Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Já sem teda na půjčení luku asi nejhorší volba ... mám warbow 115, 130 a 140 a pak dva luky cca 35lb.
Takže luky asi pro tebe moc silné nebo naopak moc slabé, ale vyzkoušet je můžeš.

Nátah u anglických luků se pohybuje v délce 28 až 32", ale jestli si tě dobře pamatuju tak si velký chlap,
a pro tebe bude vhodných spíš něco kolem 31 až 32".

Kdyžtak pak napiš SZ a domluvíme se. ;)

P.S. .... a lukaři se ti snad ozvou na základě výše napsaného. :bom:
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Ahoj, rád bych ti luk vyrobil, ale byl by nejdříve v srpnu :-(
Faolins
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Dub 2019, 09:47

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Faolins »

Tak a budu otravovat znova :D mám připravených pár otázek k tématu jak se k luku chovat aby vydržel ... Pomohl by mi někdo ? Dřevo -jilm , hádám že skladovat v pokojových teplotách kde není vlhko a vždy sundávat tětivu ... Víc toho nevím :cry: je třeba potřeba ho trošku protáhnout před střelbou ? Střílet na prázdno (pustit tětivu bez šípu) se taky nesmí že ? Snad mi někdo odpoví na takovou banální věc .. Pro vás samozřejmostí pro mě věci k naučení ... Moc bych si toho vážil.. případně odkázat na vhodné vlákno
Každé řešení přináší nové problémy
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Faolins napsal:
30 Črv 2019, 17:59
Tak a budu otravovat znova :D mám připravených pár otázek k tématu jak se k luku chovat aby vydržel ... Pomohl by mi někdo ? Dřevo -jilm , hádám že skladovat v pokojových teplotách kde není vlhko a vždy sundávat tětivu ... Víc toho nevím :cry: je třeba potřeba ho trošku protáhnout před střelbou ? Střílet na prázdno (pustit tětivu bez šípu) se taky nesmí že ? Snad mi někdo odpoví na takovou banální věc .. Pro vás samozřejmostí pro mě věci k naučení ... Moc bych si toho vážil.. případně odkázat na vhodné vlákno
Určitě nestřílet s lukem "naprázdo" bez šípů!!!
Luk si dej do baráku. Samozřejmostí je sundávání tětivy i při větších pauzách při střílení.
S lukem není špatné trochu "pocvičit" před střílením, ale určitě to není pohyb jako když startuješ motorovku!
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Dávám k lukům takový seznam věcí co nedělat a co dělat ... :)
Faolins
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Dub 2019, 09:47

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Faolins »

Pro : Kaša - moc moc děkuji, není co víc bych měl znát ?

Pro : earendil - to je dobře nerad bych něco dělal špatně a nerad bych byl brzo smutný :D
Každé řešení přináší nové problémy
Faolins
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Dub 2019, 09:47

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Faolins »

Opět mám dotaz ... :crazy:
Když si jdete zastřílet (potrénovat) jak máte vyřešený terč ? Myslím materiál protože luky nad 60 lb mi přijdou silné na nějaké střílení do polystyrenu tak by mě zajímalo do čeho se dá střílet bez toho aby se mi deformoval šíp a aniž bych musel hledat " balík sena " ....
Dále by mě zajímalo jak z reflexním lukem kolem 50-60 lb se dá dostřelit 150-250 metrů jak uvádí nejmenované internetové stránky ... Však luk o síle 140lb by musel dostřelit půl km ...... Je takový rozdíl mezi klasickým dlouhým lukem a reflexním lukem ?? Nebo koukám na špatné stránky ??
Děkuji Faolins
Každé řešení přináší nové problémy
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

já když jdu střílet tak si terč neberu. vezmu si jenom 3 tyčky a 3 hadry, a střílím takto oboustranný clout i target (100yards).
Kdo by se tahal s terčma, že? :roll: :badgrin:

Ono i s dlouhým lukem 50-60lb se dá dostřelit 150-250 metrů, ale musíš mít správný (hlavně lehký) šíp.
Princip silného luku je střílet na určité vzdálenosti poměrně těžkými šípy, abys v cíli nadělal co největší škody (což lehounkými šípy jde těžko). ;)

Popisovat rozdíly mezi dlouhým a reflexním lukem je už docela na dlouho a to by sis měl pročíst tyto i jiné stránky.
Faolins
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Dub 2019, 09:47

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Faolins »

RE: Kaša
OK pročtu víc fórum určitě to někde bude ..

Aha takže třeba snažit se na 40-50 m trefit terč a trénovat přesnost je kravina a radši si zapíchnout vlajku říkáš .. nebo tedy zrovna trénovat na turnajové vzdálenosti s vlajkou .. dobře ..
Každé řešení přináší nové problémy
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Ono se říká že střílet hned nazačátku na přesnost je špatně.
Lepší je se učit natahovat a vypouštět šípy, a to se krásně natrénuje při střelbě na dálku.

Když dobře střílíš na dálku (i s přesností), tak ti to půjde i na blízku.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

mam niekolko tercov, slamenny ten ti vydrzi tak dva tri roky ak ho neskladujes v dome ale je celorocne vonku..

druhy je strečka s foliamy. a materialom eva.. ktora je natlacena vo vreci a stiahnuta paskou.. ked rozstrielam tak obalim stiahnem opat.. pouzivam aj kopu hliny ktora je na modelarskom letisku.. len si tam dam karton, alebo vrece so strečkou..

a sipy strielane z warbow zadrzia spolahlivo terce z materialu eva, su to take peny ktore sa pouzivaju pod laminatovu podlahu alebo v hrubsej forme to poznas ako karimatku.. ja mam este hrubsie.. nejake drziaky na lcd pocas prepravy.. stiahnute strečkou a omotane paskou.. ako zadrze pouzivam stare koberce.. a autoplachty,

a v lese mam este kopu pilin ,listia ,slamy doniesol som si tam 6 balikov , kupil som ich, zmiesane z hlinou.. tam mam napichane tycky a plastove flasky co som nasiel v lese po bordelaroch, ked tie rozstrielam tak ich zahodim , myslene to je tak ze ich zanesiem do recyklacie co mame doma..a kedze ludia su blbci tak si najdem si po nich dalsie.. na tento terc pouzivam blunty.

blunty sa daju strielat aj do dobreho protisvahu, ak si nejak oznacis miesto kam, pouzivam dva male stare biele uteraky.. tie si nosim aj ked strielam na 90 metrov na kopu hliny na modelarskom letisku.. najlepsia lukostrelba aku zazivam je s bluntami na uteraky zavesene na palickach v lese..
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Faolins napsal:
30 Črv 2019, 17:59
...jak se k luku chovat aby vydržel ... Pomohl by mi někdo ?
Ja mám tiež zoznam, môžeš pozrieť:
Starostlivosť o luk.pdf
(183.17 KiB) Staženo 142 x
Faolins napsal:
02 Črc 2019, 14:06
Když si jdete zastřílet (potrénovat) jak máte vyřešený terč ?
Osobne chodím strieľať clout a na to mám spravenú vlajku. Potom strieľam terčovku do protisvahu s bluntami. Ako terč používam flašku alebo papier. Pokiaľ nemáš možnosť, oplatí sa si kúpiť slamenú terčovnicu.

...

Podarilo sa mi zohnať "high altitude Italian yew" od Bena P. :wtf: ... stálo to nekresťanské peniaze, ale išiel som do toho, aby som mal porovnanie. Chcel som od neho kvalitnejšie tyče. Vybral mi 5, z nich som podľa fotiek vybral tri lepšie. Zatiaľ musím povedať, že drevo sa javí vskutku lepšie. Má väčší pomer letného a jarného dreva, tie letokruhy sú akoby "plné". Príde mi tvrdšie, ťažšie a pevnejšie ako bežný tis od nás, ale stále je to tis... Mám dokonca tyč slovenského tisu, ktorá má tvrdšie a ťažšie drevo ako tento z talianska. Akurát pravdepodobne v Taliansku je takého drevo bežné, zatiaľ čo u nás hodne vzácne. Ťažko povedať....

Talianský je ten vpravo, vľavo (resp. dole na 3 fotke) som dal na porovnanie dve tyče hodne kvalitného a husto-rasteného slovenského tisu (ten úplne vľavo má zalakované čelo):
P7015335.resized.JPG
P7015335.resized.JPG (681.18 KiB) Zobrazeno 6768 x
P7015336.resized.JPG
P7015336.resized.JPG (454.34 KiB) Zobrazeno 6768 x
P7015339.resized.JPG
P7015339.resized.JPG (507.11 KiB) Zobrazeno 6768 x
Taliansky:
P7015341.resized.JPG
P7015341.resized.JPG (465.96 KiB) Zobrazeno 6768 x
P7015337.resized.JPG
P7015337.resized.JPG (407.55 KiB) Zobrazeno 6768 x
Slovenský:
P7015340.resized.JPG
P7015340.resized.JPG (471.81 KiB) Zobrazeno 6767 x
P7015338.resized.JPG
P7015338.resized.JPG (367.06 KiB) Zobrazeno 6767 x
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od woodan »

pekné kúsky, som zvedavý na luky. Neprezradíš cenu jednej takejto (talianskej) tyče (len pre zaujímavosť)?
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Radšej nie, niektorí ľudia by mohli z toho dostať závrat :D . Prezradím, že tyč vyšla niečo viac ako dobrý tisový luk u nás...
Ale som rád za porovnanie. Tiež mám škálu talianského tisu, z fotiek je totiž zrejmé, že každá tyč je trochu iná a má trochu iné drevo. Akurát jedna tyč je trochu tenká, tak uvidím čo z nej spravím (tá medzi nimi v strede). Má v strede v najužšom mieste 38mm aj s kôrou. Kôra + beľ je cca 15mm, t.j. má iba 23mm jadra. Keby chcem hrúbku luku 33mm, musel by som nechať 10-11mm beľového dreva, čo sa mi moc nepáči i keď sa dá stiahnuť ku špiciam na cca 6mm (jeden nemenovaný renomovaný výrobca by tam kľudne nechal celú beľ ako je...).

Aspoň jednu tyč chcem na priemerný MR luk. Paradoxne v porovnaní s profilom letokruhov na rozrezaných MR lukoch vo Weapons of Warre, najviac sa na ich drevo podobá ten slovenský tis druhý zľava (na spoločnej fotke prierezov). Pozri jeden napr. tu:
http://www.archers-review.com/images/845.jpg
... má rovnako zvlnené letokruhy a dokonca i zhustenú beľ.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Super Dave, krásné tyče.
Teším se na další aproximaci MR luků. :thumbup:
... jen doufám že ti ten luk vyjde silnější abych ho konečně mohl uznat. :badgrin: :blackeye:

Snad i z té tenké tyče půjde udělat luk podobný MR luku ... některé tam byly docela úzké, ikdyž pořád se sloušnou hloubkou okolo 30-31mm.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů