Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od dav1dMldc »

earendil napsal:
02 Kvě 2019, 11:19
Ale k čemu jsou pak ty luky z osage co mají skoro trojuhelníkovitý průřez?
Neviem, asi som to ešte nevidel. Rozhodne amíci robia veľa divných vecí, napr. poslednou dobou sa rozšíril "hollow limb design", čo je z technického hľadiska úplný nezmysel. Prierez luku je oblý back (podľa prvého letokruhu) a belly kopíruje tento tvar, takže je to taká "škrupina". Všetok stres v materiály je tým pádom na hranách brucha a nejednému borcovi to sfretovalo (ako inak...).
Viem že niektorí ľudia sa snažili kompenzovať rôznu tuhosť dreva v tlaku a ťahu (v ťahu je typicky vyššia) tak, že luk robili lichobežníkového prierezu. To je imho celkom zbytočné. Robím síce moderné luky z dreva a príp. iných prírodných materiálov, ale kúsok histórie tam rád vidím a toto je iná oblasť. Potom to nemá z historickým lukom už nič spoločné.
Inak si tú väčšiu váhu oblého luku môžeš predstaviť nasledovne. Okolo stredu, kde je neutrálna zóna drevo pracuje najmenej a pri oblom profile je práve tam najviac hmoty. Keby chceš super efektívny luk, mal by mať profil "íčka", t.j. uberať materiál z bokov zo stredu.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Inak si tú väčšiu váhu oblého luku môžeš predstaviť nasledovne. Okolo stredu, kde je neutrálna zóna drevo pracuje najmenej a pri oblom profile je práve tam najviac hmoty. Keby chceš super efektívny luk, mal by mať profil "íčka", t.j. uberať materiál z bokov zo stredu.
Tenhle princip znám, myslel jsem si ale, že kulatější profil tohle dohání tím, že (jak jsi vlastně psal) má "větší" profil, tedy i hlubší a tak větší vzdálenost mezi nejvíce pracujícími místy, jenže jelikož jsou tato místa "menší" než u hranáče, je to tvar choulostivější na poškození. Ale to byla jen moje myšlenková konstrukce založená na historických lucích, ze kterých je spousta právě zakulacených.
Chápu že hranatý luk sice nemá takovou vzdálenost mezi nejvíce stlačovanou a natahovanou stranou, ale překoná to velikostí těch stran. 5% sice není moc velký rozdíl, ale zní to logicky. A taky nedělám plocháče, takže ti asi budu věřit :)
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

(typicky väčšie stromy majú už tenké letokruhy a slabšie drevo)
Nebo i stromy co nemají vhodné podmínky a rostou moc pomalu. Toto se mi ted' stalo s jasanem, kdy strom rostlý nahoře na kopci měl 2x užší letokruhy, a letní ku jarnímu dřevu cca 1:1, než strom narostlý cca 200 metrů pod ním, ten to měl tak 2,5:1. Dřevo prvního při rovnání prasklo a fretovalo, u druhého ne.
To samé jilm co s ním ted' dělám. Pokácený letošní zimu, minulé léto zde bylo suché a předminulé taky, ale léto předtím bylo celkem vlhké. A ten strom tomu odpovídá, první dva letokruhy jsou hodně tenké, ale třetí je výrazně silnější. No a už mi to několikrát prasklo, vždycky ty první dva letokruhy.
Tohle mi nedávno potvrdily / podložily studijní materiály. Obecná teorie je taková, že u kruhovitě porovitých listnáčů jsou širší letokruhy lepší, nebot' znamenají více LD, u jehličnanů jsou lepší užší letokruhy, protože znamenají méně JD, a u roztroušeně porovitých je to jedno, protože nemají rozlišené JD a LD.
Prierez luku je oblý back (podľa prvého letokruhu) a belly kopíruje tento tvar, takže je to taká "škrupina".
To by jim vyhovoval mladý bez, a já hlupák si s tím nevím rady .. :D
Faolins
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Dub 2019, 09:47

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Faolins »

Keby chceš super efektívny luk, mal by mať profil "íčka", t.j. uberať materiál z bokov zo stredu.
Takže ten základní tvar "l" se budu muset naučit tak či tak ... Pracuji jen ze sekerou, kudlou, rašplí a pilníkem tak snad to nepokazím a budu opatrnější než dřív .. při jaké tloušťce začínáte s tilerem ?? 1cm ??
Každé řešení přináší nové problémy
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Záškodník »

Zdravím, pokouším se o výrobu končíků a zajímalo by mě jestli je průměr necelých 11mm dostačující pro svídu o síle mezi 85 a 90lb. Zdá se mi to celkem tenké tak se raději ptám. Polotovar je nasazený jen pro ilustraci a nakřivo, foceno mobilem.
Předem díky za rady
Přílohy
20190503_173613.jpg
20190503_173613.jpg (2.8 MiB) Zobrazeno 11018 x
20190503_173854.jpg
20190503_173854.jpg (2.71 MiB) Zobrazeno 11018 x
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Mám 10,5 na stejně silném tisu a vydrželo to už hodně střílení, a svída je ještě tvrdší dřevo takže si myslím, že ok.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od dav1dMldc »

earendil napsal:
02 Kvě 2019, 13:02
To by jim vyhovoval mladý bez, a já hlupák si s tím nevím rady .. :D
Ono to myslím vzniklo tak, že jeden človek robil luk z tenkého laburna s hnilým vnútrom, ktoré vybral. Luk vyzeral super, krásne farebné. Ďalší to skúsili na mladej baze ako píšeš, no a teraz to pokročilo na vyšší level a strúhajú to schválne aj zo zdravého dreva.... :roll:
Faolins napsal:
02 Kvě 2019, 18:15
. při jaké tloušťce začínáte s tilerem ?? 1cm ??

Pri hrúbke o cca 1mm hrubšej ako si myslím, že to vyjde. Pri plochom luku ("american flatbow") ti stačí hrúbka i 15mm a šírka 40-50mm, podľa toho aké drevo a aký silný ho chceš. Tú debatu o "ideálnom" profile si moc nevšímal, aby ťa to nezmiatlo. Stačí ti zachovať predný letokruh a robiť brucho luku ploché (s mierne zagulatenými hranami), pozri luky v galérií.
Záškodník napsal:
03 Kvě 2019, 17:54
...jestli je průměr necelých 11mm dostačující pro svídu o síle mezi 85 a 90lb...
Mal by stačiť, záleží hlavne od stredového rozmeru a tileru.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od legolas380 »

Zdravim strelci. Mam taku otazocku. Mam k dispozicii nejake drene a chcem si spravit prvy ELB. Mam pracovat hned s tym co mam pod korou alebo mam davat dole nejake letkruhy. Ked tak na to kukam mam pocit ze s tym bude riadny problem ak to bude treba davat dole...mam tam aj koru, lebo prvy dren mi popraskal ak druhy krat som nechcel vkrocit do tej istej rieky...
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Záškodník »

Pokud myslíš dřín (Cornus mas) tak s tím bych byl při sušení velmi opatrný. Sice jsem ho zatím nepoužil, ale se svídou (Cornus sauginea) zkušenosti mám a to dřevo při sušení praská docela rádo. Kůru rozhodně z čerstvého dřeva neloupat, jinak to popraská totálně celé jak píšeš, v závislosti na průměru doporučuji sušit buď celý kmínek s důkladně zatřenými konci, nebo pokud to má uprostřed průměr alespoň cca 6cm má tak proříznout na pásové pile napůl. Štípaní nedoporučuji, svída roste často do spirály a při sušení se dost kroutí. Letokruhy dolů určitě nedávej, jsou vlnité a špatně vidět, a to dřevo je citlivé na porušení vláken na tahové straně, mohlo by to pak rupnout. Až to uschne, opatrně oškrábej kůru co to půjde tak abys nepoškodil dřevo.
Lépe Ti ale poradí borci co s tím dělají pravidelně.
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Záškodník »

Jinak bych měl taky dotaz jak moc se projeví kácení ve vegetaci na kvalitě dřeva jilmu. Potřeboval bych celkem rychle nějaký materiál, protože ze suché svídy a jeřábu nemám nic vhodných rozměrů . Pokud je nutné jen odstranit poslední nevyvinutý letokruh, bude to v sobě mít víc vody ale na mechanických vlastnostech se to po usušení neprojeví, jdu do toho.
Díky za rady
Záškodník
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od lasky »

stromy na luky sa rezu len v zime. teraz to rezat je hlupost.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Záškodník napsal:
26 Kvě 2019, 12:28
Jinak bych měl taky dotaz jak moc se projeví kácení ve vegetaci na kvalitě dřeva jilmu. Potřeboval bych celkem rychle nějaký materiál, protože ze suché svídy a jeřábu nemám nic vhodných rozměrů . Pokud je nutné jen odstranit poslední nevyvinutý letokruh, bude to v sobě mít víc vody ale na mechanických vlastnostech se to po usušení neprojeví, jdu do toho.
Díky za rady
Záškodník
Odškrábat jarní dřevo je piplačka a můžeš si nechtěně narušit druhý letokruh, ale jinak by ve dřevu neměl být rozdíl.
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Záškodník »

Dělal jsem to na akátu z fošny a jde to sice ztuha a pomalu, ale celkem v pohodě se mi dařilo letokruh sundat cidlinou bez poškození toho dalšího. Jilm má podobnou strukturu jako akát...
Dosušit to v horku na půdě půjde docela rychle. Zajímají mě hlavně ty mechanické vlastnosti aby to nebylo i suché totální gumák.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Studuji dřevařství a nevím o jediném důvodu, proč by to mělo mít jiné mech. vlastnosti.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od dav1dMldc »

Môžeš mať problém so sušením. Keď je drevo na jar nasiaknuté vodou sa potom môže viacej krútiť a sťahovať do reflexu. Iný problém nevidím.
Oškrabať jarné drevo typicky nie je problém. Robím to skoro všade a porezom (+cidlina). Aj na tise...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů