Stránka 3 z 4

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Odeslal: 13 Led 2009, 19:53
od Zdeslav
Ještě něco k té kráse: Lazebnice z Bible Václava IV., cca 1385-1395
Vašek měl myslím docela vkus ;)

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Odeslal: 25 Bře 2009, 18:54
od Mellorn
zdravím. tohle fórum jsem objevila díky tomu,že máme na libušíně "práci se psy",jak se v tématu o libušínu zmínila Dášenka,tak jsem sem zabrousila kvůliva oděvu..... Ale k věci.
nechtěla jsem zakládat nové téma,tak se zkusím zeptat tady. Existuje v pozdním středověku nějaká zmínka o tom,že by se dámy zbavovaly ochlupení na intimních i neintimních partiích? k tomu dotazu mě dovedla úvaha,jak různě se móda mění a v 80 letech 20století bychom se vyholénému podpaží a nohám možná smáli,kdežto dnes si málokterá žena "dovolí" býti zarostlá. :D dííky.

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Odeslal: 25 Bře 2009, 19:09
od Jirik
Mellorn napsal:Existuje v pozdním středověku nějaká zmínka o tom,že by se dámy zbavovaly ochlupení na intimních i neintimních partiích? k tomu dotazu mě dovedla úvaha,jak různě se móda mění a v 80 letech 20století bychom se vyholénému podpaží a nohám možná smáli,kdežto dnes si málokterá žena "dovolí" býti zarostlá. :D dííky.
Nedávno sme řešily něco podobného v rámci vystoupení tanců z Bruselského rukopisu, burgundy po roce 1470.
Na obrazech mají ženy nepřirozeně vysoké čelo - dle některých poznatků to vypadá že si vlasy na čele vytrhávaly .
Proč? Kdo ví, asi móda.

Bohužel ted si nevzpomenu z kterého zdroje tahle informace je.

Příklad:
Obrázek


Popravdě nepokusily sme se to u děvčat prosadit - máme svůj život rádi.

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Odeslal: 25 Bře 2009, 19:28
od Mellorn
taky jsem někde četla,že se vlasy nad čelem vytrhávaly.Osobně mi to přijde nehezké a hlavně to musí pekelně bolet. :x

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Odeslal: 26 Bře 2009, 00:00
od Siegfried
Mellorn napsal:taky jsem někde četla,že se vlasy nad čelem vytrhávaly.Osobně mi to přijde nehezké a hlavně to musí pekelně bolet. :x
Pokud je in nosit to co má paní na hlavě stejně jako různá zavití a pod., tak věz, že když ti z toho polezou kořínky vlasů tak to nebude hezké. Ostatně ženy jsou ochotné proto aby byly módní (tedy si myslí že krásné) dělat větší píčoviny... Podívej se co se sebou dělají za vraždy dneska a všem to přijde "normální" takže to musíš hodnotit úhlem doby, nikoliv dneška :)

P.S. Depilace nebolí?

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Odeslal: 26 Bře 2009, 00:23
od narvek
Já bych se dokonce dovolil tvrdit, že jí z toho vlasy lezou. Tesně nad uchem je tam blond barva na bílé kůži. Nebo mám špatně nastavené barvy na monitoru?

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Odeslal: 26 Bře 2009, 00:31
od Siegfried
narvek napsal:Já bych se dokonce dovolil tvrdit, že jí z toho vlasy lezou. Tesně nad uchem je tam blond barva na bílé kůži. Nebo mám špatně nastavené barvy na monitoru?
Možné to je, ale debata je o čele :)

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Odeslal: 26 Bře 2009, 00:37
od narvek
Já tím narážím na to trhání. Pokud by si trhala celé čele od vlasů, tak by asi vytrhala i ty "pejzy". Spíše se mi zdá, že má ten čepec položen těsně pod linii vlasů.

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Odeslal: 26 Bře 2009, 01:05
od Siegfried
Hmm samozřejmě to vysoké čelo může být stylizace obrazu, ale určitě není přirozeně vysoké. A myslím, že se o tom vytrhávání celkem v odborné lit. mluví jako o skutečnosti. Jinak po těch stranách to tak rušivé není, ale představ si kdyby jí to lezlo uprostřed čela.

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Odeslal: 26 Bře 2009, 07:32
od Mellorn
Siegfried napsal:
Mellorn napsal:taky jsem někde četla,že se vlasy nad čelem vytrhávaly.Osobně mi to přijde nehezké a hlavně to musí pekelně bolet. :x
Pokud je in nosit to co má paní na hlavě stejně jako různá zavití a pod., tak věz, že když ti z toho polezou kořínky vlasů tak to nebude hezké. Ostatně ženy jsou ochotné proto aby byly módní (tedy si myslí že krásné) dělat větší píčoviny... Podívej se co se sebou dělají za vraždy dneska a všem to přijde "normální" takže to musíš hodnotit úhlem doby, nikoliv dneška :)

P.S. Depilace nebolí?
nebolí,když používáš ty spávné pomůcky ;)

jinak souhlas.pokud to měla takhle vytrhané většina dam,nikdo se nad tím asi nijak nepozastavoval.a chlapi si zvykli. :lol: já si vždycky vzpomenu na příšerná 80.tá léta a obrovské hlavy s trvalou.a to je pouhých 20 let.
a ta depilace jinde než na hlavě? ví se o tom něco?

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Odeslal: 26 Bře 2009, 09:17
od Dášenka
SiG tutlá, ale nešel zmínku o holení už za křížovejch výprav, jinak Random naznačoval, že něco je v MoyenAge, ale já se pořád nedostala k tomu, abych to přečetla :cry:

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Odeslal: 26 Bře 2009, 09:46
od Siegfried
Mellorn napsal: a ta depilace jinde než na hlavě? ví se o tom něco?
Ve zkušenostech bojovníka od Usamy ibn Munkíze nevím tekda přesnou dataci ale něke kolem poloviny 12.stol.
Popisuje příběh co mu vyprávěl nějaký lazebník (muslim někde v arabii) že byl dole vyholen (působilo to dojmem že to je tam běžné) a že ho v lázni vidl nějaký frank a že se mu to moc líbilo a nechal se taky i svojí dámu :) Ale spíš to vypadá, že to v evropě podle reakce běžné nebylo.

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Odeslal: 26 Bře 2009, 13:16
od Random
Ano, požadavek na doložení depilace (u žen) registruji a snad se k tomu o víkendu dostanu - už je čtvrtek, yeah! :badgrin:

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Odeslal: 26 Bře 2009, 13:47
od Mellorn
našla jsem na netu o holení takovou zmínku,bohužel neodkazuje na žádnou historickou práci nebo pramen. :roll: Zmiňuje se samozřejmě o Egyptě a Řecku,ale mimo jiné......" Na francouzských šlechtických sídlech postavených v 13. až 17. století bývaly údajně zvláštní místnosti, kam se dvorní dámy uchylovaly, aby si vyholily pohlaví. V literatuře najdeme zmínky o francouzské módě, která tentokrát mužům u dvora přikazovala nemít na těle jediný chloupek. V pařížských lázních k těmto účelům sloužily dvořanům speciálně vyškolené lazebnice. Později móda hladkého těla upadala a vrátila se až v posledních desetiletích....."

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Odeslal: 26 Bře 2009, 15:07
od Maršálek
Hm, v tomhle pojetí mi to nezní věrohodně :badgrin:
Nicméně si vybavuji zmínky o tradiční depilaci Maurů na Iberském poloostrově, viz. přednáška Ing. Martiny Hřibové PhD o španělské módě 13. st. na Semináři historie odívání, Radim 2009.