Stránka 2 z 8

Re: zapalne hroty

Odeslal: 24 Črv 2012, 18:58
od lasky
http://laskyy.rajce.idnes.cz/ohnive_hroty_24.6_2012 originalny anglicky clanok s testom stredovekych hrotov podla Marka Strettona nema niekto, hladam na to linku a neviem najst, len v slovencine.

Re: zapalne hroty

Odeslal: 05 Říj 2012, 23:23
od lasky
ten hrot foteny na bielom papiery je v tn v muzeu ,ze vraj to bol zapalny. hroty na cervenom podklade su asi z ebay-a

Re: zapalne hroty

Odeslal: 09 Říj 2012, 22:53
od lasky
mam teraz ten hrot doma...ale co to je? http://laskyy.rajce.idnes.cz/ohnive_hro ... G_0101.jpg pridal som zopar fotiek na rajce... dierky to ma v tulajke dve, prechadza nimi klincek alebo drotik , zachoval sa... :cherry: upravene 1 jula 2016, nieje to hrot na sip ale dusatko do muskety..

Re: zapalne hroty

Odeslal: 10 Říj 2012, 06:47
od Honza F.
Posledních pár dní na tím přemýšlím a pokud je to zápalný hrot, tak proč má tak krátký břit na zabodnutí? Nejlepší asi bude udělat kopii a vyzkoušet, jak se bude chovat při nárazu do prkna a do balíku slámy. Tipuji, že od dřeva bude odskakovat a pokud se zabodne, pak jen velice mělce. Také mi není jasné, proč má mezi těmi planžetami tak úzké mezery. Takhle by se to dalo nejvýš něčím omotat, ale proč se potom dělat s těmi bočními planžetami? A pokud jsou to zarážky, proč je jednoduše nepřivařili kolmo na hrot kousek od špičky?
V porovnání s Markovým článkem mi tohle nepřijde jako efektivní design pro zápalný hrot.
Můj odhad je, že to bude srážecí hrot na nějakou turnajovou disciplínu.

Re: zapalne hroty

Odeslal: 10 Říj 2012, 07:14
od lasky
asi zrazaci hrot alebo nejaky znackovac na keramiku...archeolog tvrdi ze to ohnivy...ze to maju niecim podlozene...

Re: zapalne hroty

Odeslal: 12 Ún 2013, 09:00
od lasky

Re: zapalne hroty

Odeslal: 12 Ún 2013, 09:03
od lasky

Re: zapalne hroty

Odeslal: 12 Ún 2013, 09:05
od lasky
http://www.vikingsword.com/vb/showthrea ... t=crossbow dalsie pokracovanie bude koncom tyzdna.

Re: zapalne hroty

Odeslal: 16 Ún 2013, 11:15
od lasky
.

Re: zapalne hroty

Odeslal: 20 Ún 2013, 09:31
od Honza F.
Obrázek
Tohle jsem nedávno objevil na internetu. Je to z aukční síně timelineauctions.
Description: A fire-arrow head of fleur-de-lis profile with round-section point and recurved square-section barbs, tubular socket.
Culture/Period:15th-16th century AD
Measurements: 11 grams, 66 mm
Size : 2 1/2"
Condition: Very fine condition.
Provenance: Tucker collection, Buckinghamshire, UK; formed in the 1980's.

Re: zapalne hroty

Odeslal: 21 Ún 2013, 09:13
od lasky
Siegfried napsal:Já vím že nejsou zápalné :)
Ale to zdobení je krásný.
IMG_2141.jpg
Jinak je to z Arma Diaboli,
Mnichovice tvrz okr. Benešov
sbírka Národní muzeum
vdaka ,krasny hrot ale nabuduce takyto nalez sem, viewtopic.php?f=56&t=2613 je tam aj linka na vsetky moje nalezy z netu..

Re: zapalne hroty

Odeslal: 14 Bře 2013, 23:58
od lasky
"Le livre des Fais et Bonnes meurs du sage roy Charles V", écrit par Christine de Pizan - 1403
táto časť vysvetľuje, ako vytvoriť útočiace obliehaní engins vznietiť!

"Et aussi peut-on faire sayetes cavées dedens, et y met-on feu pevnosti d'oeil, souffre et poiz noire, et Poix živice, et ce feu est enveloppe en estouppes; et les peut-on gecter par arbalestes en ces engins , et sp Loisir na peut avoir de foison en gecter, Merveilles sera sebe Ilz nie s'esprennent. "

Je to v starej francúzštine, takže nie je ľahké Preložiť ale myslím, že to znie:

A tiež môžete použiť duté šípy a svetlo je, namočil v oleji, síry a ľahko zápalné Živica borovice, a to je zahalená v závese / priadze;
môžete použiť s / byť zastrelený Arbalest je a similair typov, a môže byť ľahko tým, že strieľa / používanie mnoho oni (obliehacie engins) bude svietiť.

Sayetes cavées: dutá šípky OEIL: Oil, Souffre: Síra, Poix: Sticky čierna látka získaná destiláciou živicové drevo, Poiz / Poix Noire: čiastočne spálené Estouppes Živica borovice: priadze / Ťažné vrecká

Re: zapalne hroty

Odeslal: 15 Bře 2013, 00:40
od lasky

Re: zapalne hroty

Odeslal: 15 Bře 2013, 14:42
od Honza F.
lasky napsal:Sayetes cavées: dutá šípky OEIL: Oil, Souffre: Síra, Poix: Sticky čierna látka získaná destiláciou živicové drevo, Poiz / Poix Noire: čiastočne spálené Estouppes Živica borovice: priadze / Ťažné vrecká
Poix: co třeba dehet?
Poiz/Poix Noire: nemohl by to být balzám. Z jedle se používal pro výrobu lepidel. Také by to mohl být terpentýn, ale ten nebývá černý.

Re: zapalne hroty

Odeslal: 15 Bře 2013, 14:53
od lasky
neviem treba niekho zo staro francustinou... len som to skopiroval... a v translatore prekladal, takze sa treba chytit povodneho textu...