Stránka 8 z 12

Re: kompozitný luk

Odeslal: 04 Lis 2021, 11:47
od MarekT
Tak nakoniec som jadrá poskladal už po mesiaci od ohýbania. Už sa mi to zdalo dosť suché na lepenie. Tie V spoje mi nevyšli úplne podľa predstáv, niekde mám 0,5mm medzery. Luky budú dlhé 44ntn a sila dúfam 60 a 80 libier.
IMG_20211104_100640.jpg
IMG_20211104_100640.jpg (110.12 KiB) Zobrazeno 5222 x
IMG_20211104_100835.jpg
IMG_20211104_100835.jpg (122.64 KiB) Zobrazeno 5222 x
IMG_20211104_101058.jpg
IMG_20211104_101058.jpg (92.54 KiB) Zobrazeno 5222 x

Re: kompozitný luk

Odeslal: 07 Lis 2021, 22:32
od lasky
pekne dufam ze ti to vide ako ma

Re: kompozitný luk

Odeslal: 01 Pro 2021, 00:07
od dav1dMldc
Pre tých čo nevideli na fb... alebo chcú podiskutovať.
Rozrobený kompozitný luk mongolského typu podľa nálezov lukov zo Žargalat, Čonot Uul a pod. Zatiaľ má 55lb 30", ale keď bude teplejšie bude okolo 50lb. Chcel som slabší luk s menším reflexom, aby sa dal ľahko nabraceovať a manipulovať. A chcem sa naučiť strieľať palcom, čo mi so silným lukom vôbec nejde :? .
Jadro je brest, siahy svíb, rohovina muflon, achilové šľachy z kravy. Overlaye sú jadro z drieňa. Navrch chcem nalepiť brezovú kôru ako je na origináloch. Ale najprv chcem luk zastrieľať a vyladiť, keby si náhodou chcel rozmyslieť, že nebude strieľať :D .
PB276375.JPG
PB276375.JPG (404.6 KiB) Zobrazeno 5081 x
PB276383.JPG
PB276383.JPG (303.66 KiB) Zobrazeno 5081 x
PB276385.JPG
PB276385.JPG (303.29 KiB) Zobrazeno 5081 x

Re: kompozitný luk

Odeslal: 01 Pro 2021, 07:25
od woodan
Za mňa paráda. Čo sa stalo že si na jadro nepoužil javor? :) Ale nie žartujem, brest bude OK. Svíb na siahy? Možno zbytočne ťažké drevo, hlavne ak tam máš tie overlaye z drieňa. Zreferuj potom ako strieľa. Aká je hrúbku v strede ramena? Tiller veľmi pekný...

Re: kompozitný luk

Odeslal: 01 Pro 2021, 12:14
od dav1dMldc
woodan napsal:
01 Pro 2021, 07:25
Čo sa stalo že si na jadro nepoužil javor?
To sa opýtaj toho sku***ného červotoča, ktorý mi z neho narobil prach :x .... :D
Mongolský luk z Tsagaan Khad má jadro z brestu, aspoň podľa toho čo píšu v Steppenkrieger.
Svíb je na siahy podľa mňa dobrý. Dajú sa spraviť štíhle. To drevo je veľmi tuhé a tvrdé, váha zas až tak hrozná nie je. Možno zbytočný overkill by bol drieň, no čo viem Turci ho na siahy (a rúčky) používali. Dobrý by bol imho ešte hrab a hloh, príp. javor poľný.
Overlaye boli na skoro všetkých origináloch tohto typu, ktoré som videl. Neviem prečo ich tam dávali - a ešte akoby tam boli dolepené dodatočne. Luk z Čonot Uul má veľmi podobné, robil som ich podľa neho. Vyzerajú byť zo slivky, alebo niečoho podobného. Lepšiu fotku som na nete nenašiel, ale trochu to vidieť:
https://exarc.net/sites/default/files/9_0.jpg
Hrúbka ramena v strede je 14mm. Ak by som použil rohy z byvola by bol silnejší. Tiež hodne záleží od dĺžky ntn a počiatočného reflexu. Tento som chcel okolo 50lb a veľmi sa čudujem, že som to trafil :D .
Strieľa pekne. Neskúšal som cez chrono, ale javí sa lepšie ako drevo. Ale nie zas až tak moc. Luk má samozrejme iné výhody, predovšetkým je stabilnejší v ruke, kratší a pod.
Tiler budem ešte trochu ladiť, ale vďaka :)

Re: kompozitný luk

Odeslal: 05 Pro 2021, 00:14
od legolas380
pekna robota. sranda kam sa to cele posunulo. mozno som naivny ale myslim ze pred mozno 10 rokmi by som nepovedal ze sa raz najde tolko ludi co budu robit kompozitne luky...info o hlohu ma zaujala. je to asi najvacsia "zelina" co u nas rastie...keby som bol vedel nehladam javor...

Re: kompozitný luk

Odeslal: 06 Pro 2021, 07:25
od woodan
javor nie je žiadne "zázračné" drevo do kompozitu. Je tradičné, preto sa používa... Nájsť dobrý hloh je docela fuška, osobne sa mi to v našom kraji ešte nepodarilo. Tiež som prekvapený koľko ľudí sa púšťa do kompozitov, kedysi som mal pocit že je to záležitosť pár ľudí a proces výroby je "alchýmia".

Re: kompozitný luk

Odeslal: 08 Pro 2021, 20:33
od legolas380
hlavny dovod dovod preco som siel do javoru bol ten ze som nechcel riskovat alebo robit nejake pokusy na prvy krat. zvlast pri kompozite...som konzerva :D

Re: kompozitný luk

Odeslal: 11 Pro 2021, 22:14
od MarekT
Niečo na tom javore bude. Teraz som robil 100lb moderný kompozit, jednoduchšie povedané sklolaminát :D , s javorovím jadrom a na to že som úplne dosral lepenie a ešte k tomu aj prešvihol otvorenú dobu lepidla, tak to drží pokope a striela. Javor si asi rozumie s lepidlami lepšie než iné drevá.

Re: kompozitný luk

Odeslal: 14 Pro 2021, 19:44
od dav1dMldc
legolas380 napsal:
05 Pro 2021, 00:14
mozno som naivny ale myslim ze pred mozno 10 rokmi by som nepovedal ze sa raz najde tolko ludi co budu robit kompozitne luky
Ja som chcel kompozit od vtedy, čo som začal robiť luky, teda už asi 15 rokov. Doba sa posunula, je veľa ľahko dostupných informácií kde-kade po internete. Materiál tiež zoženieš. Keď som začínal tak to tak nebolo. Zohnať vhodné rohy, šľachy a hlavne vedomosti bol veľký problém. Dnes sa to dá, aj keď nie úplne ľahko a lacno :) .
Ten hloh som myslel na siahy. Keďže rastie krivo, zohnať koleno na siahy je práveže ľahšie. Tyč na dlhý luk je samozrejme úplne iná vec :D .

Re: kompozitný luk

Odeslal: 22 Pro 2021, 10:23
od woodan
No a takto končí môj druhý pokus o Hornbow....a ja v tejto oblasti končím na čas asi tiež (aspoň do času kým neprekusnem to sklamanie....)

Luk zrel 6 mesiacov, s veľkým úsilím som ho pár krát dostal na tepeliky ale nedokázal som naň nasadiť ani za frasa tetivu. Posledný pokus o nasadenie tetivy skončil prasknutím rohu v mieste kde mal roh inú farbu ako zvyšok (biele pásiky v pozdĺžnom smere - boli na rohu už keď som začal s brúsením rohu pred lepením...fotka je blbá ale trocha to vidieť). Roh sa nezlomil úplne, odlúpol sa z neho akoby "jeden letokruh". Tento rok som na luky nemal vôbec čas, toto bol jediný na ktorom som pracoval.... :doubt:

Re: kompozitný luk

Odeslal: 23 Pro 2021, 10:02
od MarekT
Skúsil by som rohovinu na tom ramene vymeniť. Pokiaľ jadro zostalo nepoškodené.

Re: kompozitný luk

Odeslal: 24 Pro 2021, 11:15
od woodan
ahoj, aktuálne nemám žiadnu rohovinu, tiež si nie som istý lepením keď tam je už reflex zo šliach....aký by bol výsledok. Jadro je nepoškodené.

Re: kompozitný luk

Odeslal: 26 Pro 2021, 22:42
od dav1dMldc
Chyba materiálu, to naštve ... :doubt: Už som podobnú vec videl.
Tá čakacia doba je podľa mňa na celej výrobe kompozitu najhoršia, aj keď človek strávi nad tým x hodín.
Siahy majú pomerne výrazný reflex plus reflex v rúčke, takže sa nečudujem, že tetiva išla ťažko nasadiť. Ten môj 75lb kompozit má podobný reflex a tiež ma dobre vyškolil :D .
Môžeš skúsiť vymeniť roh, aj keď to bude oprus...

Re: kompozitný luk

Odeslal: 27 Pro 2021, 09:20
od MarekT
Kvôli tomu robím 3 luky naraz. Zvyšujem svoje šance na úspech, ale aj na trojnasobné sklamanie :D