Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od Drak »

Souhlas s Kašou.

Já bych ještě za sebe (ale myslím že mluvím i za Kašu), rozhodně neobhajuji hrubé zpracování ve stylu ojebu to rašplí/pilníkem a to stačí. Určitě měli zahlazené povrchy. Jenže místo šmirglů, leštících past a kotoučů použili buď nějaké dostupné brusiva ala žraločí kůže, preslička, brusivo nasypané na kůži, nebo povrch načisto zpracovali nějakým škrabákem. Což ti zanechá hladký povrch ale rozhodně ne leštěný.
Drak
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od earendil »

Kaša napsal:
28 Srp 2019, 10:52
V té větě si odporuješ ... sám říkáš že říkal že to vypadá nestředověce, a ne že mu vadí že lidi s tím dají víc práce než on, ne? A nebo to tam s tou prací opravdu napsal.
Tohle vypadá na klasické zbytečné vyvozování závěrů které nebyly reálně řečeny ....
V čem přesně si odporuji? Když se mu zdají končíky, do kterých šlo víc práce, nedobové, tak tím prostě kritizuje lidi, co si s tím dají víc práce. Ne, nepsal tam nikomu přímo "Ty a ty to děláš špatně", ale bylo zřejmé, že tohle tím naznačuje.
Pokusíím se to najít (ono je to v jeho stylu psaní, co mě popudilo! je to trochu jako David, ale z opačného konce :badgrin: ), je to celkově docela zajímavá diskuze na téma jednostranných zářezů...
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od Kaša »

Drak napsal:
28 Srp 2019, 09:36
Mě se spíš nelíbí jeho šípy, peří má zpracované dost nevzhledně. Hroty má pěkné jenom když se díváš na tulej, samotná špička je většinou dost hrubě zpracovaná.
nevím co myslíš tím hrubě zpracovaná? ... jestli hrubě broušená, nebo né úplně pravidelná, atd.

Ano, má je pojaté trochu jak se říká "rustikálně", ale mně to nevadí ikdyž sám preferuju více vymazlené povrchy, atd.
Tuleje si mi právě u něj nelíbí, protože je často má broušené, a to je dle mně nesmysl, ... proč bys to dělal, jen si přidáváš práci.
U jeho hrotů se mi právě líbí že je často navařuje a používá na tulej staré "železo" a na špičku víceuhlíkovou ocel, což je druhá možnost k nauhličovaní hrotů a pak k jejich kalení.
To že ty brka nemá střižené úplně rovně je jedna otázka, a další je jestli tam na začátku brk musí být ten skok v peří, ... já mám radši když na začátku brka plynulý přechod.
Drak napsal:
28 Srp 2019, 10:45
No s tím v podstatě souhlasím. Leštění v dnešním slova smyslu je jiné, než pěkné zpracování povrchu ve “středověku”. Nejsem za hrubé, odrbané povrchy, to ani omylem. Ale vyleštění na psí kule bych v historické rekonstrukci bych neobhajoval.
Přesně tak. :salute:

Jo a to že dělá luky i z horšího tisu je spíše k dobru, ne? ... protože jinak bychom neměli tolik dat o tisových lucích kdyby dělal
jen z alpského tisu který není tak moc dostupný a už ani v tak dobré kvalitě.
A možná lepší než to pořád dělat i tisu pacifického, který je přeci jenom jiný než tis červený.

A i v kronikách jsou zmínky že jim docházeli zásoby tisu z "alp" a španělska, tak museli brát tis z takových destinací jako i z pobaltí, Polska, Čech ... a dokonce i Anglie! :badgrin:
Naposledy upravil(a) Kaša dne 28 Srp 2019, 11:20, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od earendil »

Zajímavé. Mě se ty šípy i hroty zdají pro změnu hodně pěkné. Skoro až nestředověce :D :D (ano tady si už odporuji s předchozí argumentací, ale úmyslně :D )
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od Kaša »

earendil napsal:
28 Srp 2019, 11:10
Kaša napsal:
28 Srp 2019, 10:52
V té větě si odporuješ ... sám říkáš že říkal že to vypadá nestředověce, a ne že mu vadí že lidi s tím dají víc práce než on, ne? A nebo to tam s tou prací opravdu napsal.
Tohle vypadá na klasické zbytečné vyvozování závěrů které nebyly reálně řečeny ....
V čem přesně si odporuji? Když se mu zdají končíky, do kterých šlo víc práce, nedobové, tak tím prostě kritizuje lidi, co si s tím dají víc práce. Ne, nepsal tam nikomu přímo "Ty a ty to děláš špatně", ale bylo zřejmé, že tohle tím naznačuje.
Pokusíím se to najít (ono je to v jeho stylu psaní, co mě popudilo! je to trochu jako David, ale z opačného konce :badgrin: ), je to celkově docela zajímavá diskuze na téma jednostranných zářezů...
Hoď sem odkaz, abychom měli jasno.
Díky
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od earendil »

Musím se tam redžistrovat abych mohl vyhledávat... čekám na schválení od admina
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od Drak »

Earendile já si myslim že to pouze moc řešíš :D stějně tak zní i tebou zmíněný příspěvěk od Willa. Prostě nesmyslné trvání na individuálním pohledu na warbow.

Je to další věc kterou bych zmínil. Na jedné straně je to rekonstrukce luku tak jak by to udělal tehdejší lukař, a druhá strana je moderní interpretace warbow od dnešního lukaře. U prvního případu by ten leštěný končík moderního tvaru byl pěst na oko, v druhém případě je to volba lukaře.
Drak
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od Drak »

Kaša: Nemluvím o tulejích, myslím přimo špičku. Má to dost často křivě dobroušené a necháné stopy kování kde by být neměli. Aby ta špička fungovala je empiricky dokázané že musí být ostrá, a rovná. Ať už fungovala z pohledu letových vlastností tak penetračních. Aby to bylo rovné a hladké je potřeba věnovat tomu chvilku s pilníkem. Dá se to nabrousit uplně na hladko ale nemyslím si že až tak by se tím v historii někdo trápil, max líznul špičku kamenem. Broušené tuleje jsou samo pouze o tom ten hrot nastrojit abych si za to mohl vzít peníze. Dá se to vykovat dost hladké a rovné aby to fungovalo jak má. Abych neplácal slámu na fotce moje hroty zpracované pouze kladivem, pilníkem a kartáčem.

Obrázek
Drak
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od Kaša »

:salute: :clap:
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od Drak »

earendil napsal:
29 Srp 2019, 07:59
Drak napsal:
28 Srp 2019, 11:43
Earendile já si myslim že to pouze moc řešíš :D stějně tak zní i tebou zmíněný příspěvěk od Willa.
Asi ano, ale show musí pokračovat, aby jsme se taky nepřesunuli na facebook :D
Jinak ty hroty jsou hodně pěkné. Prodáváš?
Když je někdo chce tak aj prodám :D napiš mi kdyžtak SZ a mužeme se domluvit.

No FB, co si budem, tady je malá uzavřená komunita. Fb je vic globální, což má výhody i nevýhody.
Drak
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od dav1dMldc »

Čakal som nejaký "hejt" za to ako som si ja vôbec mohol dovoliť spochybniť prácu pána Shermana...takže ešte raz:
Z môjho pohľadu nie sú všetky jeho luky urobené dobre. Niektoré vyzerajú byť ok, niektoré mi príde očividné, že to pôjde za chvíľu do kopru... Nemusíte súhlasiť, otázkou je, kto má na to lepšie oko ;) . Ďalej nemám chuť to rozoberať...

Som frustrovaný akurát z toho ako Kaša Šimonuje... Publicita Shermana ma absolútne netrápi, pár rokov dozadu bol v móde Stretton, potom Gibbs, potom Heinz, teraz je Sherman. Prečo by ma malo trápiť koľko má lajkov na fb? Uvedomte si, kto robí publicitu a kde sa odohráva skutočná "veda" ;) .

P.S. Komu príde toto ako materiál v poriadku, odporúčam mu kúpiť si taký luk, najlepšie bez záruky a za anglickú cenu. Uvidíme ako dlho mu nadšenie vydrží :badgrin: .
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5E0B72AE
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od Drak »

Davide já myslím že to moc prožíváš. Vubec bych neřekl že je Sherman v módě nebo že je to odborník na dané téma aby byl v “módě” jak to nazíváš. Jak jsem napsal některé jeho věci se mi nelíbí, naopak oceňuji to že se o něco snaží.

Hele, a kde a jaká věda se teda odehrává ? Mě přijde že vše podstatné se objevilo už před více než deseti lety, a dnes se spíš zpochybňuje a snaží změnit něco už jednou dokázané.

No to je výkřik do tmy, jeho ceny nejsou tak šílené aby se tim dalo argumentovat. Nebo stojí ale jsou uměrné kvalitě konkretního luku a dřeva. Když už to vypichuješ tak se podivej za kolik nabízel poslední luk který měl množství charakteru.
Drak
Avatar uživatele
gwynbleidd
Sponzor Brodce
Příspěvky: 138
Registrován: 03 Říj 2015, 15:07

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od gwynbleidd »

dav1dMldc napsal:
29 Srp 2019, 18:34
Som frustrovaný akurát z toho ako Kaša Šimonuje... Publicita Shermana ma absolútne netrápi, pár rokov dozadu bol v móde Stretton, potom Gibbs, potom Heinz, teraz je Sherman. P
Myslel som si, skutočne, že keď sa tu vrátím po roku neaktivity, že si vyrástol ale ako vidím tak ešte nie, smutné. Škoda, že dobrí ľudia kvůli tebe odchádzajú. Jednou možno z toho vyrastieš.

Mám na Willa stejný názor ako Kaša. Sledujem ho a je to fakt borec, koľko času do toho dáva, čo vsetko robí, prispieva svojími znalosťami a štúdiom, točí ako spomenul Kaša nejaké videá a dokumenty s borcami z TV, MR Trust aťd, má uverejnenú štúdiu na Verdigris compound, studuje možnosti použitia prírodnej tetivy, ktorú mal aj na 130+# lukoch (aj Joe používá prírodnú tetivu). Čo si ty David spravil pre ostatných ak nepočítam dodávanie tyčiek a výrobu lukov za peniaze? Nič ma nanapadá.

Už pochop konečne, že ty nemáš pravdu vo všetkom, nejde všetko vyjadriť vzorcom alebo axiómou a už rozhodne nie tak komplexnú a zložitú vec ako je výroba lukov, šípov a ich výkonnosť a reálne výsledky. A argument typu "robí to z pochybného dreva" nie je argument. Kaša aj ja som jeho luky videl a videl jak z neho strieľal 2 dni v kuse. Nie je umenie spraviť luk z dobrého kusu bez vad ale umenie je spraviť luk z "hovna". Inak to vidím tak ako píše Milan.

Zdař bůh.
"A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!"
- The Song of the Bosonian Archers
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od dav1dMldc »

Drak napsal:
29 Srp 2019, 20:08
Davide já myslím že to moc prožíváš...
Ja to prežívam? Napísal som koment na Shermanove luky, potom sa objavili dve strany komentárov aký je Sherman super... Tak kto to prežíva? Veď mne sa to ani nechce riešiť... :roll:
Šimon napsal:
29 Srp 2019, 22:28
...
:sick: ...:pukeleft:
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
gwynbleidd
Sponzor Brodce
Příspěvky: 138
Registrován: 03 Říj 2015, 15:07

Re: Sem tam nějaký dokument, či článek, kniha

Příspěvek od gwynbleidd »

Will Sherman je opet v MR Trust.
Přílohy
FB_IMG_1567244229385.jpg
FB_IMG_1567244229385.jpg (64.48 KiB) Zobrazeno 11566 x
FB_IMG_1567244232502.jpg
FB_IMG_1567244232502.jpg (80.36 KiB) Zobrazeno 11566 x
"A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!"
- The Song of the Bosonian Archers
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů