Pletené oděvy v 15.století?

Avatar uživatele
Anička
Příspěvky: 135
Registrován: 11 Črv 2008, 16:56
Místo/Bydliště: Litol
Kontaktovat uživatele:

Pletené oděvy v 15.století?

Příspěvek od Anička »

Potkala jsem letos na středověkém festivalu pár Poláků, kteří měli pletené (nejen) ponožky. Nevěděl by jste někdo, jak stará je tato technika výroby oděvů? Celkem mne zaujalo mít na noc vlněné pletené ponožky od babičky :D Pokud už někde diskuze na toto téma je, omlouvám se, nenašla jsem ji...
Jsou tři věci, které neschováš. Lásku, koně a kašel :)
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Pletené oděvy v 15.století?

Příspěvek od Romikov »

Nemám sice takový přehled ale na pletené bych určitě nesázel a pletené ponožky určitě nebyly na 100% protože to byl přepych i na počátku 20.st zeptej se otce co měl na vojně ... jestli je mu asi tak 55 - 60 měli tam onuce jako můj táta. Navíc poláci jsou tak trošku kašpaři a navlíknou na sebe cokoli (a postříkají se čímkoli hlavně že jsou cítit na sto honů) - ne všichni samozřejmě ale jejich znalosti ohledně LH jsou na tom hůře než u nás. Takže ponožky nedoporučuji a na pletené nesázím víc jak 10% ale počkej po víkendu se někdo jistě do debaty přidá.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Anička
Příspěvky: 135
Registrován: 11 Črv 2008, 16:56
Místo/Bydliště: Litol
Kontaktovat uživatele:

Re: Pletené oděvy v 15.století?

Příspěvek od Anička »

Počkáme a uvidíme :) Taky mi to přišlo zvláštní, zas na druhou stranu bych naše předky nepodceňovala, uměli vyrobit spoustu věcí, mnohdy lepší kvality než dnes a pletení nepatří mezi zrovna náročné a složité činnosti... Jen by mne to zajímalo :roll:
Jsou tři věci, které neschováš. Lásku, koně a kašel :)
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Pletené oděvy v 15.století?

Příspěvek od Václav »

No já bych zase tak nepodceňoval Poláky. Co jsem měl možnost vidět na internetu, tak bych řekl, že jsou na tom v LH lépe než my. Tedy alespoň co se 15. století týče. Ale zpět k tématu. Také jsem o nějakých pletených doplňcích uvažoval, shodou okolností, po té, co jsem to viděl právě u Poláků. Zatím jsem se tím moc nezabýval, ale pletené doplňky ve středověku určitě byly. Otázkou je, o jak běžnou záležitost se jednalo. Tady je příklad pletené rukavice z Islandu z 16. století:
Přílohy
islantilainen%20kinnas.jpg
islantilainen%20kinnas.jpg (187.11 KiB) Zobrazeno 11581 x
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Pletené oděvy v 15.století?

Příspěvek od Václav »

Mimochodem, obraz pletoucí Madony - Bertram von Minden 1340 - 1414:
Přílohy
Bertram_von_Minden_1340-1414.JPG
Bertram_von_Minden_1340-1414.JPG (100.53 KiB) Zobrazeno 11567 x
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Pletené oděvy v 15.století?

Příspěvek od Václav »

A ještě dětská pletená vesta a rukavice z 16. století z Londýnského musea:
Přílohy
london_1500.jpg
london_1500.jpg (31.66 KiB) Zobrazeno 11558 x
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pletené oděvy v 15.století?

Příspěvek od Indy »

Jo, někde jsem četl, že to ve Skandinávii znali a běžně užívali, jen si navybavím zdroj. Předpokládám, že šlo až o 17. století, ale Island osídlili právě skandinávci, ne?
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Pletené oděvy v 15.století?

Příspěvek od Romikov »

a Bertram von Minden pracoval v Hamburku .. hm ale myslím že ty pletené věci zde moc rozšířené nebyly a když tak u vysoké šlechty ale ponožky nebyly určitě. Ta vesta vypadá jako tkaná ale nechci se dohadovat jen působí takovým dojmem struktury tkaného materiálu z tohoto pohledu. Ta madona mne zase překvapuje (ale uznávám)... nikdy jsem však v žádném muzeu u nás nic pleteného neviděl.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Re: Pletené oděvy v 15.století?

Příspěvek od Kubák »

Jde o to jaké pletení - Naalbinding aneb pletení jehlou je doložen už z nějakého 7. tisíciletí př. n. l. z oblasti dnešního izraele, jsou známy i evropské nálezy z období mezolitu. Vikingové v raném středověku ho však používali běžně, doložen je v evropě ještě v 16. až 17. století. Sám se ho teď učím, tak až dopletu ponožky podělím se o výsledek:-)
Jak se to dělá najdete třeba tady:
http://homepage.ntlworld.com/shelagh.le ... uction.htm
Nebo tady:
http://livinghistory.sk/web.php?cl=nalbinding
I will kill you so hard you will die to death.
Avatar uživatele
Anička
Příspěvky: 135
Registrován: 11 Črv 2008, 16:56
Místo/Bydliště: Litol
Kontaktovat uživatele:

Re: Pletené oděvy v 15.století?

Příspěvek od Anička »


To vypadá zajímavě, taky to zkusím :) Od klasického pletení ponožek na čtyřech jehlicích se to dost liší (stejným způsobem jak je zde uvedeno se dají obdrátkovat třeba keramické nádobky), ale zase je to o dost jednodušší, než normální pletení...Jinak Poláky určitě nepodceňuji, mají mnoho věcí na hodně vysoké úrovni, jen ty ponožky a svetry co měli na sobě mi přišly trochu novodobé...
Jsou tři věci, které neschováš. Lásku, koně a kašel :)
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Pletené oděvy v 15.století?

Příspěvek od Maršálek »

doporučuji práci Březinové, která různé formy pletení dokládá pro celé období středověku ;)
BŘEZINOVÁ, H. Textilní výroba v českých zemích ve 13.-15. st. Poznání textilní produkce na základě archeologických nálezů. 1. vyd., Praha – Brno: 2007, 167 s.

zjevně to obecně není nic náročného a bylo to dostupné prakticky všem vrstvám obyvatelstva ;)
Avatar uživatele
Kain
přirozený pluralista
přirozený pluralista
Příspěvky: 133
Registrován: 17 Srp 2008, 20:15

Re: Pletené oděvy v 15.století?

Příspěvek od Kain »

A dále - na venkově se objevuje zapjastková technika nebo pletení na krosienkách ještě na počátku 20. století, přitom je to technologie používaná v raném středověku, takže se pravděpodobně jedná o nepřerušenou tradici. Takto se tkaly menší kousky oděvu, zejména čepice, zapjastky, rukavice a ponožky.
"Všude je základním krokem vyjít ke kořenům své krajiny, svého etnika, svého dědictví. To není žádný nacionalismus, to je přirozený pluralismus, ve kterém vyrůstal druh homo sapiens sapiens." Egon Bondy
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Pletené oděvy v 15.století?

Příspěvek od Romikov »

Dobře pletení dle vašich bádání bylo (ale fakt to nikde v muzeích neukazovali když jsem tam byla já) ale ponožky určitě ne a ne a ne v 15 století to si mne usmažte a naporcujte .. nohavice s dupačkou čili patou ano ale ponožky NE!!! :banghead:
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Pletené oděvy v 15.století?

Příspěvek od Spakona »

ale ukazujou - třeba tady - je to sice renesance - ale je :))))
http://realmofvenus.renaissanceitaly.ne ... omacc1.htm
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Pletené oděvy v 15.století?

Příspěvek od Romikov »

Mno ale to je opravdu alespoň o 50 let jinde. V čechách navíc se běžně nosily onuce či ovínky ještě v 19 st.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti