Galerie luků - uživatelé

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Po rohovině se poptám a zjistím ceny a množství ....
Galerii jsem v hokně neotevřel, doma se na to kouknu.

A poslouchej Dlouháne .... kdy ty se konečně za náma přijedeš podívat (a třeba i zastřílet) na nějaký turnaj?
Třetí víkend v květnu bude ta Myjava, tak že by ses objevil. :occasion5:
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Díky, moc by mi to pomohlo.

Mám ted' poblíž osobního zkoušeče silných luků a ten chce jet :)
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Deadguy: Vyzerá to byť zaujímavé drevo a rozhodne dobrej kvality. Ale ako písal Kaša, na 30" je 179cm ntn dosť málo. Aj keď luk vydrží nezlomený, z mojej skúseností plynie, že sa rýchlo vyžmýka a môže sa zlomiť potom. Pár náťahov na tilery to neodhalí. A to že neberie set nič neznamená, tisové luky, ktoré som zlomil typicky set nemali. Nechal bych náťah 28".

Earendil: Laburnum vyzerá super, ibaže by som ten predný letokruh dal dole. Drevo mi príde podobné ako agát, letokruhy pod kôrou sú veľmi pórovité a slabé. Ten tvoj vyzerá aj mierne zaparený a plesnivý. Z laburna tá voda ide dosť blbo, jeho kôra mi príde nepriedušná. Ja som ju ponarezával pri sušení.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

dav1dMldc napsal:
08 Bře 2020, 23:44
Earendil: Laburnum vyzerá super, ibaže by som ten predný letokruh dal dole. Drevo mi príde podobné ako agát, letokruhy pod kôrou sú veľmi pórovité a slabé. Ten tvoj vyzerá aj mierne zaparený a plesnivý. Z laburna tá voda ide dosť blbo, jeho kôra mi príde nepriedušná. Ja som ju ponarezával pri sušení.
Na odřežku jsem zkoušel načínat letokruhy, abych zjistil jak jsou pevné a tvrdé, ale nevnímal jsem rozdíl oproti další vrstvě. Tenhle kus dřeva mi přišel celkově hodně tvrdý, můžu spočítat hustotu. Asi se to při sušení zapařilo, bylo to přes kůru, ale zase mi ani 10cm kmínek nepopraskal a zdá se mi, že barevné změny ničemu nevadí.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Mne obecne prídu letokruhy priamo pod kôrou slabšie ako tie bližšie u jadra. Oškrabať letokruh alebo dva nie je moc práce naviac, to sme už diskutovali :) . Kde sa dá, tam to robím. Nedávno som práve dával dole 0.5cm tisovej beli čo bolo ešte v pohode a asi 1cm beli na divej slivke/trnke. To bolo trochu horšie, ale išlo to. Kedysi som takto skúšal pevnosť agátového dreva. Beľ priamo pod kôrou bola hrozne slabá, prasklo to rovno priečne. O dosť pevnejšie bolo jadro a úplne najpevnejšie boli beľové letokruhy tesne nad jadrom (2 až 3). U agátu samozrejme stačí jadro, pretože aj tak skôr sfretuje ako sa zlomí.
Ešte dotaz, neštiepu sa ti tie špičky z kravskej rohoviny? Niektoré v tvojom albume vyzerajú už prasknuté, napr.
https://photos.google.com/share/AF1QipM ... hpZlhLMmx3
alebo
https://photos.google.com/share/AF1QipM ... hpZlhLMmx3

Mal by som celkom obavu. Hlavne ak používaš ff tetivu.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

dav1dMldc napsal:
09 Bře 2020, 20:38
Mne obecne prídu letokruhy priamo pod kôrou slabšie ako tie bližšie u jadra. Oškrabať letokruh alebo dva nie je moc práce naviac, to sme už diskutovali :) . Kde sa dá, tam to robím. Nedávno som práve dával dole 0.5cm tisovej beli čo bolo ešte v pohode a asi 1cm beli na divej slivke/trnke. To bolo trochu horšie, ale išlo to. Kedysi som takto skúšal pevnosť agátového dreva. Beľ priamo pod kôrou bola hrozne slabá, prasklo to rovno priečne. O dosť pevnejšie bolo jadro a úplne najpevnejšie boli beľové letokruhy tesne nad jadrom (2 až 3). U agátu samozrejme stačí jadro, pretože aj tak skôr sfretuje ako sa zlomí.
Ešte dotaz, neštiepu sa ti tie špičky z kravskej rohoviny? Niektoré v tvojom albume vyzerajú už prasknuté, napr.
https://photos.google.com/share/AF1QipM ... hpZlhLMmx3
alebo
https://photos.google.com/share/AF1QipM ... hpZlhLMmx3

Mal by som celkom obavu. Hlavne ak používaš ff tetivu.
Chápu jak to s letokruhy myslíš, a mám stejnou zkušenost s jilmem, že ty těsně pod kůrou bývají tenké a není v nich skoro žádné letní dřevo. Ale nevím, proč to tak je, že skoro u každého stromu řekněme nad 10 cm tloušt'ky se s tím setkávám... Není přece logické, aby zrovna letokruhy u kůry byly tenké nebo u jádra byly silné, když se pozice těch letokruhů vzhledem k jádru a ke kůře každým rokem mění. Mělo by to být tím, že některé roky stromu narostla silnější vrstva dřeva a nezávisle na tom, kam zrovna v kmeni sahalo jádro nebo kolik měl strom let. Letokruh přece další roky už nenaroste, a tak by měl být hotový a silný podle "výživnosti" svého roku, bez ohledu na to jestli je to ten nejnovější hned pod kůrou, nebo o deset let starší. Samozřejmě vím, že obecně se šířka letokruhů se stářím stromu zmenšuje, ale tohle ted' nemyslím.

Ke končíkům, materiál měl místy praskliny mezi jednotlivými vrstvami. Je to prolepené, tak uvidíme. U asijské buvolí jsem se s tím nesetkal,
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

earendil napsal:
10 Bře 2020, 00:45
...Není přece logické, aby zrovna letokruhy u kůry byly tenké nebo u jádra byly silné, když se pozice těch letokruhů vzhledem k jádru a ke kůře každým rokem mění. ... Letokruh přece další roky už nenaroste, a tak by měl být hotový a silný podle "výživnosti" svého roku, bez ohledu na to jestli je to ten nejnovější hned pod kůrou, nebo o deset let starší....
To si práve myslím, že nie je úplne pravda. Letokruh samozrejme narastie do hrúbky za jeden rok a potom sa už nezväčšuje, no to neznamená, že sa nemôže zvyšovať drevná hmota, ktorú obsahuje. Najmä keď je živý ešte niekoľko rokov (stále patrí do beli, nie jadra). Predstavujem si to tak, že čerstvo narastený pórovitý letokruh pod kôrou, ktorého účel je viesť vodu a živiny v strome, sa postupne "zaplňuje" a pribúda mu drevná hmota. Už samotná existencia jadrového, príp. zrelého dreva naznačuje, že ten letokruh prechádza istým vývojom. Z toho je potom jasné, že tie bližšie k jadru sú pevnejšie ako tie pod kôrou. Na dube a agáte mi príde ten rozdiel najpatrnejší. Na niečom to poznať skoro ani nie je, napr. na drieni a pod.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

dav1dMldc napsal:
10 Bře 2020, 23:49
earendil napsal:
10 Bře 2020, 00:45
...Není přece logické, aby zrovna letokruhy u kůry byly tenké nebo u jádra byly silné, když se pozice těch letokruhů vzhledem k jádru a ke kůře každým rokem mění. ... Letokruh přece další roky už nenaroste, a tak by měl být hotový a silný podle "výživnosti" svého roku, bez ohledu na to jestli je to ten nejnovější hned pod kůrou, nebo o deset let starší....
To si práve myslím, že nie je úplne pravda....
Rozhodně jsi mi nasadil brouka do hlavy :)

Načínám letošní jilm a zatím se jeví dost dobře. Má většinou silné letokruhy a luky vycházejí docela silné při štíhlých rozměrech. Tady je taková rozehřívačka. Konce ramen byly trošku do reflexu, tak je oblouk spíš kruhovitější. Jednostranné zářezy pro tětivák fungují :)
natah.jpg
natah.jpg (1.21 MiB) Zobrazeno 18011 x
IMG_4797.JPG
IMG_4797.JPG (3.12 MiB) Zobrazeno 18011 x
Nátah 85 liber při 28 palcích
Povrch včelí vosk, tětiva fast flight
Končíky z rohu 16x50mm
Délka: 1860mm celkem, 1790mm mezi zářezy
Tloušt'ka: střed 35x26mm, špičky 11,5mm
Další fotky zde: https://photos.google.com/share/AF1QipM ... hpZlhLMmx3
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Super! :clap:
Tiller výborný, chválím končíky, vypadají ještě líp než minule.
Jen se zeptám, opravdu používáš tětivák na tenhle luk - jestli je třeba dvojitá drážka?
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Díky :) Mně osobně nedělá nandávání tětiv na luky do 100 liber velké problémy, ale zákazník to tam chtěl. A při tom 28" nátahu je to docela tuhá potvůrka :)
Avatar uživatele
Deadguy
Příspěvky: 151
Registrován: 15 Kvě 2010, 19:06

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Deadguy »

earendil napsal:
23 Bře 2020, 22:50
Rozhodně jsi mi nasadil brouka do hlavy :)

Načínám letošní jilm a zatím se jeví dost dobře. Má většinou silné letokruhy a luky vycházejí docela silné při štíhlých rozměrech. Tady je taková rozehřívačka. Konce ramen byly trošku do reflexu, tak je oblouk spíš kruhovitějš.
Krasavec. Sice tiller jde hodně středem (sory musel jsem) :lol: ale my víme, že když jsou ramena do reflexu je to ok ;) Super luk vypadá jak tisák.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Deadguy napsal:
24 Bře 2020, 16:11
earendil napsal:
23 Bře 2020, 22:50
Rozhodně jsi mi nasadil brouka do hlavy :)

Načínám letošní jilm a zatím se jeví dost dobře. Má většinou silné letokruhy a luky vycházejí docela silné při štíhlých rozměrech. Tady je taková rozehřívačka. Konce ramen byly trošku do reflexu, tak je oblouk spíš kruhovitějš.
Krasavec. Sice tiller jde hodně středem (sory musel jsem) :lol: ale my víme, že když jsou ramena do reflexu je to ok ;) Super luk vypadá jak tisák.
Když jsi musel tak já taky :D no já tady vidím elipsu :D
http://wolf.clanweb.eu/tiler.jpg
Ještě nám tu chybí Dave ;) Jen sranda, jsem rád že se ti to líbí
Avatar uživatele
Deadguy
Příspěvky: 151
Registrován: 15 Kvě 2010, 19:06

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Deadguy »

earendil napsal:
24 Bře 2020, 20:46

Když jsi musel tak já taky :D no já tady vidím elipsu :D
Ano krásná :occasion5:
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

earendil napsal:
24 Bře 2020, 20:46
Ještě nám tu chybí Dave
...tak už iba dodám, že sa mi nepáčia tie hrubé špice :D . Luk vyzerá dobre a tiež z dobrého materiálu. Ten brest si rezal túto zimu? Ak áno, tak by som ho ešte nechal preschnúť, ale záleží kde bol a ako sa javí. Možno by som ešte poznamenal, že takéto hrče zvyknú praskať, takže opatrne:
https://photos.google.com/share/AF1QipM ... hpZlhLMmx3
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

dav1dMldc napsal:
25 Bře 2020, 22:00
earendil napsal:
24 Bře 2020, 20:46
Ještě nám tu chybí Dave
...tak už iba dodám, že sa mi nepáčia tie hrubé špice :D . Luk vyzerá dobre a tiež z dobrého materiálu. Ten brest si rezal túto zimu? Ak áno, tak by som ho ešte nechal preschnúť, ale záleží kde bol a ako sa javí. Možno by som ešte poznamenal, že takéto hrče zvyknú praskať, takže opatrne:
https://photos.google.com/share/AF1QipM ... hpZlhLMmx3
Hrubé špičce? :D Smirek zrnitosti 150 nestačí? :P
Je to podle mě suché. Po kácení jsem sundal kůru a rozštípal kmeny na tenké kusy, které byly za kotlem ve slušné teplotě. Vyschlo to hodně rychle, ale bez jakýchkoli prasklin. Tenhle luk (no, vlastně skoro každý které ted' dělám) jsem taky hodně vyrovnával suchým teplem, nejspíš na většině jeho délky, no a pár dní před povrchovkou ležel ještě na topení :)
Toho součku se nebojím, např. na jiném jilmu mám úplně vysokánské boule kde jsou opracováním porušené tenké letokruhy, a drží to... Máš s tím u jilmu špatnou zkušenost?
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů