Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od Kaša »

HA, tak tohle je pro mne velká věc (jsem 4 léta za "opicema ... achjo).
Vypadá to že objevili místo spočinutí jedné z lodí (Holy Ghost/Holigost) Jindřicha V z doby po bitvě u Azincourtu!
https://www.telegraph.co.uk/news/earth/ ... river.html
Doufám že na lodi nechali pár luků abychom měli první nálezy z této doby. :banan:

Tak vypadá to že i největší středověká anglická loď Grace Dieu je pohřbena poblíž, ale na jejich výzkum nejsou finance :cry: :thumbdown:
https://thewreckoftheweek.wordpress.com ... race-dieu/
.... a z Grace Dieu zhořela velká část po zásahu bleskem, ale část lodi pod čárou ponoru přežilo a je pod bahnem.

Ohledně rozměrů - Holigost byl podobně velký jako Mary Rose, ale Grace Dieu byla více než dvakrát větší než Mary Rose!!! :shock:
Holigost a zbytky Grace Dieu jsou prý od sebe jen 50m!

Po přečtení pár článků je nalezení množství věcí (speciálně luků a šípů) na palubě třeba i více zachovalého Holigostu velmi nepravděpodobné, na konci to byly rozpadávající se lodě, odkud bylo všechno potřebné odneseno ... každopádně by nebylo špatné kdyby se nato sehnalo prachy a začali by studovat a vyzvedávat to, co z lodí zbylo. :thumbup:
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od lasky »

Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od Kaša »

Ha, tak konečně se to děje!!! :banan:
Už několikrát jsem přemýšlel proč při dnešních moderních technologiích nezměří MR luky pomocí laserového scanu, a budou tím mít i digitální přesný obraz luku,
a konečně se to stává realitou!
https://maryrose.org/blog/collections/t ... -longbows/

:D :thumbup: :clap: 8)
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od lasky »

https://shop.histofakt.de/product_info. ... 6JdB5idGDA knizka od Dan Hoj, v muzeu maju prazdniny.. a maju toho v tej linke viac.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od Kaša »

Hola hola,
víte že nesnáším fb, ale zde je odkaz na stránky Willa Shermana, který dělá na spoustě úžasných věcí, a hlavně jsou tady
prováděny testy s velmi realistickým vybavením. :drunken: :banan:
... jeďte víc dolů a je tam víc informací.
https://www.facebook.com/medievalarrows ... =3&theater
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od dav1dMldc »

Si nejaký odvarený z toho Shermana. Ja teda vôbec... Šípy má ok, ale luky sú bieda. Robí to z kde akého obskurdného materiálu plného vád , ktoré ani nemá dobre ošetrené a pre istotu to tileruje iba na 26-28" i keď je luk stavaný na 30". Stavil bych sa, že tie luky sú za chvíľu zlomené pri pravidelnom strieľaní. Videl som značne lepšie spravené luky z lepšieho materiálu, ktoré sa zlomili skoršie ako by človek čakal.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od Kaša »

Dave člověče, já jsem možná odvařený z Willa, ale vypadá to že ty naopak a netuším proč!
Jeho luky jsem viděl na vlastní oči i střílet, a byly naprosto v pohodě.
Nevím co myslíš tím "obskurdného" materiálu, ale asi dělá z takového materiálu který prostě sežene, a i tak mu vycházejí síly určitě nad průměr 110lb,
... že by zde byla nevraživost proti němu? A nebo konkurenční boj, .... to se mi nezdá.

Dle mého má celkově "MR" lukostřelbu skvěle vychytanou, a to nejenom proto, že má dobré vztahy u MR muzeem, přeměřuje si tam nalezené luky, dělá tam přednášky, atd.
Očividně kove hroty, dělá luky, šípy, má mimojiné vychytanou výrobu "dobové" tětivy, a to o tomto "oboru" není zatím moc informací, taky zapracoval na výzkumu a "znovuobjevení" toho přetěru opletů u brk dle MR šípů.
Už i natáčí dokumenty a válečné lukostřelbě. Očividně spolupracuje s "kapacitami" v oboru, které ty ale neuznáváš.

Škoda že to tak vidíš, ale znovu se ukazuje že já jsem ten nadšenec (bohůmdík), a ty jsi znovu ten skeptik a kritik. :occasion5:
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od earendil »

dav1dMldc napsal:
27 Srp 2019, 23:20
Si nejaký odvarený z toho Shermana. Ja teda vôbec... Šípy má ok, ale luky sú bieda. Robí to z kde akého obskurdného materiálu plného vád , ktoré ani nemá dobre ošetrené a pre istotu to tileruje iba na 26-28" i keď je luk stavaný na 30". Stavil bych sa, že tie luky sú za chvíľu zlomené pri pravidelnom strieľaní. Videl som značne lepšie spravené luky z lepšieho materiálu, ktoré sa zlomili skoršie ako by človek čakal.
Podle mě by to mohl lépe tilerovat a taky fláká špičky, dělá je takové hrubé, prý naschvál aby vypadaly středověce :roll: :roll: :roll: přitom na šípech si dává fakt záležet. Mě sukatý materiál nevadí, pokud se dobře opracuje. Celkově mám ale respekt k jeho snaze to vše dělat co nejdobověji, a jestli jsou ty tětivy takové, jak píše, tak to má určitě význam i pro nás (je jednoduché něco zkoušet dělat, když už víme, že to jde. I když oni to taky první okopírovali od Japonců, alespon co jsem četl)

Stejně, jako Kaša, i já z tebe, Davide, vnímám nějakou frustraci, ale to je pochopitelné, vzhledem k tomu, kolik se mu dostává publicity. Hold fejsbůk. :badgrin: :badgrin:
Naposledy upravil(a) earendil dne 28 Srp 2019, 08:15, celkem upraveno 2 x.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od Kaša »

Jakou frustraci? Frustraci z FB ano, ale to je na delší debatu než co tady namátkou popíšu ...

Ono fb má nějaké své výhody (taky se tam kouknu), ale zabil mimojiné spoustu diskuzních forum jako je toto ... všimni si která další "skupina"
na brodci přispívá kromě "nás" (historická lukostřelba)... odpověď je prakticky nikdo, protože se přesunuli na své fb, ajn. :evil:

Dobře jsi to vyjádřil s tou dobovostí ... toto myslím Dave ne úplně chápe.

S těmi končíky s Willem souhlasím, v té době to byla sériovka a šlo o funkčnost, takže jsi neleštil jako blbec končíky jen aby to vypalo hezky,
to je úplně zbytečné a zvyšuje to pracnost.

S jeho tilery nemám problém, jsou naprosto v pořádku. A končíky jsou suprové, nedělá myslím žádné jiné než jednostranné zářezy.
Jak popsuješ jeho význam ohledně "výzkumu" přírodních tětiv, myslím že to ani nedokážeme ocenit jak moc to příspívá k vývoji znalostí ohledně
naší srdcové záležitosti ohledně english warbow.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od earendil »

Kaša napsal:
28 Srp 2019, 08:00
Jakou frustraci? Frustraci z FB ano, ale to je na delší debatu než co tady namátkou popíšu ...
To bylo na Davida :D

EDIT: Podle mě si dali práci třeba i s končíky, aby vypadaly pěkně. Vyhladit to přeci nedá zas tolik práce, třeba oproti tomu vrtání nebo opracování z původního rohu, kde se musí sundat hodně materiálu... A když má na těch lucích hezké kulaté hladké dřevo, proč to samé neudělat i s končíkem? Já to třeba neleštím jak blázen, jen to vezmu relativně hrubým smirkem, ale stačí to.
EDIT: Zedituji ten příspěvek aby šel pochopit :)
Naposledy upravil(a) earendil dne 28 Srp 2019, 08:14, celkem upraveno 2 x.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od Kaša »

Pořád nechápu ... :scratch:

Jestli myslíš frustraci z Davida, tak trochu ano, protože zbytečně kritizuje lidi co spíše zaslouží respekt.
Což naprosto nepobírám ....

Edit: OK, po aktualizaci a vytučněném textu od Earendila už chápu to vyjádření.
Naposledy upravil(a) Kaša dne 28 Srp 2019, 10:06, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od Drak »

Myslím že se mluvilo o frustraci kterou má David z Willa :D ale David je spíš takový nevěřící Tomáš který všechno musí okecat, a ke všemu něco říct. Materiál má takový k jakému se dostane, že zpracuje tyč plnou vad a charakteru je jeho volba, že do toho chce ten čas investovat. Co mi sám řekl a poslal tileruje normálně na max nátah na který luk staví. Argument o lámání mi přijde jako kritika za každou cenu. Mě se spíš nelíbí jeho šípy, peří má zpracované dost nevzhledně. Hroty má pěkné jenom když se díváš na tulej, samotná špička je většinou dost hrubě zpracovaná.

Will ale ve finále dělá pěknou práci, taky tam vidím spoustu věci k vylepšení ale to beru jako součást procesu kterým si musí projít. Kritika na jeho osobu s ohledem na materiál luků, tvar končíků nebo hrubost povrchů je podle mě spíš plácání slámy a hledání chyby za každou cenu. Má to zpracované přiměřeně.
Drak
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od earendil »

Drak napsal:
28 Srp 2019, 09:36
Kritika na jeho osobu s ohledem na materiál luků, tvar končíků nebo hrubost povrchů je podle mě spíš plácání slámy a hledání chyby za každou cenu. Má to zpracované přiměřeně.
No, jenže vtip je v tom, že právě Will Sherman s tímto začal, psal (už nevím jistě kde, asi) na foru MyAmoury, že leštěné končíky vypadají "strašně nestředověce", čili první to byla naopak kritika od něj na lidi, co si s tím dají víc práce, než on :protest:
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od Drak »

No s tím v podstatě souhlasím. Leštění v dnešním slova smyslu je jiné, než pěkné zpracování povrchu ve “středověku”. Nejsem za hrubé, odrbané povrchy, to ani omylem. Ale vyleštění na psí kule bych v historické rekonstrukci bych neobhajoval.
Drak
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od Kaša »

earendil napsal:
28 Srp 2019, 10:25
Drak napsal:
28 Srp 2019, 09:36
Kritika na jeho osobu s ohledem na materiál luků, tvar končíků nebo hrubost povrchů je podle mě spíš plácání slámy a hledání chyby za každou cenu. Má to zpracované přiměřeně.
No, jenže vtip je v tom, že právě Will Sherman s tímto začal, psal (už nevím jistě kde, asi) na foru MyAmoury, že leštěné končíky vypadají "strašně nestředověce", čili první to byla naopak kritika od něj na lidi, co si s tím dají víc práce, než on :protest:
V té větě si odporuješ ... sám říkáš že říkal že to vypadá nestředověce, a ne že mu vadí že lidi s tím dají víc práce než on, ne? A nebo to tam s tou prací opravdu napsal.
Tohle vypadá na klasické zbytečné vyvozování závěrů které nebyly reálně řečeny ....

Já se přikláním v tomto na stranu Willa, že funkčnost a "nepracnost" výrobku v tomto přebíjí nějakou "nafintěnost".

Hele, jestli jsi na zakázku dělal luk pro šlechtice, tak jsi si s tím víc "pohrál" než s sériovýma lukama které si musel dodávat u určených kvantech, a pokud jsi to nestíhal tak jsi byl pokutován nebo dokonce uvězněn! Ve spojitosti s tímto taky byla trestána práce (i lukařů) v noci - tzn. při nedostatečném světle.
Samozřejmě to třeba neplatí pro kováře, že.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů