Stránka 3 z 3
Re: Plátová zbroj 1420
Odeslal: 28 Kvě 2014, 16:03
od Divous
No jo, když já jí ale chci!

A nechci si pořizovat cleou zbroj, idea je taková, že bych jí napasoval na stávající, takže bych si mohl vybrat, kterou helmu si vezmu

Re: Plátová zbroj 1420
Odeslal: 02 Črv 2014, 09:25
od Barbar
Broďan napsal:MLuks napsal:..., že ramena budou vzadu stejná jako vepředu.
Aha, já myslel, že řešíš vzájemnou symetrii či asymetrii zadních stran nárameníků, tj. zda bude při pohledu zezadu levý nárameník vypadat jinak, než pravý.
Typické nárameníky italských plátových zbrojí jsou zepředu výrazně asymetrické, pravý je menší s vykrojením na dřevec a levý zvětšený, často se zesilovacím plátem.
Armet je obvyklou italskou přilbou k plné zbroji, ale ve Francii to mohl být šalíř a v jiných zemích jakýkoliv typ přilby, tj. rovněž i velké a malé bascinety. Alespoň tak se mi to jeví

.
Známá freska původně z hradu Romano di Pieve di Bono v severní Itálii (po r. 1440) zachycuje těžkooděnce v italských zbrojích s různými přilbami:
Její popis jsem zatím nečetl, ale jezdec v popředí má bascinet se psím hledím a na něm korunu (tj. asi král), jezdec za ním má lehčí zbroj bez plátových ramen a barbutu:

Dobrý den
Chtěl bych se skromně optat o kterou barbutu jde? Je jich tolik a člověk lec kdy zjistí že některé jsou navíc s dob Třeího věku Saurona tak abych měl pevný podklad..
Re: Plátová zbroj 1420
Odeslal: 09 Črv 2014, 15:58
od Broďan
Osobně se domnívám, že pokud nejde o nějakou zkomoleninu způsobenou autorem fresky, tak byla tato barbuta dole uzavřená a měla podobný průzor jako helma zbroje č. 8 na tomto obrázku:
Podobný dochovaný exemplář si nevybavuji. Barbut se dochovalo hodně a je tedy lepší vycházet z nějakého originálu, než z malby, která vše do určité míry zkresluje.
Re: Plátová zbroj 1420
Odeslal: 01 Srp 2014, 09:52
od MLuks
A jedeme dál...
Máte někdo zkušenost s drátěnými sabatony? Zajímá mě způsob jejich uchycení na klasickou obuv. Uvažoval jsem o pevném našití (komplikace s údržbou) či vícebodovém uvazování, ale to by asi vypadalo strašně. Navíc mi to komplikuje tenhle originál, kde jsou kroužky uchyceny k lýtku - tam mě napadla jedině bota integrovaná do zbroje, ale to by byly další komplikace s údržbou, jelikož očekávám, že se kroužky po kratší vycházce po bojišti zaflákají blátem. Nemluvě o tom, jak blbě by se to asi nasazovalo.

- chainmail_sabaton.jpg (39.07 KiB) Zobrazeno 7229 x
+rekonstrukce

- 10497091_655367714553207_4009806952762082563_o.jpg (146.21 KiB) Zobrazeno 7229 x
A aby to nevypadalo že jen tahám rozumy a k ničemu to není, tak zítra již jedu na zkoušku výše řešených ramen. Jak dopadly dám vědět hned jak budou kompletní (ve svém vláknu)

Re: Plátová zbroj 1420
Odeslal: 01 Srp 2014, 12:24
od axík
Re: Plátová zbroj 1420
Odeslal: 01 Srp 2014, 13:35
od MLuks
Ten vložený proužek je zajímavý, ale opět bych to musel přišívat po každé akci, abych mohl očistit a ošetřit boty i kroužky

Re: Plátová zbroj 1420
Odeslal: 01 Srp 2014, 18:18
od Ignac
[offtopic] Tak na kroužkový sabaton přišij suchý zip a budeš to mít skoro bez práce

[/offtopic]
Re: Plátová zbroj 1420
Odeslal: 02 Srp 2014, 15:32
od uzdil88
a tak nešlo by to přišít koženou šňůrkou? sice se to bude muset pořád přešívat ale nebude to tolik stehů. to mě jen tak napadlo nevím jak moc to je akceptovatelné z hist. hlediska