"husitske" klobuky a vyrobcovia

Odpovědět
jany
Příspěvky: 8
Registrován: 30 Lis 2007, 15:07

"husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od jany »

ahoj.
chcel by so poziadat o pomoc pri vyberani vyrobco prilieb. potrebovali by sme asi 5 ks gotickych klobukov. hladam neakeho vyrobcu, ktory by to bol schopny zhotovit vo vyhovujucej kvalite. nepotrebujeme to na living history, ale nech to nie je neaky sunt. a nech je to v priatelnych cenach, lebo ludia co to chcu, su mlady studaci co nemaju moc penazi. ja som nasiel napr. http://platnerstvi.barbari.cz/index.html
je ochotny spravit tie klobuky za 2000-2500kc. je to vyhovujuca ponuka alebo by som mal hladat niekde inde? mate s nimi neake skusenosti? a ak viete o niekom inom tak napiste kontakt. kludne aj do sz. najlepsie nieco blizko slovenska, ale nie je podmienkou. dik
Avatar uživatele
Jan z Siecina
Bůh humanitních věd
Bůh humanitních věd
Příspěvky: 81
Registrován: 04 Pro 2006, 19:28
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Jan z Siecina »

Takhle. Tohohle výrobce rozhodně doporučit nemůžu, protože s historií nemá nic společného. Co jeho výrobky znám, je to hnus - prostě kus plechu zohýbaný do pseudohistorických tvarů upravený pomocí signovačky... Možná tě láká ta nízká cena, ale lepší by bylo ještě chvíli šetřit a koupit si něco pořádného, co vydrží, a co bude zároveň správně. Mimochodem, jsem taky mladý, nemajetný študák.
Amor patriae nostra lex.
jany
Příspěvky: 8
Registrován: 30 Lis 2007, 15:07

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od jany »

vdaka za radu. ak teda toto nie, poradite na koho sa obratit?
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Václav »

Jan má pravdu. Raděj si ještě něco našetři a pořiď si kvalitní přilbu. Asi dva šalíře na té stránce vypadají tvarově celkem přijatelně, ale je to pořád jen klempířská práce. Osobně ti můžu doporučit Maca: http://www.mac-armour.cz/ a jistě by ti tu další lidé doporučili i Brožka z Českého Brodu.
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od kure »

doporučím jirku klepače http://www.armour.cz/ dělá hodně hezky ale s celkem dlouhými čekacími lhůtami na podzim to bylo rok.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Siegfried »

Václav napsal:Jan má pravdu. Raděj si ještě něco našetři a pořiď si kvalitní přilbu. Asi dva šalíře na té stránce vypadají tvarově celkem přijatelně, ale je to pořád jen klempířská práce. Osobně ti můžu doporučit Maca: http://www.mac-armour.cz/ a jistě by ti tu další lidé doporučili i Brožka z Českého Brodu.
V současném stavu rekonstrukce výroby zbrojí mi přijde jako nejlepší volba Petr Brožek nebo Jirka Klepač...
Mac mi přijde že začíná stagnovat a nedělá jednokusové helmy a s kováním ve výhni je to taky slabší... a účtuje si prakticky stejné ceny jako výše jmenovaní... a vzhledem k tomu kolik má zakázek tak si myslím, že mu toto info nijak neuškodí... Což samozřejmě neznamená, že nemá tvarově a funkčně dokonalé repliky! Pouze rekonstrukce historického výrobního postupu (a z toho vyplývající věci - celkový vzhled, povrch) mi přijde slabší než u výše zmíněných. Samozřejmě je stále špička proti ostatní co jsou v čechách :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od kure »

PS: barbaři navíc v klidu používají přezky z nějakého armyshopu natřené zelenou barvou, v rukavicích (zbytek brnění jsme na sobě nezkoušel tak nemůžu říct) se nedá hýbat a možná bych si ještě na něco vzpomněl. Jo zapínání kyrysů na ramenou je taky divné na nějaký systém závlaček.
jany
Příspěvky: 8
Registrován: 30 Lis 2007, 15:07

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od jany »

Vdaka za rady. skusim kontaktovat niekoho z vyssie menovanych.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Siegfried »

jany napsal:Vdaka za rady. skusim kontaktovat niekoho z vyssie menovanych.
Na rovinu ti ale povím že za jednokusovej černej (neleštěnej) klobouk u Brožka vysypeš kolem 8K a více... ovšem je komplet funkční tedy s vnitřkem atd... a kdybys ho pověsil do muzea místo originálu tak jim bude chvíli trvat než si toho všimnou .)))

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

V současném stavu rekonstrukce výroby zbrojí mi přijde jako nejlepší volba Petr Brožek nebo Jirka Klepač...
Mac mi přijde že začíná stagnovat a nedělá jednokusové helmy a s kováním ve výhni je to taky slabší... a účtuje si prakticky stejné ceny jako výše jmenovaní... a vzhledem k tomu kolik má zakázek tak si myslím, že mu toto info nijak neuškodí... Což samozřejmě neznamená, že nemá tvarově a funkčně dokonalé repliky! Pouze rekonstrukce historického výrobního postupu (a z toho vyplývající věci - celkový vzhled, povrch) mi přijde slabší než u výše zmíněných. Samozřejmě je stále špička proti ostatní co jsou v čechách :)
Hoj,

koukám, že to je sice starší debatka, ale v zásadě se s podobným názorem setkávám častěji i jinde, takže- jeslti si někdo myslí, že stagnuju - neberu mu to, každý má svůj názor na věc a každopádně každý má nějaký vkus, priority atd. to že nedělám jednokusovky jako na běžícím páse neznamená že je neumím - http://www.hofyland.cz/?club&klub=14084&sub=1
Ale co mě dokáže dostat je to, že přesně každý ví jeslti kovu ve výhni ,nebo ne-nebo mě označit že to je slabší -jak to můžeš vědět?. Kovu a dost často, řekněme že skoro pořád a to z toho důvodu abych dostal tvar co potřebuju -viz, poslední rukavice co jsem teď dělal- to bych za studena nedal. Bohužel všichni ti co si myslí, že když jejich zbroj prošla výhní i když je udělaná z normálního plechu je lepší než když je udělaná za studena,se mýlí! Zbroj udělaná za studena z normálního plechu je v zásadě lepší (odolnější)než udělaná za tepla. Rozdíl o kolik je lepší je řekl bych tak zanedbatelný, že nemá smysl to řešit! To že se věci dělají za tepla (z norm. plechu) má ten důvod, že se to lépe tvaruje. Jeslti že někdo udělá správný tvar u výrobku za studena tak věřte tomu, že se na tom nadřel víc než za tepla -tudíž má můj obdiv.
Dále se zmiňuješ o celkovém pracovním postupu - ty jsi někdy koukal na můj pracovní postup? Asi ne, protože by sji tohle nikdy nenapsal. Jestli máš nějaké pochybnosti, stačí mi zavolat, napsat , atd. To že mám vyleštěné výrobky a nejsou jen"lízlé" po kování neznamená že to neumím, ale že to tak prostě zákazník chce. Spíš bych napsal, že to umím i vyleštit...
Jak píšeš, mám tolik práce, že by mě to nemuselo nějak pálit a asi mi to neuškodí, ale jen by jsi si měl dát dohromady co si představuješ pod pojmem rekonstrukce výrobního postupu,protože to že dělám i svařované přilby neznamená že nedodržuju řekněme historickou technologii výroby.
Přílohy
foto 004.jpg
foto 004.jpg (34.59 KiB) Zobrazeno 17602 x
foto 003.jpg
foto 003.jpg (38.81 KiB) Zobrazeno 17533 x
foto 002.jpg
foto 002.jpg (46.72 KiB) Zobrazeno 17536 x
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

foto
Přílohy
foto 030.jpg
foto 030.jpg (29.32 KiB) Zobrazeno 17532 x
foto 023.jpg
foto 023.jpg (41.66 KiB) Zobrazeno 17533 x
foto 011.jpg
foto 011.jpg (55.45 KiB) Zobrazeno 17525 x
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

a tady něco s povrchem bez leštění
Přílohy
foto 002.jpg
foto 002.jpg (83.96 KiB) Zobrazeno 17522 x
foto 041.jpg
foto 041.jpg (44.54 KiB) Zobrazeno 17518 x
foto 030.jpg
foto 030.jpg (46.97 KiB) Zobrazeno 17511 x
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

a když sem v tom vkládání obrázků-
pérová ocel -koleno 1,5mm, zbytek 1,0mm (výchozí materiál)
Po kování, kalení a broušení koleno 1-1,2mm, zbytek 0,5-0,8mm
Kaleno na cca 46Rc
Přílohy
foto 016.jpg
foto 016.jpg (74.24 KiB) Zobrazeno 17495 x
foto 011.jpg
foto 011.jpg (66.25 KiB) Zobrazeno 17495 x
foto 010.jpg
foto 010.jpg (70.79 KiB) Zobrazeno 17493 x
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mac »

ještě se malounko vrátím k technologii, tepelné zpracování, historičnosti...
tady mám ramýnka, když se pozorně podív-áš(te), tak každá jednotlivá lamela je nahutněná nosem kladiva.Řekl bych normální postup při tom, když chci něco zpevnit a je jedno jeslti za tepla či studena. Je to s podivem, ale tyto ramýnka jsou dělaná za studena ( v zásadě nevím proč by si někdo dělal pakárnu a dělal je za tepla(když mám výchozí mat. tabuli), kde manipulace bude daleko horší a čas zpracování pomalejší než za studena- Ani nevěřím, že staří mistři z platnéřského oboru by si dělali zbytečnou pakárnu). Z obrázku by se mohlo zdát, že chci někoho utáhnout na vařené nudli a budu tvrdit, že to je dělalné za tepla, abych vypadal jako větší frajer -není tomu tak, je to černé jako z kování z toho důvodu , že po prvopočáteční výrobě dávám věci do výhně a to z důvodu, abych vyrovnal napětí mezi jednotlivými lamelami a pěkně mi sedli. tak že , vše co je černé, nemusí být kované za tepla ,ale stejně se to nepozná.
Přeju hezký večer Mac
Přílohy
foto 019.jpg
foto 019.jpg (65.46 KiB) Zobrazeno 17455 x
foto 013.jpg
foto 013.jpg (61.41 KiB) Zobrazeno 17458 x
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: "husitske" klobuky a vyrobcovia

Příspěvek od Mahy »

Tak myslím pánové, že je čas chytit se za nos! Spousta výrobců co jsme je znali jako ,,okapáře'', ,, lemply'' atd. atd. se pohnula vpřed aniž bychom to zaregistrovali.A naopak spousta výrobců se to snaží čím dál víc ojebávat a usnadňovat si to takže pokud si je nehlídáte a dáte na jejich ,,zkušenost' udělají vám kvalitní ojeb. Je jednoduché někoho odsoudit na základě pár let staré zkušenosti.Myslím, že Macovi dluží někdo omluvu. :albino: Líbí se mi, že si Mac hájí svoji práci- vypadá to, že má být na co hrdej- pěkný kusy.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti