Stránka 42 z 79

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Odeslal: 06 Dub 2014, 12:05
od Honza F.
Ještě tam má známý 3 stromy a z těch mám také slíbeno. :-)
Ale je to savý prevít, ta osika. Když jsem tomu zatíral čela, cucalo to lak jak divé. Musel jsem to vzít 2x a skoro celá plechovka laku je v trapu. A to to možná budu muset dojít přetřít pro jistotu ještě jednou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Odeslal: 06 Dub 2014, 12:12
od dav1dMldc
Ja mám dva kubíky forštov :badgrin:

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Odeslal: 06 Dub 2014, 13:14
od Honza F.
Co je to foršt?

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Odeslal: 11 Dub 2014, 07:59
od Honza F.
Spíš pro zajímavost:
http://www.manchuarchery.org/arrows

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Odeslal: 11 Črv 2014, 14:19
od Honza F.
Po dlouhé době si dovoluji předložit Návod na výrobu šípů. Předem upozorňuji, že se nejedná o návod na LH výrobky ani o jediný a správný postup výroby šípů. Je to prostě jenom dokument o tom, jak dělám šípy já. :-)
Ke stažení předkládám tři verze s obrázky v různém rozlišení:
Verze s obrázky 75 dpi 3,86MB (spíše jenom pro počtení) http://ulozto.cz/x1JTnReW/navod-na-vyro ... -75dpi-pdf
Verze s obrázky 150 dpi 13,2MB http://ulozto.cz/xWeqSmKw/navod-na-vyro ... 150dpi-pdf
Verze s obrázky 300 dpi 43,7MB http://ulozto.cz/xEuJuc2G/navod-na-vyro ... 300dpi-pdf

Procházel jsem to několikrát, ale i tak se může stát, že tam budou nějaké ty pravopisné a možná i obsahové chyby. Pokud na ně budete chtít upozornit, pište mi prosím SZ, ať to tu neplevelíme.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Odeslal: 12 Črv 2014, 17:44
od markus
Honzo, to je perfektný článok. Je to nielen podrobné, prehľadné, systematické, samozrejme poučné, ale aj vtipné. Jeden z najlepších článkov na tomto fóre :clap: Máš, ako sa hovorí, dar pera !

Hádam bude k veci aj moja praktická poznámka. Rohovinové vložky robím rovnako aj ja z natur rohov, všelijako pokrútených. Pôvodne som to robil tak, ako Honza. Teraz si prácu uľahčujem tým, že roh rozrežem na polovice alebo štvrtiny dĺžky niečo cez 5 cm, nahrejem a nechám vychladnúť stlačené medzi dvomi hranolmi do roviny. Rohovina sa rovná ľahko, stačí trochu nahriať a po vychladnutí drží tvar. Rozrezaním týchto polotovarov sa dostanú hneď plátky. Tie je spravidla potrebné trochu orašpľovať a robím to tak, že si ich na "stojáka" upnem do zveráku; keďže ich mám narezané dlhšie, do zveráku vložím časť, ktorá presahuje potrebnú dĺžku vložky. Potom rašpľou zúžim na potrebnú hrúbku z jednej a druhej strany, pričom tlačím rukou proti tlaku rašple, aby sa vložka neprehýbala alebo nezlomila. Ak je potrebné, ešte potom prípadne prejdem s vložkou na plocho po rašpli. Vložku už potom nijako nebrúsim, ale rovno vlepím do drážky; vo výsledku nevidieť stopy po rašpli.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Odeslal: 13 Črv 2014, 09:46
od Honza F.
Děkuju za pochvalu Marku.

Ještě jsem si vzpomněl na jednu věc. Jak jsme na Jarním střílení debatovali o všem možném, zmínil jsem se o nálezu starého šípu a zbytků luků v tajícím ledovci v Norsku. Tady je článeček i s obrázky:
http://sciencenordic.com/glacier-reveal ... -age-arrow

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Odeslal: 16 Črv 2014, 14:25
od Kaša
Velký respekt Honzo, vynikající práce! :clap:
Jenom bych měl jednu připomínku, ... myslím že délka vyztužující destičky není přesně stanovena, většinou píšou " approximately 2” ...",
což neurčuje limit, spíše doporučuje.

Kaša

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Odeslal: 18 Črv 2014, 13:33
od Honza F.
Díky za pochvalu Kašíku. Jinak máš samozřejmě pravdu, ty 2" na rohovou výztuž je doporučená délka. Pokud budu dělat nějakou úpravu, tak to opravím.
Tím se nabízí otázka: jak krátká by ta rohovinová výztuž mohla být, aby ještě plnila svoji funkci?

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Odeslal: 24 Črv 2014, 11:19
od lasky

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Odeslal: 08 Črc 2014, 09:04
od markus
Ahoj,

mal by som otázku na autora. Mám bodkin dlhý 6 cm, dĺžka tulajky 3 cm. Je to bodkin vhodný na Welsh class šíp ?

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Odeslal: 08 Črc 2014, 15:15
od hawkwind
Jestli je to na mě - bodkin je široký pojem, na náčrtku k šípu je přesně typ bodkinu který to má být.

"All arrows are to be armed with a recognised Museum of London Type 10 short bodkin profile".


http://www.theenglishwarbowsociety.com/ ... arrow.html

J.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Odeslal: 08 Črc 2014, 16:03
od markus
Podľa náčrtu by to zodpovedalo. Pomer špička hrotu - dĺžka tulajky zhruba rovnaký. Pýtam sa ale preto, pretože v preklade pravidiel WELSH CLASS, čo robil Kaša je, že dĺžka šípu sa meria ku krčku hrotu a špička hrotu nesmie presahovať 2,54 cm za tento bod. Z toho mi vyplýva, že som s 3 cm za tento limit. Keď ale pozerám originálny dokument, tak sa mi to nezdá a pravdu povediac tejto pasáži nerozumiem "...,with a maximum 3/4´´ ...". Dík za odpoveď.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Odeslal: 08 Črc 2014, 16:12
od hawkwind
Protože se nechá udělat šíp který nemá stažený krček a někteří chytráci by mohli přetahovat overdraw přes železo jen aby vyhráli. Pravidlo které vzniklo po tom co to někoho v EWBS napadlo pro jinou třídu. (Už nejsou členy).

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Odeslal: 08 Črc 2014, 16:25
od markus
Tomu rozumiem, že pravidlá sa nemajú obchádzať. Ide mi ale o to, či môžem použiť hrot s dĺžkou tulajky 3 cm a s dĺžkou špičky 3 cm s tým, že samozrejme dodržím maximálnu predpísanú dĺžku šípu od konca zárezu po krčok tulajky, t.j. 30´´.