lasky napsal: ↑02 Říj 2021, 21:05
jano trocha som googlil, mam kamosku ktora je spravcova kastiela v dubnici opytam sa jej ci tvoj javor tam nemaju, viac pre teba neviem spravit.
...
povedz nam o sebe zopar slov skoro vsetci sa osobne pozname a stretame sa.
Lasky, ďakujem ti za vynaložené úsilie, ja som googlil už dávnejšie a nič moc som nenašiel. Škoda, že je toho tak málo na slovenskom internete - o lokalitách s výskytom Acer saccharum na Slovensku . Myslel som, že by sa mohol ozvať niekto, kto má tie stromy niekde pod nosom, lebo pravdepodobne rastú vo viacerých mestských parkoch. Zistil som však, že nejaké rastú v Arboréte v Liptovskom Hrádku a aj som tam zašiel, no bohužiaľ jedince neboli označené ( bolo to dosť zanedbané ) a nerozoznal som ich od iných javorov ( ale doniesol som si odtiaľ tri oriešky

- nie Popoluškine ale hikorové/ ?Carya alba? - jedna rastlinka z nich ešte živorí u mňa na dvore ). Ešte raz, vďaka za námahu !
Ja som mládenec ( ale starý - po päťdesiatke ) spod Orlovej hole ( len pár kilometrov od Kráľovej hole, ktorú asi všetci poznáte ) z úrodneho údolia - tu ešte len riečky - Hrona ( aj zemiaky sa tu urodia

). Odchovaný som bol na May-ovkách a Seton-ovkách, takže lukmi som sa zaoberal od detstva. Taká perlička - už na strednej škole som ( po prečítaní návodu v knihe : Elliott Arnold - Pokrvný brat - o internete sa tu ľuďom ešte ani nesnívalo ) "opekal" lieskový luk nad dlhou pahrebou. Celkom sa mi vydaril, strieľal aj po rokoch "dobre", aj kamaráti s ním boli spokojní, akurát že som bol potom trochu sklamaný, keď som sa dozvedel ( už z internetu ), že "heat treating" sa má robiť s lukom ohnutým do reflexu a nie so zatetiveným lukom

. Za mladi som sa venoval aj výrobe ( väčšinou len jaseňových ) lukov pre seba a deti z okolia, ale už dosť dávno to skončilo ( elán trochu vyprchal ) a som už len zberač materiálu, študent teórie a sledovač diskusných fór v nádeji, že sa k praktickej časti čoskoro znovu vrátim.
Sem ma k vyjadreniu zlákal Marekov príspevok o použití programu VirtualBow, ktorý považujem za veľkú pomoc pre "kompozitárov" odkedy sa tam dajú navrhovať viacvrstvové luky. Posledné večery som venoval "učesávaniu" mojich starých pokusov v tomto programe a keď to bude ako-tak vyzerať, tak to sem postnem.
Som riadny domased, na akcie už veľmi nechodím ( čiastočne aj preto, lebo som tiež vegetarián ), ale teba som už asi videl, aj keď len v televízii - ak si to bol naozaj ty so Žídekom na Trenčianskom hrade.
Woodan, aj tebe vďaka za fotku. Takýto ohyb ( asi až do plného zamýšľaného náťahu ) by už mal svedčiť o tom, že to to drevo v kompozite vydrží. A prečo to bol nepodarok ?
Posielam tiež niečo z mojich pokusov o jednoduchý "štvorbodový ohybový test", takmer bez počítania sa dá určiť ( radšej to nazvem ) "percento ohybu" drevenej vzorky. Keď túto paličku chytíš do dlaní ( môžeš sa zaprieť palcami ) len za hrubšie konce ( stredná časť medzi čiarkami má všade rovnakú hrúbku ) a snažíš sa celú tú strednú časť ohnúť rovnomerne do kruhu - treba si na podložku nakresliť súbor kružníc so zmenšujúcim sa polomerom - tak potom by malo ísť o namáhanie v "čistom ohybe". Potom len postupne - na viackrát - vzorku ohýbaš a zapisuješ si, ktorý polomer už vydržala, až do "neprijateľného" setu alebo zlomenia. Vzorky treba pred testom zastabilizovať na požadovanej vlhkosti a teplote. Toto je len môj neoverený výmysel, takže prosím "znalých" o vyjadrenia.

- vzor_vrch.jpg (65.41 KiB) Zobrazeno 3951 x

- vzor_spodok.jpg (70.39 KiB) Zobrazeno 3951 x

- vzor_bok.jpg (76.01 KiB) Zobrazeno 3951 x