Stránka 3 z 4

Re: kyrysy

Odeslal: 02 Říj 2010, 17:28
od Czernozub
Jojo, tohle už mi de facto říkal Siegfried ohledně tesáků. Oč mi jde- nevím tedy jaké byly tehdy ceny zbrojí a zbraní(kdosi mi říkal že za třicítky byl kabátec dražší než meč) v jednotlivých obdobích, ale bereme-li že to nebyla nejlevnější záležitost, tak by mě zajímalo na kolik tenhle proces dědění starších věcí(počítal bych ho tedy spíš v ranějších obdobích) fungoval. Jako, móda je hezká věc, ale logika velí že mám li vystrojit zemskou hotovost, a ve zbrojnici mám 50 let staré přilby, které jsou ale stále použitelné, tak je těm brancům prostě rozdám ať mají alespoň něco, že. U bohatších je to samozřejmě bez diskuze. Tím se nechci nijak zastávat oněch "dědiců" co se takhle vymlouvají, spíš by mě zajímalo na kolik se v té či oné době ty "typické" věci opravdu používali.

Re: kyrysy

Odeslal: 02 Říj 2010, 18:50
od Mac
Czernozub napsal:Jojo, tohle už mi de facto říkal Siegfried ohledně tesáků. Oč mi jde- nevím tedy jaké byly tehdy ceny zbrojí a zbraní(kdosi mi říkal že za třicítky byl kabátec dražší než meč) v jednotlivých obdobích, ale bereme-li že to nebyla nejlevnější záležitost, tak by mě zajímalo na kolik tenhle proces dědění starších věcí(počítal bych ho tedy spíš v ranějších obdobích) fungoval. Jako, móda je hezká věc, ale logika velí že mám li vystrojit zemskou hotovost, a ve zbrojnici mám 50 let staré přilby, které jsou ale stále použitelné, tak je těm brancům prostě rozdám ať mají alespoň něco, že. U bohatších je to samozřejmě bez diskuze. Tím se nechci nijak zastávat oněch "dědiců" co se takhle vymlouvají, spíš by mě zajímalo na kolik se v té či oné době ty "typické" věci opravdu používali.
Nedělal bych zase z těch lidí úplný chudáky, kteří dřeli bídu s nouzí a vystačili si s tím co jim "příroada nadělila")
Řekl bych že hodně lidí naše předky dost podceňuje a to ve všech směrech (viz. debata o šalíři, kde padla domněnka o tom, že plateník si sám kul týden přilbu z jednoho kusu).
Viděl bych to tak, že byla městská zbrojnice, kterou financovalo město. Ve městě žili lidé (platnéři, kováři, truhláři, někde byla pila, huť, buchar atd.,atd.atd). Tam pracovali lidé, kteří potřebovali práci, aby měli peníze k nákupu věcí nutných pro život a hlavně aby platili daně. Z daní se financovala již zmíněná zbrojnice a samozřejmně další výdaje města - no nebudu se v tom pitvát dál.. Prostě ti lidi nebyli neandrtálci, mělo vše spočítané, korupce , politika vychcaní úřednící jako dnes jen neměli Pc a elektřinu. To byl prostě koloběch jako dnes a zcela jistě nemalá finančí reserva padla právě na to aby město mělo kvalitní zbrojnici (asi stejně jako dneska město dbá na to aby mělo všude internet).
Staré věci se tavili na materiál, či da-li li se předělat, předělali se aby vyhovovali a musela se udalět nová ratiště, řemeny, přezky, nýty,atd. - no prostě hromada práce pro hromadu lidí (a kolotoč jede dál)))
Ovšem netvrdím, že ve zbrojnicích se nenacházeli "staré kusy",to ano, ale byli hodně hodně v zádu a osobně bych si tipnul že v tom množství byli dost v měnšině.
S profesionalizací (jak píše Broďan k námi dělané době) , kdy každý voják dbal o svoji výstroj sám,začali městské zbrojnice jít trochu stranou. Pak zase byl "bum" kdy se začali tvořit jednotky a specializovat se konkrtétní kusy ke konkrétní jednotce. Tam se zase jelo ve velkém a dodnes se proto dochovalo takové množství oproti třeba věcem z období lancknechtů.
Proto dle mého názoru nebylo možno vidět vybavení z různých období naráz tak jak se dneska mnozí domívají.
Ahoj M.

Re: kyrysy

Odeslal: 02 Říj 2010, 20:17
od Czernozub
Dobrá, souhlasím, možnost zastaralé výzbroje pomineme. Dík.

Re: kyrysy

Odeslal: 04 Říj 2010, 12:14
od axík
A plechové rukavice? To je v případě typického landsknechta téměř rušivý element, protože ty se u pěchoty nevyskytovaly prakticky vůbec (ani ty po dědovi :doubt: ). Proč tomu tak bylo nechápu zas až tak dobře, ale zřejmě nebyly rukavice pro boj to nejdůležitější.
Co se týká těch rukavic.
Moje doměnka je taková, že při boji píkou jsou celkem zbytečné. Při 5m délky na jakou se bojuje představují ruce příliš malý cíl na to, aby bylo potřeba ho zaplechovávat, narozdíl třeba od hrudi.
Když potom došlo na nějaké to kočkování na pobočky došlo-li k němu vůbec, tak klasickou pobočkou nás Lancošů je katzbalger. No a záštita ve tvaru ležatého S představuje celkem obstojnou ochranu proti seku.
Nehledě na fakt že při dochovaném množství originálů je jich celkem velké množsví vybavené jednoduchým košem s více úponky.

Kyrys

Odeslal: 01 Led 2011, 15:32
od Broďan
dave77 napsal:Jo Meček je šikula jen doufám že mě budete následovat 8) D.
Trvalo to dlouho, ale už taky mám :D.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Na kanely nezbyly jásátka, tak je kyrýsek hladký. Ale stejně jsem měl jako předlohu tento obr., takže to nevadí.
Obrázek

Helmu a límec mám z loňska, takže jsem komplet.
Dobrý kyrys znamená delší životnost v boji a tím i více pobitých švýcarů :doubt: ... kdyby jako někdo nevěděl, proč hodlám tahat při své nadváze a věku pár kilo železa navíc ;) .

Re: kyrysy

Odeslal: 01 Led 2011, 17:48
od Clary.Aldringen
Téééda, fakt pěknej :-) Sice mám taky kyrys od Maca, ale stejně ti ho budu závidět :-D

Re: kyrysy

Odeslal: 01 Led 2011, 19:22
od rehtu
moc pěkný :D

Re: kyrysy

Odeslal: 03 Led 2011, 17:59
od schwarzhelm
Spíš jestli tě nebude zpomalovat při obíhaní sestavy s ručnicí :D

Re: kyrysy

Odeslal: 03 Led 2011, 18:17
od Broďan
schwarzhelm napsal:Spíš jestli tě nebude zpomalovat při obíhaní sestavy s ručnicí :D
Hmm, jako bys nevěděl, že mne to s píkou baví víc, než s arkebuznou.
Ale je fakt, že minulou sezónu jsi na mnoha lancošských akcích nebyl :doubt: .

Re: kyrysy

Odeslal: 05 Led 2011, 15:59
od schwarzhelm
Mea Culpa, Mea Maxima Culpa :(

Snad bude letošek lepší.

BTW: Koho by to s píkou nebavilo, že :D

Re: kyrysy

Odeslal: 20 Dub 2011, 06:42
od Jakub Bejšovec
Zdravím, procházel jsem toto forum, ale nemohl jsem najít odpověď na moji otázku, tak se zeptám. Nedávno jsem narazil na tento kyrys http://www.outfit4events.com/kyrys-p-5605.html a chtěl jsem se zeptat, zda se něco podobného používalo ve 14. či 15. století. Konkrétně mi jde o to, zda se dá použít nevypouklý tvar kyrysu, ale obyčejný rovný tvar, co je vidět na obrázku. Předem děkuji za pomoc =)

Re: kyrysy

Odeslal: 20 Dub 2011, 08:53
od Gull
Na těchhle stránkách (outfit4events) bych radši inspiraci nehledal ;) Nevypouklý rovný tvar je bezpochyby paskvil...

Re: kyrysy

Odeslal: 20 Dub 2011, 09:18
od Siegfried
Jakub Bejšovec napsal:Zdravím, procházel jsem toto forum, ale nemohl jsem najít odpověď na moji otázku, tak se zeptám. Nedávno jsem narazil na tento kyrys http://www.outfit4events.com/kyrys-p-5605.html a chtěl jsem se zeptat, zda se něco podobného používalo ve 14. či 15. století. Konkrétně mi jde o to, zda se dá použít nevypouklý tvar kyrysu, ale obyčejný rovný tvar, co je vidět na obrázku. Předem děkuji za pomoc =)
Tvarove je to kus ohnutého plechu, který zjevně není vyroben postupem blízkým historickému. Takže tvarově špatně, asi jako by sis vystříhl kyrys ze sudu na vodu. Dále je to jen spodní část dvojdílného předního plechu, chybí tomu druhá - hrudní část. Takže takhle samostatně se to nenosilo, to je zase nepochopení některých vyobrazení. Tedy tudy cesta nevede. Podívej se třeba na níže uvedný odkaz projdi odkazy na muzea ať si uděláš představu co existovalo.
viewtopic.php?f=28&t=346

Re: kyrysy

Odeslal: 21 Dub 2011, 10:58
od Jakub Bejšovec
Děkuji moc. Jen mě zajímalo, zda to existovalo. Jinak vím jak takové kyrysy vypadaly, šlo mi jen o tento typ.

Re: kyrysy

Odeslal: 02 Zář 2012, 14:49
od mlynář
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zda landsknechti používali i nějaké jiné druhy zbrojí než samotný kyrys? jestli třeba mohli mít třeba i vycpávanici nebo brigantina.