Stránka 45 z 115

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Odeslal: 01 Led 2015, 21:17
od markus
Ahojte, všetko dobré v novom roku !

Mal by som otázku. Teraz, ako mrzne ( u nás tak - 5 až - 8 C ), je nejaké riziko v súvislosti s tilerovaním ? V dielni nemám kúrenie, takže tam môže byť tiež pod nulou. Tis je jasný, ale včera mi pozdĺžne praskol svíb na asi 5 cm tesne za stredom. Najprv to zapraskalo na 21´´, ale nevidel som žiadnu prasklinu. Potom som to dal na tiler ešte asi dvakrát a na tretí krát to zapraskalo opäť na 25´´ a vtedy som objavil tú prasklinu. Je pravda, že je to práve na mieste, kde má drevo charakter, je tam reflexná vlna. Na 18´´ to malo okolo 50 kg. Druhá s tým súvisiaca otázka je, či pokračovať s týmto kusom ďalej. Prasklinu som zalial sekundovým lepidlom, plánujem tam nalepiť kus plátna a mimo tohto miesta luk zoslabiť. Drevo je tuhé, na tú silu subtílne ( stred 38 mm x 32,5 mm ).

Pýtam sa aj preto, pretože jemné praskanie som zaregistroval aj u ďalších rozrobených lukov, tentoraz z drieňu, zatiaľ bez viditeľných defektov.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Odeslal: 02 Led 2015, 12:29
od Kaša
Myslím že tilerovat luk při teplotě pod nulou je velký hazard. Už i střílení když je blízko nule (speciálně s tisákem) je riziko.
Nemáš nějaké přenosné topení které tam před prací v dílně šoupneš a budeš tam mít aspoň 5-10°C?

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Odeslal: 03 Led 2015, 22:30
od earendil
Ahoj, chci se zeptat, jak měříte hustotu dřeva tím, že koukáte jak plave ...
Zkusil jsem si to u kousků dřev ze kterých budu dělat luky a přišlo mi to dost nepřesné. Například mě velmi mátla kapilární elevace atd.

Tak jsem vzal kalkulačku, kuchyňskou váhu, metr a kousky dřeva, změřil je, spočítal jejich objemy, zvážil je a z toho vypočítal hustotu. Přišlo mi to daleko přesnější, a to i když máte nepříliš souměrný kus dřeva, stačí trošku znát geometrii.

Je v tom nějaký háček, nebo proč tu všichni používají test vodou? Díky

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Odeslal: 04 Led 2015, 12:24
od Raďas
No, já myslím že to s tím zjišťováním hustoty dřeva není tak horký. Myslím že většina lidí po nějakým čase pozná dobrý dřevo na luk bez zjišťování SG. Navíc ne vždy podle hustoty poznáš jestli je dřevo dobrý. Lepší je vnímat tuhost v ohybu. Třeba většina tisů u nás by měla podle váhy hustotu super, ale na luku se to chová jako guma. Taky mám jeden takovej, rozměry a váha luku jsou jako na 150 liber a má s bídou 80. Je to pomalý.
Já to třeba zkoušel jenom jednou a to dřevo sem nakonec nepoužil, když sem do něj říznul pořízem, bylo mi hned jasný že nebude k ničemu.
Jinak si taky myslím že to změření a zvážení je přesnější.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Odeslal: 04 Led 2015, 14:42
od earendil
Raďas napsal:No, já myslím že to s tím zjišťováním hustoty dřeva není tak horký. Myslím že většina lidí po nějakým čase pozná dobrý dřevo na luk bez zjišťování SG. Navíc ne vždy podle hustoty poznáš jestli je dřevo dobrý. Lepší je vnímat tuhost v ohybu. Třeba většina tisů u nás by měla podle váhy hustotu super, ale na luku se to chová jako guma.
Jo, u toho tisu jsem tak nějak pochopil jak to chodí .. Ale stejně si chci někdy alespoň jeden udělat, i když to bude gumák ;)
Přesto, třeba u jasanu tady lukaři spoléhají na hustotu a dřevo se podle toho chová.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Odeslal: 24 Bře 2015, 00:40
od Tauru
Zdravím chtěl bych požádat o radu. Začínám s lukostřelbou a moc se neorientuji ve výrobcích luku. Je mě jedno z jakého je materiálu ale mam rád tradiční jednoduchý styl. Přemýšlel jsem o koupě tohohle luku ale raději jsem píšu abych si nechal poradit.
http://www.lucistnice.cz/luky/reflexni- ... frames]/0/

Přemýšlel jsem o 35-40 a vice lib luku.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Odeslal: 24 Bře 2015, 20:25
od lasky
tauru. tu su ludia ktory rozumeju drevu.. a z neho vystruhaju drevenne luky.. s tym ze ci to je dobre si tu zle.. osobne by som si púrecital toto ak si necital..http://blog.lucistnice.cz/jak-vybrat-luk-2/alebo ak chces luk co nieje celodrevenny tak chod na lukostrelec.cz..

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Odeslal: 25 Bře 2015, 14:57
od Tauru
Aha já jenom, že jsem psal na History na FB a mě odkázali sem ať se zeptám. Jsem chtěl hlavně nějak probrat jaký jsou třeba výhody a nevýhody celodřevěných luku a podobně.

Ještě maličkost kovu teď hroty a nevím jestli to mám správně a celkove bych si chtěl vyrábět šípy sám mohl by si mě prosím tě někam odkázat na nějaké stránky (forum) kde získám nějaký informace dík. :)

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Odeslal: 25 Bře 2015, 16:04
od Matej Kukučka
Tauru napsal:Ještě maličkost kovu teď hroty a nevím jestli to mám správně a celkove bych si chtěl vyrábět šípy sám mohl by si mě prosím tě někam odkázat na nějaké stránky (forum) kde získám nějaký informace dík. :)
Napr. toto forum? Citat si skusal? Celkom to pomaha... :D

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Odeslal: 26 Bře 2015, 09:04
od seifgard
Tauru napsal:Aha já jenom, že jsem psal na History na FB a mě odkázali sem ať se zeptám. Jsem chtěl hlavně nějak probrat jaký jsou třeba výhody a nevýhody celodřevěných luku a podobně.

Ještě maličkost kovu teď hroty a nevím jestli to mám správně a celkove bych si chtěl vyrábět šípy sám mohl by si mě prosím tě někam odkázat na nějaké stránky (forum) kde získám nějaký informace dík. :)
kování hrotů :violent1: třeba tady http://www.lukostrelec.cz/modules.php?n ... cle&sid=68, ale jinak: hledej šmudlo. Tohle fórum je toho plný.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Odeslal: 27 Bře 2015, 15:35
od Honza F.
Pro Tauru.
Dlouho jsem přemýšlel, co ti sem napsat, tak snad to bude dostatečně srozumitelné. :D
Ten luk, co jsi odkázal, je s laminátem a s takovými my tady nestřílíme. Ani netuším, jestli tady někdo z toho obchodu takový má, aby ti mohl zasvěceně říci, jestli kvalita odpovídá ceně. Stává se ale, že levnější výrobci hřeší na vlastnosti laminátu a výrobek nebývá tak kvalitně zpracován, jak by si zasloužil. To je třeba mít na paměti.
Navíc kupovat luk takhle přes internet je dost ošidné, protože nemáš možnost si ho osahat, prohlédnout, vyzkoušet sílu, jak se chová při výstřelu, jak je tilerovaný atd. Něco jiného je, když kupuješ od renomovaného výrobce, se kterým už nějakou zkušenost máš. Ideální je zajít se podívat na nějaký turnaj, okouknout čím kdo střílí, poptat se na výrobce, prohlédnout si nářadí, poprosit o vyzkoušení atd.

Celodřeva mají jednu velice specifickou vlastnost - každý luk je unikát. Ostatně to samé platí v podstatě i o dřevěných šípech. :D Výhodou je, že 40 liberní luk si můžeš snadno vyrobit sám, třeba z jasanu nebo akátu. Stačí ti na to základní nářadí.
Na lepený luk s laminátem už potřebuješ lepidlo, svěrky a zkušenosti.
Co se týká šípů, ve vláknu o šípech a doplňcích jsem dával můj návod na výrobu. Kování hrotů tam není, protože hroty kupuji, ale pokud se budeš chtít zeptat na něco z výroby šípů, velice rád ti poradím.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Odeslal: 24 Dub 2015, 11:18
od lasky
Ťažia v ochrannom pásme Národnej prírodnej rezervácie Becherovská tisina.

Národná prírodná rezervácia Becherovská tisina bola vyhlásená na rozlohe 24,13 hektára v roku 1954.Dôvodom bola ochrana najväčšieho pôvodného výskytu chráneného tisu obyčajného (Taxus baccata) vo flyšovej oblasti Karpát.

Štátne lesy ťažia neoznačené stromy, v ochrannom pásme, stromy nádherné a veľmi staré. Päť a pol metra v obvode!

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Odeslal: 24 Dub 2015, 11:35
od markus
No ale toto nie sú tisy, to sú podľa všetkého buky.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Odeslal: 24 Dub 2015, 11:36
od markus
... a choré podľa všetkého ...

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Odeslal: 24 Dub 2015, 12:56
od lasky
som len citoval co som nasiel na nete.. ale aj tak ak tam davaju dole aj tisy .. bolo by dobre sa tam dostat..skoda ho do polien.