Stránka 7 z 12

Re: kompozitný luk

Odeslal: 29 Zář 2021, 23:23
od Jano
Woodan, ja sa na vedu dosť spolieham a teoretizujem rád, takže to ako stratu času nepociťujem a ak už všetko vymyslené a objavené bolo, tak ja som sa z toho ešte mnoho nedozvedel ( a obávam sa, že som hodne vecí už aj pozabúdal ), čiže o zábavu mám na dlho postarané ( len chcem veriť, že rovnako to vníma aspoň niekto na tomto fóre, aby som neotravoval celkom všetkých ). Ale aj tak dúfam, že v zime si už ten čas na výrobu nájdem ( a ak nie, tak sa spolieham, že na dôchodku to už isto dám ... ) :) .

Len keby si mi ešte predtým trochu podrobnejšie popísal, ako si testoval/porovnával tie ramená z javora a agátu ( ak to nie je výrobné tajomstvo ) - hlavne hrúbku agátu a aký polomer ohybu zniesol, aby som tým časom nemusel mrhať na lámanie jadra v hotových kompozitoch :) .

Re: kompozitný luk

Odeslal: 30 Zář 2021, 06:31
od woodan
ahoj, testoval som len ohybom v ruke, žiadne veľké teoretizovanie ani meranie. V prílohe pripájam fotku z jedného agát jadra ktoré som do luku nepoužil...Je to len pre ilustráciu čo to drevo znesie. Bol to nepodarok ktorý sa mi ani pri veľkom úsilí nepodarilo zlomiť.

Re: kompozitný luk

Odeslal: 02 Říj 2021, 21:05
od lasky
https://portalzp.praha.eu/jnp/cz/prirod ... 32021.html

https://portalzp.praha.eu/public/48/db/ ... _2_WEB.jpg jano cislo 7 je tvoj strom.

http://www.praha-priroda.cz/parky-a-zah ... r-cukrovy/
Tento druh byl do českých zemí introdukován roku 1885 do Královské obory

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1lovsk%C3%A1_obora

jano trocha som googlil, mam kamosku ktora je spravcova kastiela v dubnici opytam sa jej ci tvoj javor tam nemaju, viac pre teba neviem spravit.


https://www.enviroportal.sk/stromy/deta ... r-v-ziline a tu je v ziline,

a tu v zline, http://www.ic-zlin.cz/wcd/pages/atrakti ... rozura.pdf

povedz nam o sebe zopar slov skoro vsetci sa osobne pozname a stretame sa.

Re: kompozitný luk

Odeslal: 03 Říj 2021, 11:50
od Jano
lasky napsal:
02 Říj 2021, 21:05
jano trocha som googlil, mam kamosku ktora je spravcova kastiela v dubnici opytam sa jej ci tvoj javor tam nemaju, viac pre teba neviem spravit.
...
povedz nam o sebe zopar slov skoro vsetci sa osobne pozname a stretame sa.
Lasky, ďakujem ti za vynaložené úsilie, ja som googlil už dávnejšie a nič moc som nenašiel. Škoda, že je toho tak málo na slovenskom internete - o lokalitách s výskytom Acer saccharum na Slovensku . Myslel som, že by sa mohol ozvať niekto, kto má tie stromy niekde pod nosom, lebo pravdepodobne rastú vo viacerých mestských parkoch. Zistil som však, že nejaké rastú v Arboréte v Liptovskom Hrádku a aj som tam zašiel, no bohužiaľ jedince neboli označené ( bolo to dosť zanedbané ) a nerozoznal som ich od iných javorov ( ale doniesol som si odtiaľ tri oriešky :) - nie Popoluškine ale hikorové/ ?Carya alba? - jedna rastlinka z nich ešte živorí u mňa na dvore ). Ešte raz, vďaka za námahu !
Ja som mládenec ( ale starý - po päťdesiatke ) spod Orlovej hole ( len pár kilometrov od Kráľovej hole, ktorú asi všetci poznáte ) z úrodneho údolia - tu ešte len riečky - Hrona ( aj zemiaky sa tu urodia :) ). Odchovaný som bol na May-ovkách a Seton-ovkách, takže lukmi som sa zaoberal od detstva. Taká perlička - už na strednej škole som ( po prečítaní návodu v knihe : Elliott Arnold - Pokrvný brat - o internete sa tu ľuďom ešte ani nesnívalo ) "opekal" lieskový luk nad dlhou pahrebou. Celkom sa mi vydaril, strieľal aj po rokoch "dobre", aj kamaráti s ním boli spokojní, akurát že som bol potom trochu sklamaný, keď som sa dozvedel ( už z internetu ), že "heat treating" sa má robiť s lukom ohnutým do reflexu a nie so zatetiveným lukom :idea: . Za mladi som sa venoval aj výrobe ( väčšinou len jaseňových ) lukov pre seba a deti z okolia, ale už dosť dávno to skončilo ( elán trochu vyprchal ) a som už len zberač materiálu, študent teórie a sledovač diskusných fór v nádeji, že sa k praktickej časti čoskoro znovu vrátim.
Sem ma k vyjadreniu zlákal Marekov príspevok o použití programu VirtualBow, ktorý považujem za veľkú pomoc pre "kompozitárov" odkedy sa tam dajú navrhovať viacvrstvové luky. Posledné večery som venoval "učesávaniu" mojich starých pokusov v tomto programe a keď to bude ako-tak vyzerať, tak to sem postnem.
Som riadny domased, na akcie už veľmi nechodím ( čiastočne aj preto, lebo som tiež vegetarián ), ale teba som už asi videl, aj keď len v televízii - ak si to bol naozaj ty so Žídekom na Trenčianskom hrade.

Woodan, aj tebe vďaka za fotku. Takýto ohyb ( asi až do plného zamýšľaného náťahu ) by už mal svedčiť o tom, že to to drevo v kompozite vydrží. A prečo to bol nepodarok ?
Posielam tiež niečo z mojich pokusov o jednoduchý "štvorbodový ohybový test", takmer bez počítania sa dá určiť ( radšej to nazvem ) "percento ohybu" drevenej vzorky. Keď túto paličku chytíš do dlaní ( môžeš sa zaprieť palcami ) len za hrubšie konce ( stredná časť medzi čiarkami má všade rovnakú hrúbku ) a snažíš sa celú tú strednú časť ohnúť rovnomerne do kruhu - treba si na podložku nakresliť súbor kružníc so zmenšujúcim sa polomerom - tak potom by malo ísť o namáhanie v "čistom ohybe". Potom len postupne - na viackrát - vzorku ohýbaš a zapisuješ si, ktorý polomer už vydržala, až do "neprijateľného" setu alebo zlomenia. Vzorky treba pred testom zastabilizovať na požadovanej vlhkosti a teplote. Toto je len môj neoverený výmysel, takže prosím "znalých" o vyjadrenia.
vzor_vrch.jpg
vzor_vrch.jpg (65.41 KiB) Zobrazeno 3951 x
vzor_spodok.jpg
vzor_spodok.jpg (70.39 KiB) Zobrazeno 3951 x
vzor_bok.jpg
vzor_bok.jpg (76.01 KiB) Zobrazeno 3951 x

Re: kompozitný luk

Odeslal: 03 Říj 2021, 12:48
od woodan
Nepodarok to bol hlavne pre nespokojnosť s tvarom po naparovaní. Mal som to v pare viac ako bolo treba... Ale účel splnil.

Re: kompozitný luk

Odeslal: 04 Říj 2021, 19:46
od lasky
Jano .dal som ako klucove slovo javor cukrovy, na stranu vegetarianov nas prechadza viac a viac.. ano so zidekom som to bol ja.. za chyby v mladosti platis cely zivot

http://www.arboretum.sav.sk/sk/dendroex ... tanoviste1

Re: kompozitný luk

Odeslal: 05 Říj 2021, 18:56
od MarekT
Tak po dvoch týždňoch som vybral drevo z formy a prehodil na dosku na ďalšie sušenie, 1-3 mesiace predpokladám.
Skúšal som ohýbať hrubšie laty na konce 35*18mm, ale tie už popraskali. Myslím že budú dobré, ak sa mi to podarí zalepiť.
1633452407221.jpg
1633452407221.jpg (185.19 KiB) Zobrazeno 3884 x
1633452407211.jpg
1633452407211.jpg (114.29 KiB) Zobrazeno 3884 x

Re: kompozitný luk

Odeslal: 10 Říj 2021, 12:20
od Jano
lasky napsal:
04 Říj 2021, 19:46
Jano ... za chyby v mladosti platis cely zivot
Lasky, ako vieš o tej mojej veľkej chybe z mladosti ? ( Či si to myslel nejako inak :) ? )
Do arboréta v Mlyňanoch som písal už dávno a nič, ale napísal som znovu a uvidím ...

Marek, tie lamely na doske budeš aj vážiť aby si zistil, že či už dosť vyschli ? BTW - dobrá svorka na tej forme s prasknutou lamelou. Aký máš polomer ohybu formy pod tou prasklinou ? Nebudú tie posledné laty dosť hrubé aj keď praskliny len odbrúsiš ? Ak nie, tak možno by bolo lepšie odbrúsiť a podlepiť tenkou lamelou. Plánuješ ich aj "opáliť po vyschnutí" aby lepšie držali tvar ( ak nebudú podlepované ) ? Našiel som staré fotky vzoriek ohybov javorových paličiek, len už neviem, či som použil pásnicu aj na tú viac ohnutú ( to bolo naozaj dobré drevo ), alebo iba na tú druhú, kde je neporušený letokruh na stláčanej strane.

Pripájam aj súbory z VirtualBow-u aj s popisným tabuľkovým súborom - ak nájdete nejaké chyby dajte mi vedieť ( a komu sa bude chcieť tak tým tabuľkám môže dať aj prehľadnejšiu formu :) . Nebralo mi ich s príponou .bow, tak som len prepísal príponu na txt, čiže po stiahnutí si to budete musieť prepísať.

Marek, mohol by si sem hodiť aj ten tvoj súbor ?

Re: kompozitný luk

Odeslal: 11 Říj 2021, 21:13
od lasky
Jano so zidekom som to bol ja.. za chyby v mladosti platis cely zivot, dostal som za to 20e a telka to bude vysielat este 30 rokov.. uz to druhz krat neurobim nech daju aspon 30e,, :D :D :D :D kazdy robi chyby.

Re: kompozitný luk

Odeslal: 13 Říj 2021, 18:21
od Jano
lasky napsal:
11 Říj 2021, 21:13
Jano ... telka to bude vysielat este 30 rokov ...
Mal by si si pýtať "tantiemy" a ku Židekovi chodiť zadarmo na vegetariánske menu aspoň raz do mesiacca :D .

Nahral som tie súbory z VirtualBow-u na úložisko, aby nebolo treba nič prepisovať - tu je link :
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Re: kompozitný luk

Odeslal: 16 Říj 2021, 21:57
od lasky
Moj novy luk od pana majstra Davida, 82 libier na 32" cakal som na neho 2 a pol roka..

Re: kompozitný luk

Odeslal: 18 Říj 2021, 13:22
od dav1dMldc
lasky napsal:
16 Říj 2021, 21:57
Moj novy luk od pana majstra Davida, 82 libier na 32" cakal som na neho 2 a pol roka..
To nebolo až tak dlho... Ja myslím, že som ho začal robiť iba pred dvoma rokmi :D

Re: kompozitný luk

Odeslal: 18 Říj 2021, 21:28
od MarekT
Jano, nejdem to vážiť ani opalovať, asi to nechám vyschnúť tie 3 mesiace ako píše Karpowitz a potom to možno ešte nahrejem a zmenším ohyb, pretože som to s tými uhlami trochu prepískol. Polomer je asi 7cm, ale neviem presne.
Ten súbor už nemám, prerobil som to na mamluka.
V tom xls súbore máš tažkého turka ktorý má v ramene 6mm drevo a 6mm rohovinu. Nemám s tým absolútne žiadne skúsenosti, ale ja by som sa bál urobiť také hrubé jadro. Nebojíš sa že by to prasklo ? Možno radšej 4mm drevo a 8mm rohovina.

Re: kompozitný luk

Odeslal: 22 Říj 2021, 09:52
od Jano
lasky napsal:
16 Říj 2021, 21:57
Moj novy luk od pana majstra Davida ...
K tomuto sa nemôžem vyjadrovať, lebo by zo mňa prehovorila iba slepá závisť - či už k majiteľovi, alebo k výrobcovi :roll: .

Marek,

predpokladám teda, že to budeš sušiť vo vykurovaných priestoroch ?

Tie modely sú robené podľa rozmerov ( hrúbky vrstiev v strede ohybného ramena historických lukov ) z jedného obrázka ( z tureckej knihy ) a vybral som tie najväčšie, aby som zistil maximálne zaťaženie, ktoré tie materiály dokázali vydržať. Nemienim vyrobiť až taký silný luk, ale namáhanie materiálov by sa asi malo k týmto hodnotám blížiť aj u slabších lukov, ak majú byť čo najefektívnejšie ( ak tie originál luky už príliš "nesetovali" ).

Namodeloval som to aj podľa tvojho návrhu ( ešte to nie je celkom doladené ) a namáhania sa zmenili takto : DF - 667 N oproti pôvodným 681 N, šľachy ťah - 3,9 % oproti 3,96 %, drevo ťah - 2,19 % oproti 2,26 %, drevo tlak - 0,15 % oproti 1,11 %, rohovina tlak - 4,8 % oproti 4,64 %.

Takže, na namáhanie dreva v ťahu to veľký vplyv nemalo - viac by určite pomohlo pridať tú hrúbku šľachám a nie rohovine, ale potom by sa zase zväčšilo zaťaženie dreva v tlaku ( čo asi až tak neohrozuje "prežitie" luku ).
Aké maximálne namáhania ti vychádzajú u tvojho modelu mamluka ?

Re: kompozitný luk

Odeslal: 25 Říj 2021, 20:50
od MarekT
Suším to v izbe, v ktorej sa vôbec nekúri, ale vlhkosť sa tam pohybuje okolo 40%.
Musíš mi v SZ lepšie vysvetliť to namáhanie, pretože si to neviem vypočítať v tých percentách, ako to tu uvádzaš.