Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od woodan »

Plochý luk z toho bude ak má kmeň dostatočnú hrúbku, čím väčší obvod kmeňa tým plochší luk. Ak má kmeň menšiu hrúbku resp. menší obvod chrbát luku bude mierne zaoblený.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od lasky »

Faolins napsal:
29 Dub 2019, 16:25
Jak z toho pak může být plocháč ?? :wtf: já tomu nerozumím ... :(
teraz 4 maja kvetna v sobotu budeme v starom meste na turnaji nechces prist ludia si stebou radi pokecaju.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Faolins
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Dub 2019, 09:47

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Faolins »

Aha tak to chce větší kmínek než mám nachystaný, já jsem tu párkrát viděl že tu někdo dával kmínek o průměru cca 7cm a udělal z toho krásný luk(pravda nevím jaký druh dřeva) ... Jinak děkuju a říkáte na habr od zad nesahat ? Jen od břicha jo ? Staré Město co je u Uherského Hradiště ??? To bych měl kousek já myslel že budou medilky nebo jak a to je u Brna co sem se díval
Každé řešení přináší nové problémy
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od dav1dMldc »

Faolins napsal:
29 Dub 2019, 16:25
ak z toho pak může být plocháč ?? já tomu nerozumím ...
Flatbow = plochý luk. Konvenčne sa to slovo "plochý" viaže na profil brucha, nie chrbtu. Napr. Holmegaard je "plochý luk" a je vyrobený z tenkého kmeňa brestu s oblým chrbtom. Letokruhy je u hrabu lepšie nechať neporušené i keď nemusí to tak byť nutne.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Faolins
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Dub 2019, 09:47

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Faolins »

Dnes v lese jsem zlomil svůj provizorní tréninkový výtvor abych věděl čeho jsem schopný :( jsem velice schopný lámat ramena "luku" ... ten holmegaard si musím pogooglit to mě zajímá hádám že to nemusí být jen brest (jilm) že by to mohlo jít i z jiných dřevin že ? Třeba javor? habr ?
Každé řešení přináší nové problémy
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Faolins napsal:
01 Kvě 2019, 18:44
Dnes v lese jsem zlomil svůj provizorní tréninkový výtvor abych věděl čeho jsem schopný :( jsem velice schopný lámat ramena "luku" ... ten holmegaard si musím pogooglit to mě zajímá hádám že to nemusí být jen brest (jilm) že by to mohlo jít i z jiných dřevin že ? Třeba javor? habr ?
Neřešit, asi každý kdo dělá luky nějaké i zlomil, chce to ale prozkoumat chybu a poučit se. Mám takovou všeobecnou radu: dřevo je pevné po směru vláken (většinou podélně s kmenem). Čím méně je narušíš, tím lépe. Takže všeobecně pracuj po dřevě a jeho tvarech, a ne skrz ně. Nejvíce je to potřeba na zádech luku a i na břichu je dobré, sice tam dřevo odebírat musíš, ale také se hodí nechávat rezervy materiálu v místě vad atp. Proto jsou dobré nástroje, které dřevo nebrousí ale štípou, jako poříz, kde tě potom dřevo vede a nepovídá, kdy se zakusuješ moc do vláken protože klade větší odpor. Ale musí se používat opatrně, protože jinak se ti dřevo vyštípne, kam nechceš.
Faolins
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Dub 2019, 09:47

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Faolins »

No já už zrušil tři ze čtyř a ten jeden co drží je takový škaredý, pokažený, nerovnoměrný a slabý ... Ale drží ... Za fotku bych se styděl.. já projíždím celé YouTube abych se něco přiučil a štve mě že tam berou dřevo ze stromů tak tlustých že je nemám šanci porazit a mají na to spoustu el.nářadí a tak ... Po výplatě musím taky koupit nějaké vhodnější nářadí na práci se dřevem.. Chyby dělám už před tilerem jelikož ještě nevím co už se dá začít ohýbat a nebo ještě musím ubrat a když ubírám tak asi ubírám moc. Budu se teď snažit o ten typ kde zůstanou záda neporušené s menších průměrů třeba to půjde, chtěl bych vyrobit luk co dostřelí tak 100m to by bylo super.
Každé řešení přináší nové problémy
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

100 metrů s 8 mm tyčkou z OBI dostřelí skoro všechno, když to jen vydrží pohromadě v nátahu :-)
Jinak já třeba strom sice vezmu benzínkou, ale rozštípu sekyrkou pomocí kladiva, pak dělám tou stejnou sekyrkou tvar nahrubo, potom poříz, pak pilník, pak smirky. Žádné spešl nástroje. Akorát horkovzdušná pistole, je neskutečně nápomocná na rovnání, ale to už je vedlejší věc.

Těch neporušených zad se pro začátek určitě drž. Navíc je to i nejjednodušší - o jednu stranu k opracování méně. Pokud ti nepůjde sundávat kůru do čista, klidně ji tam nech.
Faolins
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Dub 2019, 09:47

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Faolins »

Dobře můžu se tě zeptat jaký průměr kmínku bys volil ? Jen mě napadá že když budou záda netknutá že luk bude těžký ..
Každé řešení přináší nové problémy
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Faolins napsal:
01 Kvě 2019, 22:38
Dobře můžu se tě zeptat jaký průměr kmínku bys volil ? Jen mě napadá že když budou záda netknutá že luk bude těžký ..
Z habru jsem ještě nic nevyrobil. Ale spíš najdi co nejrovnější, nejméně hrbatý a sukatý a ten vezmi, myslím, že mezi kolem 20 cm v průměru to bude ok. Habr má roztroušeně porovité dřevo takže stanoviště a růstové podmínky by neměly mít velký vliv na jeho kvalitu. Marcus by toho měl hodně vědět, jeho luky z habru střílely rekordy.

Proč by měl být těžký? Jakože těžký vůči jeho síle? Naopak, čím máš zaoblenější profil, tím lepší poměr váha / tuhost.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kaša »

earendil napsal:
01 Kvě 2019, 22:54
Proč by měl být těžký? Jakože těžký vůči jeho síle? Naopak, čím máš zaoblenější profil, tím lepší poměr váha / tuhost.
Souhlasím s většinou věcí, kromě poslední věty.
Jestli jsem tě správně pochopil, tak tvrdíš že zaoblený luk bude sílnější při poměrově menší hmotnosti, což není pravda.
Budeš mít silnější luk, když ho necháš hranatý (rozdíl hmotností nebude významný), ale hrozí ti naštípnutí právě v hranách.
Naposledy upravil(a) Kaša dne 02 Kvě 2019, 19:26, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Kaša napsal:
02 Kvě 2019, 09:04
Souhlasím s většinou věcí, kromě poslední věty.
Jestli jsem ti správně pochopil, tak tvrdíš že zaoblený luk bude sílnější při poměrově menší hmotnosti, což není pravda.
Budeš mít silnější luk, když ho necháš hranatý (rozdíl hmotností nebude významný), ale hrozí ti naštípnutí právě v hranách.
Myslel jsem to jinak. Jasně že hranatý profil luku o hraně "a" bude mít více materiálu a tedy tuhosti, než kulatý luk o průměru "a" :)

Ale zakulacením profilu necháváš materiál tam, kde má největší vliv pro tuhost - necháváš luku velkou hloubku profilu. Jakože vylehčuješ profil (traverza je extrémní případ toho principu, ale takový tvar ze dřeva nelze). Čím ale ten profil je hlubší / kulatější, tím větší zátěž pro dřevo protože na těch vrcholcích kde působí největší tlakové / tahové síly je méně materiálu, než když bys tam nechal plochy. Proto čím tvrdší / pevnější dřevo, tím hlubší / kulatější profily z toho můžeme dělat, ne? ;) Asi nepíšu nic nového, jen jsem nebyl pochopen.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od dav1dMldc »

Súhlasím s Kašom, plochý luk vychádza váhovo lepšie. To je známa vec. Dokonca som si to kedysi spočítal. Zobral som kruhový a štvorcový profil tak, aby mali rovnakú silu (t.j. mali iný rozmer "hrany a"). No a ten oblý vyšiel s väčšou hmotnosťou, ale iba nepatrne, asi 5% alebo tak nejak. Naviac ten kruhový profil musí byť väčší, tým je drevo viac namáhané, čo nie je priaznivé kvôli trvanlivosti, setu a pod. Imho ten kruhový profil vznikol historicky z dôvodu ľahšej opracovateľnosti tyče primitívnymi nástrojmi a pretrval ako konvenčný dizajn. American flatbow je asi najvhodnejší tvar z technickej stránky.

Faolins: Priemer kmeňa stačí tak, aby ti vyšla požadovaná šírka ramien. Stačí aj 5-6cm v strede. Väčší je lepší, ja preferujem okolo 15-20cm (typicky väčšie stromy majú už tenké letokruhy a slabšie drevo).
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Ok, tak to jsem to asi chápal špatně. Ale k čemu jsou pak ty luky z osage co mají skoro trojuhelníkovitý průřez?

Takže Faulinsi, když necháš netknutá záda a budou kvůli původnímu stromu zakulacená, budeš mít luk možná až o 2,5% těžší ;)
Faolins
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Dub 2019, 09:47

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Faolins »

Kontroluji tento web každou chvíli vše poctivě čtu. Já to vidím na kmínek cca 10-11 cm a výsledný profil dreva-luku bude teda vytvářet "D" jestli jsem to pochopil správně, takže jednoduše řečeno rozpůlím a ohýbám. S váhou si teda starosti nedělám.
Každé řešení přináší nové problémy
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů