Stránka 6 z 7

Re: Vrakoviště

Odeslal: 10 Kvě 2018, 17:32
od dav1dMldc
Imho si už zaslúžil ísť do dôchodku :) . Po oprave som ho celkom skrátil, pravdepodobne mu to tiež pomohlo.

Re: Vrakoviště

Odeslal: 10 Kvě 2018, 20:34
od blue
Lasky, jsi umelec. Me se nikdy nepovedlo takhle luk nasekat na kousky :o

Re: Vrakoviště

Odeslal: 10 Kvě 2018, 20:46
od Kaša
Takle se Blue tisy rozlétají/vybuchují bežně. :bom:

Re: Vrakoviště

Odeslal: 11 Kvě 2018, 07:38
od blue
Moje ne, mam v zaloze dve luciste na kusi :D

Re: Vrakoviště

Odeslal: 23 Lis 2020, 19:21
od dav1dMldc
A aby som tu len nefrajeril s novými lukmi v galérií, tak sa s vami podelím o svoje draho zaplatené skúsenosti. Doslova...

Mal som hotový nový luk z talianského tisu, 130-135lb 32". Veľmi pekné hrbaté drevo, hodne tuhé a rýchle. Luk strieľal parádne. Osudným sa mu stali bočné zárezy a vyššia libráž. Uzol na spodnom rameni utrhol špicu. Drážka vypilovaná ďalej do rohoviny a tenší končík spôsobili, že drevo vnútri prasklo a vytrhlo sa z pod rohoviny. Predný letokruh je neporušený a je pekne vidieť kde vznikol problém. Ak by mal luk končíky ako robím, zrejme by nebol problém...
Inak luk mal 209cm ntn a v strede 41x35mm - podobné rozmery MR luku "B" v knihe "The Secrets of English Warbow" od H. Soara.
IMG_20201103_141727.jpg
IMG_20201103_141727.jpg (187.35 KiB) Zobrazeno 5882 x
IMG_20201103_141713.jpg
IMG_20201103_141713.jpg (340.55 KiB) Zobrazeno 5882 x
IMG_20201103_142028.jpg
IMG_20201103_142028.jpg (278.04 KiB) Zobrazeno 5882 x
IMG_20201103_141701.jpg
IMG_20201103_141701.jpg (370.52 KiB) Zobrazeno 5882 x
IMG_20201103_141706.jpg
IMG_20201103_141706.jpg (346.43 KiB) Zobrazeno 5882 x
Ďalšia hromada triesok je hlohový luk. Chcel som hloh otestovať, tak že spravím luk pre seba, cca 120lb 30". Praskol pri 28-29" v mieste, kde bolo drevo pôvodne pomerne dosť vyhnuté do boku a ktoré som preto zrovnal v pare. Ťažko povedať, či rovnanie bol ten problém. Drevo mi prišlo na svoju váhu dosť tuhé, luk mal odhadom +130lb pri váhe okolo 1060g. Ale tiež mi prišlo také suché a krehké, niečo ako baza a občas aj tis. Mám z hlohu ešte dve pekné tyče, tak ho skúsim.
IMG_20201120_122525.jpg
IMG_20201120_122525.jpg (371.34 KiB) Zobrazeno 5882 x
IMG_20201120_122551.jpg
IMG_20201120_122551.jpg (191.12 KiB) Zobrazeno 5882 x
IMG_20201120_122540.jpg
IMG_20201120_122540.jpg (257.19 KiB) Zobrazeno 5882 x

Re: Vrakoviště

Odeslal: 24 Lis 2020, 17:15
od Kaša
Škoda takových luků, ale to se holt stává. :cry:

Zlomil se tisák někdy teď .... nemohlo to být taky nízkou teplotou?

A na lomu toho hlohu to opravdu vypadá na dost "křehký" lom ....

Re: Vrakoviště

Odeslal: 25 Lis 2020, 14:15
od dav1dMldc
Stáva... Ja som s tým zmierený, len aby boli aj lukostrelci / kupujúci :badgrin:
Ten tis sa zlomil keď bolo cca 12st. Teploty nad 10st. mám overené, že fungujú. Na druhú stranu, teploty pod 5st. mám overené, že nefungujú. Medzi 5-10st. záleží.
Hloh ešte otestujem.
Ale inak som sa opäť presvedčil, že luky nad 120lb sa už veľmi kazia - všetkými spôsobmi. Jediné drevo, ktoré mám overené že vydrží, je drieň. Ibaže zohnať dobrý, rovný, hrubý a dlhý kus drieňa na warbow je značne náročné. Tento rok som pár našiel. Objavil som miesto, kde rastú hojne a prečesal som celý svah v dĺžke asi 1.5km :drunken: .

Re: Vrakoviště

Odeslal: 25 Lis 2020, 14:47
od Kaša
dav1dMldc napsal:
25 Lis 2020, 14:15
Tento rok som pár našiel. Objavil som miesto, kde rastú hojne a prečesal som celý svah v dĺžke asi 1.5km :drunken: .
To je supr, těším se na další kousky!

My chceme ještě střílet tento rok, ale máme meanewood (habr).
Tis do těchto teplot (pod 10st, blíže nule) určitě ne. Ani lepeňák jsem krovkymu teďka nedoporučil.

Re: Vrakoviště

Odeslal: 27 Lis 2020, 18:12
od dav1dMldc
Niečo mám rozrobené ešte z tohoto roka. Z dreva, ktoré som narezal teraz budem robiť luky aspoň za rok. Jak je to husté hodne pomaly schne. :doubt:
Mám tam ešte hromadu suchých tyčí z kdečoho.

Re: Vrakoviště

Odeslal: 17 Led 2021, 21:49
od Kaša
... taky přihodím něco na hromadu třísek.
Jasan, z malého kmínku, dosl boulí a součků, u jednoho to povolilo. :?

Ale jak se říká:"if it breaks, make another!" ;)
Obrázek

Re: Vrakoviště

Odeslal: 01 Ún 2021, 15:09
od Jurinko
#50 Sudbury bow z okraja dubovej dosky, teda akoby kiln dried stave bow. Original rozmery, hrubka ako vysla na tie libry a potom uz len "naposledy ho natiahnem na 28" (mam natah 26-27, ale kazdy takto vyskusam).

Ratam, ze sa mu nepacil ten emulovany okruhly back, realny hikorovy exemplar je plochy trapez. Spravil som potom identicky z hnedeho jadroveho dreva (dokladne plochy) a vysiel podstatne tensi. Ten dubovy sapwood je zrejme redsi a pevnost v tahu je otazna.

Re: Vrakoviště

Odeslal: 01 Ún 2021, 16:43
od Kaša
Z fotky jde vidět že dřevo má špatný poměr letního/jarního dřeva,
a taky letní dřevo je dost pórovité.
Nechápu kde je back a belly ....

Re: Vrakoviště

Odeslal: 01 Ún 2021, 17:11
od Jurinko
Chrbat je hore to oble. Uz na potazkanie ma dubova bel hustotu asi ako tvrdsia ceresna. Zato heartwood je paradne kompaktny.

Oak sapwood nebrat.

Re: Vrakoviště

Odeslal: 02 Ún 2021, 16:57
od woodan
máš množstvo iných lepších driev ako je dub. S dubom by som čas nestrácal.

Re: Vrakoviště

Odeslal: 05 Kvě 2021, 23:32
od Kaša
Tady mi rupla neidentifikovaná "slivoně".
Rovnal jsem horkovzduškou vlnu a pak to přesně v tom místě na tileru prdlo. :violent1:
Obrázek