Stránka 2 z 4

Odeslal: 27 Bře 2007, 15:10
od Pappi
Václav napsal:Tak já asi zkusím kontaktovat Hawkwinda kvůli tomu ratišti. Jaký by jste mi doporučili průřez? 4x4 cm se mi zdá docela dost, ale 3x3 cm je asi zase málo...? :roll:
Jen mě ještě napadá k té sudlici. Řekni si ať ti rovnou vyrobí kované hřeby na upevnění pásku k ratišti jinak ti možná dodají sudlu bez.

Odeslal: 27 Bře 2007, 15:25
od Radim Vaňousek
Ratiště nemusí být všude stejně široké. Viz obrázek.
Obrázek

To je bratrova verze. Já si však myslím, že 3,5cm je optimum.

Odeslal: 27 Bře 2007, 16:39
od Václav
Tak díky za radu. Zvolím asi nakonec průřez 3,5x3,5 cm. ;)

Odeslal: 27 Bře 2007, 21:21
od Radim Vaňousek
Nejnčko zač.

Když si vzpomenu, tak před rokem, co jsem dohobloval ratiště... no měl jsem z toho takovej divnej pocit. 3,5 cm akát byl pro mě málo, dost se prohejbal. Naštěstí jsem byl dostatečně línej a nechal ho 1 rok odležet v suchém prostředí. Teď je tvrdej jak ocelová trubka a navíc je o dost lehčí.

Pokud dostaneš do rukou nevyschlý ratiště, uvaž ho za jeden konec provázkem a nech ho vyset ve vzduchu po několik měsíců (samozřejmě pokud ho nebudeš chtít hned používat. Případně tak dělej po každý akci).
Pro dokonalý vyschnutí je důležitý udržovat stejnou teplotu a vlhkost vzduchu (já měl v pokoji vždycky 20-30°C, děsný sucho a stačilo to).

A vůbec tohle všechno je důležitý. A pak sou eště jiný věci důležitý, rozumíš... a to je podstatný :badgrin:

Až ti to vyschne, udělěj povrchovou úpravu a ochrannou vrstvu.

Odeslal: 27 Bře 2007, 22:47
od Broďan
Radim van Ousek napsal:... uvaž ho za jeden konec provázkem a nech ho viset ve vzduchu po několik měsíců (samozřejmě pokud ho nebudeš chtít hned používat. Případně tak dělej po každý akci).
Koukám, že máš s věšením bohatý zkušenosti.

Re: Halapartna

Odeslal: 17 Kvě 2010, 02:25
od Radim Vaňousek
Chci si pořídit nějakou brutálně vypadající tyčovku. Mám spadeno na sudlici ušatou, tedy kopí s dvěma trny trojúhelníkového tvaru. Jsou o ní záznamy z doby husitské a doby landsknechtské, snad ale žádné ze zemí jiných, než Čech a Německa. Nebo to prostě jenom neumím dohledat. Není o jednoduché ušatce nějaký záznam i z jiných zemí, z 2. pol. 15. století??

Re: Halapartna

Odeslal: 17 Kvě 2010, 10:01
od Mojshe
myslím že jedna je v invalidovně. v každém uchu má 3 vyvrtané otvory do trojůhelníku

Re: Halapartna

Odeslal: 17 Kvě 2010, 23:21
od noxter

Re: Halapartna

Odeslal: 17 Kvě 2010, 23:26
od Čapin
Taky uvažuju, že bych si pořídil ušatou sudlici. Jinak tady máš tu z Invalidovny:

Obrázek

Re: Halapartna

Odeslal: 17 Kvě 2010, 23:38
od Radim Vaňousek
Zaplaťte si pívo, pánové :lol:

Díky moc, nakonec si ji nechám asi udělat. Jen potřebuji souhlas vedoucích švajcarů, zdali bych s tím u nich nebyl nějak mimo. Budu často překabácovat a nerad bych byl nucen si pořizovat sudlice dvě. :wtf:

Re: Halapartna

Odeslal: 18 Kvě 2010, 10:16
od Mojshe
jestly na Švýcary, zde jsou 2 sudlice ušaté z Grandsonu:

Re: Halapartna

Odeslal: 18 Kvě 2010, 11:00
od Broďan
Radim Vaňousek napsal:Budu často překabácovat a nerad bych byl nucen si pořizovat sudlice dvě. :wtf:
Sudlice ušaté (Knebelspiess) na aukcích a ve sbírkách jsou převážně ze 16. stol. a v popisech mají uvedeno, že jsou vyrobeny v Německu nebo ve Švýcarsku. Ale zároveň je respektován jejich český původ a užívá se i označení "Bohemian earspoon" nebo "Böhmischer Ohrenlöffel", tedy "česká ušatá lžíce". Pěkný originál z 15. stol. je v našem VHÚ.
Příbuznou zbraní sudlice ušaté je píka "corsesca" a vyšším vývojovým stupněm potom novověká partyzána.
Sudlice ušatá je tedy vhodnou zbraní pro bezpáteřní hady, co často převlékají kabát :violent1: .

Re: Halapartna

Odeslal: 18 Kvě 2010, 11:20
od Radim Vaňousek
Pánové díky mockrát, takové informace jsou pro mě, zmijáka, jako Vánoce :D
Hlavně pak ta poslední jedovka z obrázku P1020315a.jpg se mi zdá dost dobře použitelná.

Re: Halapartna

Odeslal: 18 Kvě 2010, 12:29
od Indy
Ale bude to chtít pořádný hříbek na hrot, aby opticky příliš zbraň nehyzdil, ale zároveň ji činil bezpečnou v rukách magora a Vaňouska.

Re: Halapartna

Odeslal: 18 Kvě 2010, 12:56
od noxter
Mojshe: je možné někde vidět celou galerii z toho Grandsonu, nebo je to tvá soukromá zbírka?