Nadpájanie rastlinných vlákien
Odeslal: 07 Zář 2010, 16:17
Zdravím všetkých na fóre,
mám doma konopné vlákna, chcel by som vedieť ako sa starým spôsobom dajú nadpájať.
Vymlátené a na klincovej kefe učesané vlákna majú dajme tomu maximálne jeden meter.
Ako ich nadpojili na seba tak že získali niekoľko metrov dlhé povrázky?
Videl som na youtube video ako nejaká baba tie vlákna proste proste dá na seba a mokrou rukou trochu prebehne. Ako je potom po zaťažení možné že sa výsledný povrázok nerozdelí?
Link na video: Spinning Flax into linen thread - Wet Spun
http://www.youtube.com/watch?v=F9BB1HN5VJg
http://www.praveorechove.com/newsread.php?newsid=175 - na tejto stránke sa píše niečo takéto:
Vlákniny sa potom spracovali tzv. zváraním. Do suda s horúcou vodou namočili vlákna a zvykli pridať aj trochu popola, čo údajne priadzu vybielilo. Opäť sa sušilo.
Tak čo vy na to?
mám doma konopné vlákna, chcel by som vedieť ako sa starým spôsobom dajú nadpájať.
Vymlátené a na klincovej kefe učesané vlákna majú dajme tomu maximálne jeden meter.
Ako ich nadpojili na seba tak že získali niekoľko metrov dlhé povrázky?
Videl som na youtube video ako nejaká baba tie vlákna proste proste dá na seba a mokrou rukou trochu prebehne. Ako je potom po zaťažení možné že sa výsledný povrázok nerozdelí?
Link na video: Spinning Flax into linen thread - Wet Spun
http://www.youtube.com/watch?v=F9BB1HN5VJg
http://www.praveorechove.com/newsread.php?newsid=175 - na tejto stránke sa píše niečo takéto:
Vlákniny sa potom spracovali tzv. zváraním. Do suda s horúcou vodou namočili vlákna a zvykli pridať aj trochu popola, čo údajne priadzu vybielilo. Opäť sa sušilo.
Tak čo vy na to?