kompozitný luk

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: kompozitný luk

Příspěvek od legolas380 »

wooodan, mas to pekne zatial. a nechaval som to 6 mesiacov ako vravel David. ja som robil tapeliky od oka. aj tak som ich pri tom ohybani uplne nekopiroval co je mozno vidiet z predchadzajucich fotiek. medzicasom som vzdal boj o nejaku velku dosku a trochu som zainprovizoval. z toho tileru som uz mierne mimo...ked ostrim tak sa mi zda byt prava strana viac ohnuta...
Přílohy
luk10.JPG
luk10.JPG (162.69 KiB) Zobrazeno 2791 x
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: kompozitný luk

Příspěvek od woodan »

Legolas vyzerá to dobre. Je tam mierne asymetria ale nie je to nič strašné. Mal si už nasadenú tetivu? Je to už stabilnejšie?
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: kompozitný luk

Příspěvek od dav1dMldc »

Dobrá práca :thumbup: . Musíš ale nasadiť tetivu, ten tiler môže dosť klamať na doske. Na mojom luku vyzeralo jedno rameno o dosť slabšie ako druhé, tak som to dorovnal a keď som konečne nasadil na luk tetivu, bolo to presne opačne. Tak som musel znova ubrať prvé... Ale sila vyšla úplnou náhodou ako som chcel :D .
Inak ja som tepeliky nepoužil vôbec.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: kompozitný luk

Příspěvek od legolas380 »

ja som ten luk nechal odpocivat hentak a podoprel som kolikmi co sa este ako tak krutilo. nie je to vidiet z tej fotky. kazdopadne dnes som teda nasadil tetivu...este sa to trochu kruti a trochu sa bojim co to spravi az to vystreli. musim si spravit este lepsiu tetivu lebo tato mi nejako povoluje. a natilerovat. kazdopadne dnes po veelmi dlhej dobe mi tento luk vycaril usmev na tvari ked som ho napinal. asi bude nakoniec dost slaby, viac ako 40 to asi nebude i ked dost to tuhne jak to clovek taha ale tak aspon budem vladat. momentalne som odpisany po tom co som podenil kladkovy luk a daco mi ruplo v ramene...
Přílohy
na_tetive.JPG
na_tetive.JPG (215.33 KiB) Zobrazeno 2772 x
Arrow26
Příspěvky: 1
Registrován: 30 Črv 2021, 22:27

Re: kompozitný luk

Příspěvek od Arrow26 »

Vyzerá to fakt dobre, ešte na to, ak dobre čítam, že je to tvoja prvotina. Musíš byť fakt šikovný ! :thumbup: ;) len tak ďalej..
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: kompozitný luk

Příspěvek od legolas380 »

dnes som to siel dat a novu tetivu a zas sa to kruti jak had...jednak do boku a aj tak ze jedno rameno je napnue a druhe nie. uz neviem...
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: kompozitný luk

Příspěvek od woodan »

Ahoj. A akú máš šírku ramena? Os luku ti sedí ak je luk bez tetivy? Spravíš pár korekcií a snáď sa to podvolí.
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: kompozitný luk

Příspěvek od legolas380 »

ramena su siroke cca 3 cm. je to asi moc uzke. mala to byt mensia verzia. os sa mi moc nezda. ale uz som to skusal kadejako ohybat a stale sa mi to vracia spat. zrejme som spravil nejaku nerovnost...mam to zas nahodene na tom stojane. tak ja to este dam na tetivu ked sa to tam nejak ustali...
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: kompozitný luk

Příspěvek od legolas380 »

tak dnes som s nim strielal :) napinacia sila je tak mozno 30-35lb. cize take prditko ale je dost teplo takze mozno stuhne. co mi vravel bogar to mozu byt dost zavratne percenta. no a ako sa mi to podarilo? proste som to mal na tej veci napnute par dni. nahodil som tetivu a luk drzal. trochu som ho poprehybal proti tomu jak sa kruti. docela silne pritlacenie a zrazu to bolo rovne. po kazdom vystrele ho musim trochu prihnut ale inak drzi. mozno 30 sipov som vystrelil. tiler som trochu riesil ale nie moc. nechcel som mu este viac uberat. budem ho mat aspon na policku. rozmyslam ze pre uzavretie by som ho predsa len este zakryl nejakou tou korou aby aj vyzeral...
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: kompozitný luk

Příspěvek od dav1dMldc »

Na prvý luk super :thumbup: . Niekto sa s tým trápi 10 rokov a neurobí ani jeden funkčný luk. To mi osobne príde, že je niečo principiálne špatne - ako keď niekto študuje bakalára 6 rokov a pod.
To krútenie je normálne, materiál musí trochu sadnúť. BTW japonské yumi sa "tilerujú" tak, že sú ohnuté vo forme asi 10 dní. Z ramien sa po zlepení materiál neuberá. Samozrejme je veľký problém ak sa z luku nestrieľa, pretože zrelaxuje do pôvodnej podoby a potom sa neohýba správne.
Na luk nalep ďalšie šľachy ak chceš silnejší. Daj dve vrstvy, nechaj 3 mesiace vyschnúť a potom ho znova vyskúšaj. Autor pôvodného textu v Arab archery píše, že sa takto pridávali šľachy na cvičné luky. Ja som takto šľachy už pár krát doliepal.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: kompozitný luk

Příspěvek od legolas380 »

dik :D mal som jedneho takeho spoluziaka, bol to riadny panko...

pravdu mas s tym krutenim. keby som tu knihu od karpowicza docital do konca hned, mohol som si usetrit trosku nervy. tam na konci pise ako to je s napinanim luku...

kurnik ten yumi si mi nemal spominat. ten som si chcel tiez spravit...

slachovanie uz necham tak. ziadne slachy nemam ani sa mi s tym nechce paprat, jedine ze by som mal tie slachy z chrbta (backstrap)- to je ina robota. ja som rad ze sa to podarilo :) ale ked sme pri tom. to slachovanie by pomohlo sile, ale neuskodilo by to rychlosti? ake mas skusenosti?
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: kompozitný luk

Příspěvek od dav1dMldc »

Prečo chceš nutne chrbtové šľachy? Achilovky majú jemnejšiu štruktúru a povedal by som, že lepšie absorbujú glej (robil som z oboma).
Inak chrbtové šľachy predával Jirka Šoulák - Tengri bows. Chcel 10e/ks, čo je dosť, ale stačili by ti dve, možno aj jedna...
Keď už si začal by si z neho mohol spraviť niečo použitelnejšie ako luk na poličku, ale je to tvoj biznis ;) .
Moja skúsenosť so šľachami je taká, že prídávajú pružnosť a elasticitu. Samozrejme aj váhu, takže je potrebné nájsť balans. Ale nesúhlasím, že vrstva by mala byť čo najtenšia (2-3mm). Mal som luk, na ktorý som dolepil šľachy z cca 3mm na cca 5mm a bol výrazne lepší. Na tom indiánskom luku mám tiež cca 5.5mm - asi ako hrúbka samotnej rohoviny.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: kompozitný luk

Příspěvek od legolas380 »

z chrbta preto lebo sa s tym lahsie-rychlejsie robi a jednou vrstvou pokryjem cele rameno. prudko mi to odporucal jeden rakusan co robi mraky tychto lukov. chcel aby som mu take zohnal :) no meral som ten luk a ma to len 25lb nakoniec. trochu nechapem preco. siel som podla navodu od karpowitza akuat som ten luk spravil o par (mozno 4cm) dlhsi. zeby to tolko spravilo? no porozmyslam veru nad tym slachovanim. taktiez rozmyslam nad dalsim projektom :) myslim si ze som sa toho vela naucil...tie 2-3mm bolo asi nedorozumenie. pisal som ze minimalne 2-3 mm aby mali slachy
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: kompozitný luk

Příspěvek od dav1dMldc »

legolas380 napsal:
18 Črc 2021, 22:19
...trochu nechapem preco. siel som podla navodu od karpowitza...
U týchto lukov to hodne záleží. Napr. aj samotný tvar, reflex, pomer jadra/ šliach/ rohoviny, profil ramena atď. Nehovoriac o rozmeroch.
Zaujímavé je potom odhadnúť silu dochovaných lukov. IMHO v podstate nemožné nejak rozumne presne. Ku príkladu sa našlo niekoľko mongolských lukov. Každý inak dlhý, iný tvar, inak hrubý, široký, inak dlhé siahy atď. Najrozumnejší odhad človek dostane keď sa pozrie na šípy. Tie boli typicky z vŕby a brezy hrubé 9-10mm, čo by vypovedalo o spine zruba 50-80lb. Rozhodne tie luky nemali cez 100lb ako si niektorí nahovárajú.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: kompozitný luk

Příspěvek od woodan »

legolas380: len poznámka k tej libráži. Neuberal si v procese tillerovania veľa z rohu alebo šliach? Na parametre aké si mal na začiatku nastavené je 25Lb ozaj málo. Ale každopádne pekný luk.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů