Stránka 1 z 1

Nadpájanie rastlinných vlákien

Odeslal: 07 Zář 2010, 16:17
od Marian 8226
Zdravím všetkých na fóre,

mám doma konopné vlákna, chcel by som vedieť ako sa starým spôsobom dajú nadpájať.
Vymlátené a na klincovej kefe učesané vlákna majú dajme tomu maximálne jeden meter.

Ako ich nadpojili na seba tak že získali niekoľko metrov dlhé povrázky?

Videl som na youtube video ako nejaká baba tie vlákna proste proste dá na seba a mokrou rukou trochu prebehne. Ako je potom po zaťažení možné že sa výsledný povrázok nerozdelí?

Link na video: Spinning Flax into linen thread - Wet Spun
http://www.youtube.com/watch?v=F9BB1HN5VJg

http://www.praveorechove.com/newsread.php?newsid=175 - na tejto stránke sa píše niečo takéto:
Vlákniny sa potom spracovali tzv. zváraním. Do suda s horúcou vodou namočili vlákna a zvykli pridať aj trochu popola, čo údajne priadzu vybielilo. Opäť sa sušilo.

Tak čo vy na to?

Re: Nadpájanie rastlinných vlákien

Odeslal: 07 Zář 2010, 19:26
od MadHamster
Ona ty vlákna nejenom dává na sebe, ty vlákna jsou zároveň napínána a stáčená tou špulkou(ta rotuje kolem své osy) na kterou se celá ta příze natáčí.

Je to stejný princip jako kolovrátek, akorát krapet starší a manuálnější verze. ;)