Upravy kůže olejem

Odpovědět
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Upravy kůže olejem

Příspěvek od Siegfried »

Mám takovejhle dotaz, kdesi sem četl nebo mi někdo říkal, že se dá kůže upravit olejem, prostým namočením, nejlépe v olivovém.
Chtěl sem se optat co si o tom myslej odborníci jako Pája či Indy, a či to má nejaký vliv na pevnost a trvanlivost (pozitivní, negtivní)
Každopádně to má kůži zatmavit, místo barvení.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Upravy kůže olejem

Příspěvek od Romikov »

kůže ztmavne změkne (podle míry napuštění) - olivový nedoporučuji kazí se rychleji než jiné, na tohle je ale lepší ELASKON (tj. vosk a olej v jednom) nebo bych použil jiný olej ale strojový ty jsou stabilnější (rostliné v sobě mívají vysoký obsah vody.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Upravy kůže olejem

Příspěvek od Indy »

Ten Elaskon jsem také párkrát použil. Napustí kůži pěkně, ta ztmavne a stane se vláčnou. Jaký to má vliv na pevnost, či jiné mechanické vlastnosti, nevím, ale smrdí to jak cigánské hračky. Kdysy si Tona takhle upravil nějakou koženou rádobyhistorickou verstu a celou sezonu se musel držet po větru. Jiný olej jsem nezkoušel. Používám vosk. Mám teď supr za pár euro z Rakouska. Je to témež tekutý vosk a funguje bezchybně.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Upravy kůže olejem

Příspěvek od Romikov »

Já elaskonem udržuji sedla, otěže, ohlávky a uzdy takže jej mohu doporučit i co se týče pevnosti - nenarušuje ji.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Upravy kůže olejem

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Romikov napsal: ...nebo bych použil jiný olej ale strojový ty jsou stabilnější ...
No jo, nejlépe Castrol Edge 0W40 sport, kterej má téměř stálou viskozitu ve všech teplotách :badgrin:

HEhehe, musel jsem si rejpnout. Sorry za offtopic.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Upravy kůže olejem

Příspěvek od Siegfried »

Co se týče elaskonu, měl sem z něj dlohodobě pocit že příliž zvláčňuje, tedy věci (pokud nejsou lakované) se postupně roztahují a měknou... k tomuto účelu mi ho doporučoval i sedlář Hemrlík, když mi kdysi dělal boty. Tedka na boty používám vojenský krém a sem navýsost spokojen.
Ale řešil sem spíš jak dosáhnou tmavou bez barvení... a něčím co mohlo bejt (neřešme že ta kůže byla jinak vydělaná a tmavá z vydělání)
Tak sem zkusil lněněj olej, tak uvidíme. Oliváč si šetřím na saláty, je dost drahej hehe.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
wolf
Příspěvky: 38
Registrován: 17 Ún 2009, 10:54

Re: Upravy kůže olejem

Příspěvek od wolf »

Lnenej olej je vysychavej - ta kuze casem ztvrdne (alespon me se to stalo). Barva skutecne ztmavla.
Aqua et panis est vita canis.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Upravy kůže olejem

Příspěvek od Maršálek »

já jsem kožené řemeny ztmavoval právě tím vojenským krémem na boty (hnědým) a kromě odpovídajícího ztmavení to dobře konzervuje a ošetřuje
Avatar uživatele
Spící Medvěd
Příspěvky: 4
Registrován: 24 Říj 2008, 11:06

Re: Upravy kůže olejem

Příspěvek od Spící Medvěd »

Čistý lněný olej, špatně, udělá krustu a kůže ztvrdne. Kamarád, míchá lněný olej s voskem a bůhví ještě s čím ( a neřekne a neřekne ) a vychází z toho super mazadlo na kůži ale i na dřevěný nábytek. Jinak zkoušel jsem onehdá namočit kůži do slunečnicového oleje a vyšel z toho furtmastnej humus.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Upravy kůže olejem

Příspěvek od Indy »

Spící Medvěd napsal:Čistý lněný olej, špatně, udělá krustu a kůže ztvrdne. Kamarád, míchá lněný olej s voskem a bůhví ještě s čím ( a neřekne a neřekne ) a vychází z toho super mazadlo na kůži ale i na dřevěný nábytek. Jinak zkoušel jsem onehdá namočit kůži do slunečnicového oleje a vyšel z toho furtmastnej humus.


S terpentýnem. Ale procenta jednotlivých složek nemám.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Upravy kůže olejem

Příspěvek od Pája1111 »

Používám elaskon, nezdá se mi, že by po něm kůže změkla natolik, že by se víc trhala... Určitě ji to i o dost ztmaví.
Lněný olej bych na kůži necpal.... Olivový ti tak akorát žlukne a půjdou na tebe mouchy :badgrin:
Ono taky záleží na tom, co to je za kůži a jak je silná.... Krémy na boty nejsou špatný, ale dost často ta kůže potom špiní a s vůní je to taky na hovno :doubt:
Po včelím vosku ta kůže dost tuhne, ale zase ti nebude smrdět ( ta napuštěná kůže )
Nedělej žádné hokus pokusy a dej na to elaskon, je to tutovka!
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Upravy kůže olejem

Příspěvek od Siegfried »

Hehe tak sem koukal, že po elaskonu to netmavne tolik jako po tom lňeným, tak je ve finále na jednom exerimentu kombinace elaskon-lněný olej a na druhém jen elaskon.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Kozlí­k
Šikula :)
Šikula :)
Příspěvky: 140
Registrován: 14 Pro 2006, 16:45
SHŠ: Civitas Pragensis/Guardia BB
Místo/Bydliště: Český Brod

Re: Upravy kůže olejem

Příspěvek od Kozlí­k »

Já používám na kůži mazání na sedlo (co byste taky čekali od koňáka, že?:o), dá se to sehnat v krámech s koňskejma cajkama, na výstavách a tak, pod označením leather balsam, nebo něco tomu podobnýho. Nemůžu si to vynachválit, mám s tím dlouholetou zkušenost a dokonce i sám Šubrt, když viděl moje boty, který dělal před několika lety, se docela podivoval... O složení toho moc nevím, jen že to je včelí vosk s nějakejma olejema.
Naposledy upravil(a) Kozlí­k dne 02 Dub 2009, 07:35, celkem upraveno 1 x.
Moje nenávist zestárla, stala se pohrdání­m...
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Upravy kůže olejem

Příspěvek od cornus »

http://www.boty-obuv.cz/zbozi/doplnky/o ... ilfett-595
Toto používam na kožu aj drevo- luky.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Upravy kůže olejem

Příspěvek od Siegfried »

cornus napsal:http://www.boty-obuv.cz/zbozi/doplnky/o ... ilfett-595
Toto používam na kožu aj drevo- luky.
Tohle je zbytečně drahý a jhe toho málo, stejně kvalitní složení má vojenský krém (světlý) na boty po armyshopech asi za 180kč několikrát větší balení :)
Doporučuje i Alan Kvasnička na své boty :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Běžný život, předměty denní potřeby, nástroje a pod.”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti