Stránka 2 z 3

Re: Kombinované zbroje.

Odeslal: 19 Kvě 2009, 10:58
od Pafouk
No vzhledem ke zbytku výbavy a předpokládanému postavení budu představovat sesedlého rytíře. Nicméně chtěl bych rukavice pohyblivé a dělené.
Něo takového: http://www.luciferarmoury.com/galerie.php?aktsl=50

Ještě se mi líbí prstové tyhle: http://www.luciferarmoury.com/galerie.p ... 3&gall=236 , ale ty se myslím zase nehodí ke zbroji vycházející z Itálie.

Re: Kombinované zbroje.

Odeslal: 07 Črc 2009, 09:50
od schwarzhelm
Možná je to malinko mimo téma, nicméně zajímá mě problematika ochrany nohou. A protože jsem byl už několikrát upozorněn na bližší specifikaci :D , bavme se o pozdním středověku ve střední Evropě.
Pokud je to těžkooděný pěšák, má "nárok" mít kompletní plechové nohy i s holenicemi? Na vyobrazeních jsem zatím viděl hlavně plechové nákolenky, občas náznak nějaké prošívané, nebo podbité ochrany stehen, popřípadě kompletní plátovou ochranu nohou. Mezi současnými "šermíři" jsou totiž populární tzv. poloviční nohy(sám je taky nosím), tedy bez holenic. A ty jsem na žádném vyobrazení neviděl.

Re: Kombinované zbroje.

Odeslal: 07 Črc 2009, 14:42
od Broďan
schwarzhelm napsal:Pokud je to těžkooděný pěšák, má "nárok" mít kompletní plechové nohy i s holenicemi?
Občas se na dobových kresbách vyskytují i pěšáci s kompletní ochranou nohou. Ale nemělo by se to rozhodně nějak zobecňovat. Plechové nohy výrazně snižují mobilitu pěšáka, zvláště při přesunech na větší vzdálenosti. Pěšák v plechových nohách byl také zcela jistě bohatý a nebo měl bohatého "majitele", který ho vystrojil. Proto bych použití plátových nohavic omezil na postavu představující např. patricie nebo městského hejtmana, příp. pěšího těžkooděného žoldnéře. Typické použití pak při obraně (resp. obléhání) města či hradu nebo v bitvě, kam byly těžké kusy zbroje přivezeny na vozech.
Švýcarský arkebuzír v plné zbroji na tomto obrázku může být zrovna tím patriciem, ale kdo ví:
Obrázek

Re: Kombinované zbroje.

Odeslal: 08 Črc 2009, 12:29
od schwarzhelm
Plná plechová ochrana nohou může stejně tak představovat sesedlého jezdce, viz. Stoletá válka. Stejně tak to může být autorova licence, protože na dobových vyobrazeních málokdy vidíme obecně málo špatně vybavených vojáků.
Ale co ty poloviční plechové nohy, tj. po kolena, v pozdním středověku. Máte někdo nějaký obrázek, nebo doklad, že se používaly?

Re: Kombinované zbroje.

Odeslal: 08 Črc 2009, 23:05
od Broďan
schwarzhelm napsal:Plná plechová ochrana nohou může stejně tak představovat sesedlého jezdce, viz. Stoletá válka.
Ale sesedlého jezdce poznáš na první pohled podle zbraně a specifických částí zbroje, které pěšák nenosil. To je časté zjednodušování na současných "bitvách".
Pěší těžkooděnci v plechových nohavicích se opravdu vyskytovali, ale právě v těch výše zmíněných situacích. V polním vojsku na válečné výpravě byl výskyt pěšáků v plné zbroji s nohavicemi zjevně nulový.

Plechové nohavice bez lýtkových plátů se opravdu používaly. Ale vybavuji si je pouze u jezdeckých zbrojí. Např. A. Duerer je má na několika obrazech:
http://www.wga.hu/art/d/durer/2/13/4/071.jpg
http://www.wga.hu/art/d/durer/1/03/3paumg1.jpg
Z obrazu ale nepoznáme situaci, která malíře oslovila. Pozdně gotické či renesanční plechové nohy mívaly lýtkové pláty odnímatelné či zcela samostatné. Nebyl tedy problém si je někdy, kvůli pohodlnosti, nebrat.

Pro horší současné platnéře či klempíře je velký problém vyrobit padnoucí lýtkové pláty, proto nabízí pouze horní část nohavice. Myslím, že jenom ten, kdo umí vyrobit pěkně padnoucí lýtka, si zaslouží označení "platnéř". http://www.strelci.webzdarma.cz/Fotky/N ... ozek_5.jpg

Re: Kombinované zbroje.

Odeslal: 09 Črc 2009, 09:22
od schwarzhelm
Pravda, jen málokdy je v bitvě k vidění postava, kterou lze považovat za sesedlého rytíře. Sám podobné ambice nemám, ale mám rád svá kolena a plechové "tříčtvrťáky" mám docela dobře udělané(vyráběl je Borovička z Prahy).

Výroba plechových lýtek je určitě prubířským kamenem, proto každý radši vyrábí pouze přední holenní část, což je domnívám se na pozdní středověk dost mimo místu, že?

BTW, chystám se přejít od systému uchycení plechových nohou na řemeny na opasek k "historičtějšímu" uchycení pomocí tkanic na vestu. Máte nějaké konstrukční tipy?

Re: Kombinované zbroje.

Odeslal: 10 Zář 2010, 12:04
od PavlikOpava
Postavá, která je sesedlá v bitvě, že není často viditelná? Stoletá válka bitva u Poitiers 1356 a taky Azincourt 1415. Dva příklady, v tom prvním francouzský král nechal sesednout svoje rytíře a zkrátit kopí na délku muže. V tom druhém to jsou angláni, kteří stejně jako v ostatních bitvách stoleté války bojují skoro vždy pěšmo. Nebál bych se kombinací různých zbrojí a zbraní. Žoldnéřské armády byly sestavovány z různých národů a tady taky docházelo ke konfrontaci jednotlivých zbraní a zbrojí a můj osobní názor je, že docházelo ke stejnému měnění názorů na vybavení jako dnes. Neukamenujte mě za můj názor. :lol: :lol: :lol:

Re: Kombinované zbroje.

Odeslal: 10 Zář 2010, 22:01
od deCarabas
Pavlik: Myslim, ze Schwarzhelm myslel, ze v dnesnej dobe na rekonstrukcii bitiek nevidis tak casto opesaleho rytiera, ktory by vystrojou a vybavenim mohol byt za takeho naozaj povazovany ;)

Re: Kombinované zbroje.

Odeslal: 12 Zář 2010, 10:04
od PavlikOpava
Si kup ostruhy a bude to jasné, že jsi sesedlý z koně. :lol: :lol: :lol:

Re: Kombinované zbroje.

Odeslal: 12 Zář 2010, 10:51
od Bilajz
Ale ani pan s ostruhama v okapoplechu nebude rytir.

Re: Kombinované zbroje.

Odeslal: 12 Zář 2010, 11:29
od PavlikOpava
Když to bereš až tak moc vážně, tak dneska musíš splnit alespoň 2 body. Sehnat si výbavu, odpovídajíácí dané postavě a konkrétně na rytíře ještě sehnat nějakého očividně doloženého šlechtice s tradicí rodu (Karel Schwarzenberg) a nechat se jím pasovat. Protože žádný materiál a máš pravdu ani ostruhy ti nepomůžou. :lol: :lol: :lol:

Re: Kombinované zbroje.

Odeslal: 12 Zář 2010, 22:54
od Amantius
Schwarzenberga nechajte kľudne spať. ;)
Tu šlo skôr o výbavu. Plechy z falcovačky a koľajnicu v paprči prípadnému want-to-be-rytierovi fakt nikto (súdny) neuverí. :wave:

Re: Kombinované zbroje.

Odeslal: 13 Zář 2010, 09:14
od Chomi
Co na rytíře? Glévu, glévu, glévu a ještě jednou glévu, bez ní to není rytíř, ale kašpar :!:
Platí základní divadelní poučka: Krále dělají ti kolem něj...

Re: Kombinované zbroje.

Odeslal: 29 Zář 2010, 16:53
od Siegfried
PavlikOpava napsal:Když to bereš až tak moc vážně, tak dneska musíš splnit alespoň 2 body. Sehnat si výbavu, odpovídajíácí dané postavě a konkrétně na rytíře ještě sehnat nějakého očividně doloženého šlechtice s tradicí rodu (Karel Schwarzenberg) a nechat se jím pasovat. Protože žádný materiál a máš pravdu ani ostruhy ti nepomůžou. :lol: :lol: :lol:
Obávám se že to jestli jsi byl či nebyl pasován asi na vzhledu postavy nic nemění, ale to že vypadá někdo jako bezďák oblečenej do kamen, vidět je :) :-D

Re: Kombinované zbroje.

Odeslal: 10 Říj 2010, 11:35
od Amantius
A zas sa dostávame k tej fáze debaty, kde sa už používajú argumenty ad absurdum. :wave:
Na jednej strane je kritika odkvapových zbrojí a na druhej je hrdelné búšenie sa do pŕs, že bez šľachtického titulu nikto rytierom byť nemôže. :blackeye: