Videa o střílení a lucích, filmy

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od earendil »

dav1dMldc napsal:
30 Srp 2019, 10:27
earendil napsal:
30 Srp 2019, 09:00
V popisku videa je černý topol a jasan a podle videa to vypadá, že u těch šípů s hroty z nízkouhlíkatého železa byl topol, ale u toho šípu na konci, kde je moderní ocel, byl jasan.
Povedal by som, že podľa videa to vyzerá na jaseňové drevo pri tých replikách šípov a posledný šíp bol z dubu. Normálny topol by dal 80g asi len ťažko.
Inak sa čudujem že vôbec čítaš čo píše Šimon...
Na jasan se mi zdála nějak neznatelná kresba dřeva.. No, já se zase divím že by dub držel lépe pohromadě, než jasan, a že to nezmínili v popisku. Ale je fakt, že jestli něco v testu bylo nedostatečně popsáno tak právě typy dřev u těch různých šípů.

Šimone, když si s každým píšeš, zeptej se prosím... Ten poslední šíp určitě z topolu nebyl.
Avatar uživatele
Punkenstein
Příspěvky: 81
Registrován: 16 Zář 2010, 19:00
SHŠ: Rattenschwanz

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od Punkenstein »

Kaša napsal:
30 Srp 2019, 10:47

Hodně zajímavé bylo, jak ten první šíp "brnknul" o spodek kyrysu, a vjel do místa "jen" s kroužkovkou a prošívkou.
Ikdyž byl ten šíp tím dotykem zpomalen, tak stejně zajel docela hluboko ... což je v rozporu s tím videem od Mika Loadse, kdy střílí na podobné složení ochrany (kroužky+prošívka),
a nejsou to schopni probít ... měří tam i sílu úderu.
Možná měli tu prošívku od Loadse dost předimenzovanou, protože dle zkušeností většiny kompetentních střelců
není prošívka + kroužkovka moc "zastavovací" ... to spíše brigantýna.
Tam bude hrát dost rozdíl indické vs nějaké autentické pletivo. Indické kroužky mívají o dost tlustší drát, ale způsobem spojování jsou dost oslabené (dírky na nýt jsou předvrtány, občas kroužek praská sám od sebe u některých dovozců). Ta "středověká" cesta s probíjením tenčího drátu jehlou je výrazně odolnější. Nedochází k takovému narušení drátu, navíc je spoj sám o sobě pevnější a těsnější. Docela rád bych viděl nějaký smysluplný test takových kroužků, ale vzhledem k ceně se obávám, že si musím nechat zajít chuť.
Nejblíž tomu jsou snad tyhle dva testy, ale oba jsou klasicky v lecčems podivné.
Kroužkovka od Isaka Krogha vs kuše (nátah cca 200 kg)
https://www.youtube.com/watch?v=8c3W3ks7O9g

A kroužky od Sergeje Simunina vs slabý luk
https://www.youtube.com/watch?v=Ok4ujpnvMGw
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od Kaša »

Díky za info.
Ty jsi nějak zainterosován do výroby "nýtovek".

Za CSWBS děláné ukázkya přednášky a hodilo by se nám ukázky nýtovek ... třeba bloky cca 15x15cm, aby měli lidi tředstavu jak to správně vypadalo.
Mít takové 2 až 3 typy pletiva by bylo super.

Mně příjde super ta možnost pletiva, když máš polovinu kroužků v celku, tedy vyseknutých. Další polovina je samozřejmě nýtovaných.
Naposledy upravil(a) Kaša dne 30 Srp 2019, 12:18, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Punkenstein
Příspěvky: 81
Registrován: 16 Zář 2010, 19:00
SHŠ: Rattenschwanz

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od Punkenstein »

Kaša napsal:
30 Srp 2019, 11:23
Díky za info.
Ty jsi nějak zainterosován do výroby "nýtovek".

Za CSWBS děláné ukázkya přednášky a hodilo by se nám ukázky nýtovek ... třeba bloky cca 15x15cm, aby měli lidi tředstavu jak to správně vypadalo.
Mít takové 2 až 3 typy pletiva by bylo super.

Mně příjde super ta možnost pletiva, když máš polovinu kroužků v celku, tedy veseknutých. Další polovina je samozřejmě nýtovaných.


Maximálně tak, že si občas nějakou koupím :D
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od Kaša »

A jinak je naprostá paráda vidět jak ten při zjednodušeném pohledu klasický kyrys naprostě skvěle funguje!
Taky ta vychytávka s tím "Véčkem" nanýtovaném pod bradu je geniální. A ovlivnění dopadu šípu kvůli nošení prošívky na kyrysu je velmi dosti zajímavé.
Slyšel jsem že se to také nosilo kvůli tomu aby slunko nezahřívalo kyrys jako když je vystaven přímým paprskům.
Taky ty okraje srolované a taky vyhnuté do cesty šípům .... super!

Ono by bylo nejlepší střílet na ten originální kyrys, ale to by se ne všem asi líbilo! :badgrin:
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od earendil »

Kaša napsal:
30 Srp 2019, 12:49
A jinak je naprostá paráda vidět jak ten při zjednodušeném pohledu klasický kyrys naprostě skvěle funguje!
Taky ta vychytávka s tím "Véčkem" nanýtovaném pod bradu je geniální. A ovlivnění dopadu šípu kvůli nošení prošívky na kyrysu je velmi dosti zajímavé.
Slyšel jsem že se to také nosilo kvůli tomu aby slunko nezahřívalo kyrys jako když je vystaven přímým paprskům.
Taky ty okraje srolované a taky vyhnuté do cesty šípům .... super!

Ono by bylo nejlepší střílet na ten originální kyrys, ale to by se ne všem asi líbilo! :badgrin:
To by se taky mohlo střílet originálním lukem :P :badgrin:
Trochu mě překvapuje, že nenamítáte nic vůči nošení kroužkovky pod plátem. Onehdy jsem to musel dlouze obhajovat... Je to věc té doby, později, když se pláty ještě zdokonalily, ustoupily kroužky jen do slabých míst zbroje (takové ty menší kousky přidělané na doublet v podpaždí a jinde). Na YT je vynikajicí kanál Knyght Errant, kde dopodrobna rozebírá vlastnosti zbrojí převážně z 15. století na kusech, které vlastní. Doporučuji.... https://www.youtube.com/user/neosonic66
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od Kaša »

earendil napsal:
30 Srp 2019, 12:52
To by se taky mohlo střílet originálním lukem :P :badgrin:
:lol:
... ale bohužel by nemohlo.
Zatímco u toho brnění předpokládám že je dobře udržované a tudíž neovlivněné stářím, tak ty luky z MR jsou pobytem pod vodou a bahnem ovlivněné.
U toho luku co se při natahování nezlomil (dalších několik ano), tak mu naměřili sílu o více než polovinu menší než by měl mít. :?
earendil napsal:
30 Srp 2019, 12:52
Trochu mě překvapuje, že nenamítáte nic vůči nošení kroužkovky pod plátem. Onehdy jsem to musel dlouze obhajovat... Je to věc té doby, později, když se pláty ještě zdokonalily, ustoupily kroužky jen do slabých míst zbroje (takové ty menší kousky přidělané na doublet v podpaždí a jinde). Na YT je vynikajicí kanál Knyght Errant, kde dopodrobna rozebírá vlastnosti zbrojí převážně z 15. století na kusech, které vlastní. Doporučuji.... https://www.youtube.com/user/neosonic66
Nenamítám nic protože o tom mám ponětí ... tudíž je to jak píšeš dále. 8)
Avatar uživatele
gwynbleidd
Sponzor Brodce
Příspěvky: 138
Registrován: 03 Říj 2015, 15:07

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od gwynbleidd »

Kaša napsal:
30 Srp 2019, 10:47
Jj, ten topol z anglie o kterém mluví Šimon jsem viděl, vypadá dost jinak než co jsem viděl náš, a je taky těžší.

Hodně zajímavé bylo, jak ten první šíp "brnknul" o spodek kyrysu, a vjel do místa "jen" s kroužkovkou a prošívkou.
Ikdyž byl ten šíp tím dotykem zpomalen, tak stejně zajel docela hluboko ... což je v rozporu s tím videem od Mika Loadse, kdy střílí na podobné složení ochrany (kroužky+prošívka),
a nejsou to schopni probít ... měří tam i sílu úderu.
Možná měli tu prošívku od Loadse dost předimenzovanou, protože dle zkušeností většiny kompetentních střelců
není prošívka + kroužkovka moc "zastavovací" ... to spíše brigantýna.
O tom videu mi vravel Stave Stratton a fungovalo to tak, ze prisiel za nimi Mike a ze potrebujeme Vase luky ale nepovedal im uplne naco vsetko budu strielat tak si nezobrali long-needle bodkiny na to cuir boulli ani na prosivku a strielali nato spatnymi hrotami a vysledky neboli take ake by boli keby mali vhodnejsi hrot. Steve mi vravel, ze sa dost rozoculoval ked im nasledne povedal ze budu strielat na prosivku a kozu. Hlavne na tom videu mal Mike na prosivke cuir boulli o ci myslim celkom dost vydrzi.
earendil napsal:
30 Srp 2019, 10:52
Šimone, když si s každým píšeš, zeptej se prosím... Ten poslední šíp určitě z topolu nebyl.
S kazdym nie ale s vacsinou ano. Uz som sa ho spytal.
"A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!"
- The Song of the Bosonian Archers
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od earendil »

Kaša napsal:
30 Srp 2019, 13:00
Zatímco u toho brnění předpokládám že je dobře udržované a tudíž neovlivněné stářím, tak ty luky z MR jsou pobytem pod vodou a bahnem ovlivněné.
U toho luku co se při natahování nezlomil (dalších několik ano), tak mu naměřili sílu o více než polovinu menší než by měl mít. :?
Hmm, docela by mě zajímalo jak jsou ty originály těžké, tedy kolik dřevní hmoty se dochovalo. Celuloza ("ohebná" složka dřeva) je chemicky odolnější, než lignin ("tuhá") část. Pokud ty luky praskaly, tak ale asi nedegradoval víc lignin (kdyby ano, tak by spíš ztrácely tuhost, ale držely pohromadě). Spíš to degradovalo podobnou mírou. Tedy poměrem váhy současného a dochovaného dřeva o podobně širokých letokruzích by možná šlo zhruba určit, kolik dřevní hmoty vysublimovalo, a tedy o kolik silnější by ty repliky měly být (více dřevní hmoty na objem > těžší dřevo > pevnější dřevo).

Samozřejmě ta chemie bude složitější, jen tak uvažuji :)
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od Kaša »

Můžu ti poslat nějaké originální stránky z WoW kde o tom píšou, a co se týče luků tak je u většiny známa hmotnost, a některých i objem.

Ve WoW píšou že dřevo zdegradovalo, a běl mnohem více než jádrové dřevo ...
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od earendil »

Kaša napsal:
30 Srp 2019, 13:53
Ve WoW píšou že dřevo zdegradovalo, a běl mnohem více než jádrové dřevo ...
Jasně, to je možná hlavní příčina praskání... No nechci objevovat ameriku, tu knížku nemám, ale hádám že to řešili větší experti než já :badgrin: takže uvažovali s tím, co jsem popsal, a i nad to.

Muselo by se to ale porovnat s váhou vzorku tisu se stejným "RPI". A to změřenou výpočtem z objemu a váhy, ne ponořením do dřeva, což je super nepřesné.
Jestli se ti chce, pošli, David nedávno ukazoval fotku řezu, kde viděl skoro stejné letokruhy jako měly MR luky...? Mohl by změřit hustotu?
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od Kaša »

I dřevo se stejnýma RPI může mít úplně jiné vlastnosti.

Pro vlastnosti toho dřeva je důležitý modul pružnosti.

Dave sliboval že udělá výzkum různých tisových vzorků aby to porovnal s hodnotou modulu který použili při výpočtu luků z MR, ale ještě se k tomu nedostal.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od earendil »

Kaša napsal:
30 Srp 2019, 14:21
I dřevo se stejnýma RPI může mít úplně jiné vlastnosti.

Pro vlastnosti toho dřeva je důležitý modul pružnosti.

Dave sliboval že udělá výzkum různých tisových vzorků aby to porovnal s hodnotou modulu který použili při výpočtu luků z MR, ale ještě se k tomu nedostal.
Modul pružnosti .. prostě lidově řečeno pevnost stoupá úměrně s hustotou. Ta je určeno obsahem dřevní hmoty v objemu dřeva, jinak řečeno, kolik je v kusu dřeva bublinek/porů/vzduchu a kolik je tam opravdového masa. Jarní dřevo je až 3x "děravější", než letní dřevo, má hustotu až tak málo jako 0,25kg/dm3, kdežto letní dřevo až 0,8kg/dm3. Tedy kolik je navzájem JD a LD je nejdůležitější faktor. U jehličnanů dají užší letokruhy více LD, takže obecně takové dřevo je pevnější.

Samotné "maso" dřeva - chemické polymery celuloza, hemicelulozy a lignin - se mezi jednotlivými druhy dřevin v mírném pásu i mezi jednotlivými stromy liší minimálně. Jsou to skoro stejné látky. Rozdílný je poměr těchto tří složek, ale ne nijak drasticky. Ostatní složky dřeva způsobují barvu, zápach, odolnost proti hnilobě atp, ale pro pevnost nemají takřka žádný vliv.

Vím, že to celé zní asi moc jednoduše, ale z toho, co jsem zatím měl možnost se učit, to tak vypadá. Že žádná jiná kouzla v tom nejsou, že dřevní hmota si je vždycky v různých kusech dřeva strašně podobná a záleží skoro jen na tom, kolik ji tam je a kolik je prázdného prostoru. Výjmku pro tohle má juvenilní a reakční dřevo.
Naposledy upravil(a) earendil dne 30 Srp 2019, 15:07, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od Kaša »

Teorie to je dobře vysvětlená, ale v praxi samozřejmě existují vyjímky, proto se nedá operavat jen s hustotou dřeva.

Jen zmíním některá známé luky "gumáky" které byly těžké jako prase ale prostě gumové, .... nebo naopak rekordně střílející luky
které byly z lehkého, ale přitom tuhého dřeva.

Edit.: ... a nemusí to ani souviset s "pokrouceností" luku.
Naposledy upravil(a) Kaša dne 30 Srp 2019, 14:45, celkem upraveno 2 x.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od earendil »

Kaša napsal:
30 Srp 2019, 14:43
Teorie to je dobře vysvětlená, ale v praxi samozřejmě existují vyjímky, proto se nedá operavat jen s hustotou dřeva.
Jistě, čím charakternější dřevo, tím více různě odkloněných vláken a s nimi pevnost brutálně klesá.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů