Stránka 2 z 2
Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař
Odeslal: 08 Zář 2010, 20:25
od cheung
Tak jsem byl včera (prvně) na střelnici. Z mýho 55 lbs prdítka tam byli úplně vyděšení a převládal názor, že se z toho nedá střílet (víc než desetkrát). Vzpomněl jsem na "trochu informací o Mary Rose" a vaše 100 a více liberní kousky a musel se řehtat - potají, protože jinak na mě byli hodní.
I takhle mi šípy projížděly terčovnicí a zastavily je až prkna... Musím říct docela pěknej pocit, příště asi vezmu tu 80
Ty jejich pletací jehlice mě už asi nikdy neuchvátí. Ještě že jsem začal dřevěnýma lukama a ne koupí nějakýho samicka

Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař
Odeslal: 08 Zář 2010, 22:26
od cheung
Kdybych na vlastní oči neviděl, čím střílíte se silnýma lukama, myslel bych, že ta násada od koštěte je nadsázka... no, rozhodně ne moc velká. Prostě takovej kratší oštěp. Od toho mě ale ještě dělí pár let práce...
Každopádně luk vnímám jako zbraň a chci, aby to byla drsoňská zbraň z úsvitu dějin lidstva, jinak bych investoval prachy radši do řízených střel a ne do kolečkovýho luku

Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař
Odeslal: 02 Pro 2010, 22:27
od Pája1111
Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař
Odeslal: 03 Pro 2010, 18:56
od dav1dMldc
skvelé obrázky, niektoré som už videl, ale tie detaily sú super. všimnite si na 5 obr. luk v strede, aký hadovitý. ten rozrezaný sa mi tiež páči
nemáte niekto obrázok(y) nejakých ďalších dochovaných lukov v európe? napr. ten z toweru má celkom zaujíma alebo nejaké nie z tisu.
Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař
Odeslal: 04 Pro 2010, 12:14
od Kaša
Dave, to je ten "černý luk", co o něm párkrát mluvil Jarda (má velkou "psí nohu"). Je jiný než ostatní,
a je to asi někoho osobní luk, který si vzal sebou.¨
Do debaty o špičkách,..můj tmavý luk (cca 120#) má špičky 10mm,a drží, a taky střílel nejdál,
takže ty gramy dolů na špičkách asi trochu pomůžou.
Pájo,hezké fotky. Dobrá je ta s řezem luku.
Zajímal by mě ještě bezpečný poměr běli a jádra u tak silných luků. To je určitě ovlivněno
kvalitou těch části dřeva, ale stejně...
Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař
Odeslal: 04 Pro 2010, 18:47
od dav1dMldc
v duchu som si myslel, podľa tých popisov, ale bol medzi nimi.
do debaty o špičkách: luk musí byť čo najľahší a najviac nepotrebného materiálu je práve na tých špičkách. keď zužuješ luk priamo na bokoch, ti vyjdu špice tlstejšie ako keď sú boky zužované oblúkom, ale váha sa moc nezmení, preto musí byť luk hlavne ľahký. taktiež mušíž brať pomer veľkosti špíc ku veľkosti madla, popr. ramen keď už chceš porovnávať tenkosť
pozri na:
http://picasaweb.google.com/D.Matejov/A ... 7927428914 tu sa ti už páčia?
stredoveké luky by ma hlavne zaujímali tie, ktoré nie sú z tisu.
Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař
Odeslal: 04 Pro 2010, 22:47
od Kaša
Dobré. Na jak silném luku to bylo?
Vidím,že jsi dělal jednostranné zářezy, to je chvalihodné.
Jak pracovaly?
Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař
Odeslal: 14 Říj 2011, 17:02
od Pája1111
Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař
Odeslal: 21 Srp 2012, 20:16
od dav1dMldc
Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukařině
Odeslal: 24 Ún 2015, 20:13
od dav1dMldc
Posielam odkaz na článok made in warbowwales: Bow X1-3 - The last 'mean' wood warbow? Treba na to kliknúť, stiahne sa pdf. Velice zaujímavé. Osobne si podľa tých fotiek tiež myslím, že nejde o tisový luk. Mohol by viesť nadhľad ako sa robili netisové luky.
http://warbowwales.com/#/articles/4559117041
Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukařině
Odeslal: 01 Pro 2017, 23:12
od Kaša
Zdar,
použil jsem informace z knihy Weapons of Warre u vypočítal jsem data pro "průměrný" tisový Mary Rose luk:
rozměry uprostřed luku: (update rozměrů 24.6.2021)
šířka: 36,1 mm (vypočteno ze 125 luků)
hloubka: 33,4 mm (vypočteno ze 123 luků)
délka NTN (mezi zářezy na tětivu): 76,8" (195 cm)(vypočteno ze 128 luků)
váha: 783,1 g (vypočteno ze 117 luků)
Kaša
Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukařině
Odeslal: 09 Říj 2020, 13:16
od dav1dMldc
Pred časom som dal do galérie nový luk z talianskeho tisu, ktorý som robil ako rozmerovú repliku luku 81A3940. Celý proces výroby som nafotil a spísal som krátke obrázkové poznámky. Možno niekoho budú zaujímať

.
Premýšľal som, že by sa mohli hodiť na stránky CSWBS až tam aspoň niečo je. Prípadne by som ich postol aj inde, napr. na PA. Preto ak by mal niekto výhrady alebo našiel tam chybu (napr. v angličtine), bol by som rád za upozornenie.
Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukařině
Odeslal: 11 Říj 2020, 09:36
od woodan
veľmi pekne spracované
