Stránka 6 z 8

Re: zapalne hroty

Odeslal: 06 Kvě 2014, 12:06
od lasky

Re: zapalne hroty

Odeslal: 06 Kvě 2014, 18:03
od dav1dMldc
To ako v nejakom horore, nič nevidno blikne svetlo a objaví sa vrah s lukom :D

Re: zapalne hroty

Odeslal: 08 Srp 2014, 08:22
od Honza F.
Konečně jsem sehnal dehet, takže test zápalné směsi č.3.
Kombinace terpentýnového oleje, borového dehtu, jemně drcené smůly, síry a konopí. Poměr víceméně od oka. Nejdřív jsem smíchal obě tekuté složky zhruba 1:1, pak jsem přidával smůlu a síru, dokud směs nezískala hustotu čerstvého medu. Pak jsem ji napatlal na smotek konopí.
Směs sice hoří (a čoudí) hezky, ale pro zápalný šíp vhodná nebude, protože jak už předeslal Melkel, nejspíš ji zhasí výmet (video jsem natočil, ale nahrát na web se mi ho zatím nepodařilo).

Vzhledem k tomu, že původní text uvádí, že směs lze použít na snadné zapálení obléhacích strojů, napadlo mne, jestli to není recept na směs, která se lila (nebo vrhala ve džbánech) z hradeb na dobývací stroje (želvy, věže, ochranné kryty při podkopávání hradeb) a následně zapalovala třeba hozenými pochodněmi nebo zápalnými šípy s jinou směsí.

Re: zapalne hroty

Odeslal: 08 Srp 2014, 10:53
od lasky
mozno by sme mohli skusit zapalit tu zmes zapalnym sipom

Re: zapalne hroty

Odeslal: 08 Srp 2014, 11:09
od melkel
Nevím, jestli máte dokument od Hectora Cola. http://www.evado.co.uk/Hector%20Cole/PDFs/firearrow.pdf
Popisuje tam přímo recept, kde je vnější vrstva z té směsi s dehtem, a vnitřní podobná jako jsem dělal já.

Re: zapalne hroty

Odeslal: 08 Srp 2014, 12:18
od Honza F.
Ten dokument neznám, ale takovéhle složení bylo popsané na zápalném šípu do děla v muzeu Mary Rose. Pája ho má dokonce na fotce:
http://divokasvine.rajce.idnes.cz/Angli ... 230242.jpg
Ten jsem měl v plánu vyzkoušet jako další. :D

Re: zapalne hroty

Odeslal: 23 Zář 2014, 21:12
od lasky
subor v pdfku sem asi nedam? mam nieco k ohnivym hrotom

Re: zapalne hroty

Odeslal: 24 Zář 2014, 14:23
od Honza F.
Lasky, leda to nahrát třeba na ulozto.cz a sem pak postnout pouze odkaz.

Re: zapalne hroty

Odeslal: 24 Zář 2014, 18:18
od lasky
Mam pokazene pc a fungujem len v telefone. Honza nahraj to plis myslim to pdfko co som ti poslal

Re: zapalne hroty

Odeslal: 25 Zář 2014, 12:24
od Honza F.

Re: zapalne hroty

Odeslal: 30 Lis 2014, 11:42
od Honza F.
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Vzácná dehtová kopí, datována na 16-17 stol. (německy: Pechlanzen) ze zbrojnice v Emdenu.
Dehtová hmota se nejprve zapálila a kopí bylo hozeno nebo vystřeleno katapultem na šindelové střechy obléhaného města. Hrot uvízl ve dřevě a hořící dehet se rozstříkl okolo.
Dřevěný talířek v dolní části měl směrovat stříkanec přímo na střechu.
celková délka 2,25 m
průměr talířku 21cm
hmotnost 3,2 kg

Obrázek
Dvě zápalné šipky do kuše z muzea Kaiserburg

Obojí převzato z http://www.vikingsword.com/vb/

Re: zapalne hroty

Odeslal: 05 Pro 2014, 23:45
od lasky
neviem to tam najst.... :(

Re: zapalne hroty

Odeslal: 08 Pro 2014, 07:47
od Honza F.

Re: zapalne hroty

Odeslal: 16 Říj 2015, 16:53
od lasky

Re: zapalne hroty

Odeslal: 17 Říj 2015, 13:52
od lasky
http://www.themcs.org/weaponry/crossbows/crossbows.htm a jeden nas... teda vas....Fire bolt, crossbow bolt from Prague 1430-60, Vienna Armoury, Austria.