Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kaša »

Ten tiler vypadá fakt dobře. :thumbup:
Jen tak dál ...
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Záškodník »

Díky,
ta jeřabina mě donutila se opravdu hodně snažit, protože jako LB to sebemenší pant okamžitě trestá fretováním daného místa. Čas investovaný do opatrného tilerování se vyplatil, protože při síle pouze 57-58lb na 32" dopraví 65g šípy do vzdálenosti kolem 105m a 22g karbony 210m, pokud trefím úhel možná ke 220. S těžkými šípy je překvapivě tichý a klidný, naopak s 22g výrazně kope.Váha luku je 460g.
Má někdo z Vás zkušenosti s nákupem a dovozem pacifického tisu?
S.B.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kaša »

Myslím že Dave má zkušenost s pacifickým tisem, ale radím ti ať se ještě učíš na jiných dřevech než řízneš do tisu.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Honza F. »

Záškodník napsal:
03 Črv 2018, 19:30
Jak vlastně uvazujete začátek a konec omotávky? Lodní smyčkou?
https://www.youtube.com/watch?v=0hwQiKAWl2k
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od dav1dMldc »

Záškodník napsal:
28 Črv 2018, 16:59
Má někdo z Vás zkušenosti s nákupem a dovozem pacifického tisu?
Na čo ti to je? Ja som niekoľko rokov spať kupoval, ale od vtedy išli ceny "trochu" hore a sa to predražilo. Hlavne ak ti človek pošle to drevo ako tovar, potom musíš platiť daň (+20% z ceny dreva aj dopravy). Ak by si to chcel objednať, musíš zobrať 4-5 tyčí, aby sa ti vyplatilo poštovné. Ja to už moc brať nechcem, lebo mi ten luk nikto nezaplatí a pre seba 5 lukov nepotrebujem. Ak by mi to aj niekto zaplatil, može sa náhodou zlomiť a som prerobil ako ... O dosť lepšie je osage, akurát je problém zohnať dlhú tyč na wb. Amíci z toho robia lovecké plocháče, tak to režú všetko do 72" :roll: .
Koncom leta som rozmýšlal, že bych !možno! niečo objednal pre seba, tak sa možeme prípadne dohodnúť a objednáme to spolu. Len tak pre info, tyč na wb vychádza na 200-250dol. + cca 80dol. poštovné.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
kini
Příspěvky: 2
Registrován: 15 Pro 2018, 12:37

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od kini »

Ahoj všem,
rád bych Vás požádal o radu.

Právě vytvářím svůj první luk - nemám žádné zkušenosti ani ambice, proto to bude na hlavně pokus, abych si to vyzkoušel a případně na domácí střílení na dvorku, případně střílení s dětma.

Mám to vyřezané z javorového kmínku, měří 140 cm, rukojeť průměr cca 4-5 cm, ramena se zužují od 1.6 do 0,9 cm, šířka ramen cca 3 cm v celé délce, profil v řezu je D. Neřeším napínací sílu, co z toho vyleze, to z toho bude. Vzhledem k účelu to může/bude mít málo (zatím stejně nemám jak měřit).Zatím jsem to na tilerovací tyči natáhl na 60 cm, což by mi stačilo (vzhledem k délce luku a mým nezkušenostem jsem rád, že to ještě neprasklo).

Problém vidím v tom, že jedno rameno je přirozeně ohnuté, tím pádem více pracuje (více se ohýbá), to druhé zase mnohem méně. Ohnuté je poměrně dost, když luk přiložím zádama k rovné ploše, tak rameno na konci je zvedlé o cca 10-12 cm.

Přiznám se, že nevím co s tím. Napadlo mě to napařit a alespoň trochu srovnat, aby byl luk co nejvíce rovný, ale nerad bych to zničil nějakou školáckou chybou. Nebo to druhé rameno ještě více ztenčit, aby více pracovalo? Už tak mi to ale přijde dost tenké ty špičky.

Co myslíte? Budu rád, za jakýkoliv názor.
Předem moc díky.
Dominik
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Ahoj,

140 cm dlouhý luk bych určitě víc než na 60 cm nenatahoval.

To rameno, co má deflex, se mělo ideálně narovnat za tepla (nejsnadněji to jde horkovzdušnou pistolí) už před jakýmkoli ohýbáním. Ale zkus to i ted', pokud nepřipečeš záda, nic asi nezkazíš.

Pokud to nebude fungovat, a ty bys to řešil tak že oslabíš to rovné rameno, tak to rovné rameno (jelikož bude pracovat více) se dřív opotřebuje a časem se začne ohýbat více, než to co mělo deflex.

Trochu nešt'astná možnost (ale jestli ti nezáleží na síle, tak možná dobrá) by byla ohnout to rovné rameno do stejného deflexu, jako má to druhé. Pak by byla obě ramena vyrovnaná a luk by mohl pracovat stabilně.

Jo a rukojet' silná 4-5 cm je trochu moc :) I pokud máš velikou ruku, tak to bude posílat šípy hodně do strany. Při síle, co ten luk bude mít, by úplně stačila rukojet' třeba 20x35 mm.
kini
Příspěvky: 2
Registrován: 15 Pro 2018, 12:37

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od kini »

Moc děkuji za vaše názory. Máte pravdu, taková ručka je příliš. Sekl jsem se v odhadu, když jsem to doma změřil, tak mi vyšlo 3(sirka)x3,5(tloustka). Je to v podstatě ne chany kamínek v původním průměru.
Ten deflex zkusím teplem srovnat a uvidíme.
Ještě jednou díky za radu...
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Nemáš zač, radit umí každý, něco doopravdy udělat už ne :)
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od woodan »

kini napsal:
15 Pro 2018, 14:51
Ahoj všem,
rád bych Vás požádal o radu.

Právě vytvářím svůj první luk - nemám žádné zkušenosti ani ambice, proto to bude na hlavně pokus, abych si to vyzkoušel a případně na domácí střílení na dvorku, případně střílení s dětma.

Mám to vyřezané z javorového kmínku, měří 140 cm, rukojeť průměr cca 4-5 cm, ramena se zužují od 1.6 do 0,9 cm, šířka ramen cca 3 cm v celé délce, profil v řezu je D. Neřeším napínací sílu, co z toho vyleze, to z toho bude. Vzhledem k účelu to může/bude mít málo (zatím stejně nemám jak měřit).Zatím jsem to na tilerovací tyči natáhl na 60 cm, což by mi stačilo (vzhledem k délce luku a mým nezkušenostem jsem rád, že to ještě neprasklo).

Problém vidím v tom, že jedno rameno je přirozeně ohnuté, tím pádem více pracuje (více se ohýbá), to druhé zase mnohem méně. Ohnuté je poměrně dost, když luk přiložím zádama k rovné ploše, tak rameno na konci je zvedlé o cca 10-12 cm.

Přiznám se, že nevím co s tím. Napadlo mě to napařit a alespoň trochu srovnat, aby byl luk co nejvíce rovný, ale nerad bych to zničil nějakou školáckou chybou. Nebo to druhé rameno ještě více ztenčit, aby více pracovalo? Už tak mi to ale přijde dost tenké ty špičky.

Co myslíte? Budu rád, za jakýkoliv názor.
Předem moc díky.
Dominik
javor je beľové drevo, ohýba sa lepšie v pare, spravil som z javoru už veľa lukov a napriek rôznym názorom je to dobré drevo, len treba hľadať to správne. Na tento luk by som s už vykašľal, nájdi radšej dlhšie drevo s väčším priemerom aby bol luk čo najplochejší - vtedy javor funguje dobre.
Faolins
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Dub 2019, 09:47

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Faolins »

Zdravím všechny :wave: pročetl jsem celou tuto sekci která má 83 stran a ve výrobě luků jsem ještě amatér a sem tak trochu debil... měl bych na vás prosbu o radu ... Když bych chtěl vyrobit flatbow tak mě zajímá jakou část dřeva používají ostatní přikládám tři obrázky aby ste mě chápaly ...
V obrázku je vidět řez dřevem oranžové je jádro a obrázky jsou označené jako A,B,C tak prosím napište jakou část dřeva používáte vy .... Moc bych si toho vážil :salute:
Vzhledem k tomu aby obrázky nezaplnily celou stránku tak jsem dám jen URL

https://imgur.com/gallery/DDdC4c5

https://imgur.com/gallery/bIai77U

https://imgur.com/gallery/kzI5l5K
Naposledy upravil(a) Faolins dne 29 Dub 2019, 15:37, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kaša »

Hola,
obrázky mi nejdou zobrazit, ale radu bych měl takovou .... pro každé dřevo to může být jinak. ;)
U některých dřev se doporučuje odstranit všechnu běl nebo nechat jen tenkou vrstvu (např. akát),
u dalších třeba nechat všechno.
Jaké máš tedy k dispozici dřevo?
Faolins
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Dub 2019, 09:47

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Faolins »

Odkazy jsem opravil, mám habr. A je jedno jak to jádro bude ?? Jakože musí to být třeba 1,5 cm široký střed jádra ?? Nebo to může být klidně kraj když půjdou nějak normálně letokruhy a vejde se luk ?? Já sem totiž zmatený tím že se všichni boji sahat na záda luku ale přece u flatbow se to musí struhnout ne ??
Každé řešení přináší nové problémy
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kaša »

Proč by se záda měly strouhat? To je blbost.
A už vůbec ne u habru!
Faolins
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Dub 2019, 09:47

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Faolins »

Jak z toho pak může být plocháč ?? :wtf: já tomu nerozumím ... :(
Každé řešení přináší nové problémy
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů