.
Udělal jsem si terčovnici plněnou hadry. Rámeček z prken dovitř hadry koberec a králičí pletivo to zavírá. Hezky se do toho pálí. Akorát nevím jak zabezpečit ty prkna co to rámují. Budou se o to lámat šípy. Asi to taky překryji dvojitým kobercem. Bude to jako deformační zóna... ( teoreticky )
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Záškodníku,
dobré myšlení s tím vrtákem - mělo by to fungovat: pro slabší luk stačí kratší kužel na malý průměr, pro silnější luk (s větším průměrem) bude dobrý ten delší kužel. :thumbup:

Brslen nafoť a nebál bych se ho pokácet! Habry taky pokácej!!!
Nevím jak brslen reaguje na tvarovaní teplem, ale jestli dobře ne, tak to můžeš zkusit jako ještě "zelené" dřevo upnout na rovinu a třeba se to srovná.
Předtím to samozřejmě opracovat na nějaký rozumný tvar.
Na 100lb luk dej končíky a vykašli se na overlaye.
Jo a ty nemáš už dnes standartní mobil s foťákem? ... vždyť i já s mým "marným" mobilem něco nafotím. :bom:

Oldřichu, co třeba starý koberec? je to težké, ale jestli chceš střílet doma tak by to neměl být problém.
Vidím že máš na vrtáku délku 35mm průměr skoro 14mm ... to myslím že je ještě moc - zúžil bych to.
Jo a žádné dřevo by nemělo na terčovnici lámat šípy, to ty šípy by měli ničit to dřevo! 8)
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Rezal by som len hrab, bršlen sa mi neosvedčil. Ľahké, pomerne krehké a fretovalo to.
Dva vrtáky na špice sú dosť zbytočné. Ja mám vrták, ktorý ide do dreva asi 35mm na 1/2" a drží to na všetkých lukoch, nie je dôvod aby to nedržalo...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

Probodnutý Oldřich napsal:
14 Lis 2018, 22:08
Izolační pěna může být tak akorát tvrdá. Pokud se nedrolí. Asi by mi vadilo, kdyby se z toho odlupovaly kousky.
Udělal jsem si terčovnici plněnou hadry. Rámeček z prken dovitř hadry koberec a králičí pletivo to zavírá. Hezky se do toho pálí. Akorát nevím jak zabezpečit ty prkna co to rámují. Budou se o to lámat šípy. Asi to taky překryji dvojitým kobercem. Bude to jako deformační zóna... ( teoreticky )
mam niekolko kobercov zavesenych na konstrukci a na nej este zavesene terce, toto je pre mna najvyhovujucejsie riesenie aby som nemusel vytahovat sipy z dreva, a aby to nenicilo sipy, izolacnu penu som skusal fukol som pozostatok po stavbe do bananovej krabice ktora bola vylozena kobercom na nejaky cas to bolo vyhovujuce riesenie. slamenne tercovnice su dobre riesenie na jeden rok, ak vysia vonku, tie peny odfotim a dam sem fotku, dalsie moje strelnice su kopa hliny na letisku kam si nosim terc z recyklovanych streciek a igelitov, a kopa pilin zmiesanych s hlinou a listim v starom lome ak chodim strielat s bluntami.

Peter
nahodou som pozbieral teraz nejake tisove makke cervene gulicky zo zeme aj zo stromu, co stym dalej, ako si postupoval, ale mam pocit ze lepsie je rozmnozovanie odrezkami ako som vyskumal na nete..ze aky je strom taky bude aj z odrezka.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Probodnutý Oldřich
Příspěvky: 27
Registrován: 08 Lis 2018, 11:08

Množení tisů

Příspěvek od Probodnutý Oldřich »

Ahoj,
foukat montážní pěnu do krabice je zajimavý nápad. Kolik tak asi jedna pistole udělá objemu?
Jinak tisy se množí semeny , která se nechají stratifikovat a potom teprve klíčí. Tis ze semene mívá 1 kmen, kdežto z vetvičky ( tzv. Řízkováním ) zapíchnuté do země má víc kmenů. Nejvíc rovné kmeny vyrostou na stromech jež rostou v porostu a táhnou se za světlem vzhůru.
Použitelný kmen pak musí mít asi minimálně 40let....
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

uz neviem, kolko to bolo z jednej pistole to bolo zo zbytku po oknach.. mam pocitzesom potom este kupoval ale uz si nepamatam. ale to je tak pre luk do sily 50lbs.. silnejsi to prestreli.. stratifikacia je zaujimavy napad.. urobim to tak. nejak nepocitam s tym ze z toho budem mat luk.. uz mam 46 rokov
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Probodnutý Oldřich
Příspěvky: 27
Registrován: 08 Lis 2018, 11:08

co dál...

Příspěvek od Probodnutý Oldřich »

Zdravím,
mám na Vás opět odborný dotaz, ať to nemusím někde hledat.
1.Vyrobil jsem LBw a nalepil končíky z parohu.
2. Teď tam chci napilovat zářezy na tětivu.
... Je to tisový luk cca 40 liber.
...Tětivu napínám přes nohu, takže by mi stačilo udělat 1 zářez.
...Tětivu mám upevněnou na jedné straně lukařským uzlem.

Můžu udělat v tomto případě boční zářezy?

Díky moc
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Mám to tak a funguje to, aby tětiva lépe seděla, je dobré pilovat drážku trochu šikmo směrem ke středu luku.
Probodnutý Oldřich
Příspěvky: 27
Registrován: 08 Lis 2018, 11:08

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Probodnutý Oldřich »

Asi takhle?
Přílohy
1542478542966-1164619454.jpg
1542478542966-1164619454.jpg (2.92 MiB) Zobrazeno 6923 x
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od PeterL »

lasky napsal:
16 Lis 2018, 10:43

Peter
nahodou som pozbieral teraz nejake tisove makke cervene gulicky zo zeme aj zo stromu, co stym dalej, ako si postupoval, ale mam pocit ze lepsie je rozmnozovanie odrezkami ako som vyskumal na nete..ze aky je strom taky bude aj z odrezka.
Presne tak, išiel som po parku v nemocnici a nazbieral som plody, niektoré som zjedol, kôstky vypľul, všetky som očistil od dužiny, A na záver som ich osušil.
Hriadku som rozkopal vyrobil riadky, potom som nasypal tenku vrstvu piesku poukladal semiačka a zas prekryl vrstvou piesku, a všetko udupal. Tak mi to odporúčal kamarát záhradník.
odrezkami som ani nevedel že to ide, možno skúsim, semenáče majú ešte výhodu že sú prispôsobivejšie na nové podmienky.
Probodnutý Oldřich
Příspěvky: 27
Registrován: 08 Lis 2018, 11:08

Ekologie tisů

Příspěvek od Probodnutý Oldřich »

Taky se dají vykopnout už vyklíčené mladé semenáčky někde v podrostu a vysadit. Odpadá stratifikace a máš rok, dva náskok. Dobře se přesazují, nemají žádné škůdce, protože jsou celé jedovaté. Dříve se z nich dělaly ohrady, kam se neměl dostat dobytek ( zahrady se zeleninou, svatá místa). Nejvíc jim můžou dát zabrat hlodavci. Podkopou kořeny a tisy uschnou. Mimochodem tis potřebuje vodu i v zimě. Je to jehličnan, takže odpařuje vodu i v mrazu. Jinak tis snese i hluboký stín. Tam pak roste pomaleji a taky jen tak neuschne...
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Jen upozorňuji, že vyzvedávat semenáčky z lesního pozemku je bez povolení stejně nezákonné, jako těžit dříví.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Kaša napsal:
18 Lis 2018, 20:04
Ty teda Earendile víš jak rozproudit diskuzi ... :wtf:
Co na to říct.. :badgrin: už jsem chtěl napsat něco o tom, jak snadno se lidi urazí, a vidíte, nakonec jsem to vážně napsal :badgrin:
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

earendil napsal:
17 Lis 2018, 20:56
Jen upozorňuji, že vyzvedávat semenáčky z lesního pozemku je bez povolení stejně nezákonné, jako těžit dříví.
este som nevidel v lese rastuci tis.. aj ked v cesku mate cely tisovy prales.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti