Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Probodnutý Oldřich
Příspěvky: 27
Registrován: 08 Lis 2018, 11:08

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Probodnutý Oldřich »

Ahoj,
tisy rostou v některých rezervacích v teplejších oblastech do asi 400m.n.m. Jedná se o suťové převážně opadavé lesy se zvláštním režimem. Například NPR Týřov nedaleko Berouna, nebo CHKO Moravský kras. Na Slovensku bych je hledal při Muráňské planině, v NP Slovenský kras nebo třeba na Pieninách. Dneska jsou více ve městech a historických zahradách. Ve městech se jim často říká záchodové stromy. :sick:
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od blue »

Rostou i mimo rezervace, viz. moje luky :badgrin:
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

lasky napsal:
19 Lis 2018, 16:12
este som nevidel v lese rastuci tis.. aj ked v cesku mate cely tisovy prales.
Já taky ne.

K té drážce na tětivu: takhle jsem to myslel:
drazky.png
drazky.png (10.99 KiB) Zobrazeno 7389 x
Také bych být tebou končík první vybrousil a až pak do něj piloval drážku.

Jo a myslím si, že stačí pilník o síle tětivy.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Zdar,
samozřejmě že tisy rostou i mimo rezervace a zámecké parky.

Ke končíku - opravdu je dobré končík první nalepit a pak dělat drážku.
earendil napsal:
20 Lis 2018, 01:25
Jo a myslím si, že stačí pilník o síle tětivy.
To je pravda, ale drážka by měla mít větší průměr než je průměr tětivy.

Dobrý článek i nákresy pro jednostranné končíky jsou zde
http://www.theenglishwarbowsociety.com/ ... nocks.html
Earendile, myslím že tu drážku z boku nemáš dobře, ta by měla být šikmo pod úhlem (ne rovně).

Kaša
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Máš pravdu Kašo, nenakreslil jsem to úplně dobře. Ve skutečnosti na končíku u luku co jsem se ted' koukal to mám trošku pod úhlem :) ale jen malinko. První jsem to také dělal více šikmo, ale přišlo mi, že se tětiva pak moc ostře láme přes tu horní hranu (horní konec drážky), jak je tam vidět na téhle fotce: http://www.theenglishwarbowsociety.com/ ... v_img9.jpg

Tak to dělám šikmo jen trošku, viz.
P1010156.JPG
P1010156.JPG (1.18 MiB) Zobrazeno 7375 x
Myslím si, že je hlavně důležité, aby ta drážka byla zaoblená do tvaru takové jakoby fazole. Pak tětiva přechází na obou jejích koncích plynule ven, a taky nechce vylézat na krajích. Mimo jiné ti to i samovolně udělá širší drážku, než je pilník.
Probodnutý Oldřich
Příspěvky: 27
Registrován: 08 Lis 2018, 11:08

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Probodnutý Oldřich »

Musí být ten končík z parohu takhle vyleštěný, jako to máš na té fotce?
Přijde mi škoda, když se ztratí ta textura parohoviny. U rohu to není taková škoda.

Dnes jsem dostal 2 kmeny z fíkusu, je to pomalu rostlé dřevo, letokruhy asi jako tis. Ale jenom 120cm dlouhé.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Nic nemusí být vyleštěné Oldřichu, to je na vkusu každého soudruha. 8)

Earendiel, ono na každé straně může/má ten úhel drážky být jiný ... dle toho jestli je tam lukařský uzel,
anebo tam je očko.

Zatím pozoruji jednu z nevýhod jednostranného končíku - pokud je rážka až do dřeva (což často je), tak při prasknutí končíku v zářezu tětiva často nalomí i samotnou špičku luku - tedy i dřevo.

U "viktoriánského" končíku co má drážku po obvodu se toto nestává, protože je drážka většinou jen v rohu/parohu.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Hmm, zatím jsem neměl potřebu dělat různé drážky... Nemám teda extrémně silné luky tak mi nic ještě neprasklo, ale řekl bych, že se to nesmí přehnat s hloubkou drážky, Obvykle ji dělám cca 3,5 mm.

Z různých středověkých výrobků mám obecně pocit, že materiál rádi tvarovali do nějaké "ideální", souměrné podoby, at' dřevo, kov či rohovinu. Je to teda hodně práce navíc, ale já to rád investuji :)
Probodnutý Oldřich
Příspěvky: 27
Registrován: 08 Lis 2018, 11:08

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Probodnutý Oldřich »

Další luk, co budu osazovat nocky (snad se to tak píše) bych chtěl zkusit udělat více do toho ideálu jako na té potopené plachetnici.
Dneska jsem na vyhlazení luku popad hodně jemný smirek co už spíš připomíná nějaký semiš a pak napustil lněným olejem. Musím uznat, že ten tis je krásný dřevo. Z té světlé strany působí jako slonovina zato a tmavá připomíná mahagon.
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od woodan »

PeterL napsal:
12 Pro 2018, 00:08
woodan napsal:
11 Pro 2018, 20:50
Otázočka. Je borievka u nás nazývaná aj jalovec vhodné drevo na luk? Našiel som pekný dlhý rovný kmeň. Má niekto skúsenosti? Vopred ďakujem za odpovede.
Borievku som prvýkrát použil na luk po tom čo som sa kdesi dočítal, že z nej robili luky kdesi v rusku. Potiahnuté šľachami, alebo lepené spolu s brezou.
Po dnešok som vyrobil 4 borievkové luky, najlepší luk čo sa mi podaril bol 120cm dlhý plocháč, sila cca 40lb na 55cm náťahu, konce som ohol do mierneho reflexu, Set minimálny, srieľal dobre až kým sa nezlomil na mieste kde bola priehlbina zo sukom.
Posledný pokus s borievkovým drevom bol na jar z tenkej vetvy, 180cm dlhý asi 35lb na 75cm. Po dokončení som ho odložil na skriňu a tam sa skrútil do hrozného deflexu set asi 17cm, a ešte aj do špirály. Asi nebol poriadne dosušený. Skúšal som teplovzdušnou vyrovnať ale po krátkom čase sa vrátil do toho desivého stavu. Asi skončí v peci.

Doma sa mi sušia ešte 3 hrubé tyče chcel som skúsiť nejaký Warbow, nedávam tomu veľké nádeje.
Povedal by som že borievka dobre zvláda tlak, ale ináč nič moc. Drevo má peknú kresbu, a krásne vonia pri opracovaní.
vďaka za info, skúsim to drevo. Ináč ty si pochádzaš resp. žiješ v Prešove?
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od woodan »

PeterL napsal:
12 Pro 2018, 22:21
woodan napsal:
12 Pro 2018, 19:50
vďaka za info, skúsim to drevo. Ináč ty si pochádzaš resp. žiješ v Prešove?
Aktuálne Jastrabie nad Topľou- pri Vranove ale prechádzam Prešovom často,
Ja som sa priženil do Malého Šariša, ináč som zo Spiša.
Avatar uživatele
gwynbleidd
Sponzor Brodce
Příspěvky: 138
Registrován: 03 Říj 2015, 15:07

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od gwynbleidd »

Kaša napsal:
20 Lis 2018, 16:04
Zatím pozoruji jednu z nevýhod jednostranného končíku - pokud je rážka až do dřeva (což často je), tak při prasknutí končíku v zářezu tětiva často nalomí i samotnou špičku luku - tedy i dřevo.
Zdar pardalove.

Pod toto sa podpisujem kedze mne sa to stalo na mojom luku :? Mam side nocks kde rohovina je hodne natenko zbrusena a vypilnikovana a ten tlak neustala a praskla a tetiva samozrejme rozstiepila drevo. Druhy koncik mi tiez pustil tam to bolo sposobene rovnako prilis tenkou rohovinou - ono to sice vypada pekne ale funkcne to z dlhodobeho hladiska moc nie je (asi by teoreticky bolo ak by ta rohovina nebola natenko vybrusena). Tam mi tetiva nastastie neposkodila drevo ale budem musiet konce nahriat, sundat zbytky rohoviny a dat tam druhu. Majster Kasa mi sice jeden koncik opravil ale o mesiac rupol druhy. Dufam, ze to dam dokopy o ten luk prist nechcem pretoze je skvely a rychly (lehke drevo, lehke ramena).

Pekny den.
"A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!"
- The Song of the Bosonian Archers
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Pája1111 »

Nejčastěji se odlomí končík pod uzlem tětivy. Uzel se neustále utahuje a vzniká tam obrovský tlak, který končík rozdrtí. Proto dělám spodní končík o něco tlustší, ne o moc.
Důležitá je i kvalita použitého rohu. Pokud jsou v něm praskliny, jde často do kopru.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Záškodník »

S kvalitou sehnaných rohů také docela bojuju. Mám teď nově úplně černé a krásně plné špičky kravských rohů, ale měly spoustu skrytých prasklin a hlavně je to opravdu měkký materiál s dost výraznou vláknitou strukturou. Pravděpodobně to bylo z halového chovu a výsledkem je nízká kvalita, roh se dá pomalu, ale celkem slušně opracovat velmi ostrými dláty i šikmo na vlákna. Stačí i takhle měkký roh na končíky cca 90lb na 30" luku? Chci jen vědět jestli má vůbec smysl to vrtat, nebo rovnou rozřezat na vložky k šípům nebo střenky nožů.
Díky za rady
Záškodník
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Záškodníku,
myslím že by to mělo stačit na 90lb.
Doporučuju roh neobrábět dláty ... lepší brousit - pilník, atd.
Taly záleží na materiálu a hlavně tloušťce tětivy.
Takže závěr ... určitě to zkus.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů