Stránka 11 z 12

Re: kompozitný luk

Odeslal: 04 Říj 2022, 16:28
od MarekT
Vymodeloval som turka tak aby mal rovnomerné rozloženie stresu v plnom náťahu a tiler nie je až taký odlišný od môjho luku, až na kasan eye. Ten by mohol byť ešte trošku slabší. Myslím že sa o životnosť nemusím báť, ako naznačil Woodan.

Re: kompozitný luk

Odeslal: 02 Led 2023, 20:58
od MarekT
Tak tu je môj druhý turek, 110cm ntn, 100+ libier. Presne neviem, ešte som ho nemeral, ale rameno ma v strede hrúbku 13.8mm. Luky v topkapi čo meral Adam mali v priemere myslím 13.4mm.
IMG_20230102_192919.jpg
IMG_20230102_192919.jpg (371.39 KiB) Zobrazeno 2743 x
IMG_20230102_193700.jpg
IMG_20230102_193700.jpg (325.17 KiB) Zobrazeno 2743 x
IMG_20230102_192336.jpg
IMG_20230102_192336.jpg (216.85 KiB) Zobrazeno 2743 x

Re: kompozitný luk

Odeslal: 02 Led 2023, 21:11
od Kaša
:clap: nevidí se moc tyto luky s takoovou libráží .... hodně mě zajímá jejich výkony! :bom:

Na jaký nátah a jakými šípy máš v úmyslu střílet?

Díky :thumbup:

Re: kompozitný luk

Odeslal: 02 Led 2023, 21:21
od MarekT
Asi 27-28 palcov, šípy mám bambusové, ale chcel by som zohnať nejakú borovicu, alebo jaseň. Vždy som chcel takýto kompozit, ale teraz keď je hotový, netuším ako to mám natiahnuť :D Najsilnejší luk čo som ťahal bol 65 libier.

Re: kompozitný luk

Odeslal: 03 Led 2023, 01:08
od Kaša
Tak to vezmi za někým kdo s takovýma silama má zkušenost - pár od "nás" se jich najde! :badgrin: ;) :thumbup:

Re: kompozitný luk

Odeslal: 03 Led 2023, 13:50
od MarekT
Problém je že je krátky a dá sa strielať len palcom. Dnes sa mi ho podarilo natiahnuť na 29 palcov, na takú krátku vec celkom výkon. Bol nahriaty na 45C pred ťahaním.
IMG_20230103_111023.jpg
IMG_20230103_111023.jpg (398.95 KiB) Zobrazeno 2739 x
IMG_20230103_110747.jpg
IMG_20230103_110747.jpg (103.14 KiB) Zobrazeno 2739 x

Re: kompozitný luk

Odeslal: 03 Led 2023, 15:42
od woodan
ahoj, pekný luk, doslova monštrum :) Neprehnal si to ale s tou dĺžkou náťahu? Možno sa mi to zdá ale chytilo to dosť set. Ako dlho "zrel"?

Re: kompozitný luk

Odeslal: 03 Led 2023, 16:14
od Kaša
Proč nahřívat luk na 45st? Dotvrzoval jsi ho? :D
... nebo aby se líp natáhl? Nemůže to teplo spíš luku uškodit?
Díky

Re: kompozitný luk

Odeslal: 03 Led 2023, 17:24
od dav1dMldc
MarekT napsal:
02 Led 2023, 20:58
Tak tu je môj druhý turek, 110cm ntn, 100+ libier.
Veľká gratulácia, super!!! :clap: :thumbup:
Ak máš problém ho natiahnúť, ja ti ho testnem :D . Aj keď je pravda, že s prstami sa strieľa z tak krátkeho luku dosť zle :doubt: .
Ale inak rovnaká otázka ako Woodan. Náťah 27" by bol asi lepší. Moje kompozity nemajú žiaden set. Teda po zložení tetivy sú mierne ohnuté, ale po 24 hod. sa vrátia dokonca do mierne reflexného tvaru indukovaného šľachami. Sú ale dlhšie a tiež všetky zreli aspoň rok.
To nahrievanie tomu asi tiež moc nepomohlo. Prečo si ho nahrieval?

Re: kompozitný luk

Odeslal: 03 Led 2023, 20:27
od MarekT
Diky. Nakoniec má 105 libier na 28 palcov (27 od vnútra madla) a váha je 345g. Ak by som ho nechal dlhšie zrieť, tak by mal 115-120.

O nahrievaní luku pri tilerovaní písal Mustafa Kani (tiež píše o tom že posledný zárez na tiler. tyči je na 29 3/4 palca) a chcel som si to vyskúšať len zo zvedavosti. Dosť mi to uľahčilo prvotné napínanie, takže som nepotreboval žiadnu dosku, ani bow press, ale išlo to ľahko cez koleno. Tiež mi to pomohlo s odstránením vrtule z ramien, ktorá sa prejavila až pri vyššom náťahu.

Čo sa týka setu, tak to neviem posúdiť, neviem aký by mal byť ten správny priehyb na turkovi.
A luk v podstate nezrel. Možno dva-tri týždne od poslednej vrstvy. Bol to pre mňa od začiatku stratený prípad, pretože som nestihol správne zlepiť rohovinu a lepidlo mi príliš rýchlo zgelovatelo, tak sa mi zasa nechcelo čakať. Snáď si ten ďalší aj niečo pozreje :D .

Re: kompozitný luk

Odeslal: 04 Led 2023, 23:26
od dav1dMldc
105lb 28" je ešte v pohode, to bych dal :D . Váha myslím že je veľmi dobrá. Škoda, že si to tak uponáhľal, ďalšie nechaj aspoň 1/2 roka. Takto sa ti môže stať, že keď šľachy zrelaxujú sa zmení priehyb ramien a luk budeš musieť pretilerovať. Už sa mi to stalo... Každopádne pokračuj s výrobou :) .
Kani píše o nahrievaní celého luku? A pri napínaní tetivy? Lebo Karpowitz píše, že nahrievať treba akurát kasan, práve aby luk nedostal set.

Re: kompozitný luk

Odeslal: 05 Led 2023, 00:45
od MarekT
Tu je to hneď na začiatku. Luk sa nahreje, natiahne na tyč a nechá sa tak niekoľko hodín. Čomu celkom nerozumiem a to radšej ani nejdem skúšať. Ramená sa tiež nahrejú pred nasadením tepelikov. Tie ja dávam ako prvé, tu sa dávaju až po tilerovaní.
Screenshot_2023-01-04-23-27-00-024_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg
Screenshot_2023-01-04-23-27-00-024_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg (652.22 KiB) Zobrazeno 2711 x

Re: kompozitný luk

Odeslal: 05 Led 2023, 14:13
od woodan
a nespôsobilo ti práve to nahrievanie ramien ten set? Zahrievaš celé rameno alebo len spodnú časť alebo ako? Ja nemám so zahrievaním dobré skúsenosti, glej ma tendenciu sa pri vyššej teplote odlepovať.

Re: kompozitný luk

Odeslal: 05 Led 2023, 15:54
od MarekT
Jasné že teplo spôsobilo set a poriadny. Luk bol na konci tilerovania skoro napnutý aj bez tetivy :D. A nahrieval som celý luk, v bedni so žiarovkami.
Set je pri tomto spôsobe tilerovania želaný efekt.
Inak by material velmi trpel keď je luk dlhšiu dobu v plnom náťahu. Teplo zmäkčilo rohovinu a nahriatý glej umožnil kĺzanie vrstiev medzi sebou a luk mal asi 60 libier namiesto 105 v plnom náťahu. A ako sa píše v tom texte čo som pridal, luk treba na konci procesu opäť nahriať a stiahnuť späť do reflexu. Ja som ho ale nijak extrémne nesťahoval, lebo mierny set mi vyhovuje, kvôli stabilite a ľahšiemu napínaniu.

Re: kompozitný luk

Odeslal: 31 Led 2023, 01:31
od MarekT
Pustil som sa do dokončovania 1. turka z minulého roku. Kožu som nalepil otrasne a pomýlil som sa v meraní, tak sú tam zbytočné spoje. Pokúsim sa to nejako vyplniť a zakryť farbou.
Ďalší krok bude výroba dammarského laku.


1675119452187.jpg
1675119452187.jpg (453.68 KiB) Zobrazeno 2495 x
1675119452179.jpg
1675119452179.jpg (125.89 KiB) Zobrazeno 2495 x