Stránka 2 z 4
Re: Malování přileb
Odeslal: 25 Říj 2009, 12:44
od Broďan
noxter napsal:Chtěl jsem se zeptat jestli je možné mít na šalíři r. cca 1480 "tulejku" na ozdobu(peří) v zadu?
Tulejka vzadu na šalíři asi nebude nějakým zásadním prohřeškem, ale ve své databázi jsem tedy nenašel ani jednu. Peří se podle vyobrazení umísťovalo buď na temeno šalíře, na čelní část, na nýt sklopného hledí nebo na tulejku umístěnou na straně. A pak na zmíněný turban či stuhu. Na některých originálech s plochým hřebenem bývají díry nahoře na temeni, které jsou jednoznačně pozůstatkem držáku chocholu či klenotu. Ale na spoustě šalířů jsou prostě díry vzadu nebo na straně, jejichž původní účel není jasný. Mohlo v nich být nanýtováno třeba závěsné oko, ale i držák peří.
Helmy s tulejkou vzadu znám až ze 16. stol., nicméně již z jeho samého počátku. Nejstarší je armet cca 1510, který má tulej vlevo vzadu. Armet z 15. stol. s tulejí vzadu neznám ani jeden, ale připustit tuhle možnost musím, protože moje informace nejsou ani zdaleka kompletní a logickou překážku tohoto umístění nevidím.
Re: Malování přileb
Odeslal: 25 Říj 2009, 13:27
od Amantius
Tulajku vzadu sa mi podarilo nájsť iba na neskorších šalieroch (ako vraví Broďan)...

- sallet
- fgab.JPG (12.74 KiB) Zobrazeno 9678 x
Re: Malování přileb
Odeslal: 27 Lis 2009, 09:00
od noxter
Pár obrázků co jsem našel. U tohoh Duerera bych to viděl spíš na potažené látkou(ale kdo ví)
Re: Malování přileb
Odeslal: 24 Kvě 2010, 09:32
od deCarabas
Mam v plane si namalovat prilbu a riesim momentalne, co na nej bude. Paci sa mi riesenie na obrazku nizsie, je jednoduche a navyse mam presne tento typ prilby, co mi ulahci aj predstavu o malovani (farby budu ine), kedze to priamo vidim. Co neviem je, ake heslo si tam mam napisat. Navyse sa pomaly ale isto dostavam, aspon odevom, do talianskeho vplyvu a tym padom mi nemecke heslo na prilbe moc nesedi, skor by som chcel cosi latinske, co mi pride univerzalnejsie hehe. Kedze vsak nie som v jazykoch nic moc, ma niekto nejaky navrh, co by sa tam hodilo? Pripadne, boli ohladne tychto napisov nejake pravidla, alebo zvyklosti?

Re: Malování přileb
Odeslal: 27 Kvě 2010, 10:34
od deCarabas
Nasiel som zopar latinskych hesiel, ktore by sa mi mozno pacili na prilbe, ale netusim, ci sa daju vobec pouzit pre 15te storocie... Nejaky nazor na to? Len pripominam, ze ide o prilbu mestana, strelca z arkebuzy, ktory sa zbrane chopi iba v pripade najvyssej nudze
Acta non verba – Činy, ne slova *
Ad omnia paratus – Na všechno připraven *
Amor patriae – Láska k vlasti
Audacem fortuna iuvat – Odvážnému štěstí přeje *
Fiat voluntas Tua. – Buď vůle tvá.
Fortes fortuna adiuvat. – Štěstí přeje silným *
Omnia vincit amor – Nade vším vítězí láska.
Vae victis – Běda poraženým
Veritas omnia vincit – Pravda vše přemáhá
hviezdicka oznacuje tie, co sa mi pacia najviac
Edit: Random mi poradil skor nieco zboznejsie, pripadne nieco, co by zahrnalo mesto, ktore branim. Tak neviem teraz, ja som chcel skor cosi burcujuce k odhodlaniu.
Re: Malování přileb
Odeslal: 27 Kvě 2010, 11:24
od deCarabas
Niekolko dalsich nadpisov zo stredovekych zvonov:
In Te Domini speravi - V Teba Pane dufam
Hilf Got Maria Berot Uns - Pomoz Boze, Maria.../stary nemecky napis/
Soli deo Gloria - Jedine Bohu slava !**
Re: Malování přileb
Odeslal: 27 Kvě 2010, 12:41
od Carlito
Nebo třeba zde je možné vidět repliku malovaného šalíře v podání Guild of st. Olaus:
Kód: Vybrat vše
http://www.olofsgillet.org/images/olofsgillet_021.jpg
A celý nápis na této přilbě by měl být: "Jesus autem transiens per medium illorum ibat", čili "Avšak Ježíš, procházejíc středem šel dále svou cestou". A je to z Vulgáty, Lukáš 4:30. Ale nejsem si jist, jestli touhle velikostí písma se to vejde na celý obvod šalíře. A fotku z druhé strany jsem nikde neviděl ještě.
Re: Malování přileb
Odeslal: 27 Kvě 2010, 13:34
od deCarabas
Ano, ten obrazok poznam a paci sa mi. Ja som chcel kratsi napis kvoli tomu, aby som mohol dat vacsie pismena a zahustil tak trochu priestor... Fakt sa mi nezda, ze by sa mu to tam voslo cele, ale hadam mam len blby odhad

Re: Malování přileb
Odeslal: 27 Kvě 2010, 13:38
od Carlito
Taky mi nepřijde, že by to tam bylo celé. Ale těžko říct, fakt jsem tu přilbu z jiného úhlu neviděl nikde. Rozhodně bych pátral v biblických citátech a ty si na přilbu nakreslil.
Re: Malování přileb
Odeslal: 27 Kvě 2010, 13:42
od deCarabas
jj, to je to, ze ja neviem, ake hesla tam mohli na tej helme byt. Ci len striktne nabozenske, sucasti modlitieb alebo aj zivotne kreda alebo proste vyjadrenie postoja, to som nikde nezachytil

Re: Malování přileb
Odeslal: 27 Kvě 2010, 13:53
od Carlito
Já se přikláním spíš k těm biblickým výrokům. A to se opravdu jen domnívám, protože s jistotou to říct nemůžu. Upřímně řečeno, tak jsem viděl jen repliky přileb a ty měly vždy biblické výroky. A pak taky když porovnám třeba s pavézami (pokud to srovnávat jde, ale přijde mi to trošku podobná "vesnice") a na těch se objevují převážně biblické výroky a výjevy.
Re: Malování přileb
Odeslal: 31 Črc 2010, 21:09
od Maršálek
v případě dlouhého textu se běžně užívaly obecné písařské zkratky
Re: Malování přileb
Odeslal: 28 Srp 2010, 23:02
od Elessar
Zdravím,
chtěl bych se zeptat jak to je s malováním jiných částí zbroje ne jen přilby. Konkrétně mám na mysli ramení štíty, ailettes. Je podloženo jejich barvení, nebo spíš to něčím potáhnout?
Re: Malování přileb
Odeslal: 28 Srp 2010, 23:54
od Dorlas
na toto by som sa pýtal skôr na fore Hradeckého dvora....podla mňa sú možné obidvoje varianty ale u ailettes je to ťažko povedať kedže sa nám pokial viem žiadny originál nedochoval.....
Re: Malování přileb
Odeslal: 29 Srp 2010, 07:49
od Mahy
Ovšem na iluminacích jsou většinou krásně heraldicky malované.