Stránka 4 z 4

Re: Šalíř

Odeslal: 08 Led 2011, 20:16
od Broďan
Varpulis napsal:Na koľko pôvodný sa vám zdá byť ten malý kolíček na zabezpečenie visoru v polohe otvorenej ?
Jde čistě o mou spekulaci, ale mne se zdají být podpěrky hledí obou šalířů nepůvodní. Srovnávat to mohu ale pouze s opěrkami jednoho či dvou armetů, pár přileb přechodného typu (k límcové a burgundské přilbě) a pak mnoha renesančních přileb. Bohužel žádný jiný šalíř s podpěrkou hledí, než jsou ty dva zde uvedené, neznám.
K tomu podezření na nepůvodnost mne svádí umístění podpěrky pod nýtem držícím polstrování, protože nýty jsou často při restaurování nahrazovány či doplňovány novými. Podle délky podpěrek a pravděpodobného úhlu podepření si nejsem jistý, zda by vůbec bylo podepření hledí funkční. Ale jak píšu, je to jen moje spekulace ;) .
Podpěrky u renesančních přileb jsou více vpředu, tedy dále od nýtu, na kterém se hledí otáčí a také o něco níže. Některé mají na konci jakousi vidličku a některé zase ozuby, ale existovala určitě i jiná řešení.
Varpulis napsal:BtW: Celkom sa mi páči aj táto prilba:
Tohle je šalíř označovaný jako "Přilba cechu novoměstských řezníků", ale jinak normální pěkný šalíř s polovičním hledím. Asi nejkrásnější exempláře jsou od L. Helmschmieda v muzeu ve Vídni.

Re: Šalíř

Odeslal: 09 Led 2011, 03:10
od Amantius
Ďakujem za odpovede. Pravdepodobne pôjdem do tej pražskej prilby (Dík Václavovi). Ten podporný kolík vyzerá dosť diskutabilne, takže som od toho upustil.

Re: Šalíř

Odeslal: 17 Led 2011, 19:36
od kure
Nazdar oživím téma, pomalu se chystám na další (snad úspěšnější pokus o šalíř) tak se ptám nemáte náhodou někdo fotky tohot kousku z více stran než jenom zepředu?
http://www.flickr.com/photos/thoog/4455975936/

Re: Šalíř

Odeslal: 14 Kvě 2011, 12:50
od Svenbjörn
Zdravim, nemáte nahodou nejaké kvalitnejšie fotky (aj z inych pohľadov)tejto prilby? Alebo jej podobnej. Ani neviem z akého múzea to je.

Re: Šalíř

Odeslal: 29 Srp 2011, 07:47
od kure
Tak mám pocit že jsem anšel výherce soutěže od nejhnusnější šalíř :)
Obrázek

Re: Šalíř

Odeslal: 30 Bře 2013, 05:57
od urs
Ahoj,
nemáte někdo prosím nějaké fotky tohoto šalíře? https://picasaweb.google.com/Wacslaw/Mu ... 7275582786
Nějaké lepší které nebudou z nadhledu.