Stránka 43 z 44

Re: Kuše

Odeslal: 26 Dub 2020, 13:46
od dav1dMldc
Vďaka, záleží od vkusu. Ja mám radšej trochu farebnejšie :) . To zospodu je paroh, nie kosť. Ako som sa snažil už naznačiť, je to vzpera, aby sa ten výrez na páku nezatváral, kvôli uvoľňovaniu pnutia v dreve. Tá páka má doraz vpredu, keby tam nie tá vzpera by stejne nižšie nešla. S tým je práve potreba sa trochu pohrať a nie to len "vybúchať" dlátom.
Budem testovať...

Re: Kuše

Odeslal: 26 Dub 2020, 18:34
od legolas380
aha. cital som doslednejsie a pochopil som. zaujimavy problem. moc sa kusiam nevenujem. spravil som len 2 drevene. jednu kolikovu-ta sa mi moc nepodarila. a druhu cinsku opakovacku. tu si mozno pamatas z beckova

Re: Kuše

Odeslal: 27 Dub 2020, 21:07
od dav1dMldc
Dnes som kušu testoval cez chrono. Výsledky:
- šíp 38g: 46.0 m/s (Kin. energia Ek = 40.2J)
- šíp 45g: 43.7 m/s (Ek = 43.0J)
- šíp 65g: 38.8 m/s (Ek = 48.9J)
Hodnoty sú priemer z 5 výstrelov s presnosťou +-0.5m/s. Oproti predošlej 260lb kuši táto strieľa pomalšie. Dôvod je zrejme kratší efektívny náťah ("power stroke"), tu presne 7", na tej predošlej je 8". Tiež tá predošlá má luk lepený s tisom. Pocitovo to strieľa aj tak hodne pekne.
Krátke video zo strieľania:
https://photos.google.com/share/AF1QipN ... ZBTU9QQTVB

Re: Kuše

Odeslal: 08 Kvě 2020, 22:22
od lasky
However in Polish I deeply recommend this book. Contains much more historic sources than the Armbrust especially middle and eastern european, omitted by Harmuth I hope because of difficult access.

Re: Kuše

Odeslal: 20 Črv 2020, 21:45
od lasky
https://sk.pinterest.com/andrejpfeiffer ... ffelholtz/ Handschrift Codex Löffelholtz obrazky kusi, hodim to aj sem, nech si to niekto casom najde.

Re: Kuše

Odeslal: 13 Srp 2020, 21:11
od dav1dMldc
Pridávam novú kušu so svojej dielne. Ide o rekonštrukciu kuše z 13-14. st. ako už jednu mám, iba "luxusnejšiu". U tejto som trocha viacej vychytal detaily.
Luk je dlhý 110cm celkovo, má cca 225lb a je to self Taliansky tis. Zárezy sú spevnené šľachou. Stredový rozmer je cca 52x30mm a náťah od brucha 29.5cm. Skúšal som ho kvôli bezpečnosti opakovane až na 32-33cm, ale ten ohyb už bol brutálny :crazy:
Pažba je morený mramorovaný hloh. Moridlo som si varil svoje a celkom dobre som trafil odtieň :D . Drážka na šípku je ťavia kosť, parohový orech a predná výstuž lôžka, okolo orecha a osky páky je rohovinová intarzia. So spodku som pridal intarziu z kosti (nie paroh, mal som akurát kus kosti, tak som použil ten). Pažba sa na konci rozširuje, čo som videl na niekoľkých dobových kresbách a niektorých starších hradobných kušiach. V najužšom mieste je drevorezba, ktorá definuje rúčku, tým pádom človek drží kušu stále za to isté miesto a nemení sa mu námer. Analogická je na hradobnej kuši z Zurichu (viď die Hornbogenarmbrust). Síce nie je navonok poznať, no spúšťová páka má vpredu vložený a navarený kus tvrdej ocele proti oteru.
Strieľal som iba pár krát, ale nemeral som rýchlosti ani dostrel, nebol čas ani vhodné strelivo.
Celkovo si myslím, že kuša sa podarila. Môžete posúdiť samy:

Foto: https://photos.google.com/share/AF1QipN ... ZBTU9QQTVB
IMG_20200812_174059.resized.jpg
IMG_20200812_174059.resized.jpg (439.16 KiB) Zobrazeno 7262 x
Ešte obrázok anglickej kuše z Mathewa Parisa 1250-1259 (všimnite ten rozšírený koniec pažby a self tisový luk):
english crossbow from Mathew Paris manuscript, british library, 1250-1259.jpg
english crossbow from Mathew Paris manuscript, british library, 1250-1259.jpg (46.7 KiB) Zobrazeno 7262 x

Re: Kuše

Odeslal: 28 Srp 2020, 17:57
od dav1dMldc
Našiel som jeden veľmi zaujímavý exemplár hradobnej kuše na ktorý ma upozornil Jiljovský. Nachádza sa vo Švajčiarskom Solothurne:
http://sammlungmaz.so.ch/eMuseumPlus?se ... &sp=T&sp=0

A pár obrázkov:
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 1.jpeg
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 1.jpeg (47.51 KiB) Zobrazeno 7084 x
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 2.jpeg
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 2.jpeg (106.57 KiB) Zobrazeno 7084 x
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 3.jpeg
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 3.jpeg (511.22 KiB) Zobrazeno 7084 x
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 4.jpeg
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 4.jpeg (240.39 KiB) Zobrazeno 7084 x
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 6.jpeg
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 6.jpeg (210.01 KiB) Zobrazeno 7084 x
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 8.jpeg
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 8.jpeg (325.71 KiB) Zobrazeno 7084 x
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 9.jpeg
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 9.jpeg (408.47 KiB) Zobrazeno 7084 x
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 10.jpeg
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 10.jpeg (359.19 KiB) Zobrazeno 7084 x
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 11.jpeg
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 11.jpeg (46.15 KiB) Zobrazeno 7084 x
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 13.jpeg
Wallarmbrust aus Solothurn, Schweiz, 15 jh, l 128cm, b 114cm 13.jpeg (310.92 KiB) Zobrazeno 7084 x

Re: Kuše

Odeslal: 23 Lis 2020, 08:23
od lasky

Re: Kuše

Odeslal: 28 Led 2021, 20:21
od dav1dMldc
Pár nových šipiek do kuše. Tyčka hrab a dub, letky drevo (hrab) a surová koža. Čierne sú lakovaná surová koža.
Kuté hroty robil Lasky, blunty som robil ja.

Fotky tu:
https://photos.google.com/share/AF1QipO ... NlclRlVzR3
P1256214.JPG
P1256214.JPG (456.2 KiB) Zobrazeno 5921 x

Re: Kuše

Odeslal: 28 Led 2021, 20:32
od Kaša
:thumbup: :clap:

Re: Kuše

Odeslal: 03 Ún 2021, 10:58
od Zelenáč
Úchvatné šipky. To prohnutí letek je na obou stranách stejné ( myslím tím jako šroubovice)?

Re: Kuše

Odeslal: 04 Ún 2021, 13:08
od dav1dMldc
Vďaka :) .
Prehnutie oboch letiek je rovnaké. Na vypuklej strane vzniká v dôsledku zhustenia prúdnic podtlak (rovnako ako u krídla lietadla), ktorý vytvorí dvojicu síl. Šipka začne rotovať a drží smer. Tento spôsob sa používal aj na (niektorých) gotických šipkách.

Re: Kuše

Odeslal: 11 Ún 2021, 14:54
od Přibík
Super prace ty sipky! delas to rucne nejaky dlatkem nebo nozem? nebo pouzivas frezku?

Re: Kuše

Odeslal: 13 Ún 2021, 19:38
od dav1dMldc
Dík, na drážky používam malú frézku. Nakreslím čiaru podľa šablóny a potom vyrežem podľa nej frézkou. Zatiaľ na to nemám žiadne spešl udelátko.

Re: Kuše

Odeslal: 26 Ún 2021, 11:52
od dav1dMldc
Jeden zaujímavý nález zo Švédska. Tisový luk na kušu. Dĺžka 105.5cm, šírka 7.2cm a hrúbka 2cm (asi v strede ramena?). Netradičné je odsadenie na pažbu. Zaujímala by ma efektivita tohto luku, pretože nie je spravený zrovna najlepšie... A tiež je hodne hrubo opracovaný, ako by ho niekto vysekal sekerou za hodinu.
Otázkou je, či to je luk regulárnej armádnej kuše alebo amatérsky vyrobený kus na loveckú kušu ako sa používali na lov veľrýb a pod. :?: Prikláňal by som sa skôr k druhej možnosti...

Museum:
https://historiska.se/upptack-historien ... st-av-tra/
Yew crossbow prod, Sweden 1.jpeg
Yew crossbow prod, Sweden 1.jpeg (254.65 KiB) Zobrazeno 5644 x
Yew crossbow prod, Sweden 2.jpeg
Yew crossbow prod, Sweden 2.jpeg (261.18 KiB) Zobrazeno 5644 x
Yew crossbow prod, Sweden 3.jpeg
Yew crossbow prod, Sweden 3.jpeg (280.12 KiB) Zobrazeno 5644 x