Stránka 2 z 3
Re: Velitel pěších kopiníků
Odeslal: 02 Ún 2011, 15:29
od Jan z Nezpečova
Čapin napsal:Jan z Nezpečova napsal:A rukavice bych chtěl asi tyto:
A hele, to jsou rukavice podle mého zadání, které dostal brácha pod stromeček

Ty jo - a jak se osvědčily? Jsou vpoho?
Re: Velitel pěších kopiníků
Odeslal: 02 Ún 2011, 17:18
od Standa mž
Jinak od Jirky Vaňka mám i podbradí , pod kyrysem , jak bys to chtěl ty a zatím jsem s tímto řešením spokojen . Drží to skvěle . Dále pak ty kyrysy co máš v prvním příspěvku dole , tak ten Jirkův není podle toho origa co máš pod ním . Originál k tomu od Jirky najdeš v salonu krásy .
Re: Velitel pěších kopiníků
Odeslal: 02 Ún 2011, 18:48
od Jan z Nezpečova
Okej mrknu na to - to co máš ty vypadá parádně, akorát já to vidím na "klóbrc" než šalíř... chtěl bych ten podbradník (tvarově) co jsem postnul na první fotce s tou italskou zbrojí, koneckoců stejne chci i tenklbouk, ale o kyrysu nejsem přesně rozhodnutej

Hledám nějaký nápady ale kde nic tu nic, buď je to moc zdobný a nebo se mi to nelíbí...
jinak dík za ilustraci.
Re: Velitel pěších kopiníků
Odeslal: 02 Ún 2011, 19:38
od noxter
pro inspiraci
Re: Velitel pěších kopiníků
Odeslal: 03 Ún 2011, 10:28
od Siegfried
Jan z Nezpečova napsal:Tak počítám zatím s 10-15 chlapíky, ono se jich na bitvě vždycky ještě pár přibere - vzhledem k tomu že se spousta lidí ještě nemá kam zařadit.. a počítám i s pavézama...v rámci Glévy Mikuláše Svitáčka. Ten vous bych si představoval stejnej jako je na fotce u tý zbroje od Brožka. Jen bez zámku a pod kyrysem - strašně se mi líbí ten tvar i když vím že je o něco méně praktický když mi schovává půlku xichtu
A rukavice bych chtěl asi tyto:
Ty rukavice bych hádal jako variaci na ty od zbrojí z Mantovy, tedy jezdecké

Nejsem si jistej, že budou dobře krýt prsty ve velký mele, tedy si musíš ujasnit jak že moc budeš bojovat.
Ty vousy se pokud vím nosily na kyrys, nikoliv pod. Tedy aspoň tak jich je většina o kterých vím na pozdně patnáckových německých zbrojích. Italové nosí pod vrchní kraj kyrysu zastrčený límec od armetu, ale jako jezdci. NA churburgu je i jedna kombinace s šalířem ale tam to můžem přisuzovat tradici, nebo i nějaké pozdější kombinaci na stojanu, protže ty další josu taky přes. On ten ovalený kraj co mají ty "armetové" přední plechy to jinak dát neumožní... Na druhou stranu, si jistě mohl voják v praxi smontovat dvě věci k sobě nepatřící z něčeho co získal... Ale je dobré to vědět.
Co se týče mixování pavéz s píkama, tak si nemyslím, že to je bežná taktika druhé poloviny 15.stol. ve střední evropě. Pavéza slouží k ochraně proti střelbě, ale plejtvat lidma v kontaktu na tohle asi není nejlepší a kromě Schonbergu si nejsem jistej doložeností... V praktické rekonstrukci to má druhý problém a to je bezpečnost, pokud budete bojovat píkou přes pavézu, tak bodáde ve výši ksichtu, což je problém, a řečem o tom "budu opatrný" v adrenalínu boje asi věřit nebudem, zvláště u sehnaného stáda
Praxe ukázala, že pavézová řada je poměrně rozbitelná sudlicemi a halapartnami... zvláště když není dost široká a hluboká...
Ale uvidíš sám.
Re: Velitel pěších kopiníků
Odeslal: 03 Ún 2011, 12:15
od Mathias
Bod. I.
Všiml jsem si jednoho názvoslovného neduhu.Čile jej vymyťme.
Pancíř / pancieř - je stále brň, tedy kroužková / drátěná zbroj. Pokud se hovoří o tzv. kyrysu, byl označován za
krunýř.
Bod. II.
Pavézy jsou pavézy. Mají svoje výhody i nevýhody. Rychle je pozná každý, kdo je vyzkouší. Na další stranu mohou být docela variabilním válečným nástrojem. Ale to ať si každý vyzkouší sám.
Jinak ještě jedním dokladem jejich užívání je "oblíbený" dopis Matyáše Korvína:
viewtopic.php?f=47&t=71&start=30
A aplikace v praxi:
http://www.viacassa.eu/clanky/taktika-u ... ku-v-praxi
Re: Velitel pěších kopiníků
Odeslal: 04 Ún 2011, 13:01
od Jenda75
Ahoj všem, omlouvám se za zcestný příspěvek. Nejsem šermíř, ale Fandím a obdivuju ! Zdravím Jana z Nezpečova, a pokud by chtěl ať napíše na
jan.bejcek@seznam.cz Jméno z mejlu napoví.
Re: Velitel pěších kopiníků
Odeslal: 09 Ún 2011, 09:56
od Siegfried
Bordel odklizen sem
viewtopic.php?f=171&t=1615
Komu se to nelíbí ať si stěžuje na nádraží v lampárně

Re: Velitel pěších kopiníků
Odeslal: 26 Dub 2011, 20:46
od Jan z Nezpečova
Tak tady je pár fotek z Libušína, je to jen provizorní takže moc nekamenujte, kyrys a ramena vyměním za nový, přijdou i rukavice - vše je ve fázi výroby a meč zaměním za tesák od Maca nebo Vobořila...
Re: Velitel pěších kopiníků
Odeslal: 09 Črv 2011, 21:01
od Jan z Nezpečova
Tak beta verze mého outfitu

Místo dubletu přijde arming dublet a možná přibudou i raménka, dále chybí rukavičky a na zádech pavézka...budu krásný a proto sem si od Červenky objednal i kovaný meč, nebudu přeci béčko

Re: Velitel pěších kopiníků
Odeslal: 09 Črv 2011, 23:41
od Amantius
Fešák.
Kto je výrobca kyrysu?
Re: Velitel pěších kopiníků
Odeslal: 10 Črv 2011, 00:37
od Jan z Nezpečova
Vše je od Mojmíra Vrtala

Re: Velitel pěších kopiníků
Odeslal: 11 Črv 2011, 09:45
od Indy
Fešák. Odkud máš doloženo to kolečko na zádech, které drží řemeny na stanoveném místě?
Re: Velitel pěších kopiníků
Odeslal: 12 Črv 2011, 08:48
od Jan z Nezpečova
Kolečko nemám doloženo odnikud v podstatě - viděl jsem to na pár kyrysech od Maca a Vaňka, zda je to echt či ne, a zda je to práce moajitelů oněch kyrysů či přímo výrobce nevým ale zdálo se mi to praktické, takže tak. Zjevně to ale bude moderní výdobytek, na druhou stranu, není doloženo že existovalo, ale také ani to že by být nemohlo, přinejhorším se dá sundat

Re: Velitel pěších kopiníků
Odeslal: 12 Črv 2011, 11:40
od Mahy
Musí se to docela blbě nasazovat když do toho lezeš. Jinak zbroj pěkná!
