Stránka 1 z 1

Pažba arkebuzny 1430-1440

Odeslal: 31 Srp 2011, 22:49
od Patejl07
Zdravím,

Rád bych se zeptal jaké byly tvarové indexy pažeb prvních arkebuzen pro střední Evropu případně naše končiny, většinou jsem narazil jen na odkazy na jižní Evropu a na importy odtatud přicházející. Je možné použít pro naše končiny tyto tvary?

Re: Pažba arkebuzny 1430-1440

Odeslal: 01 Zář 2011, 11:53
od Václav
Domnívám se, že v této době nemusely být pažby tvarované téměř vůbec. Tedy že se jednalo spíše jen o dřevěnou násadu, než plnohodnotnou pažbu. Ostatně tak tomu zřejmě bylo často ještě hluboko v druhé polovině 15. století, jak dokládají tato dvě známá vyobrazení. Zkusím se podívat ještě po nějakých vyobrazeních přímo z let 1430 - 1440.

Re: Pažba arkebuzny 1430-1440

Odeslal: 01 Zář 2011, 13:02
od MLuks
Armáda medvědů s arkebuzama?? :thumbup: Můžu se zeptat odkud je ten výřez? Dík

Re: Pažba arkebuzny 1430-1440

Odeslal: 01 Zář 2011, 14:45
od Ogrier

Re: Pažba arkebuzny 1430-1440

Odeslal: 01 Zář 2011, 15:30
od Václav
Aha, omlouvám se. Považoval jsem ty kresby za natolik známé, že netřeba popisovat. To první je skutečně Berner Schilling, jak píše Ogrier, a to druhé je Das Mittelalterliche Hausbuch von Schloss Wolfegg. Obě vyobrazení jsou z doby okolo roku 1480.

Re: Pažba arkebuzny 1430-1440

Odeslal: 01 Zář 2011, 18:18
od MLuks
Díky za odpoveď ;)
Omlouvat bych se měl já - švejcarský obrázky jsou mi na naši dobu poněkud k ničemu a nezaobíral jsem se jimi.

Re: Pažba arkebuzny 1430-1440

Odeslal: 01 Zář 2011, 23:50
od Václav
Tak tady je pár obrázků ručnic z první poloviny 15. století z Plzeňské zbrojnice. První je nejspíše z počátku 15. století. Druhá je datovaná do doby někdy po roce 1434. Poslední dvě budou pravděpodobně z doby okolo poloviny století.

Re: Pažba arkebuzny 1430-1440

Odeslal: 02 Zář 2011, 09:51
od Patejl07
Tak jo, díky moc za radu ;)

Re: Pažba arkebuzny 1430-1440

Odeslal: 02 Zář 2011, 11:15
od Václav
Otázkou ovšem je, zda jsou ty pažby skutečně původní, tedy ze stejné doby jako hlavně. Dendrochronologie u nich asi nebyla provedena. Minimálně první čtyři by ale mohly být. Jinak zde je ještě jeden obrázek z Německa od neznámého autora datovaný do roku 1440. Mezi střelci z kuší (se zápalnými střelami ?) jsou dva střelci z ručnic.

Re: Pažba arkebuzny 1430-1440

Odeslal: 05 Zář 2011, 23:47
od Broďan
Václav napsal:Otázkou ovšem je, zda jsou ty pažby skutečně původní, tedy ze stejné doby jako hlavně. Dendrochronologie u nich asi nebyla provedena. Minimálně první čtyři by ale mohly být. Jinak zde je ještě jeden obrázek z Německa od neznámého autora datovaný do roku 1440. Mezi střelci z kuší (se zápalnými střelami ?) jsou dva střelci z ručnic.
Bohužel je velmi pravděpodobné, že originální není žádná z těchto pažeb. Některé hlavně opatřené tulejí byly zadlabány do mladší pažby a upevněny pásky nebo čepy. U hákovnice třetí shora a u obou spodních je to v katalogu výslovně uvedeno a nakonec je to i dobře vidět z fotky. U těchto tří je to tedy zcela jisté, u dalších pravděpodobné.

Arkebuzu do 1. pol. 15. stol. si představuji takto:
Obrázek

Re: Pažba arkebuzny 1430-1440

Odeslal: 06 Kvě 2016, 11:02
od trener
Prosím pěkně, byl by ten poslední obrázek k mání celý? Zajímá mne ten vůz. Děkuji

Re: Pažba arkebuzny 1430-1440

Odeslal: 06 Kvě 2016, 12:16
od Pappi
Zdar. Jelikož nevím jak sem ten obrázek vložit :cry: tak ti ho zasílám do mailu. Vozíček bude asi trochu překvapení.