Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od lasky »

Secret off ice.
Přílohy
Screenshot_2019-01-12-13-59-01-118.jpeg
Screenshot_2019-01-12-13-59-01-118.jpeg (935.22 KiB) Zobrazeno 9788 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od dav1dMldc »

Pred nedávnom som si po večeroch spravil sadu testovacích šipiek do kuše s bluntami. Testovacích jednak pre to, že som použil ostatky po výrobe tyčiek na šípy dosť biednej kvality, abych videl ako moc na tom záleží u takto krátkych a hrubých šípov a jednak pretože som použil na výrobu bluntov silon. Túto ideu som mal už dávnejšie a ide o to, že silon je podobnej váhy ako drevo, ale neštiepe sa. Takže životnosť týchto hrotov je narozdiel od drevených v podstate neobmedzená. Hroty vyšli okolo 14g, šípy celkovo asi 50g, no nepamätám si presne...
Tu som zistil, že do kuše by chcelo tie hroty ťažšie, takže nabudúce budem dávať do bluntu ešte kovovú špicu. Tiež letky by chcelo trochu dlhšie, pretože keď zafúka to vie dosť rozhodiť. Rovnaké šipky s kovanými hrotmi lietajú perfektne i s váhou hrotu 10g.
Foto:
https://photos.google.com/share/AF1QipO ... NlclRlVzR3

.
P4295277.JPG
P4295277.JPG (481.97 KiB) Zobrazeno 9640 x
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od jiljovský »

Dobrý! Máš pocit (případně zkušenost), že by ty prohnuté a vzájemně zkřížené drážky pro letky pomáhaly rotaci, a tím i stabilizaci, šipky za letu? Tak se to alespoň předpokládá v literatuře.
Nic není takové, jak se zdá...
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od dav1dMldc »

Vďaka! Mám :D (aj viem prečo, keďže študujem fyziku). Máš pravdu, je to kvôli rotácií. Princíp je rovnaký ako u krídla lietadla. Pri obtekaní vzduchu letkou sa prúdnice na tej vypuklej strane zhusťujú a na tej dutej naopak zrieďujú. Hustejšie prúdnice znamenajú väčšiu rýchlosť prúdenia vzduchu v tej oblasti, čo má za následok zníženie tlaku a vytvorenie sily pôsobiacej na letku. Keď nalepíš letky tak, že pri otočení okolo osi sú prehnuté rovnako (proste ako to mám ja), znamená to, že na letky pôsobí dvojica síl, ktorá má snahu šíp roztočiť okolo osi. Je to pekne vidieť pri streľbe.
V stredoveku na to prišli samozrejme empiricky :D .
Inak profil tyčky je inšpirovaný šipkami z jedného českého múzea, ktorých fotky mi ukázal Lasky. Funguje velice dobre :) .
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od lasky »

dav1dMldc napsal:
20 Kvě 2019, 12:56

Inak profil tyčky je inšpirovaný šipkami z jedného českého múzea, ktorých fotky mi ukázal Lasky. Funguje velice dobre :) .
usti nad labem, ale mam pocit ze jiljovskemu som posielal fotky ci nie? ak nie napis a poslem.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od jiljovský »

Dave:
To je dobře, že ti to funguje. Ano, teorie je jasná - ve tvém případě "křídlo" s profilem tenké prohnuté desky, obtékané proudem vzduchu pod určitým úhlem náběhu, vztlak, odpor.... :) Taky jsem nějaké šipky se skříženými a prohnutými letkami zkoušel, no, nedovolím si říct jednoznačný závěr. Prostě, někdy to fungovalo, někdy ne. Výroba historických šípů, šipek bude vždycky tak trochu alchymie, každý věří, zkouší a hlavně funguje mu trochu něco jiného. Když se vrátím k teorii, jsou tu další faktory - hmotnost šipky, výstřelová rychlost, těžiště, hladkost povrchu , souosost dříku.....je toho zkrátka hodně, co ovlivňuje výsledek. Že se u šipek zkřížení a prohýbání drážek pro letky ve středověku používalo a zkoušelo je bez debat. Někdo pravděpodobně pokusy došel k optimálnímu nastavení, které pak další výrobci s menšími, či většími úspěchy kopírovali. Dělaly se však stále i drážky rovné.

Lasky:
Jo, materiály z Ústí mám.
Nic není takové, jak se zdá...
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od dav1dMldc »

Ja som práve pred tým robil rovné drážky (do špirály) a tie fungovali tiež. Jediný rozdiel mi príde ten, že tieto oblé majú trochu väčšiu snahu špiku roztočiť. Čo mi nefungovalo je, keď som nalepil letky rovno a rovnobežne s osou tyčky.
Tiež keď som letky spravil s tenkej kože, tá pri streľbe so silnejšej kuše (240lb vs 110lb) občas začala po cca 50m vibrovať a šipku tak rozhodila, že v podstate padla rovno na zem.
No a teraz pozorujem to, že hodne závisí ako umiestnim tetivu na orech. Pokiaľ ju vychýlim už len o 2-3mm mimo stred, šíp nevyletí z kuše hladko a má problém sa ustáliť. Keď tetivu nasadím o 5mm do strany, na vzdialenosti 40-50m to zaletí až o 2m do strany. To som si v podstate všimol už dávno pri svojej prvej kuši, akurát som nemyslel, že to je až tak citlivé. Ako teraz kušu naťahujem opaskovým hákom, mal som tendenciu tetivu trocha vychyľovať nabok, lebo človek na to pozerá zboku...Vyriešil som to tak, že som si do stredu tetivy nakreslil čiarku :D .
A samozrejme známa vec, ťažší hrot lepšie stabilizuje. Mne u týchto letiek fungovali váhy 10g, 20g, 30g všetky, ale príde mi, že tá šipka s 10g hrotom sa "chveje" pri letu, zatiaľ čo tá s 30g hrotom letí úplne hladko, akurát ju ten ťažký hrot dosť ťahá k zemi (to sú tie dve teraz na konci fotiek bluntových šipiek v mojom albume, tá s 20g hrotom je stratená...).
Musím ale povedať, že som skúšal iba kuše s náťahom do 260lb. Snáď sa podarí aj niečo silnejšie a budem môcť rozšíriť testovanie :) .
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od jiljovský »

Rovné drážky do špirály.....
Jakože rovné, jen oproti sobě celé vzájemně překřížené?
Já jsem dělal rovné se vzájemně zkříženými, vyhnutými konci a nějak jsem moc neviděl rozdíl v porovnání s rovnými drážkami. Myslím v přesnosti zásahu, jestli se za letu víc točily, to už nevím. A občas nějaká šipka udělala to, co popisuješ - hrot letěl stále v ose, zato konec šipky rozšiřoval kruhy do stále širšího "trychtýře", až šipka před cílem úplně spadla. :)

Čárky na střed tětivy dělám taky, to je nutnost. :D

Mám zkušenost, že čím větší napínací síla kuše a hmotnost vystřelované šipky, tím méně je potřeba řešit detaily drážek pro letky, přesnost výroby. Prostě šipka letí, kam má. Je to znát hlavně od 120kg nátahu výše.
Nic není takové, jak se zdá...
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od dav1dMldc »

jiljovský napsal:
23 Kvě 2019, 06:56
Jakože rovné, jen oproti sobě celé vzájemně překřížené?
Ano, letky boli rovné (nie zahnuté ako majú tieto posledné), ale boli natočené od osi šípu (podobne ako sa lepia pierka na šípy). Tie fungovali, ale o niečo horšie ako tieto zahnuté, čo som robil teraz. Rovné a rovnobežné s osou šípu mi na presnú streľbu nefungovali.

Inak s tvojim pozorovaním ohľadom náťahu kuše a presnosti výroby strely súhlasím.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od lasky »

https://youtu.be/Owy6sAPusoc

Reconstructing and experimenting with the extraordinary bouncing arrows used in the past by Uralic peoples of Western Siberia in hunting of aquatic birds.

In this documentarish video we will explore, craft and experiment with these rarely known but amazingly clever arrow inventions whose usage has been documented among Khanty and Samoyedic peoples. Our reconstruction is based on records of late finnish folklorist Kustaa Vilkuna.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Kaša »

Parádní video a nečekané použití bluntů!!!
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od lasky »

Spravíme v Starom Meste súťaž o najlepšieho skokana..? Kto dá najviac žabiek na nádrži.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Kaša »

To je husťácká nyšlenka! :badgrin: 8)
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od dav1dMldc »

Nová sada pre mňa. Už ju chvíľu mám... Jelšové tyčky 12.5mm (hrot) - 12mm (stred) - 10mm (zárez). Červené sú 30", zelené 32". Spin je cca 120lb. Strieľal som pár krát z tisového luku cca 100lb 30" a lietajú super.

Foto:
https://photos.google.com/share/AF1QipM ... NDZW5tUnd3
P7285344.resized.JPG
P7285344.resized.JPG (560.14 KiB) Zobrazeno 9177 x
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od earendil »

Krása, pěkné barvičky :) , do končíku bys dobovou tětivu asi nestrčil :badgrin:

závidím, musím už si taky nějaké hračky udělat, a možná i luk, sakra :(
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů